Oświetlenie ledowe - roślinne co myślicie

Awatar użytkownika
Tomal
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 18 grudnia 15, 08:14
Lokalizacja: Chorzów

Oświetlenie ledowe - roślinne co myślicie

Postautor: Tomal » 29 sierpnia 16, 11:16

firma gdzie kupowałem kiedys diody ma cos takiego
http://led-byt.pl/pl/p/Panel-LED-26x-3W ... innego/695
co o tym myślicie patrząc na dostepne oświetlenie akwarystyczne ledowe jak i T5 ?
Jakoś nie do końca mnie to przekonuje. Miałem ledy które własnie tam zakupiłem 20 szt. pracujące na 1.5W i glony sie dobrze chodowały :)

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Oświetlenie ledowe - roślinne co myślicie

Postautor: cypeks » 8 września 16, 09:59

Myślę, że jest co najmniej o 200zł za drogo. Zainstalowane zwykłe LEDy czerwone (625nm), dla roślin skuteczniejsze są DeepRed (660nm). Zamiast RoyalBlue + Red można było zastosować diody FullSpectrum. Przy takiej ilości LEDów niebieskich i czerwonych w akwarium będzie "cukierkowo" i będzie występował efekt "tęczy".

Ogólnie PowerLED są dobre w zastosowaniach roślinnych ale w tym przypadku:
- za drogo
- za dużo kolorowych LEDów w stosunku do białych
- korzystniej jest zastosować FullSpectrum zamiast czerw+nieb.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Oświetlenie ledowe - roślinne co myślicie

Postautor: osama » 9 września 16, 10:28

cypeks pisze:- korzystniej jest zastosować FullSpectrum zamiast czerw+nieb.
Dlaczego?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Oświetlenie ledowe - roślinne co myślicie

Postautor: cypeks » 9 września 16, 10:52

W LEDach FullSpectrum masz idealnie dobrany stosunek barwy czerwonej do niebieskiej pod kątem uprawy roślin, po drugie łatwiej równomiernie rozłożyć w lampie LEDy (nie musisz się martwić, że niebieska musi sąsiadować z czerwoną), po trzecie barwa LEDów FullSpectrum jest wizualnie mniej dominująca niż czerwona i jest mniejszy efekt "tęczy" na dnie akwarium. Nie twierdzę, że połączenie LEDów 445nm i 660nm jest złe ale lepsze wrogiem dobrego :) Zanim na rynku pojawiły się diody FullSpectrum sam używałem połączenia RoyalBlue + DeepRed.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie ledowe - roślinne co myślicie

Postautor: abiba » 9 września 16, 22:54

cypeks pisze:W LEDach FullSpectrum masz idealnie dobrany stosunek barwy czerwonej do niebieskiej pod kątem uprawy roślin

nie przesadzaj z tym idealnym doborem . pragnę zwrócić uwagę że diody te zostały zaprojektowane do uprawy roślin w warunkach emersyjnych a wpływ słupa wody jest nie do pominięcia stąd prawidłowa konstrukcja oświetlenia akwarium wymaga korekty tego "idealnego spektrum"

Pozostałe argumenty również nie są zbytnio trafione a w kazdym razie mocno dyskusyjne.

Zgodzę sie jednak z tym że
1 diody FS są wygodniejsze
2 zastosowanie FS jest mimo wszystko lepsze niż dobieranie kolorowych światełek na chybił-trafił co jest praktyką nagminną

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości