Ospa Neonki Czerwone

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
SilVeR3
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 27 maja 16, 20:41

Ospa Neonki Czerwone

Postautor: SilVeR3 » 28 maja 16, 00:12

Niestety moje akwarium (a dokładniej Neonki) zostały zaatakowane przez Ospe...
Od razu zrobiłem podmianę wody - 30% oraz dodałem Ichtio - 20ml (akwa 200l), zwiększyłem również temperaturę do 28-29 stopni, napowietrzanie zwiększone (2x Aquael 1000 - filtr bio + gąbka)

Za 3 dni zrobię kolejną podmianę - 20% wody i dodam 10ml Ichtio, po tym będę powtarzał podmianę 20% + 10ml Ichtio co kolejne 3 dni.

Po skończonej terapii - 14 dniach zrobię podmianę 30% oraz dodam węgiel aktywny, tak aby pozbyć się chemii z wody.

Czy powinienem zrobić coś jeszcze? Jak myślicie?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: Dhuz » 28 maja 16, 05:55

Taka kuracja powinna wystarczyć. Co najwyżej upewnij się, że neony mają odpowiednie warunki (twardości, pH, temperatura) które ich nie osłabiają.

SilVeR3
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 27 maja 16, 20:41

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: SilVeR3 » 28 maja 16, 11:37

Test robię codziennie, wszystkie parametry (NO3, NO2, GH, KH, pH, Cl2) są ok.
Temperatura zazwyczaj jest na poziomie 25-26 stopni, teraz podniesiona żeby zwalczyć ospę.

Podejrzewam, że ospa wystąpiła przez zbyt gwałtowny spadek temperatury - zepsuła mi się grzałka, a raczej jej termostat - grzała cały czas tak, że gdy wróciłem z pracy temp wody była prawie 32 stopnie... Wrzuciłem butelki z lodem aby ją zbić, jak widać zbyt wiele naraz i ta zbyt gwałtownie spadła :/

Ostatnio dokupiłem też kilka gupików, ale wątpię abym z nimi coś przyniósł, poza tym, im nic nie jest, zaatakowane zostały tylko Neonki Czerwone.

Dzięki za odpowiedź, zawsze to człowiek spokojniejszy, gdy wie, że robi co może aby pomóc swoim rybką :)

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: Marcinus71 » 28 maja 16, 11:41

Co to znaczy ze sa OK ? Podaj wartosci a poza tym to robisz testy paskowe 6in1 tak? Wiec one niestety sa nic nie warte :)

Dokupiles gupiki? To co ty razem trzymasz gupiki i neony? Przeciez neony potrzebuja wody miekkiej i kwasnej a gupiki zasadowej i twardej. To kolejny dowod ze testy nie moga byc Ok bo jak dla gupikow ok to nie dla neonow.

SilVeR3
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 27 maja 16, 20:41

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: SilVeR3 » 28 maja 16, 11:55

Jezu, Neonów :D Gupiki trzymam w drugim akwa, gdzie też ostatnio dokupiłem, zamyśliłem się, sory :P

Codziennie robię pasek 6in1 (ja uważam, że jednak warto, może dokładnie nie pokaże, ale przy nagłych większych zmianach wody coś tam wyjdzie a drogie nie są), za to raz na dwa tyg (po odmulaniu - odmulam co 2 tyg) robię testy: pH Tetry oraz GH Tetry

Ostatnie wyniki to:
pH - 6
GH - 8-8.5

Co jakieś miesiąc - półtora robię pozostałe, też od tetry.
Akwa działa od 3msc, do tej pory nic się nie działo.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: barttsw » 28 maja 16, 12:41

SilVeR3 pisze:Codziennie robię pasek 6in1 (ja uważam, że jednak warto, może dokładnie nie pokaże, ale przy nagłych większych zmianach wody coś tam wyjdzie a drogie nie są), za to raz na dwa tyg (po odmulaniu - odmulam co 2 tyg) robię testy: pH Tetry oraz GH Tetry

Ostatnie wyniki to:
pH - 6
GH - 8-8.5


paski bez komentarza
i skad gh 8,5?

pozatym
paski no3 to wielka kpina i co to znaczy ok?
NO3 TO TYLKO KROPELKI JBL

SilVeR3
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 27 maja 16, 20:41

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: SilVeR3 » 28 maja 16, 12:50

Na ostatnim miałem 8 na wcześniejszym 9, więc obstawiam, że może być lekko ponad 8.

Co do NO3, dzięki za radę, już zamawiam kropelki (niestety u siebie w mieście nigdzie nie dostanę, wszystkie sklepy mają tylko tropicala)

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: Marcinus71 » 28 maja 16, 13:29

SilVeR3, skad masz takie pH? Lejesz wode z RO i jeszcze czyms zbijasz pH do 6,0 ?

Pytam dlatego ze z tego co pamietam to skala w tych paskach jest chyba od 6,4 ale to co ciekawsze to u mnie paski pokazywaly kolor bardziej jeszcze jasno zolty od tej dolnej wartosci czyli ponizej 6,4 a moze tam jest nawet 6,2 nie pamietam natomiast w rzeczywistości pH wynosilo 7,2-7,4. :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ospa Neonki Czerwone

Postautor: barttsw » 28 maja 16, 18:52

SilVeR3 pisze:Co do NO3, dzięki za radę, już zamawiam kropelki (niestety u siebie w mieście nigdzie nie dostanę, wszystkie sklepy mają tylko tropicala)


Najlepiej zamow wszystkie tylko reszta moze byc zoolek
SilVeR3 pisze:Na ostatnim miałem 8 na wcześniejszym 9, więc obstawiam, że może być lekko ponad 8.
to tak nie dziala

SilVeR3, gdzie mieszkasz zaraz sie dowiemy ile masz ph i gh

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości