Parametry wody - czy wszystko ok? Problem z pH.

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Parametry wody - czy wszystko ok? Problem z pH.

Postautor: LukaszW » 30 października 14, 14:21

Witajcie. Od niedawna wszedłem w posiadanie testów z firmy Sera. Wcześniej używałem Zooleka jednak jak się później okazało testy zupełnie nie wskazywały faktycznych parametrów. (Tak np. było z NO2 i NO3).

Dziś zrobiłem testy 1 dzień po podmianie wody. Jestem w trakcie zbijania gH i kH wodą destylowaną mieszaną w odpowiednich proporcjach z kranową. Zaniepokoił mnie jednak wynik pH który wynosi 8,5. Przedstawię może wszystkie wyniki parametrów i opiszę nieco zbiornik.

gH- 10
kH- 5
pH - 8,5
NH4/NH3 - brak
NO2 - brak
NO3 - 50mg/l (testy z Zooleka zawsze zaś wskazywały zerowy poziom)
PO4 - 0,5mg/l

Akwarium 54l. zalane 22.08.2014

Sprzęt:
Grzałka 75W z termostatem
Filtr wewnętrzny Aquael Fan 2
Pokrywa ATTI ze świetlówką T5 24W Sylvania Grolux

Rośliny:
4x Alternanthera lilacina
1x Alternanthera colorata
1x Bacopa monnieri
1x Lobelia cardinalis
1x Hygrophila Corymbosa Compact
1x Kryptokoryna karbowana
1x Echinodorus Magdalenensis
1x Eleocharis Acicularis
6x Gałęzatka kulista
1x Giant Willow Moss
1x Christmas Moss

Obsada:
8x Kirysek Sterby
3x małe Ampularie żółte
(w planach 10 neonków Innesa - gdy w miarę stworzę dla nich odpowiednie środowisko - chodzi o gH,kH,pH)

Dodatki:
korzeń

Na chwilę obecną zaprzestałem z nawożeniem roślin. Miałem problemy z glonami nitkowatymi. Od chwili zaprzestania lania do wody Easy Carbo i Micro, glony póki co ustąpiły.

Mam zatem następujące pytania:
1. Jak zbić pH, nie używając do tego żadnych chemikaliów ani też nie używając tzw. armaty forfowej? Myślałem nad wrzuceniem kilka szyszek olchy i kupnie jeszcze jednego korzenia.

2. Nurtuje mnie też kwestia czyszczenia gąbki w filtrze. Posiadam filtr wewnętrzny i gąbka pełni u mnie zarówno filtr mechaniczny jak i biologiczny. Pytanie brzmi - jak często płukać gąbkę? Wodę podmieniam co 2 tygodnie i czy robić to co 2 tygodnie czy jednak mogę co miesiąc? Nie chcę wypłukiwać bakterii osiadających na gąbce. Teraz nie płukałem gąbki miesiąc i nie zauważyłem spadku wydajności filtra.

Za odpowiedzi i podpowiedzi z góry dziękuję :-)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody - czy wszystko ok? Problem z pH.

Postautor: Hunter » 30 października 14, 15:34

LukaszW pisze:1. Jak zbić pH, nie używając do tego żadnych chemikaliów ani też nie używając tzw. armaty forfowej? Myślałem nad wrzuceniem kilka szyszek olchy i kupnie jeszcze jednego korzenia.

Szyszki olchy i korzeń działają podobnie jak armata torfowa z tym, że są o wiele mniej wydajnie. Wręcz można powiedzieć, że przy Twoich twardościach posłużą wyłącznie jako ozdoba.

LukaszW pisze:2. Nurtuje mnie też kwestia czyszczenia gąbki w filtrze. Posiadam filtr wewnętrzny i gąbka pełni u mnie zarówno filtr mechaniczny jak i biologiczny. Pytanie brzmi - jak często płukać gąbkę? Wodę podmieniam co 2 tygodnie i czy robić to co 2 tygodnie czy jednak mogę co miesiąc? Nie chcę wypłukiwać bakterii osiadających na gąbce. Teraz nie płukałem gąbki miesiąc i nie zauważyłem spadku wydajności filtra.

Czyść gąbkę jeśli się zapcha. W praktycznie pustym akwarium nie ma czym się zapchać, więc spokojnie może sobie filtrować wodę długie tygodnie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Parametry wody - czy wszystko ok? Problem z pH.

Postautor: LukaszW » 31 października 14, 01:20

Hunter pisze:Szyszki olchy i korzeń działają podobnie jak armata torfowa z tym, że są o wiele mniej wydajnie. Wręcz można powiedzieć, że przy Twoich twardościach posłużą wyłącznie jako ozdoba.


gH i kH dalej chcę zbijać także na tych twardościach nie pozostaje.
A co sądzisz o ekstrakcie z szyszek? Szyszki zalać gorącą wodą destylowaną i taki ekstrakt wlać do akwarium. Jestem tylko ciekaw na ile ten efekt by się utrzymywał i co ile musiałbym go powtarzać.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Parametry wody - czy wszystko ok? Problem z pH.

Postautor: KAMYK32 » 31 października 14, 07:16

LukaszW pisze:
A co sądzisz o ekstrakcie z szyszek? Szyszki zalać gorącą wodą destylowaną i taki ekstrakt wlać do akwarium.

Jeżeli efekt będzie to minimalny ;-) destylat musiałbyś stosować do podmian i wtedy wszystko zbijesz lecz dużo taniej wyjdzie armata,ale tej nie chcesz ;-) pozostaje jeszcze filtr RO.Czasami akwarystyczne sprzedają wodę RO za jakieś grosze.
LukaszW pisze:
Jestem tylko ciekaw na ile ten efekt by się utrzymywał i co ile musiałbym go powtarzać.

Od podmiany do podmiany-jeżeli nic nie zmienia parametrów wody w akwa.

LukaszW
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 5 września 14, 20:56
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Parametry wody - czy wszystko ok? Problem z pH.

Postautor: LukaszW » 31 października 14, 19:58

KAMYK32 pisze: destylat musiałbyś stosować do podmian

Stosuję wodę destylowaną do podmian tylko staram się ją powoli wprowadzać by gwałtownie nie zmienić parametrów. Najbliższa podmiana będzie 7,5l. destylki i 8,5l. kranówki a już kolejne docelowo 10l. destylki i 6l. kranówki.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości