[112L] Pierwsze akwarium - rysiu

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 9 sierpnia 16, 10:15

Postanowiłem trochę jednak podnieść NO3 i PO4, ponieważ listki zaczynały robić się lekko żółte od brzegów. Zakupiłem Tetra PlantaMin Macro i przez dwa dni podniosłem NO3 do 5mg/l i PO4 do 0,2mg/l. Przy okazji sprawdziłem wiarygodność testu na NO3 który posiadam i wyszło na to, że chyba trafił mi się pokazujący prawdę, bo uzyskany wynik pomiaru był zgodny z tym, który wyliczyłem przy dawkowaniu nawozu. Pozostałe parametry bez zmian, tj pH 6.7, NO2 brak, NH3 brak, KH 3°d, temperatura 26°C. Glonów brak, zgonów brak, wszystko dobrze, cały czas trzymam rękę na pulsie i parametry mierzę przynajmniej raz dziennie. W weekend zrobiona była podmianka 20l wody z RO, test KH po podmianie już lekko zmienił kolor po dwóch kroplach, ale trwała zmiana nastąpiła przy 3 kropli.

Teraz nic nie będę wlewał, zobaczę jak szybko będzie spadał poziom NO3 i PO4.
Zmieniłem trochę plan świecenia, tzn. od 10 do 21 świecą dwie belki 6500K, a od 15 do 18 dodatkowo świeci belka 3500K i Plant z czerwonymi i niebieskimi diodami.

EDIT 10.08.2016
Prętnikowi zebrało się na amory i od wczoraj wieczora buduje w Rogatku gniazdo :)


Obrazek
Obrazek

bartus301
Ryba
Ryba
Posty: 189
Rejestracja: 16 marca 14, 21:04
Lokalizacja: tuchola

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: bartus301 » 13 sierpnia 16, 16:09

barttsw pisze:Mateusz nie pokazuje swojego pazurka :D a nawert mnie powstrzymuje :P
niestety mam ciety jezyk na zle warunki ryb jesli cie urazilem to trudno :D

bez urazy
jak jestes tak czuły na warunki przetrzymywania ryb to zapraszam do azji? indonezji itd
może twój cięty jezyk uwolni katowane ryby,licze na Ciebie
a akwarium masz kolego fajne troche wiecej korzeni bym dał osobiscie ale tak to bardzo profesjonalnie podszedłes do tematu
nie gazuj roslin i nie cuduj z nawozami idz w strone akwarystyki takiej jaka była kiedy ,łatwa prosta i przyjemna pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Dhuz » 13 sierpnia 16, 16:54

bartus301 pisze:bez urazy
jak jestes tak czuły na warunki przetrzymywania ryb to zapraszam do azji? indonezji itd
może twój cięty jezyk uwolni katowane ryby,licze na Ciebie
Proponuję Ci zastanowić się, czy wdawanie się w takie jałowe pyskówki jest opłacalne. Tak tylko przypominam. "Azja" i "Indonezja" to dość szerokie pojęcia, jeśli chcesz tam kogoś wysyłać, to możesz przy okazji też sam się wybrać na wycieczkę, powalczyć w kilku tamtejszych krajach o prawa człowieka, zamiast na forum zaczynać krucjatę przeciw rozwijaniu hobby w kierunku poprawienia warunków bytowania zwierząt w niewoli. :)

rysiu pisze:Prętnikowi zebrało się na amory i od wczoraj wieczora buduje w Rogatku gniazdo :)
Gratuluję, teraz tylko ostrożnie przy podmianach, by się chłopak nie napracował na darmo.
Razborki prezentuja się bardzo ładnie - trzymaj rękę na pulsie i będzie dobrze.

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: ArturAzja » 13 sierpnia 16, 17:08

Szczerze powiedziawszy - na tym zdjęciu po raz pierwszy w życiu podobają mi się razborki...

SDD
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 14 marca 12, 21:55

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: SDD » 14 sierpnia 16, 09:45

ArturAzja pisze:Szczerze powiedziawszy - na tym zdjęciu po raz pierwszy w życiu podobają mi się razborki...


Super ryby, w takiej pojemności miałem kiedyś stadko ok 20 i harem prętników. Razborki potrafiły zapełnić całe akwarium :)

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 18 sierpnia 16, 13:12

Małe streszczenie, co działo się przez trzy tygodnie od zalania:
Obrazek

Nadal nie wiem, co zrobić z pierwszym planem.
Saggitaria wolno rośnie, chyba trzeba by przyciąć trochę Hygrophila Salicifolia, żeby ją odsłonić, bo dostaje mało światła, albo przenieść jedną listwę bliżej przedniej szyby.

Czy ktoś może wie, jak zagęścić Rotala Macrandra Green? Wystarczy ja przyciąć i z miejsca cięcia wypuści nowe pędy?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Hunter » 18 sierpnia 16, 13:16

rysiu pisze:Czy ktoś może wie, jak zagęścić Rotala Macrandra Green? Wystarczy ja przyciąć i z miejsca cięcia wypuści nowe pędy?

Tak. Tnij nisko. Cięcie powyżej 3 węzła (miejsce z którego wyrastają liście) od dołu nie powinno znacząco wpłynąć na kondycję rośliny. Wyrosną z tego miejsca nowe stożki. Odciętą roślinę też możesz posadzić do podłoża. Puści korzenie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 18 sierpnia 16, 13:20

Dzięki Hunter, w sumie nie przypuszczałem, że można tak nisko ja ciachnąć :) w weekend popracuję trochę nożyczkami i za jakiś czas zaprezentuję, co z tego wyszło.
80x35x40

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 3 września 16, 13:21

Pora na małą aktualizację. Akwarium ma półtora miesiąca, wszystko idzie po dobrej myśli. Jedyny problem jaki mam z akwarium to ciągłe niedobory macro. Aby je podnieść dozuję Tetra PlantaPro Macro, DRAK Eudrakon P, a także Tropical Carbo. Za mikro odpowiada DRAK Kramerdrak POWER 100 i chyba daje radę całkiem nieźle, bo nie widać, żeby czegoś brakowało. Bimbrownię niedługo zastąpi butla CO2 1,5kg, ponieważ ta pierwsza działa niestabilnie, zbyt krótko i sprawia za dużo problemów.

Aktualne zdjęcie, po "małej" przycince:

Obrazek

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 1 października 16, 19:15

Dawno, bo już miesiąc nie było aktualizacji, więc postanowiłem napisać Wam, mili mi, co dzieje się w moim akwarium. Wszystko idzie całkiem dobrze, jedynie pojawiły się ostatnio na Bacopie zielone glony nitkowate, z którymi powoli walczę. Zamówiłem nawozy Blue-Line, osobno N-P-K i Carbo, które pozwolą mi kontrolować poziom makroelementów. Pojawiła się też butla CO2. Bimbrownia okazała się być nie na moje nerwy. Dodałem trochę kryptokoryn, które zapełniły puste miejsca na drugim planie. Przycinki Rotali spowodowały przyspieszenie jej wzrostu, co mnie bardzo cieszy. Prętnik ma co rusz ochotę na amory, ale jak na razie nic mu z tego nie wychodzi. Poniżej wrzucam zdjęcie wykonane dzisiaj, dwa tygodnie od ostatniej przycinki.

Obrazek
80x35x40

Awatar użytkownika
Nem
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 8 lipca 16, 16:49

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Nem » 2 października 16, 22:30

Ładnie ci baniak zarosl

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 21 października 16, 09:07

Witajcie, potrzebuję małej pomocy, ponieważ nie mogę się pozbyć glonów z akwarium. Trochę jest lepiej, ale nie mogę zlikwidować ich do końca. Zielone, krótkie nitki, porastają głównie drewno i kryptokoryny, w mniejszym stopniu rosną na innych roślinach.

Parametry wody przed podmianą:
NO3 - 15mg/l (Zoolek, pokazuje dobrze, sprawdzałem)
PO4 - 1,2 mg/l (JBL)
dKH - 4
pH - 6.2

CO2 z butli podawane przez dyfuzor, jakieś 3-4 bąbelki/sek
Nawożenie Blue-Line NPK po dwa naciśnięcia dziennie, Carbo trzy naciśnięcie.
Micro DRAK Kramerdrak POWER 100 w filtrze.
Podmiana 30l, co dwa tygodnie (taka praca, co dwa tygodnie jestem w domu, a żony nie obarczam tym zadaniem)
https://drive.google.com/file/d/0B8juLkFUQtCLdmpBY196cENtaHM/view?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/0B8juLkFUQtCLdGd1LXJTZXdVX0k/view?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/0B8juLkFUQtCLU0habTNoaEhScEU/view?usp=drivesdk

Glony zaczęły ustępować po zwiększeniu poziomu NO3 i PO4. Wcześniej nawet rośliny nie bąblowały, a teraz po południu na roślinach (nawet Rotali) i w akwarium jest masa bąbelków. Na glonach niestety też.

Dziękuję z góry za podpowiedzi i pomoc.
80x35x40

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Hunter » 21 października 16, 12:55

Istotne pytanie, to czy nitki rosną nowe, czy po prostu zostały te co narastały kiedyś?
Jeśli nowe nie rosną, to wszystko jest OK, a te które są należy usunąć mechanicznie, lub próbować lać po nich Carbo ze strzykawki.
Jeśli ciągle rosną nowe to przedawkowałeś Micro.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 21 października 16, 13:28

Nie, nowe nie rosną. W takim razie nie panikuję. Po dwóch tygodniach mam tylko trochę zielonego "pyłu" na szybach, który łatwo schodzi nawet małym skrobaczkiem na magnesie. Dzięki za odpowiedź :) tak przy okazji, z nawozów jestem mega zadowolony, szczególnie z uwagi na ich koncentrację.
80x35x40

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: mimo12 » 21 października 16, 13:41

Z tego co słyszałem, to te skrobaki lubią porysować szybę, więc trzeba uważać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości