Płynny nawóz do roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 22 lipca 15, 09:35

Ponieważ mam dawać carbo 2 kliknięcia, a macro jedno kliknięcie, to będę dawała carbo codziennie jedno kliknięcie, a macro co drugi dzień jedno kliknięcie. W razie czego, to potrafię obsługiwać strzykawkę :P Tak więc mogę podzielić dawkę na pół.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Hunter » 22 lipca 15, 12:08

Tak jak napisalaś wyżej jest OK ;)
Strzykawki nie używaj, bo nawozy są sterylne, a dozownik z pompką odcina nawóz od środowiska zewnętrznego - dzięki temu zachowują dlugo swoje właściwości.
Kto nawoził solami EI to wie o czym mówię, jak po kilku tygodniach w słoiku zaczęła pływać pleśń ;P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 23 lipca 15, 10:44

Raz któryś nawóz odkręciłam, ale mam nadzieję, że nic mu się nie stało. Brat chciał by mu trochę odlać, ale w końcu się rozmyślił.

I jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi. Na wszystkich butelkach jest napisane, że można tego używać 2 lata po zakupie, ale na azocie nie mam takiej adnotacji, to znaczy, ze azot jest... ponadczasowy? ;)

Testów wody na razie u siebie nie robiłam, wszystko u mnie wydaje się piękne, nie ma glonów, sinic i innego paskudztwa. Jest pleśń na korzeniach, ale ponoć to się mieści w granicach błędu. Woda jest piękna i klarowna i ma ten lekko herbaciany kolor, ale trochę inny niż torfowy. To korzenie Red Moor tak ją barwią i mam nadzieję, że nie przestaną. Nawet w akwarium bojownika spokój, choć w zasadzie, to u niego teraz nic nie rośnie, ani glony/sinice, ani rośliny. Jest za mało światła. A może normalnie byłyby glony, ale je zabiłam tym przykryciem akwa na 5 dni... Nie mam pojęcia. W każdym razie przestałam tam nawozić, więc ani rośliny, ani glony nie mają co jeść.

Czy danie kilkakrotnej dawki carbo może zaszkodzić rybom, lub wywołać glony?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Hunter » 23 lipca 15, 11:15

Nawozy jednoskładnikowe są tak samo stabilizowane i konserwowane jak te podstawowe Micro, Macro i Carbo. Po prostu etykieta jest trochę mała i brak informacji na niej ;p Nowe etykiety jak planuję będą już ujednolicone.

Alina_33 pisze:Czy danie kilkakrotnej dawki carbo może zaszkodzić rybom, lub wywołać glony?

Zalezy ile ;) Teoretycznie bezpiecznie jest przedawkować max x2 dawkę dla akwarium typowo roślinnego. Rybom i krewetkom nie zaszkodzi - no chyba, że wlejesz całą butelkę. Pierwsze objawy przedawkowania Carbo to męta woda spowodowana wybiciem flory bakteryjnej (filtracja biologiczna padła), a dalej to miękkie i wiotkie rośliny, które w przeciągu kilku dni zaczną się rozpuszczać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 23 lipca 15, 21:16

No to lepiej nie przesadzam... Zastanawiam się nad przeniesieniem kawałka Rogatka i Ludwigii z małego akwarium, ale nie są w dobrej kondycji. Po tych glonach i sinicach, zaciemnienia, nie mogą odbić. Zastanawiam się czy bezpiecznie jest przenieść kulki gałęzatki do nowego akwa, czy nie przeniosą na sobie jakiegoś paskudztwa... Wolałabym je zachować.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 24 lipca 15, 14:19

Mam znowu problem z żabienicą amazońską, robi jej się brązowy liść, ale tak śmiesznie brązowy, ma tak jakby na liściu siatkę w brązowym kolorze. Żabienica ma kulkę gliniano-torfową Blue Line w korzeniu, podaję też carbo 1x codziennie i macro 1x co drugi dzień. Żabienicę i kilka innych roślin wsadziłam we wtorek. Wcześniej była tylko strzałka i nurzaniec.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 31 lipca 15, 18:23

Żabienica się przyzwyczaja, daję nadal 1 kliknięcie carbo dziennie i jedno macro co drugi dzień. Kabomba zaczyna trochę żółknąć na dole, a nurzaniec i strzałka o wręcz marnieją, żółkną i brązowieją. Coś mam z tym zrobić, czy czekać?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Hunter » 31 lipca 15, 19:24

No zasadniczo jak wiadomo kabomba jest dość kapryśna i wymagająca. Rośnie do pewnego momentu, a aż jej coś się odwidzi i potrafi paść w przeciągu kilku dni cała. Rośnie dobrze w akwariach z oświetleniem powyżej ok. 0,5w/l w przeliczeniu na świetlówki i z CO2. Jest kilka bardzo podobnych roślin a zdecydowanie mniej wymagających. Wpisz w google "roślina podobna do kabomby".

A nurzaniec przy Carbo może mieć ciężko. :mrgreen: Nie przepada za tym nawozem. Podobnie zresztą jak glony ;P

Zasadniczo to akwarium nie ma jeszcze chyba nawet 2 tygodni, więc trzeba czekać :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 31 lipca 15, 21:41

Ma ponad dwa tygodnie... :P wczoraj stuknęły mu 2 tygodnie :D Wczoraj jak likwidowałam akwarium bojownika, to przeniosłam jedyną, ocalałą gałązkę rogatka... Najwyżej jak kabomba padnie to będzie ten rogatek. Ale ta moja kabomba jest taka gęsta, wysoka, ma ładny kolor, tylko przy dnie zaczyna żółknąć. A oprócz nurzańca mam jeszcze strzałkę i ma to samo nurzaniec, nie rośnie, żółknie, kaprysi... A tak by się przydało coś trawowego na tylną ścianę.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 2 sierpnia 15, 20:17

Rośliny mi rosną w sumie, ale żółkną, brązowieją. Do tego zaczynają się pojawiać glony, jest ich niewiele, ale jednak są.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do tego ta pleśń na korzeniach... zaczyna mnie porządnie drażnić. Przy następnym sprzątanku korzenie wyjmę z wody i obczyszczę. Może się znowu nie pojawi (marzenia) ta pleśń.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Hunter » 2 sierpnia 15, 21:37

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=4131 rzuć okiem na ostatni post, bo zawsze to lepiej określić na żywo niż na zdjęciach ;) Jak dla mnie to braki Macro już się pojawiają (PO4 i NO3)
Chyba czas na korekty w nawożeniu, ale dobrze byłoby, gdybyś podała kompletne info na temat tego nowego akwarium wg wzoru: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=32851
Temat jest już długi i z tego co kojarzę tyczył się "akwarium pudełka" :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 2 sierpnia 15, 21:54

- Baniak: 60x30x40 (72 L)
- Filtracja: Aquael Fan 2 (stara edycja, fajniejszy moim zdaniem niż te nowe wersje)
- Grzałka: 60W Aqua Szut + Termoregulator RT-2C
- Oświetlenie: 2x18W T8 (Gro Lux i Oceanic Light)
- Podłoże: Żwir rzeczny drobny
- Nawożenie: Kulki pod korzenie, carbo 1x codziennie, macro 1x co drugi dzień
- C02 brak


Przyznam się, że testów jeszcze nie robiłam. Twardości i PH będą porównywalne jak w starej szklane, bo podłoże jest takie samo, a ja mieszam w nowym baniaku od początku RO/kranówa 1:1, czyli GH będzie ok 6, a PH, 7,5-8, chyba, że lignit, korzenie red moor i carbo zakwasiłyby wodę (byłabym wdzięczna). Jutro zrobię te testy, choć przyznam, że ostatnio dostałam lenia na testy :P

Bojek pływa tam od zeszłego czwartku, a nowa Helenka od zeszłego piątku.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Hunter » 2 sierpnia 15, 21:58

Jestem jeszcze bardziej przekonany, że Macro brakuje. Spróbuj carbo 2x dziennie, Macro 1x dziennie + dodatkowo dwa naciśnięcia po podmianie (razem 9 w tygodniu).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 2 sierpnia 15, 22:08

OK. Od jutra wprowadzę korektę. Ciekawe, czy kiedyś przyda mi się micro, bo póki co potrzebne nie jest i trochę szkoda.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Płynny nawóz do roślin

Postautor: Alina_33 » 4 sierpnia 15, 18:02

Zrobiłam w końcu te testy i jest niedobrze, za dużo Po4, dużo za dużo:

GH 6
KH 7
PH 8
No3 4
Po4 1,8> (myślę, że jest ok. 2)

Jutro zmieniam wodę, ale muszę wziąć poprawkę na nawożenie, moje akwarium nie zużywa fosforanów, więc się kumulują.

EDIT:

Badałam wodę do podmianki, 1:1 kranówa/RO, fosforanów 0.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości