Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Rezz
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 23 października 16, 12:34

Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: Rezz » 27 października 16, 17:45

Witam na forum :)

Zakładam akwarium 112, klasyczne 80x35x40. Grzałka 100w, filtr aqua szut t head 750 + duża gąbka, podłoże żwirek kwarcowy 2-4mm czarny + trochę grubszego + "pole" z jasnym żwirkiem rzecznym 2-4mm.

Temat rozpocząłem od kupna zbiornika i zrobienia pokrywy. Szkoda mi było pieniędzy na kupno, więc zrobiłem sam. Wyfrezowana siatka z dibondu, a w środku listwy pcw + uszczelka. Dodatkowo 3 paski plexi jako oparcie dla pokrywy. Zamontowałem też mały magnes neodymowy, więc klapa ładnie przylega.

Oświetlenie ledowe, modułami 4x5730 ze sklepu micros. W teorii 2W i 200lm na moduł, w praktyce wiem tyle, że 1.8-1.9W pobiera, lumenów nie zmierzę.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Więc świeci tak jak widać. Jest jasno, jeśli będzie za mało dołożę jeszcze modułów.

Więc pokrywa jest, jak już ją zrobiłem, uświadomiłem sobie, że szkło to tylko 6mm i będzie pracować na środku. Pokrywa jest spasowana, ma maks 2mm luzu przód/tył. Na boki praktycznie zero. I doszedłem do wniosku, że jak woda rozeprze szkło, to będzie problem ze zdjęciem i tym bardziej z założeniem pokrywy :zly: No i może mi porozginać pokrywę. Nie mówiąc o najgorszych scenariuszach jak pęknięcie szkła. Doszedłem do wniosku, że wstawię wzmocnienia wzdłużne - przy okazji będę spał spokojniej. Miły szklarz dociął mi 2 paski 72x4cm ze szkła 8mm za 6zł. Kupiłem 3 tubki silikonu też za 6zł i jutro jak oszlifuję paski będę je wklejał. Niestety będą dosyć wysoko, 1.5-2cm od góry ponieważ pokrywa nachodzi tylko 2.5cm na szkło i nie chcę by było je zbyt mocno widać. Ale to chyba nie problem?
Czy może w ogóle olać te paski? Jednak czytałem, że 2-3mm to normalne ugięcie bez wzmocnień. A, że te paski mam dosyć długie to sądzę, że więcej niż 1mm nie będzie :)


Natomiast część druga pytania, ma się roślin.

Chciałbym poprosić o pomoc w dobraniu roślin na start akwarium 112l. Rośliny raczej proste, nie będzie nawożenia. Podłoże to kwarc 2-4mm, oświetlenie ledowe, jak tutaj w temacie.
Chcę wybrać coś od 2 osób, czyli nie ze sklepu, a z "domu". Rodzaj roślin i ilość do dogadania więc można "zamieniać" z tych list.

https://www.olx.pl/oferta/duzy-zestaw-r ... 35772a14e1

http://allegro.pl/22-gat-zestaw-roslin- ... 68488.html

Na tył/boki:

Dębówka meksykańska
Rotala Rotundifolia
Mikrozorium
Żabienica czterożebrowa

Środek/przód:

Sagittaria subulata
Micranthemum umbrosum
Rotala green
Hemianthus micranthemoides
hydrocotyle japan


+Mech jawajski na korzeń


Myślę jeszcze o moczarce, anubiasie, żabienicy XL, to już musiałbym w sklepie. W skrócie coś dużego na tył co zasłoni filtr/grzałkę. Pomoże mi ktoś co dopisać, co skreślić i jakie ilości mniej więcej? :)

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: Marcinus71 » 27 października 16, 19:27

Ten filtr to ma byc dodatkowy czy glowny bo to zwykly machanik gabkowy. A co z filtracja biologiczna?
To bedzie jakies akwarium biotopowe czy ogolne czy raczej duze krewetkarium przy takim filtrze?
Masz zamiar dozowaxlc co2? Nawozic intensywnie czyli robic HT czy raczej blizej LT? Od tego zalezy jakie rosliny beda sie nadawaly.

Rezz
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 23 października 16, 12:34

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: Rezz » 27 października 16, 20:33

Filtr główny. Kiedyś mnie uczyli przed kubełkami itp, że jak jest duża gąbka myta w wodzie akwariowej to jest to i filtracja biologiczna, ale pewnie technika poszła do przodu. Niemniej spróbuję na początek taką filtrację.

Ryby, klasyka, kiryski, jakaś ławica, parka ramirezów/gurami i krewetki. Nawozić nie będę, chyba, że kulkami pod rośliny, oświetlenie obecnie to ok. 22W ledów, ale można dołożyć.

A jak z tymi wzmocnieniami? Żadnego przeciw nie ma bym jutro wklejał? :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: barttsw » 27 października 16, 20:36

Rezz pisze:filtracja biologiczna
jest ale bardzoooooo kiepska
Rezz pisze:Ryby, klasyka, kiryski,
zapomnij przy takiej filtracji i przy tym
Rezz pisze:podłoże żwirek kwarcowy 2-4mm czarny + trochę grubszego + "pole" z jasnym żwirkiem rzecznym 2-4mm.
ma być piasek
Rezz pisze:parka ramirezów
to samo co przy kiryskach oraz zapomnij o jakim kolwiek nawozeniu
Rezz pisze:gurami
za maly zbiornik oraz temp. jak chcesz Ramirezy

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: Marcinus71 » 27 października 16, 21:10

Mysle ze wzmocnienia mozesz wkleic.

Co do reszty to na tym filtrze kilka rybek jesli nie chcesz klopotow ciaglych.
Obsada jak juz Bartek napisał nijak padujaca do siebie i do warunkow - wszystkie ryby denne i kopiace musza miec piasek na calym dnie. Wiec wszelki kiryski i pielegniczki odpadaja przy takim dnie jak podales.
Rosliny bierz malowymagajace ale i tak pewnie nieco nawozic trzeba bedzie ale to wyjdzie w praktyce.

kapturnik7
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 29 listopada 15, 10:04

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: kapturnik7 » 28 października 16, 06:45

A może poczytasz o akwariach w stylu Low Tech i sypniesz trochę ziemii ogrodowej pod piach? Wtedy bez problemu powinny Ci rosnąć wszelkiej maści kryptokoryny, trawy (sagitarie, valisnerie) i inne rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym i niedużych wymaganiach.

Do tego umiarkowana, niezbyt brudząca obsada. Sam filtr mechaniczny z odpowiednio dużą ilością roślin uciągnie taki zbiornik :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: barttsw » 28 października 16, 06:47

kapturnik7, nie widzisz ze kolega chce pielegniczki i kiryski to ziemia odpada

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: mimo12 » 28 października 16, 08:09

Czemu? Mam low techa na ziemi i kulkach z kiryskami i pielęgniczkami i nie ma problemu. Wystarczy dać kilka cm piachu, a się nie dokopią( w sumie to zależy od gatunku, moje Apisto nie ryją w piachu, kiryski natomiast tak).

Rezz
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 23 października 16, 12:34

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: Rezz » 28 października 16, 11:50

Okej, rośliny mało wymagające, nad rybami przysiądę.

Może głupie pytanie, ale... rośliny mogą być zalane bezpośrednio kranówą? Czyli aranżacja zrobiona, wlewamy trochę kranówy, sadzimy i dolewamy dalej?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: KAMYK32 » 28 października 16, 12:37

Rezz pisze:rośliny mogą być zalane bezpośrednio kranówą? Czyli aranżacja zrobiona, wlewamy trochę kranówy, sadzimy i dolewamy dalej?

Naturalnie,że tak :) wodę wlewamy delikatnie,aby zbytnio nie wzburzyć w toń podłoża.

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: Peter007 » 30 października 16, 17:39

Pokrywa wygląda bardzo fajnie. Co do wzmocnień to ja mam "fabrycznie" na takiej wysokości, o której wspominasz.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Akwarium 112l, pytania odnośnie założenia

Postautor: Peter007 » 30 października 16, 17:40

Przez ten błąd forumowy wysłałem to samo co wyżej i nie potrafię usunąć. Proszę przesłać to do koszalina.
W drodze ku Tanganice

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 19 gości