Zmiana oświetlenia 112l

Szczurster
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwietnia 16, 23:32

Zmiana oświetlenia 112l

Postautor: Szczurster » 29 kwietnia 16, 00:40

Na początek witam po wielokrotnym przeglądaniu zdobyłem się na rejestrację no i 1 post na Waszym forum.
temat ma dotyczyć oświetlenia więc zaczynam.
swoje akwarium oświetlam:
2xT5 jbl solar ultra natur 9000K 24w
1xT8 flora glo 2800K 20w

flora glo chciałbym jednak wymienić na coś co będzie dawało światło w moim odczuciu "wizualnym" akwa jest słabo doświetlone, często mówi mi to również mały heniek z samego dna. Jeśli chodzi o roślinność jest różna są i anubiasy ale i alternanthera reineckii, mały heniek taki integracyjny zbiornik łatwych i trudnych.
Na komplet LED trochę szkoda kasy więc chciałbym po prostu zmienić świetlówki na nowe oraz tą jedną t8 zmienić na t5. trochę też z racji oszczędności elektronicznego układu zapłonowego.
Sprawa ma się tak że wymiana na t5 to jednak trochę więcej lumenów a moimi głównymi lokatorami są krewetki (w tym filtrujące) więc ewentualne zwiększenie nawożenia raczej nie wskazane. Trochę o starych czasach
Na początku tego akwa (2lata temu?)nawoziłem bez opamiętania trzymałem wysoko wszystko i nigdy glona nie było wszystko zmieniło się po jakimś roku może więcej. Wtedy najmniejsza dawka żelaza czy makro powodowała zielony pył trudny de zeskrobania na wszystkim głównie szyby ale i anubiasy (w cieniu) i alternanthera (pełne światło) na elementach pośrednich nie było (może przypadek), tak więc po czasie nauczyłem się nie dawać nic jak mi żal roślin się robiło to pare kropli makro i tyle rośliny podupadały czasami ale glona nie było dużo.
Ostatnio się wkurzyłem i zacząłem jednak nawozić zacząłem od dawek małych teraz doszedłem już do tego
Dozowanie MAKRO jednorazowo 7 dawek
(podstawowe) [mg/l] [mg/l]
Potas, K+ 1,61 11,25
magnez, Mg+2 0,12 0,86
Azotany, NO3- 1,15 8,06
fosforany, PO4-3 0,11 0,75
Do tego parę kropli mikro i żelaza, glony jakoś nie ruszają z kopyta więc idę tą drogą. Po tygodniu takiego nawożenia test na no3 pokazuje niewiele powyżej 0 bądź 0 więc mogę trochę podnieść ale nie chciałbym dużo. bo wiem z doświadczenia że można przesadzić. Rośliny ruszyły, przynajmniej większość.

I teraz pytania
1. czy mogę przy 112l i dużo roślin zmienić jedną t8 20w na t5 24w i nie skończy się wysypem glonów
2. Lubię gdy akwarium bije w oczy przejrzystością, raczej zimne barwy itd jakie konkretnie świetlówki byście polecili w tym jakaś nie dla mnie ale i dla roślin)
3. A może ktoś wie czemu na początku mogłem lać i lać nawozy nic sie nie działo poza zgonami krewetek a potem nagle glony i glony aż do teraz

Na koniec dodam, że akwa ma co2 całodobowo sterowane własnej roboty sterowniczkiem oświetlenie 10h/d i jakiś tam substrat pod żwirem

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zmiana oświetlenia 112l

Postautor: barttsw » 29 kwietnia 16, 06:02

mając 3x24 bez co2 nie uciagniesz teraz tez masz pow 0,6/l wiec co2 wskazane

Szczurster
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwietnia 16, 23:32

Re: Zmiana oświetlenia 112l

Postautor: Szczurster » 29 kwietnia 16, 10:27

Co2 jest, nie doczytałeś bo się rozpisałem za mocno.
przy Kh zazwyczaj 7 ostatnio koło 8 trzymam ph ok 6,9 do 6-95. (okolicy połowy ewentualnie odchyły w górę zielonego zakresu z tabel kh/ph).
Ale po wymianie świetlówek ze względu na krewetki nie będe bógł dawać więcej
ale czy wymiana jednej t8 na t5 zrobi aż taką różnicę? Naocznie moje t5 dają dużo więcej światła od t8 chociaż waty praktycznie te same

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zmiana oświetlenia 112l

Postautor: barttsw » 29 kwietnia 16, 10:48

waty te same ale nie lumeny :P
ja u siebie miałem 4x24 i nie narzekałem :P wiec smiało dawaj 3x24

Szczurster
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwietnia 16, 23:32

Re: Zmiana oświetlenia 112l

Postautor: Szczurster » 30 kwietnia 16, 15:55

Tak chyba zrobię dla eksperymentu zapakuję 3x T5 24W i zobaczymy co z tego wyjdzie.
A jakie byś polecił konkretnie świetlówki
W tym momencie mam 2x jbl solar ultra natur 9000K w sumie ich światło mi się podoba, ale kupował będe za jednym zamachem 3 sztuki (ze wzgl na przesyłkę) mają już 2 lata poprzepalane na końcach są.
Rośliny głównie zielone ale i kilka czerwonych. Jaka jest najlepsza konfiguracja trzech świetlówek T5 (dobre dla mnie i dla roślin)


po 2 dniach szukania wstępny wybór padł na
1xsylvania aquastar
2x luxline 865
odrzuciłem grolux i tym podobne ze względu na słabe (dla oka) przytłumione światło. do tej pory miałem flora glo t8 i takie właśnie bylo. Liczę że aquastar zamiast typowo roślinnej da lepsze odczucie jasnego akwarium a jednocześnie nie pogorszę strasznie życia roślin.

Szczurster
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwietnia 16, 23:32

Re: Zmiana oświetlenia 112l

Postautor: Szczurster » 12 maja 16, 14:14

Plany planami ale wykonanie jak zawsze swoją drogą
2 świetlówki t5 zostają wymienione na sylvanie 6500K (już zamówione)
1 T8 roślinna wymieniona na belkę Led. Bez szału 10 diod ma to może koło 10 wat mieszanka białych czerwonych i niebieskich kupione w pierwszym lepszym zoologu. Efekt jest fajny ale na ocenę całości trzeba poczekać.
Dlaczego tak? Ano bo jednak bałem się że wymiana t8 na t5 polepszy życie roślinom czyli większe nawożenie a nie chciałem tego robić ze względu na krewetki.
Chciałem by moc była ta sama bądź ciut mniejsza i tak się stało
Jak to sie odbije na całym zbiorniku postaram się napisać za czas jakiś

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości