Planowane 540 l.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Planowane 540 l.

Postautor: slaeer » 4 marca 15, 22:46

abiba pisze:tak trochę OT:

Znam możliwości tych ryb :mrgreen:, włażenie pod prąd do wylotów filtra to u nich normalka.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Planowane 540 l.

Postautor: slaeer » 5 marca 15, 01:03

....

Sorki za post pod postem proszę o połączenie.
a po drugie najmniejsza kanalizacyjna to 40-45 mm :P na powrót się to niezbyt nadaje :D

Nie bardzo rozumiem. Chcę połączyć wylot do podmianki z akwa z np. spływem w zlewie. Jak już pisałem wszystko jest plastyczne i da się urobić. Rzecz w tym żeby nie wyważać otwartych drzwi.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Planowane 540 l.

Postautor: deXter » 5 marca 15, 02:15

Mi chodziło o powrót wody do akwarium zakładałem, ze obydwie rury były kanalizacyjne, a jak widać kolega stosowałem głównie system Nibco.

Co do mojej wypowiedzi o rurze powrotu wody z filtra do akwarium o rozmiarze 45 mm to znajdź pompę, która tam ruszy wodę.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Planowane 540 l.

Postautor: abiba » 5 marca 15, 09:21

Im wieksza średnica tej rury tym łatwiej ruszyć w niej wodę . Wraz ze średnicą dramatycznie maleją opory przepływu.
Jeżeli chodzi o rurę 45mm jest ona tylko na spływie natomiast powrót do akwarium po przefiltrowaniu odbywa sie wężem bodaj 1cal (ogrodowy)

Te rury wewnątrz to kanalizacja fi32 (taki standard jaki używany jest do podłączeń umywalek naprzykład)

Jedyne klejone rury to od przepustu spływu do pierwszego zaworu - reszta połaczeń wykonane jest wężami.

Średnice rur powinny być mozliwie największe.
Ciekawostka :
Przy uruchamianiu jednego z akwariów została wymieniona typowa rura pcv załaczona do filtra kubełkowego na 1cal (długośc ok 1,5m) i przepływ wzrósł z 87ml/sek do 91/92ml/sek gdzie producent podobno załączył optymalne węże

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Planowane 540 l.

Postautor: abiba » 5 marca 15, 09:34

slaeer pisze:....


Nie bardzo rozumiem. Chcę połączyć wylot do podmianki z akwa z np. spływem w zlewie. Jak już pisałem wszystko jest plastyczne i da się urobić. Rzecz w tym żeby nie wyważać otwartych drzwi.


W tym prezentowanym akwarium nadmiarowa woda jest odprowadzana do kanalizy wężem 16mm (na zdjęciach to ten najcińszy wąż podłączony bez zaworu )
Do spustu wody ist podłaczony również wąż 16mm za pompą - powoduje to ze woda jest wypompowywana pod niewielkim ciśnieniem wytwarzanym przez pompę .

W innym akwarium (w moim gabinecie nie mam odpływu) wykorzystałem wężyk igielitowy fi 10mm wciśnięty w listwę przypodłogową . Długośc tego to nieco ponad 10m .
Ten również wpięty jest ZA filtrem aby pompka filtra wypompowywała pod niewielkim ciśnieniem wodę .
Co ciekawe ten sam wąż słuzy to nalewania wody . Większe ciśnienie sieci doskonale radzi sobie z panującym niewielkim ciśnieniem w układzie filtracyjnym a przy czyszczeniu filtra temat odpowietrzenie to temat zaledwie statystyczny (puszcza sie wodę przy zatrzymanym filtrze i po kilkudziesięci sek uruchamiasz filtr i masz )
Oczywiście zakończenie węża (tego z dala od akwarium) podłączyłem do 2 elektrozaworów (pralkowych) z których jeden odpowiada za zrzut wody drugi zaś za dolewanie itd

Szczegóły wszystkich rozwiązań bardzo chętnie wraz ze schematami automatyki (jakby co)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Planowane 540 l.

Postautor: deXter » 5 marca 15, 11:12

abiba pisze:Szczegóły wszystkich rozwiązań bardzo chętnie wraz ze schematami automatyki (jakby co)

Zapraszamy do działu DIY my lubimy takie rozwiązania :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości