Obsada 250l Ameryka Południowa

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
kusy1
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 14, 19:58

Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: kusy1 » 15 października 14, 20:10

Witam wszystkich , założyłem już akwarium z biotopem Ameryki Południowej 250l i mam dla was pytanie co do obsady, czy może być taka i czy nie są to za duże proporcje jak na takie akwarium , jestem niedoświadczony i prosze o pomoc , a oto moja typowana obsada :

- krewetki red cherry 15szt.
-otosek otocinklus 6szt.
-neon inessa 30szt.
-pielęgniczki ramireza 4szt.
-kirysek panda 6szt.


Z góry dziękuje wszystkim za pomoc :)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: mimo12 » 21 października 14, 18:05

Najlepiej by było podać ogólne dane o akwa( filtracja rośliny, wymiary, oświetlenie, podłoże, itd.)

Akwarium nie jest małe, więc możliwości są spore. :)

Te ryby:
-otosek otocinklus
-neon Innesa
-kirysek panda
wolą chłodniejszą wodę od Ramirezek( z tego co można przeczytać w wielu miejscach na forum).
Ostatnio zmieniony 21 października 14, 20:57 przez mimo12, łącznie zmieniany 1 raz.

kusy1
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 14, 19:58

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: kusy1 » 23 października 14, 22:49

Filtr: Aquael unimax 250
Grzałka: 250W
Wymiary: 100x50x50
Rośliny:
Cryptocoryne wendtii green
Hydrocotyle tripartita japan
ROTALA ROTUNDIFOLIA RED
LUDWIGIA REPENS
ECHINODORUS MAGDALENENSIS
Oświetlenie:
- Sylvania T5 39W/865 LuxLine 6500K
- Sylvania T5 39W Aquastar 10000K
- Sylvania T8 30W Gro-Lux 8500K rośłinna
- Osram T8 30W/880 SkyWhite 8000K
Podłoże:
Na spodzie k2so4 , dolomit na tym ziemia ogrodowa , na ziemi kulki gliniano-torfowe , przykryte żwirkiem rzecznym.

Dzięki za radę :)
Już zrezygnowałem z Ramirezek , a co byś powiedział na 4 kosiarki zamiast tych pielęgniczek ?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: mimo12 » 25 października 14, 16:09

Dosyć spore oświetlenie. Na Twoim miejscu poszukałbym takich ryb, które takie właśnie lubią.
I nie dawałbym sporej obsady ze względu na charakter akwarium( podłoże, filtracja).

Kosiarki ok, tylko to już Azja. Poszukaj światłolubnych ryb, które nie potrzebują świeżej wody. Stadne, do 10cm długości.

kusy1
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 14, 19:58

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: kusy1 » 25 października 14, 21:50

0,53W/L to dużo ?
Hmm czytałem że razbory dają radę w silniejszym oświetleniu.
Charakter akwarium tzn. ?
Chciałem stworzyć taką ekipę , która pomogła by mi trochę z glonami.
Wiem , że nie powinno się kupować ryb , by walczyć z glonami ,ale inna sprawą jest to , że takowe mi się podobają. Oświetlenie mam na 2 zasilaczach , więc nie muszę mięć włączonych wszystkich 4 świetlówek. Mógłbym nawet zasypać to podłoże czarnymi kamyczkami , bo jednak neonki Innesa to był mój priorytet.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: sylwekw » 28 października 14, 21:09

Ja uważam, że ta ilość oświetlenia to wcale nie jest dużo :-).
A Neonom "cień" zapewnić można odpowiednimi roślinami (nie każdy lubi i chce mieć herbacianą wodę).
Zastanawiam się też czy Ramirezki pozwolą spokojnie żyć krewetkom.

Awatar użytkownika
locdog
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 11 sierpnia 13, 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: locdog » 30 października 14, 10:13

Nie tyle co same ramirezy nie pozwolą im żyć co temperatura i parametry wody ustawiane pod ramirezy.
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: mimo12 » 2 listopada 14, 18:48

Hah. Sorki. Jakoś tak spojrzałem i chyba źle popatrzyłem. W sumie takie średniej mocy jest to oświetlenie. :smile:

Razbory mogą być dobrym pomysłem. :smile:

Hmm. A odnośnie roślin- czytałem, żeby nie sadzić koło siebie kryptokoryn i żabienic, bo któeś z nich zmarnieją- kwestia silnego systemu korzeniowego. Nie wiem, jak masz to tam posadzone.

kusy1
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 14, 19:58

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: kusy1 » 3 listopada 14, 17:58

W zbiorniku aktualnie posiadam 6 otosków , z tego co widzę radzą sobie dobrze. Do akwarium wrzuciłem szyszki olchy czarnej każdą jedną na 10l , mam już wybrany korzeń który też niebawem tam zagości.
Powiedzcie mi dla neonów czarne podłoże to podstawa , czy wystarczy jak ogólnie nie będzie za jasno w akwarium? Z tego co widziałem to razbory i neony mają bardzo podobne wymagania , powiedzcie mi mógłbym trzymać razem te 2 gatunki rybek ławicowych ? Co do razbor to jakie polecacie ? :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: Hunter » 3 listopada 14, 20:56

kusy1 pisze:Powiedzcie mi dla neonów czarne podłoże to podstawa

Dla neonów jasny piasek, ciemna warstwa detrytusu i herbaciana woda to podstawa a nie czarne podłoże.
Ryby te nie występują na "czarnych podłożach".
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

kusy1
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 14, 19:58

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: kusy1 » 3 listopada 14, 21:36

Żwirek mam rzeczny , nie jest jakoś niesamowicie jasny , obawiam się , że z piaskiem mógłbym sobie nie poradzić , bo wiem że jest dość ciężko utrzymać go w czystości. Ewentualnie mogę jeszcze dać liście dębu które mogłby by robić za początkowy detrytus

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: Hunter » 4 listopada 14, 08:37

Tak po prawdzie to piasek łatwiej utrzymać w czystości niż żwir, bo muł nie zbiera się między kamyczkami jak przy grubszym żwirku.
Zresztą warstwa detrytusu robi swoje ;)
Masz ryby z typowych Czarnych Wód, więc poszukaj w google jak powinno wyglądać Twoje akwarium. Wpisz Black Water w Google Grafika.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

kusy1
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 14, 19:58

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: kusy1 » 4 listopada 14, 18:18

Szczerze to nawet nie pomyślałem o tym piasku. Szkoda ,że już mam całe podłoże (ziemia+żwir). Powiesz mi ile mogę trzymać neonek w 250l jak będą już przykładowo dorosłe ? Nie chciałbym przerybić zbiornika. Chciałbym też trzymać tam z 5-6 kirysków panda. Z tego co czytałem na internecie to dałoby się także trzymać w black water krewetki red cherry. Wiem , że nie lubicie jak się łączy krewetki z rybami , ale raczej myślę , że moja obsada nie robiła by nic złego krewetkom. Wodę będę miał koloru słomki , więc nie będzie to taki typowy black water. Chciałbym jeszcze wrzucić parę mchów na korzeń.

Jeżeli gadam jakieś brednie proszę o wyjaśnienie sprawy czy mogę tak postąpić :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: Hunter » 4 listopada 14, 18:27

Konkretnie napisz co tam chcesz trzymać. To, że Ramirezy odpadają to już wiesz. Zostają Innesy, kirysek panda i coś jeszcze?

Krewetki przy Innesach niestety odpadają, tutaj mamy rozbieżność zarówno w zakresie pH wody jak i jej twardości. Ponadto osobiście nie widzę sensu trzymać małe krewetki w wielkim akwarium. 250l baniak dla takiej krewetki to ocean :P Żeby je dostrzec będziesz siedział z lupą przed akwarium.

Kiryski wymagają piasku. Radość jaką z niego czerpią jest nie do opisania. To trzeba zobaczyć jak ryją wąsikami w piasku szukając żarełka ;) Zresztą kirysek połakomi się na krewetkę wielkości jego pyszczka, więc tutaj kolejny argument żeby zrezygnować ze skorupiaków. Nie można mieć wszystkiego.

Krewetki + ryby i owszem, ale coś małego w małym akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

kusy1
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 października 14, 19:58

Re: Obsada 250l Ameryka Południowa

Postautor: kusy1 » 4 listopada 14, 19:46

Rozumiem , hmm w sumie mógłbym usypać jakąś fajną plaże gdzieś z boku.
Niestety nie znam innych rybek które mogłyby być z neonkami , od razu mówię , że skalary mi się nie podobają. :( Jakieś propozycje macie ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości