Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: mihow1979 » 28 kwietnia 16, 22:36

A jakie parametry tego zbiornika? Daj jakąś fotkę...
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: michal_77 » 28 kwietnia 16, 22:44

baniak 80cm profilowany - 102l brutto, ~80-85l netto
świetlówki T5 2x28W, 6500K + 8500K
CO2 z butli
Kubeł eheim 2213 zasypany ceramiką i Aquael Turbo 1000 (zdławiony) jako mechanik.
Fotki porządnej jeszcze nie zrobiłem, ale na pewno wrzucę coś do galerii po 7 maja :)

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: mihow1979 » 30 kwietnia 16, 12:26

U mnie HELP też żarł fosfor na potęgę... Muszę podawać spore dawki aby wyrównać do NO3...

U mnie pomimo stosunku NO3->PO4 10:1 mam zielone szyby. Ale na roślinach zielenic nie widzę... Gdzieś czytałem, że podobno 10:1 nie wszędzie działa. Czasem trzeba podnieć PO4...
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: Marcinus71 » 30 kwietnia 16, 14:47

mihow1979 pisze:U mnie HELP też żarł fosfor na potęgę... Muszę podawać spore dawki aby wyrównać do NO3...

U mnie pomimo stosunku NO3->PO4 10:1 mam zielone szyby. Ale na roślinach zielenic nie widzę... Gdzieś czytałem, że podobno 10:1 nie wszędzie działa. Czasem trzeba podnieć PO4...


Przede wszystkim sprawdź PO4 i NO3 o rożnych porach, minimum przed zapaleniem światła i pod konieć swiecenia i zobacz czy i jak zmieniają się czy równomiernie się zmieniają, zachowując stosunek czy może robię się duże dysproporcje.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: KAMYK32 » 30 kwietnia 16, 22:03

Marcinus71 pisze:PO4 i NO3 o rożnych porach, minimum przed zapaleniem światła i pod konieć swiecenia

Jak już coś piszesz to powinno mieć to SENS :mrgreen:

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: Marcinus71 » 30 kwietnia 16, 22:48

KAMYK32 pisze:Jak już coś piszesz to powinno mieć to SENS


Cóż jeżeli uważasz że wystarczy raz zrobić pomiar, an jego podstawie stwierdzić czy sa jakies niedobory i jak tak to dany makro składnik uzupełniać to OK.
Ja uważam że warto przez jakiś okres sprawdzać i to nie raz a nawet dwa razy dziennie i patrzeć jak to się kształtuje w czasie. Nie raz będzie tak że NO3 i PO4 wyjdą ok w odp stosunku, tylko że NO3 w z czasem nawet będzie się podnosić a PO4 spadać i rozchwieje się to, a my na podstawie pomiaru z przed kilku dni będziemy mieli mylne spostrzeżenia, że stosunek jest przecież OK. U mnie w niedużym 54 L różnica w pomiarze NO3 rano i pod wieczór jest rzędu prawie 10ppm, ale PO4 nie wykazuje przy nawożeniu wahań większych niż 0,2 ppm. Gdybym wziął pod uwagę pomiar z rana to stosunek byłby OK, więc można by uznać, że wystarczy nawożenie PO4, a NO3 nie ma potrzeby dawać ale patrząc na wyniki z wieczora widać, że NO3 jest zdecydowanie za mało i gdybym go tez nie uzupełniał, to z czasem miałbym braki, bo mam malutko ryb, ale gdybym miał przerybione i mało roślin to pewnie sytuacja była by odwrotna...
Tak mnie na studiach już nauczono, że na podstawie pojedynczych pomiarów nie można wyciągać wniosków natury ogólnej :ok:

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: abiba » 1 maja 16, 06:27

Marcinus71 pisze:U mnie w niedużym 54 L różnica w pomiarze NO3 rano i pod wieczór jest rzędu prawie 10ppm, ale PO4 nie wykazuje przy nawożeniu wahań większych niż 0,2 ppm.

i wynika to z faktycznego zużycia w ciągu dnia czy bardziej z błędu pomiaru wynikającego np z różnej barwy światła w której dokonuje sie oceny?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: Marcinus71 » 1 maja 16, 08:04

abiba pisze:
Marcinus71 pisze:U mnie w niedużym 54 L różnica w pomiarze NO3 rano i pod wieczór jest rzędu prawie 10ppm, ale PO4 nie wykazuje przy nawożeniu wahań większych niż 0,2 ppm.

i wynika to z faktycznego zużycia w ciągu dnia czy bardziej z błędu pomiaru wynikającego np z różnej barwy światła w której dokonuje sie oceny?


Odczytuje za razem z tych samych warunkach oświetleniowych, więc albo zużycie realne albo mimo wszystko tak niedokładne sa testy kropelkowe JBl. Tak więc błąd przypadkowy odrzucam tu, albo realne wahania, albo błąd systematyczny, czyli niedokładność przyrządu pomiarowego. Nie wiem ile rosliny mogą w ciągu dnia skonsumować NO3, może jest to wynik i realnego zużycia i niedokładności pomiarowej łącznie. Nie mniej nawet jeśli to niedokładność testów lub niedokładność plus realne zużycie, to tym bardziej należało by pomiar wykonywać zgodnie z zasadami wykonywania pomiarów, czyli wykonać kilka pomiarów w tych samych warunkach - jeden po drugim (min 5 się przyjmuje) od nowa, zapisać wyniki, a następnie policzyć z nich średnia, a na podstawie średniej metoda odchylenia standardowego oszacować niepewność pomiarową i to dopiero będzie w miarę sensowny wynik końcowy, przykładowo: NO3 = (16,0 ± 3,4 ) ppm

Pojedynczy wynik w przypadku jeśli dokładność testów jest znacząco pow 15% (pojedynczego wyniku) to troche tak jak robienie z pasków, dokładniej ale wciąż mało dokładnie na nasze potrzeby. Bo co nam da jeden wynik np NO3 = 20ppm jeśli za chwille powtórzony pokaże NO3 = 10 ppm. biorąc jeszcze pod uwagę np nieliniowe skale i ograniczona możliwość ludzkiego oka do odczytu dokładnego.
Oczywiście że nie będzie się nikt bawił w powtarzanie 5 pomiarów jeden za drugim i liczyl błędu, dlatego badanie 2 razy dziennie przez kilka dni da nam tez w miare realny pogląd jak to się kształtuje w czasie, można sobie w minute na kartce zrobić odręczny wykres z punktami pomiarowymi i zobaczyć jaka tendencje (niezależnie od wahań pojedynczych pomiarów) mają te pomiary czy sa stałe z pewnymi wahaniami, czy maja np tendencje spadkową...
Ale to już kwestia podejścia do tematu. Kto chce raz zrobić pomiar i uznac że już wszystko wie ile czego ma niech tak robi. Nie mam zamiaru nikogo przekonywać, poddałem koledze pewien sposób podejścia, który uważam za bardziej sensowny niż opieranie się na pojedynczym pomiarze i to wszystko. każdy ma swoje zdanie i nie ma sensu dalej dyskutować bo odeszliśmy tak naprawdę od podstawowego tematu, a idąc tym tropem za chwilę dołączy się ktoś kto napisze że tylko testy wykonywane inna metoda 3-4 razy droższe są wiarygodne a kropelkowe nie i będziemy brnęli w slepy zaułek. Dla mnie testy kropelkowe sa OK, ale biorąc pod uwagę ich dokładność powinno się opierać na serii pomiarowej rozłożonej w czasie (np codziennie przez tydzień robiąc pojedynczy pomiar rano i wieczorem), a nie pojedynczym raz wykonanym, ot i tyle moich mądrości.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: Hunter » 1 maja 16, 09:33

Marcinus71 pisze:Nie wiem ile rosliny mogą w ciągu dnia skonsumować NO3

Wg zasady EI jest to tygodniowo około 20ppm przy mocnym oświetleniu i dostępności CO2.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: michal_77 » 8 maja 16, 22:47

Wróciłem z urlopu i w akwarium nie widać nic złego. Fosfor jak był pożerany przez podłoże tak jest nadal - PO4=0,05, NO3=25ppm, KH pomiędzy 0,5 a 1°d, pH=6.0, Ca=18, Mg=9
Oczywiście od razu podmianka nieco ponad 40% wody.
Tak więc jadę na razie na samym potasie i fosforze.

I pytania:
Zastanawiam się czy dawać CARBO skoro podaję CO2 z butli?
Stosunek Ca/Mg 2:1 - zastanawiające!? Daję 100% RO + mineralizator, więc powinno być w miarę zbliżone do 4:1
Dodatkowo ponawiam pytanie o KH - czy podłoże może tak mocno zbijać? Chciałbym KH utrzymać na poziomie 3-4°d, bo teraz wystarczy trochę CO2 i pH spada do 6.0

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: barttsw » 9 maja 16, 07:36

Michał zbiorniczek fajnie ci wyszedł a fosfor no cóż chyba to wada tego podłoża a help obniza kh wody :)

a co do carbo zawsze podaje razem z co2 są rózne opinie na ten temat

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: michal_77 » 9 maja 16, 07:41

barttsw pisze:a help obniza kh wody :)

Kurczę, ale aż tak mocno :shock:
Czy aktywne podłoże również wpływa na Ca/Mg, bo teoretycznie RO+mineralizator powinno dać stosunek zbliżony do idealnego 4:1, a jest 2:1

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: barttsw » 9 maja 16, 07:45

mi obnizalo okolo 2-3 stopni
CA/MG nigdy nie mierzyłem a spróbuj dac więcej mineralizatora

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: Hunter » 9 maja 16, 10:51

michal_77 pisze:Czy aktywne podłoże również wpływa na Ca/Mg

Skoro wpływa na twardość wody to na Mg i Ca też ;)

Podłoża aktywne mają to do siebie, że stabilizują wodę w określonych dla siebie wartościach. O to właśnie chodzi w podłożu aktywnym i właśnie dlatego zaleca się podmieniać wodę na RO najczęściej uzdatnioną dedykowanym mineralizatorem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wysokie NO3 w 2 dni po restarcie - SKĄD?

Postautor: slawekj » 9 maja 16, 22:26

michal_77 pisze:Witam ponownie,
Dzisiaj po południu była kolejna podmiana i robiłem testy:
GH=5
Ca=15
Mg=9

Jakie testy używamy?

Skoro GH 5 - Ca 15 = 0.89 mmol/l - 0.38 mmol/l = 0.51 x 24.3 = 12.39 mg/l Mg

a w testach Mg - 9 :?:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości