Problemy z pływaniem u Macmasteri

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: szachu » 24 maja 15, 12:14

Witam.
Mam problem z Apistograma Macmmasteri. Od jakiegoś czasu ma problemy z pływaniem. Głównie jest schowana w zakamarkach "leżąc" na dnie. Wypłynięcie do góry np po pokarm sprawia jej ogromne problemy.
Opis zbiornika:
-litraż akwarium: 112 litrów
-filtracja: filtr wewnętrzny EHEIM
-obsada zbiornika: 3x molinezja; 3x gupik; 2x nanacara anomala; apistograma magmasteri; Nannacara pulcher; 4x kirys szmaragdowy; 2x glonojad
-pokarmy, którymi karmię podopiecznych: granulki, płatki, spirulina, mrożona larwa ochotki
-temperatura wody i jej parametry: temp 25,5*; pH 7,8; tw. ogólna 17*; tw węglowa 12*; NO3 20 mg/l
-opieka sprawowana nad zbiornikiem (podmiany, odmulanie etc.): raz w tygodniu podmiana 20l oraz odmulanie i czyszczenie filtra
-zmiany na jej ciele BRAK

Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: KAMYK32 » 24 maja 15, 18:44

Parametry wody do bani ;-) zupa rybna w szkiełku -tu bym poszukał przyczyny.

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: szachu » 24 maja 15, 20:40

Parametry wody są nie zmienione od ponad pół roku i wcześniej było wszystko ok. Apistograma jest u mnie od 5 miesięcy jak nie więcej i zawsze był to okaz zdrowia.

A jeżeli nawet to który parametr? Za twarda woda czy pH zbyt zasadowe?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: Dhuz » 24 maja 15, 20:50

Twardośc i pH masz tylko pod molinezje i gupiki. Reszta żyje, ale w warunkach dalece odbiegających od optymalnych.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: Greek » 25 maja 15, 05:57

Nie można zwalać wszystkiego na parametry. Na takie "niezidentyfikowane" choroby ma wpływ wiele czynników - oprócz wody np. żywienie (u Cb jedyne mięso to mrożona ochotka - nie najlepsze rozwiązanie), stężenie zw. azotowych - u Cb 20ppm NO3 nie jest jeszcze złe, ale też nie najlepsze, ciekawe jakie jest NO2 (jak czyścisz filtr?)

szachu pisze:są nie zmienione od ponad pół roku

Jak przyjeżdżasz do zanieczyszczonego miasta to też nie masz kaszlu palacza od razu, prawda?
szachu pisze:A jeżeli nawet to który parametr? Za twarda woda czy pH zbyt zasadowe?

W przypadku Makmasterek istotniejsza jest twardość, bo co do pH mają większą tolerancję.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: szachu » 25 maja 15, 14:40

Jak przyjeżdżasz do zanieczyszczonego miasta to też nie masz kaszlu palacza od razu, prawda?


No jak wchodze do zadymionego pomieszczenia to mam od razu kaszel a w mieście miałbym zawroty głowy, bóle a tutaj było naprawdę wszystko ok. To była najaktywniejsza rybka ze wszystkich.
Gdyby parametry wody były takie złe to Anomale by się nie ganiały jak jakieś niewyżyte seksualnie :p

żywienie (u Cb jedyne mięso to mrożona ochotka - nie najlepsze rozwiązanie),


To co im jeszcze powinienem dawać? Żywego pokarmu się boję żeby jakiegoś syfu nie przywlec.

W przypadku Makmasterek istotniejsza jest twardość, bo co do pH mają większą tolerancję.


Powalczę z twardością, chociaż to walka z wiatrakami mając w kranie tak twardą wodę ;/

A tak sobie pomyślałem... U ryb za unoszenie się na wodzie odpowiada m.in. pęcherz pławny. Jest możliwe żeby z nim coś się stało?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: Greek » 25 maja 15, 15:23

szachu pisze:Gdyby parametry wody były takie złe to Anomale by się nie ganiały jak jakieś niewyżyte seksualnie :p

No to super, masz dobre parametry wody, zatem wszystko jest w porządku - takiej odpowiedzi oczekiwałeś. Tylko czego w takim razie tu szukasz? :roll:
szachu pisze:Żywego pokarmu się boję żeby jakiegoś syfu nie przywlec.

I dlatego dajesz im
szachu pisze:mrożona larwa ochotki

:zdziwko:
szachu pisze:A tak sobie pomyślałem... U ryb za unoszenie się na wodzie odpowiada m.in. pęcherz pławny. Jest możliwe żeby z nim coś się stało?

Przy tej ilości informacji to może Ci odpowiedzieć najwyżej wróż z audiotele. Bo jak na razie wiadomo tylko, że "ma problemy" z pływaniem ;]
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: szachu » 25 maja 15, 17:55

No to super, masz dobre parametry wody, zatem wszystko jest w porządku - takiej odpowiedzi oczekiwałeś. Tylko czego w takim razie tu szukasz? :roll:


Nie. Opisuje to, co widzę. Kupiłem już preparat do zmniejszenia twardości i obniżenia pH. Zobaczymy co będzie dalej.

Co do pokarmu... Polecił mi to sprzedawca w sklepie. Czemu miał bym mu nie ufać? Co druga osoba z tego forum podaje mrożoną ochotkę. Urozmaicam suchy pokarm. Kupiłem dzisiaj mrożone serca indycze. Znajomy mi to polecił.

Przy tej ilości informacji to może Ci odpowiedzieć najwyżej wróż z audiotele. Bo jak na razie wiadomo tylko, że "ma problemy" z pływaniem ;]


A co mam więcej napisać?! Żadnych zmian na skórze, apetyt taki sam, brak poszarpanych płetw, ale nie jest chyba nprmalne że pielęgnica leży na dnie a gdy chce popłynąć do góry to macha 10 razy częściej niż zwykle. Nie potrafi utrzymać się w wodzie "bez ruchu". Od razu opada.

Szukam pomocy, porady a nie kłótni i wyśmiewania. Gdybym miał problem w stylu białych kropek na ciele to bym tu nie pisał.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: Greek » 25 maja 15, 18:43

szachu pisze:A co mam więcej napisać?!

A jak pójdziesz do lekarza to też mu mówisz, że "boli Cię noga", czy opisujesz gdzie, jak, kiedy, itd?
szachu pisze: Czemu miał bym mu nie ufać?

:roll: Bo tam nie pracują ludzie w temacie ;-)
szachu pisze:Kupiłem już preparat do zmniejszenia twardości i obniżenia pH. Zobaczymy co będzie dalej.

Będą inne problemy, bo tych parametrów nie zbija się żadnymi preparatami. To pewnie też rada sprzedawcy?
szachu pisze:Co druga osoba z tego forum podaje mrożoną ochotkę.

To się zdecyduj, bo najpierw piszesz, że się boisz o syfy, a potem, że karmisz pokarmem, który jest najbardziej ryzykowny w tej materii. W dodatku to odpowiednik naszych ludzkich fast foodów - można się tylko tym żywić i żyć. Ale czy to zdrowe?
Ja nie piszę, żeby nie dawać mrożonej ochotki - sam nieraz tym karmię. Ale nie jako jedyne mięso. Poza tym nie oferujesz swoim rybom żadnego żywca, a tym samym żadnego naturalnego bodźca, a pielęgniczki to przecież drapieżniki.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: szachu » 25 maja 15, 21:12

A jak pójdziesz do lekarza to też mu mówisz, że "boli Cię noga", czy opisujesz gdzie, jak, kiedy, itd?


Tak, od tego zawsze się zaczyna. A Ty nie mówisz co Cię boli? Opisałem wszystko co widać.

:roll: Bo tam nie pracują ludzie w temacie ;-)


No to gdzie robić zakupy? Kogo się radzić? Kompendium wiedzy jest tylko i wyłącznie forum?

Będą inne problemy, bo tych parametrów nie zbija się żadnymi preparatami. To pewnie też rada sprzedawcy?


Nie, sam o tym pomyślałem żeby w ten sposób obniżyć parametry.

To się zdecyduj, bo najpierw piszesz, że się boisz o syfy, a potem, że karmisz pokarmem, który jest najbardziej ryzykowny w tej materii. W dodatku to odpowiednik naszych ludzkich fast foodów - można się tylko tym żywić i żyć. Ale czy to zdrowe?


Boję się o syfy, które mogą być w żywym pokarmie. Jak napisałem wcześniej kupiłem inny rodzaj mięska. Spróbuję znaleźć też miejsce w którym mógłbym kupić żywy pokarm.

Ale czy urozmaicenie diety pomoże? Macmasteri cięgle leży na dnie i pływa tylko gdy podpłynie anomala. Zauważyłem też, że bardzo szybko oddycha i ciągle ma otwarty pysk. Poza tym leży i nie pływa.

Może to jednak jakaś choroba a złe parametry i dieta pomogły się jej rozwinąć? ;/

EDIT: Moja macmasteri ma dokładnie te same objawy co pielęgnica opisana tutaj:
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=26043

Czyli to nie przez dietę ani parametry wody. Bądź co bądź dowiedziałem się że muszę poprawić żywot moim rybkom. Szkoda rybki ;(

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: Greek » 25 maja 15, 22:26

szachu pisze:Tak, od tego zawsze się zaczyna. A Ty nie mówisz co Cię boli?

Czytaj ze zrozumieniem.
szachu pisze: Opisałem wszystko co widać.

Teraz już rzeczywiście podałeś więcej info, ale nie neguj, że na początku napisałeś tylko, że "ma problemy" z pływaniem.
szachu pisze:No to gdzie robić zakupy? Kogo się radzić? Kompendium wiedzy jest tylko i wyłącznie forum?

Brak kompetencji nie dyskwalifikuje sklepu jako źródła zaopatrzenia. Tylko trzeba być świadomym klientem.
szachu pisze:Boję się o syfy, które mogą być w żywym pokarmie.

A nie pomyślałeś, że ten mrożony też był kiedyś żywy? ;) I akurat ochotka najbardziej sprzyja otłuszczeniu narządów wewnętrznych.
szachu pisze:Ale czy urozmaicenie diety pomoże? Macmasteri cięgle leży na dnie i pływa tylko gdy podpłynie anomala. Zauważyłem też, że bardzo szybko oddycha i ciągle ma otwarty pysk. Poza tym leży i nie pływa.

Może to jednak jakaś choroba a złe parametry i dieta pomogły się jej rozwinąć? ;/

Ok, wytłumaczę Ci to obrazowo, po kolei.
Najwięcej chorób ryb wynika z ataku pasożytów, a także w mniejszym jednak stopniu pochodzi od wirusów i bakterii, a także grzybów.
Ale są też takie, których jednoznacznie nie da się zakwalifikować, bo składa się na nie wiele czynników, i dopiero ich eliminacja może prowadzić do wyleczenia. Można to porównać do naszych ludzkich chorób cywilizacyjnych - wiele czynników jak stres, zła dieta, fatalny stan powietrza, brak aktywności.
To samo u ryb - nieprawidłowe żywienie, nieodpowiednie parametry wody, zbyt wysokie stężenie zw. azotowych - to się wszystko nakłada i staje się przyczyną takich problemów zdrowotnych. Objawy typu apatyczność, dziwny oddech, problemy z pływaniem, marny wygląd, utrata barw, skulone płetwy - w zasadzie to wszystko pojawia się jako objawy większości innych chorób (np. bakteryjnych czy wirusowych). Ale nie pozwala jednoznacznie określić jakich - bo to nie te choroby. To właśnie mizerne warunki życia powodują powolne wyniszczenie i na skutek tego śnięcie ryb. Te zwierzęta pod tym względem nie różnią się od ludzi - kiedy mamy ciężki dzień, nawał obowiązków, brak czasu to czujemy się źle, boli nas głowa, idziemy wcześniej spać, itd., itp. Ale po wszystkim wracamy do formy. To samo u ryb - zazwyczaj po poprawie warunków bytowych ich stan się poprawia (ale wiadomo, że jako mniejsze stworzenia są bardziej delikatne).
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: szachu » 26 maja 15, 21:47

Ok, rozumiem.

To teraz co najlepiej zrobić?

W jaki sposób najlepiej poprawić im parametry? Zrobić podmianę 20l z czego 5 to będzie woda destylowana lub zagotowana?
Czy szyszki czarnej olchy do zmniejszenia pH to dobry pomysł?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: Greek » 26 maja 15, 21:59

szachu pisze:Czy szyszki czarnej olchy do zmniejszenia pH to dobry pomysł?

Przy takiej tw. węglanowej wiele nie zrobią.
szachu pisze:Zrobić podmianę 20l z czego 5 to będzie woda destylowana lub zagotowana?

W ten sposób wpłyniesz tylko na twardości (a w przypadku zagotowanej tylko na KH), natomiast na pH we w zasadzie niemierzalny sposób.
Zagotowana będzie miała obniżone KH, ale GH już nie.
Jeżeli zmieszasz 1:3 destylkę z kranówą to będziesz miał GH=12,75. Po podmianie 20l (przyjmując netto 100l w baniaku) otrzymasz w akwarium GH=16,15. Sam sobie odpowiedz czy tak efektywnie obniżysz parametry ;)
Sposobów jest multum, musisz sam wybrać na co jesteś gotowy.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: szachu » 27 maja 15, 20:16

Ok, dzięki Greek Będę robił podmiany z wody destylowanej. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Problemy z pływaniem u Macmasteri

Postautor: Greek » 27 maja 15, 20:23

Tylko pamiętaj, że pH w ten sposób specjalnie nie ruszysz.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości