[600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: slaeer » 26 września 16, 05:55

Czy jeżeli GH faktycznie takie niskie to mogę tą wodę wykorzystać jako kranówkę?

Kwestia tego jakie parametry chcesz osiagnac. Nadal cos mi w tych testach nie pasuje poniewaz kh wchodzi do twardosci ogolnej jako jedna z jej skladowych, ale przypomina mi sie ze kiedys czytalem, ze taki wynik jest mozliwy, moze ktos zna temat lepiej to niech sie wypowie. Wracajac do parametrow. Ustal ostatecznie obsade i okresl jakie maja byc. Jezeli woda ma miec praktycznie zerowa twardosc to uzyjesz tej ze stacji, jednak w wiekszosci przypadkow nie jest to konieczne. Gh bedziesz ustalal pewnie na poziomie ok 6, w takim przypadku dodasz kranowitu. Jest jeszcze opcja 100% ro plus mineralizator.

Czy jeżeli zamontuje prefiltry w dnie to nie będzie strachu z wylaniem całej wody z akwarium jak coś się złego stanie z filtrem


Jezeli kubel bedzie nieszczelny to i tak katastrofa gotowa bo wypompuje wode do poziomu zasysu. Tak wiec na jakiej wysokosci zasys wody do takiej oprozni akwa.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: abiba » 26 września 16, 09:01

Kali pisze:Czy jeżeli zamontuje prefiltry w dnie to nie będzie strachu z wylaniem całej wody z akwarium jak coś się złego stanie z filtrem?


Internet donosi o różnych kataklizmach typu peknięcie szyby, rozklejenie zbiornika , awaria filtra itp ale nigdy nie słyszałem o awarii przelotu .
Sądze ze takie wykonanie podłączeń zmniejsza ryzyko kataklizmu bo eliminuje np wypadnięcia lub innego rozszczelnienia wezy puszczonych górą np przy porządkach w akwarium .

Podłączenie od dołu wymaga zastosowania dedykowanych przelotów które są starannie zaprojektowane a montaż ich zapewnia niemal 100% bezawaryjność .
Dodatkowo zwykle pod przelotami montuje sie zawory które wprawdzie są używane sporadycznie lub nawet wcale ...

Wracając do wody
Kali pisze:Ale to mam GH za niskie czy KH za wysokie do mieszania z RO?


musiałbyś sie zastanowić jaką wodę docelowo chcesz mieć w akwarium i iaja florę i faunę - może sie okazać że taka woda jest do zaakceptowania albo wymaga tylko niewielkiego retuszu .
PS
wielu malawisów dałoby sie pociąć za taką wodę w kranie

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: slaeer » 26 września 16, 16:52

Sprawa Twojego kh nie dawala mi spokoju wiec odswiezylem sobie temat, ech ta chemia.

Test jest zafalszowany prze stacje uzdatniania wody. Podczas pomiaru kh mierzona jest w zasadzie kwasowosc substancji wiec sprawdza sie bufor. Za kh odpowiadaja wodoroweglany wapnia i magnezu ich ilosc nadaje okreslona zasadowoc i w ten sposob okresla sie kh. Substancje w testach akwarystycznych mozna jednak zbuworowac rowniez innymi wodoroweglanami, np. sodu. W takim przypadku test na kh wyjdzie wysoko mimo, ze nie moze on byc wyzszy od gh.

Podsumowujac Twoje kh jest rowne lub mniejsze od jeden.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: Kali » 26 września 16, 22:50

Najbardziej efektywny (może nie efektowny, ale to zależy od aranżu) uważam, byłby układ na '3 gatunki'.

Razbory w toń, piskorki na dno i gurami jako ryba wiodąca.
lub
Neony w toń, kiryski na dno i średniej wielkości pielęgnicowate (np. Nannacara) jako ryby wiodące.

I tego będę się trzymał.
Czyli GH pewnie koło 5 i PH 6.5 poprawcie mnie jeśli się mylę.

I teraz czy montować RO czy woda prosto ze stacji plus ewentualnie jakieś minerały.
I czy zaopatrzyć się w CO2 i phmeter odrazu aby pilnował komputer tego pH.?

Dzięki za rozwijanie wątpliwości z moim wysokim KH.
OK to posłucham doświadczonych i zrobię te przeloty.

Dwa do prefiltrów eihema tylko teraz gdzie i jakie grube. Pewnie po lewej i prawej ale bardziej przy tylnej szybie czy przedniej czy pośrodku. Jakie przepusty zastosować? Jaka średnica otworów?
Chcę stałą dolewka. Jak rozwiązać rewizję - przelew. Faktycznie starczy rurka pionowa i puszczona dnem do kanalizacji, a może krótsza i wychodząc kolankiem przez przepust w tylnej ścianie aby nie ciągnąć takiej długiej rury od samego dna.
Czy do deszczownicy tez robić przeloty czy puścić górą?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: abiba » 27 września 16, 15:15

Ja mam to rozwiazane tak:
https://zapodaj.net/09076b4b61045.jpg.html
https://zapodaj.net/ed61f4d71e7ad.jpg.html
https://zapodaj.net/ed61f4d71e7ad.jpg.html

z zastosowaniem takich przelotów: http://allegro.pl/przelot-przez-szklo-a ... 05565.html

Na zdjęciach nie ma jeszce wklejonej rurki z plexi do odpływu ale widoczny jest tam pusty przelot .
Jak widać pod podłożem jest sytem rur doprowadzającuch wodę z powrotu do miejsca wypływu które to jest niczym bijace z dna źródło i jest kompletnie niewidoczne .

W Twojej sytuacji wykorzystałbym jeden wspólny przelot i rozgałęzienie na dwa filtry lecz bardzo bym się zastanawiał nad powrotem. Sadzę że wygrałaby opcja 2 przelotów i 2 źródeł wypływu - jedno blisko dna lub wręcz w dnie (podłożu) a drugi chyba dość wysoko - gdzieś w okolicy 2/3 słupa wody lub wyżej aby zapewnić jak najlepszą cyrkulację .

Jeżeli kasa Cię zbytnio nie ogranicza to polecam od razu zainwestować w całą technikę (CO2 i sterownik - tzw komputer ph ) gdyż wszystko co później będziesz robił na czynnym zbiorniku (tymbardziej dużym) jest co najmniej 2x trudniejsze
Kali pisze:Faktycznie starczy rurka pionowa i puszczona dnem do kanalizacji, a może krótsza i wychodząc kolankiem przez przepust w tylnej ścianie aby nie ciągnąć takiej długiej rury od samego dna.

Ja mam tak jak wyżej napisałem (rurka z dna) ale kolega ma na bocznej szybie i niestety on ma wieksze problemy żeby to zamaskować - ten przepust na bocznej ścianie bije po oczach . U mnie widać ją jak sie zasyfi . Polecam ze swoje strony moje rozwiazanie czyli rura z dna aż do tafli

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: Kali » 28 września 16, 19:15

A super dziękuje za zdjęcia. A ta szara rura to jest powrót wody tak?

Widzę że muszę to wszystko dobrze przemyśleć i rozrysować co i jak.
Ok zainwestuje w CO2 od razu. Wolę to zrobić raz a dobrze.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: abiba » 28 września 16, 19:43

Kali pisze:A ta szara rura to jest powrót wody tak?
Tak - to jest powrót .
W tej wersji był o dodatkowo filr podzwirowy (rura ponawiercana ) ale wiecej wad niż zalet więc zrezygnowałe i przy restarcie zastąpiłem pojedyńczą rura bez tej petli i bez nawierceń

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: Kali » 6 października 16, 16:41

abiba pisze:W Twojej sytuacji wykorzystałbym jeden wspólny przelot i rozgałęzienie na dwa filtry lecz bardzo bym się zastanawiał nad powrotem. Sadzę że wygrałaby opcja 2 przelotów i 2 źródeł wypływu - jedno blisko dna lub wręcz w dnie (podłożu) a drugi chyba dość wysoko - gdzieś w okolicy 2/3 słupa wody lub wyżej aby zapewnić jak najlepszą cyrkulację .


Zastosuję 2 prefiltry EHEIM PREFILTR (4004320) po dwóch bokach baniaka od spodu przez przeloty tak jak proponowaliście, a powrót jeden dam blisko dna poprzez przelot dnem jako krótka wystająca rurka a drugi powrót tradycyjnie deszczownice przy powierzchni na bocznej ścianie akwarium.

Rewizja jako rurka pionowa z dna tak jak polecaliście.

Uciekło mi pytanie Jakie przeloty zastosować jakiej firmy i jakiej średnicy 16,20,25?

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: Kali » 27 lutego 17, 22:30

Witam.
Odkopię trochę temat. Baniak w końcu do mnie dotarł po małych przebojach ale jest piękny.
Z całym sercem polecam erybkę.
Przypomnę
Wymiary ostateczne 190*55*60
Filtracja 2szt Eheim 2275+ - zasysy od dołu prze przeloty w dnie jeden z lewej drugi z prawej strony, deszczownice od góry na bocznych ścianach.
Podłoże piasek po całości.
Obsada głównie neon czerwony 100szt, kirysek sterby 20szt, piskorek 20szt, jakiś skalar w toń.
I teraz pytanie czy dać cyrkulator, jeżeli tak to jakiej mocy i jak rozmieszczone i ukierunkowane?
Pozdrawiam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: barttsw » 28 lutego 17, 06:57

cyrkulator wyjdzie w praniu jak bedzie z cyrkulacją bo moze sie okazac ze jest ok
ale jak byś chciał cyrkulatory to mysl o RW są one nie tanie ale maja ten plus że są sterowalne

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: Kali » 28 lutego 17, 13:32

Ok dzięki. To wystartuje bez i zobaczymy w praniu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: barttsw » 28 lutego 17, 14:22

powino dac rade a jak nie to 2 cyrkulatory po rzeciwnych stronach lub jeden wiekszy ale skierowany na tafle wody bo inaczej bedzie zamiatal piasek :D

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: Kali » 28 lutego 17, 16:18

A jak jeden większy to też na taflę ? Ile litrów na godzinę jak jeden?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: barttsw » 28 lutego 17, 16:22

rw-8 8000l/h to jest sterowalny lub 2x rw-4
a jak chcesz taniej to cos okolo 4000-5000 jvp-200
choc nie powiny byc ci potrzebne prze 2 filtrach

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: [600l] Pierwszy prawdziwy baniak towarzyski - tworzenie

Postautor: Kali » 28 lutego 17, 20:28

To poczekam z tym wszystkim do uruchomienia. Jak będzie potrzebna to zainwestuję w tą rw8 i tak przy tych wszystkich kosztach to już dużo nie zmieni. A po czym poznam że będę jednak potrzebował cyrkulator?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości