Komputer akwarystyczny

Arkadiusz_16
Narybek
Narybek
Posty: 51
Rejestracja: 2 maja 14, 10:49

Komputer akwarystyczny

Postautor: Arkadiusz_16 » 24 kwietnia 15, 19:05

Witam, od tygodnia pracuję nad komputerem akwarystycznym. Plan jest taki:
Rano zapali się kilka czerwonych i żółtych diód LED, któe stopniowo będą gasnąć a rozświetlać będą się diody białe. Będzie to imitacja poranka. Później kolejno zapali się świetlówka 24W i dwie po 30W. Wieczorem podobnie stopniowo będą gasły diody LED białe by w końcu zapaliło się kilka czerwonych i żółtych imitujących zachód słońca. Na koniec na kilka godzin zapalą sie niebieskie imitujące światło księżyca. Komputer będzie też monitorował temperaturę wody w akwarium. Jeśli przekroczona zostanie dana wartość np przy awarii termostatu w grzałce odłączone zostanie od niej zasilanie i włączy się alarm. Latem może np sygnalizować konieczność zdjęcia pokrywy przy upałach. Będzie też pływak - w przypadku rozszczelnienia zbiornika i spadku poziomu wody również rozlegnie się alarm. Planuję również zrobić wyłączenie czasowe filtrów. Jednym przyciskiem będę wyłączał oba filtry, które samoczynnie będą włączać się po 15 minutach. Będzie to przydatne w czasie karmienia. Teraz często zapominam po karmieniu ponownie włączyć filtry.

Macie jeszcze jakieś pomysły jaj taki komputer mógłby ułatwiać życie?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Komputer akwarystyczny

Postautor: Greek » 24 kwietnia 15, 21:02

No buzery, bajery, ale czy to tak znowu bardzo ułatwia życie, biorąc pod uwagę ile z tym zachodu i kosztów? No cóż, to już sam sprawdzisz. Niewątpliwie satysfakcja z takiego zautomatyzowania będzie ogromna :)
Arkadiusz_16 pisze:Będzie też pływak - w przypadku rozszczelnienia zbiornika i spadku poziomu wody również rozlegnie się alarm.

Jaką dobierzesz alarmującą różnicę wysokości? W zasadzie sens ma tylko naprawdę nieduża, bo jak to będzie np. 10cm to już Ci się tyle wody zdąży ulać, że to zobaczysz na podłodze w pokoju obok :P Z drugiej strony żeby Ci nie wyło jak woda odparuje ;)
Arkadiusz_16 pisze:Rano zapali się kilka czerwonych i żółtych diód LED, któe stopniowo będą gasnąć a rozświetlać będą się diody białe. Będzie to imitacja poranka. Później kolejno zapali się świetlówka 24W i dwie po 30W. Wieczorem podobnie stopniowo będą gasły diody LED białe by w końcu zapaliło się kilka czerwonych i żółtych imitujących zachód słońca. Na koniec na kilka godzin zapalą sie niebieskie imitujące światło księżyca.

A to wszystko to dla imitacji natury, czy dla efektu wizualnego z zewnątrz?
Bo jeśli to pierwsze to nieco nietrafione - większość siedlisk ryb jest w gęstych lasach, więc nie ma raczej opcji na czerwone czy żółte wschody i zachody. Poza tym generalnie Twoje oświetlenie jest znacznie mocniejsze niż to, które jest naturalne ;)
A jeśli to drugie - no to kwestia gustu. Jak dla mnie to by było trochę kiczowate :)

Arkadiusz_16 pisze:Będzie to przydatne w czasie karmienia. Teraz często zapominam po karmieniu ponownie włączyć filtry.

Po co wyłączasz?

Jak to wygląda jeśli chodzi o koszty?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Komputer akwarystyczny

Postautor: abiba » 24 kwietnia 15, 21:44

Arkadiusz_16 pisze: Będzie też pływak - w przypadku rozszczelnienia zbiornika i spadku poziomu wody również rozlegnie się alarm.


jeśli ma alarmować wyciek to zamiast wykrywać ubytek wody w zbiorniku należy wykryć wodę tam gdzie jej nie powinno być .
W tym celu zamiast pływaka powinieneś użyć czujnika/czujników wilgotności w odpowiednio dobranych miejscach (np wokół zbiornika + szafka z filtrami )
Jeśli pracujesz na komputerem akwarystycznym to nie sprawi cie zapewne konstrukcja takiego czujnika :
moduły antyzalaniowe sa jako kity ATV czy AVT (nie pamiętam) ale doskonale sprawdza sie wejćie bramki CMOS - ja z powodzeniem do wszelkich regulacii poziomu wody oraz wykrywania wycieków używam CD4093 z rezystorem 2Mohm do Vgg (cena max 1PLN)

Arkadiusz_16
Narybek
Narybek
Posty: 51
Rejestracja: 2 maja 14, 10:49

Re: Komputer akwarystyczny

Postautor: Arkadiusz_16 » 25 kwietnia 15, 10:04

Greek pisze:No buzery, bajery, ale czy to tak znowu bardzo ułatwia życie, biorąc pod uwagę ile z tym zachodu i kosztów? No cóż, to już sam sprawdzisz. Niewątpliwie satysfakcja z takiego zautomatyzowania będzie ogromna :)


Konstruowanie tego komputera sprawia mi tyle samo przyjemności, co przycinanie roślin w akwarium. Jest to część mojego hobby:)

Koszty... zrobię to na bazie arduino, chcę, by wszystko wyglądało estetycznie i porządnie, więc ze 200 zł pochłonie.

Greek pisze:A to wszystko to dla imitacji natury, czy dla efektu wizualnego z zewnątrz?
Bo jeśli to pierwsze to nieco nietrafione - większość siedlisk ryb jest w gęstych lasach, więc nie ma raczej opcji na czerwone czy żółte wschody i zachody. Poza tym generalnie Twoje oświetlenie jest znacznie mocniejsze niż to, które jest naturalne ;)
A jeśli to drugie - no to kwestia gustu. Jak dla mnie to by było trochę kiczowate :)


Stopniowe rozświetlanie będzie dla zapewnienia większego komfortu rybom. A zachód i wschód słońca to moja fanaberia. Zgadzam się, ze będzie to jak krasnale ogrodowe - jednym może się podobać a innym nie:)

Greek pisze:Po co wyłączasz?


Wtedy pokarm dłużej pływa i łatwiej rybom jest go pobrać. Przy włączonych filtrach zaraz opada na dno i niektórym rybom ciężko pobrać go z dna.

abiba pisze:W tym celu zamiast pływaka powinieneś użyć czujnika/czujników wilgotności w odpowiednio dobranych miejscach (np wokół zbiornika + szafka z filtrami )


Dziękuję za podpowiedź. Opcja warta rozważenia:)

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Komputer akwarystyczny

Postautor: misiek1784 » 25 kwietnia 15, 15:31

Arduino ma bardzo dużo możliwości więc możesz pomyśleć nad karmnikiem automatycznym, dozowaniem nawozów itp..

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości