Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Greek » 25 kwietnia 15, 09:00

Kubutek1990 pisze:Zawsze nie jest w jakim sensie? Z czasem ubarwienie blaknie, czy nie wszystkie osobniki tak wyglądają?

Poprzeglądaj sobie zdjęcia tego gatunku - czasem biel jest bardzo wyblakła, wręcz niewidoczna, czasem czerwień ma więcej czerni :) Niemniej piękna rybka ;) Tylko szukaj pod H. bentosi.
Kubutek1990 pisze: Poszukam jeszcze na giełdzie lodzkiej, a boje się trochę takich źródeł. :neutral:

A sklepy to skąd myślisz mają towar? Giełda najlepsza!
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Kubutek1990 » 26 kwietnia 15, 16:53

Obrazek
Doszły nowe roślinki: Kabomba, nurzaniec, salwinia i heniek.
Zanim posypią się na mnie gromy - nie ja byłem na zakupach :D Z resztą heńka nawet nie chciało mi się "rozsiać".
A teraz pytania:
Czy salwinia będzie niewskazana przez kabombe, przynajmniej na razie? Jeśli się rozrośnie może tamtą blokować.
Czy świetlówki 2x18W wystarczą, czy docelowo należałoby wzmocnić oświetlenie. Jeśli tak, to o ile?
Jak to jest z wylotem filtra i kabombą? Skierowałem dyszkę równolegle do tła strukturalnego tak, że trącany jest tylko jeden listek. Pociągnie to?
[heniek wyleci, tylko czekam aż zmarnieje, żeby mieć pretekst ;)]

[https://www.youtube.com/watch?v=3UQdLPjh2vc] 8 min.
O taka mała dygresja na temat pand i podłoża :ok:

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Greek » 26 kwietnia 15, 18:55

Kubutek1990 pisze:Czy świetlówki 2x18W wystarczą, czy docelowo należałoby wzmocnić oświetlenie. Jeśli tak, to o ile?

Zależy od tego co docelowo z zielska chcesz tam mieć. W sumie dla np. kabomby przydałoby się nieco więcej. Z drugiej jednak strony różnie to bywa i nie jest powiedziane, że to tak bardzo mało - wiele zależy też od umiejscowienia roślin w zbiorniku.
Kubutek1990 pisze:Jak to jest z wylotem filtra i kabombą? Skierowałem dyszkę równolegle do tła strukturalnego tak, że trącany jest tylko jeden listek. Pociągnie to?

Rzeczywiście ona nie lubi ruchu wody, ale też nie ma co świrować. Jeśli masz kombinować np. z przesadzaniem jej w inne miejsce, szukając odpowiedniego, to już lepiej tak zostaw, bo przesadzanie tym bardziej jej nie służy. Po prostu ustaw tak jak możesz najkorzystniej wylot filtra ;)
Czy salwinia będzie niewskazana przez kabombe, przynajmniej na razie? Jeśli się rozrośnie może tamtą blokować.

W kontekście tego, że masz ruch wody w akwarium to nie jest takie proste. Bo w takim układzie salwinia będzie zapewne spychana w jedno miejsce i nie będzie tak znowu zasłaniać całej powierzchni. No chyba że już bardzo się rozrośnie, ale to wtedy będzie przeszkadzać nie tylko kabombie, ale generalnie wszystkim innym gatunkom.
Kubutek1990 pisze:

Nie rozumiem :niewiem: Ot, kirysek sobie pływa w akwarium ;-)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Kubutek1990 » 26 kwietnia 15, 19:55

Ale po jakich kamiolach! :D


http://ifotos.pl/zobacz/201504261_wwhqnap.jpg

Problem głównie z tym, że świetlówki bardzo słabo oświetlają boki baniaka, a bardzo nierozsądnie kabomby usadziłem :czacha: Zastanawiam, się nad zamontowaniem listew dookoła, w sumie 28W. Zyskałbym trochę na lumenach, akwarium byłoby bardziej równomiernie oświetlone, a same świetlówki mogłyby zostać jaka awaryjne/dodatkowe w razie potrzeby. Wtedy w niewielkiej ilości i ta salwinia mogłaby zostać, bo światło z różnych stron dociera.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Greek » 26 kwietnia 15, 20:00

Kubutek1990 pisze:Ale po jakich kamiolach! :D

Hmm, spodziewałeś się, że się obrazi i zastrajkuje? ;)

Klimatycznie to tam u Ciebie wygląda :)
Rzeczywiście kabomba wyjątkowo nieszczęśliwie umiejscowiona. To właśnie pokazuje że te wszystkie przeliczniki w/l są bez sensu, bo znaczenie ma miejsce zasadzenie roślin. 36w/112l to nie jest dużo, ale wiadomo iż rozkłada się to nierównomiernie i jakkolwiek po bokach jest do niczego, tak pod świetlówą warun jest całkiem przyzwoity :D
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Kubutek1990 » 26 kwietnia 15, 20:14

Greek pisze:Hmm, spodziewałeś się, że się obrazi i zastrajkuje?

W pierwszej wersji mojej obsady były pandy i odradzano mi je ze względu na żwirek 1-4 ;)
Greek pisze:Klimatycznie to tam u Ciebie wygląda

Rzeczywiście i bez żywca miło spojrzeć :ok:
Greek pisze:Rzeczywiście kabomba wyjątkowo nieszczęśliwie umiejscowiona. To właśnie pokazuje że te wszystkie przeliczniki w/l są bez sensu, bo znaczenie ma miejsce zasadzenie roślin.

No i teoretycznie żródło światłą. Watt wattowi nie równy. Jak ktoś zaczyna się w to bawić (jak ja) i chce, żeby wszystko sensownie wyglądało, to może nerwicy dostać!
36w/112l to nie jest dużo, ale wiadomo iż rozkłada się to nierównomiernie i jakkolwiek po bokach jest do niczego, tak pod świetlówą warun jest całkiem przyzwoity

No ale znowu jak jest wszystko równo oświetlone to i trójwymiarowość trochę traci. I tak źle i tak niedobrze.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Greek » 26 kwietnia 15, 21:32

Kubutek1990 pisze:W pierwszej wersji mojej obsady były pandy i odradzano mi je ze względu na żwirek 1-4 ;)

Ale nadal nie rozumiem co ma do tego fakt, że na jakimś filmiku jest kirysek na grubym żwirku.
Kubutek1990 pisze:No ale znowu jak jest wszystko równo oświetlone to i trójwymiarowość trochę traci. I tak źle i tak niedobrze.

Istotnie, wszystko trzeba dopasować pod swój projekt aranżacji. Z drugiej strony brak oświetlenia po bokach tworzy takie odwrócone "U", a boki pozostają łyse. Ja tam jestem zwolennikiem oświetlenia bardziej punktowego, dzięki temu nawet słaba moc "całościowa" daje fajne możliwości.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Kubutek1990 » 26 kwietnia 15, 21:48

Greek pisze:Ale nadal nie rozumiem co ma do tego fakt, że na jakimś filmiku jest kirysek na grubym żwirku.

To, że kirysek może czuć się świetnie i kocić nawet na skałce ;)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Greek » 27 kwietnia 15, 06:10

To nic nie zmienia, równie dobrze mógłby się mnożyć bez podłoża, w czystym szkle i nie byłoby w tym nic dziwnego.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Kubutek1990 » 27 kwietnia 15, 22:41

Tym razem temperatura na tapecie. Od 4 dni w okolicach 27'C. Od trzech dni grzałka nie chodzi w ogóle, pokój wietrzony jest naokrągło. Temp. spada tylko o 1' do rana (26') i szybko rośnie do 27- nawet 28'C.
Czy filtr może dodatkowo pogrzewać wodę? Jakieś inne pomysły, bo boję się, żeby zielsko nie zwiędło?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Greek » 28 kwietnia 15, 07:36

Kubutek1990 pisze:Tym razem temperatura na tapecie. Od 4 dni w okolicach 27'C. Od trzech dni grzałka nie chodzi w ogóle, pokój wietrzony jest naokrągło. Temp. spada tylko o 1' do rana (26') i szybko rośnie do 27- nawet 28'C.
Czy filtr może dodatkowo pogrzewać wodę?

A jaka temperatura w pokoju? Nie ma powodu, żeby filtr podgrzewał wodę. Jedyna opcja to jakieś zwarcie/przegrzewanie. Dla pewności możesz sprawdzić czy coś tam nie furczy czy wibruje. To jest nowy filtr czy jakiś starszy?
Jesteś pewien, że to nie oświetlenie tak grzeje?

Kubutek1990 pisze:Jakieś inne pomysły, bo boję się, żeby zielsko nie zwiędło?

W zasadzie tylko dla salwinii nie będzie komfortowo, reszcie flory nie zaszkodzi.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Kubutek1990 » 28 kwietnia 15, 08:15

Filtr jest starszy, ale chodzi dosyć cichutko. Przynajmniej nie przeszkadza w zasnieciu. Myślisz ze oświetlenie może tak skutecznie trzymać temperaturę? W takim razie wyjdę grzałkę :D obsadzie nie będzie przeszkadzało to 27°?

tołdi

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: tołdi » 28 kwietnia 15, 09:31

A moze po prostu termometr masz zwalony....pozdro:)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Greek » 28 kwietnia 15, 12:52

Kubutek1990 pisze:Myślisz ze oświetlenie może tak skutecznie trzymać temperaturę?

No różnie to bywa, dużo zależy od szczelności pokrywy, jakiegoś ruchu powietrza. Jest ciepła/gorąca? Jak oceniasz powietrze pod pokrywą. I jest ona bezpośrednio nad baniakiem, czy jest też szyba?

Co do tej grzałki to ona nie chodzi, w znaczeniu odłączyłeś ją od prądu? Czy po prostu jest podłączona, ale się nie włącza, bo jest zbyt ciepło? Jaką temp. masz na niej ustawioną?
Ile stopni jest w pomieszczeniu z akwa?

Kubutek1990 pisze:obsadzie nie będzie przeszkadzało to 27°?

Dobrze by było jakbyś trzymał koło 25°C.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kubutek1990
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 22 kwietnia 15, 15:59

Re: Nowe akwarium - pomoc w doborze odpowiednich gatunków

Postautor: Kubutek1990 » 28 kwietnia 15, 17:21

tołdi pisze:A moze po prostu termometr masz zwalony....pozdro:)

Myślałem o tym. Nie mam jednak jak sprawdzić poprawności pokazywanej temp. Nawet jeśli sprawdziłbym np. w wodzie z lodem, to może on przekłamywać nieliniowo.
Greek pisze:No różnie to bywa, dużo zależy od szczelności pokrywy, jakiegoś ruchu powietrza. Jest ciepła/gorąca? Jak oceniasz powietrze pod pokrywą. I jest ona bezpośrednio nad baniakiem, czy jest też szyba?
Pokrywa bezpośrednio nad zbiornikiem. Woda jest raczej chłodna (rześka :)), ale powietrze nad nią zdecydowanie cieplejsze.
Greek pisze:Co do tej grzałki to ona nie chodzi, w znaczeniu odłączyłeś ją od prądu? Czy po prostu jest podłączona, ale się nie włącza, bo jest zbyt ciepło? Jaką temp. masz na niej ustawioną?
Ile stopni jest w pomieszczeniu z akwa?

Grzałka nie chodzi od trzech dni, ale wcześniej była ustawiona na 25 i okazjonalnie się włączała. Teraz ten sam termometr w pokoju pokazuje 21 st., ale drzwi na balkon są cały czas otworzone. Na zewnątrz jest zdecydowanie niższa temp., więc może jednak zawyża...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości