Pomoc przy wyborze sprzętu.

Awatar użytkownika
edd90
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 23 lipca 15, 18:13

Pomoc przy wyborze sprzętu.

Postautor: edd90 » 23 lipca 15, 18:18

Witam,

od jakiegoś czasu noszę sie z przesiadką ze słodkowodnego High-Tech'a na solniczkę.
Z akwarystyką mam doczynienia ładnych parę lat i wiem co to pokora.
Trochę czytałem na ten temat ale w dalszym ciągu mam sporo pytań i wątpliwości


Mam akwarium 45L (50x30x30) OW, z szafką. I tutaj nie wiem czy , nie lepiej było by zainwestować
chociaż w 60x30x35?

Musiał bym skompletować resztę sprzętu ponieważ to co mam teraz czyli , kubeł , CO2 i oświetlenie nie zda egzaminu.
Chyba wolał bym zbiornik bez sumpa.


Myślałem nad:

Oświetlenie : belka 2 x 24W 10000K +. no własnie , aktyniczna czy nie?
Cyrkulacja : Hydor Koralia Nano Evolution 900 x1
Filtracja: AquaEL FZN2/FZN3 czy może HBL601/HBL701?
Odpieniacz: RESUN SK-300
Grzałka: Jager 50W

Testy:NH3, NO2, NO3, PH (przedział 7-9) i Kh a potem ew Ca i Mg.
Hydrometr/salimetr

Sól: Czytalem i ilu akwarystów tyle opinii.
Żywy piasek: Red Sea Reef Pink 3-5 kg powinno wystarczyć?
Żywa skała: 5-7 kg ?


Chyba że zdecydował bym się na jakiś gotowy zestaw np. Reefmaxa ? Litraż większy więc będzie stabilniej .

Z życia , chyba tylko miękkie ew. LPS'y , bo na błazny raczej za mało miejsca ale na to jeszcze by przyszła pora za kila miesięcyy.
Co sądzicie o takim secie? Proszę o ewentualne korekty i sugestie.


Pozdrawiam , Michał.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze sprzętu.

Postautor: Marcinus » 23 lipca 15, 18:32

Michale, zdecydowanie lepsze byłoby akwarium 60x30x35, ewentualnie jeśli masz możliwość to zrób 60x40x35cm. Zawsze trochę więcej miejsca na ryby, a świetlówki 24W mają 58cm długości, więc przy baniaku 50cm bedą wystawać, a przy 60cm będzie idealnie.

1. Oświetlenie: polecam lampę T5 4x24W, ale świeciłbyś tylko 3 świetlówki: ATI Blue Plus + ATI Coral Plus + ATI Purple Plus ; moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie

2. Cyrkulacja: daruj sobie koralię, pompa słaba i droga, zdecydowanie polecam dwie sztuki JVP 110 NANO, bardzo fajne, wydajne, ciche i tanie pompeczki, do tego małe, więc nie będą rzucały się w oczy.

3. Filtracja: zdecydowanie kaskada aquaela fzn 3, wrzucisz do niej węgiel i coś na fosforany, w małych baniakach kaskady się całkiem nieźle sprawdzają. Kaskady HBL to typowa chińszczyzna, mam wrażenie ,że chcą się rozpaść w ręce, do tego są głośniejsze.

4. Odpieniacz: daruj sobie Resuna, to zabawka, która nie będzie miała wpływu na parametry w akwarium, podstawa to regularne podmiany wody, nie ma sensu iść w odpieniacz i sump w takim litrażu

5. Testy: na początek tylko no3 Saliferta, nie kupuj no2, nh4, nie przydadzą się, zrobisz dwa razy pomiar i pójdą w odstawkę, potrzeba testu na NO3. Później dokupisz sobie Ca, Mg oraz KH. Nie kupuj też testu na ph, na ten parametr nie masz praktycznie żadnego wpływu, przy regularnych podmianach nie powinno być problemu z ph.

6. Hydrometr: polecam JBL Hydrometr, jeśli masz trochę więcej kasy to kup od razu refraktometr red sea , vertexa, lub h2o

7. Sól: na początek Instant Ocean

8. Podłoże: piach red sea jak najbardziej 5-6kg starczy, alternatywą dla niego jest bio active live aragonite, używam takiego od lat i jest ok

9. Żywa skała: 7kg spokojnie wystarczy, kupuj małe kawałki, unikaj większych głazów bo optycznie zmniejszą baniak.

10. Potrzebujesz koniecznie filtra RO+DI, dobra woda to podstawa.

Dwa błazenki spokojnie możesz wpuścić do baniaka długiego na 60cm.

Jestem przeciwnikiem Reefmaxów, mają kilka irytujących wad, moim zdaniem rób składaka.

Awatar użytkownika
edd90
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 23 lipca 15, 18:13

Re: Pomoc przy wyborze sprzętu.

Postautor: edd90 » 24 lipca 15, 14:57

Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź Marcinie.

Co do rozmiarów zbiornika, mogę postawić 60x40x40 bo takie są seryjne. Chyba że pokuszę o się o szkło na zamówienie np 70x45x30/35 tylko wtedy chyba chociaż panel by się raczej zdał, chyba że się mylę.
A powiedz mi proszę coś o automatycznej dolewce, jaką byś polecił ? Wydaje mi się że nad akwarium dam szybę dociętą tak aby w niczym nie przeszkadzała , to w jakimś stopniu ograniczyło by parowanie wody.
Przeglądając forum trafiłem na temat Carolin i w zasadzie to co bym założył będzie przypominało Jej zbiorniczek.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze sprzętu.

Postautor: Marcinus » 24 lipca 15, 15:02

70x45x35cm [ 35 to wysokość] jest całkiem fajnym wymiarem, świetlówki 24W spokojnie to oświetlą, tylko będziesz musiał palić 4 sztuki.

Auto dolewka nie sprawdzi się w baniaku bez sumpa, woda ciągle faluje, praktycznie w każdym miejscu i czujnik będzie Ci wariował.
Moim zdaniem nie ma sensu robienia panelu, to takie trochę przestarzałe rozwiązanie, które nie będzie miało wielkiego pozytywnego wpływu na działanie baniaka.

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: Pomoc przy wyborze sprzętu.

Postautor: Danquei » 24 lipca 15, 20:14

Taka mała informacja. Są świetlówki 24W T5 44 cm o barwie 6800k, 8500k i 10000k. Wiem bo sam mam 8500k i 10000k 44 cm. Tylko jedna sztuka to koszt 45-50 zł ;p

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze sprzętu.

Postautor: Marcinus » 24 lipca 15, 20:19

Tak są, aczkolwiek trochę trudniej dostać wersje na morskie baniaki i wybór barw jest mocno ograniczony w porównaniu z normalnym rozmiarem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości