Glony po starcie zbiornika

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 4 listopada 17, 10:25

Witam zwracam się z prośbą o pomoc, ponieważ mój nowy baniaczek został zaatakowany przez okrzemki i nitki. Coś więcej o samym baniaku:

Start 2 tygodnie temu, tydzień temu robiona podmianka 30% wody.
Wymiary 25x25x30cm -19litrów
Filtr Aquael Fat mini
Oświetlenie Aquael Smart Sunny 6w led
Temperatura wody 25 stopni
Podłoże Help advanced soil plants
Rośliny: Anubias, anubias nana, pogestemon erectus, ludwigia arcuata, gałęzatki, mały heniek
Korzeń mangrowca i parę kamieni.
Brak obsady żyjącej w baniaku.

Codziennie podaję Carbo 0,25ml i potas 0,5 ml
Czas świecenia 10 godzin dziennie, filtr oczywiście chodzi całą dobę.

Parametry:
Ph - 6,0
No3 - ok 30
No2 - ok 0,3
PO4 - 0

Na anubiasie sporo okrzemek na liściach, również na kamieniach, nitki na pogestemonie, korzeniu mangrowca i anubiasie nana. Dzisiaj będę robił kolejną podmiane wody. Mam jeszcze nawóz Micro i Macro z Blue- Line ale jeszcze nie podawałem. Może najwyższa pora?Będę wdzięczny za informację.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Hunter » 4 listopada 17, 15:33

Akwarium zalane kranówką? Jakie ma NO3?
1. Nalezy zbić NO3
2. Należy podawać fosfor - tylko hmmm jak to zrobić w tak małej szklance :/ Proponuję nabrać do miarki kuchennej 70ml wody destylowanej/RO i wstrzyknąć tam 1,3ml Blue-Line Fosfor. Wymieszać i rozlać po 10ml do 7 pojemników na mocz :) Wlewać taką miksturę raz dziennie z rana do akwarium. Nawożenie fosforem akwarium z podłożem aktywnym jest trochę skomplikowane. Podłoże wchłania fosfor, jak wlejesz całe 1,3ml to po kilku godzinach zostanie wchłonięte do zera, a przez następne dni rośliny będą głodowały - stad pomysł rozcieńczania nawozu i dawkowania codziennie w małych ilościach.
3. Zacznij już nawozić CO2.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 8 listopada 17, 18:07

Witam, przepraszam, że dopiero teraz ale nie miałem czasu. Baniak zalany wodą z własnego ujęcia( 14 metrów głębokości), ph wody 8, No3 między 20-30 takie samo jak w akwarium. Od dzisiaj wlewam zalecaną miksturę(woda demineralizowana+fosfor blue line) i podlączam co2. Sytuacja wygląda kiepsko. Nitki wciąż się mnożą, są na roślinach, korzeniu, czepiają się wszystkiego. Dodatkowo okrzemki, które opanowały kamoenie, filtr i również rośliny, aczkolwiek mam wrażenie, że troszkę ustępują. Do tej pory wlewalem 3 krotną dawkę carbo w płynie i potas. W niedzielę zrobiłem podmiankę wody 30%. Filtr chodzi na maxa, nie wiem co mogę więcej zrobić, wlewać coś jeszcze jakieś macro lub micro?Nie wiem jak wrzucić fotki bo bym pokazał zakres plagi. Obsady dalej brak. Może wpuścić krewetki???

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Hunter » 8 listopada 17, 18:40

3 krotną dawkę potasu? Czy ile?

Tu masz poradnik: viewtopic.php?f=40&t=13743

Na chwilę obecną szukaj innego ujęcia wody. pH 8 i NO3 20-30mg/l raczej wyklucza tę wodę ;)
Nie sądzę że to reguła, ale bardzo często spotykam się z wysokim stężeniem NO2 w wodach ze studni głębinowych, więc też przetestuj wodę pod tym kątem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 8 listopada 17, 21:14

Woda z kranu u mnie też ma takie Ph, muszę jeszcze sprawdzić NO3 na jakim będzie poziomie. Potas podaję 0,5 ml dziennie, carbo dawałem 0,25 ml teraz daję 0,75-1.0 ml. Dzisiaj rozmawiałem z jednym gościem, który ma własną hodowlę i powiedział, że problem leży po stronie podłoża Help, podobno wiele osób ma z nim problem na starcie co mnie zdziwiło bo raczej czytałem pozytywne opinie o Helpie. Anubias petite nana wygląda kiepsko niby puszcza nowe zielone liście ale nie wiem co z nim robić, gałezatki też obrosly w nitki. Eh.. :roll:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Hunter » 8 listopada 17, 22:25

Kristofero pisze:Dzisiaj rozmawiałem z jednym gościem, który ma własną hodowlę i powiedział, że problem leży po stronie podłoża Help, podobno wiele osób ma z nim problem na starcie co mnie zdziwiło bo raczej czytałem pozytywne opinie o Helpie.

Może to przedstawiciel akwarystów którzy nie lubią podłoży aktywnych? :) Rośliniarze dzielą się na tych który chwalą aktywne i tych, którzy wolą podłoża oparte na ziemi ogrodowej ;P Miałem sporo doczynienia z HELPem, jest bardzo fajne. Problemy jak z każdym innym podłożem aktywnym występują przy kiepskiej kranówce. Należy też kompleksowo nawozić od pierwszego dnia.

Akurat anubias i gałęzatka mogą mieć bardzo ciężko w Twoim akwarium :P To rośliny, które czerpią nawozy głównie ze słupa wody, więc to co daje podłoże jest dla nich niedostępne.

Mogłeś przedawkować K, co skutkuje blokadą roślin. Zwiększ podmiany.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 9 listopada 17, 01:10

Co2 podłączone, jutro sprawdzę No3 mojej kranówki i napiszę co i jak. Potasu dawałem tyle co na opakowaniu napisane. Może jest ktoś z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego kto by chciał zerknąć na moje akwarium :lol:

Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 10 listopada 17, 11:06

Dobra więc sprawa wygląda tak NO3 odstanej 24 godziny kranowki zmierzone testem zoolek wynosi 2, Ph wynosi 8 (test jbl). Glony nie ustępują, podmiankę robię dzisiaj 30% no chyba, że zrobić 50%?Zaczynam się zastanawiać nad wlaniem chemii..

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Hunter » 10 listopada 17, 12:54

W takim razie stosuj wodę kranową, a nie ze studni głębinowej. Tym samym odznaczysz pkt 1 z 3 podanych 4 listopada ;)
Z tego co napisałeś to pozostałe pkt zostały wprowadzone dwa dni temu. Zatem na chwilę obecną zostaje mechaniczne zbieranie nitek i czekanie aż akwarium zareaguje na zbicie NO3 i dostarczenie PO4 + CO2 do systemu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 15 listopada 17, 00:15

No i witam ponownie. Troszkę się pozmieniało. Codzienne podmianki wody przyniosły efekt.
NO3- 10
NO2- 0
PH- 6,2
PO4 - 0,1
Dzisiaj wlałem ostatnią dawkę mikstury wody destylowanej z fosforem. Nitki usunąłem mechanicznie z roślin, oczyscilem szyby i widać różnicę. Glony chyba przegrywają. Od wczoraj do zbiornika trafiły 2 otoski + ślimak military helmet. Muszę przyznać, że chłopaki robią robotę :D Szybki czysciutkie, nawet nitki z pogestemona podgryzają. Codzienne wlewam potas w ilości 0,5 ml i carbo w płynie-wróciłem do dawki zalecanej czyli 0,25 ml. Świecę 9 godzin na dobę. W planie są krewetki red cherry pod koniec tygodnia w ilości 10 sztuk. Jutro dokupię jeszcze wgłębkę i umocuję na kamieniu. CO2 podaję 24/h. Proszę o dalsze wskazówki czy podawać dalej fosfor z wodą destylowaną?Mam macro, micro, żelazo, magnez, fosfor blue line. Co podawać a czego jeszcze nie?Podmianki pewnie będę robił 2 razy w tygodniu po 6 litrów. Dzięki za wszelką pomoc.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Hunter » 15 listopada 17, 08:45

Proszę o dalsze wskazówki czy podawać dalej fosfor z wodą destylowaną?

Jak najbardziej ;) Podłoże aktywne nienawożone bardzo szybko prowadzi do glonowej zagłady.
Podawanie fosforu rozcieńczonego wodą destylowaną to mój wymysł :D Niekoniecznie bierz to jako wzorzec nawożenia, niemniej jednak sądzę że to najprostszy i najwygodnieszy sposób dostarczania nawozów w codziennych małych dawkach dla tak małego akwarium jak Twoje.

Kristofero pisze:Mam macro, micro, żelazo, magnez, fosfor blue line. Co podawać a czego jeszcze nie?Podmianki pewnie będę robił 2 razy w tygodniu po 6 litrów. Dzięki za wszelką pomoc.

Wiele zależy od kondycji roślin. Jeśli wykazują jakieś niedobory to daj znać. A póki co kontynuuj nawożenie fosforem i węglem a dawkę potasu zmniejsz, bo zablokujesz sobie rośliny. Podmiana raz w tygodniu wystarczy, do podmiany podaj 1 naciśnięcie Blue-Line Potas i to powinno uzupełnić niedobory potasu. Gdyby rośliny dziurawiło (zacznie od starych liści), wtedy zwiększ do 2 naciśnięć dozownika do podmiany. Opcjonalnie możesz podać te 1-2 naciśnięcia do mikstury z fosforem i podawać to razem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 24 listopada 17, 22:38

Wracam z tym samym problemem, od dwóch dni znowu nitki szaleją. Podaję codziennie fosfor wymieszany z wodą demineralizowaną+ potas i carbo, nic więcej. Po podmianie wody w niedzielę było czysto a dzisiaj już duuuuzo nitek. Zrobiłem test na NO3 wynik 10, PO4 wynik 0, PH 6,2 NO2-0, czas świecenia bez zmian 9 godzin dziennie, filtr chodzi cały czas, CO2 na zielono. Pogestemon rośnie ładnie, ludwigia też, mają trochę nitek, filtr w nitkach, anubias petit nana raz traci liście ale zaraz puszcza nowe. Obsada bez zmian: 2 otoski, helenka i military helmet.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Hunter » 25 listopada 17, 08:19

Czym mierzone NO3?
Ile PO4 aktualnie tygodniowo podajesz?
Będą te zdjęcia? ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kristofero
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 15 października 17, 09:53

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Kristofero » 25 listopada 17, 12:48

NO3 mierzone testem kropelkowym zoolek, od początku ten sam. PO4 podaję tyle co pisałeś czyli 1,3 ml rozpuszczone w 70ml wody destylowanej i tak 10 ml dziennie rozrobionego roztworu. Test na PO4 też firmy zoolek. Dzisiaj będę czyscil akwarium i podmienial wodę 30%.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony po starcie zbiornika

Postautor: Hunter » 25 listopada 17, 13:33

Zwiększ ilość fosforu z 1,3 na 2ml.
Szkoda, że NO3 masz z Zoolek. Test nie jest wiarygodny, czytałeś opinie w Internecie przed zakupem?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości