równomierność temperatury w akwarium 102l

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: rkarolek » 14 listopada 17, 10:09

Witam wszystkich
Po wielu latach przerwy, powoli znowu staje się posiadaczem akwarium.
Na chwile obecna akwarium zostało zalane woda posadzone roślinki, teraz czekam na ustabilizowanie wody .
Wczoraj niestety zauważyłem dziwne (z może normalne?) zjawisko
termometr pokazuje ~28C, a grzałka ustawiona na 25-26C załączyła się i przez pewien czas grzała.
Nie wiem w czym problem, czy złe rozmieszczenie sprzętu, czy któryś jest wadliwy, czy przekłamuje termostat lub termometr, czy po prostu jest tak duży gradient temperatury w zbiorniku.

A teraz trochę szczegółów:
zbiornik z szybą panoramiczną 102L (80x35x40)
filtr wewnętrzny Aquaell ASAP500 umieszczony w lewym tylnym roku, maskowany od przodu kilkoma sadzonkami egeria densi, a z prawej kilkoma alternanthera rosaefolia
grzałka JENECA 150W umieszczona w prawym tylnym roku, na razie niczym nie zamaskowana w okolicy posadzona jest echinodorus bleheri
termometr nie pamiętam firmy, wewnętrzny, umieszczony jest w lewym przednim roku.

No i właśnie, coś poprawić w rozmieszczeniu sprzętu? zastanawiam się czy nie przesunąć grzałki w lewy róg za filtr, a termometru na prawa stronę?
Gdzieś też wyczytałem że grzałki nie powinno mocować się pionowo, bo termostat umieszczony na górze szybko złapie temperaturę i się wyłączy grzanie, tyle że to powinno spowodować efekt nie dogrzanego akwarium, a u mnie wygląda na przegrzane (oczywiście w stosunku do ustawienia termostatu)

Troche długi post mi wyszedł, ale mam nadzieje że ktoś doczyta do końca i coś mi podpowie :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: barttsw » 14 listopada 17, 10:32

problemem jest ta grzalka miałem ja i nie chce ich widziec robi co chce
masz pokrywe?

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: rkarolek » 14 listopada 17, 10:36

tak, zbiornik i pokrywa aquaela

jeśli te grzałki faktycznie są takie do bani, to chyba nie pozostaje nic innego niż kupić nową a tą reklamować lub zostawić awaryjnie... szkoda że nie wiedziałem o tym wcześniej :(
W zasadzie wydawało mi sie że w czymś tak prostym jak grzałka mało można zepsuć.....
Jakie grzałki polecacie?
Ostatnio zmieniony 14 listopada 17, 10:38 przez rkarolek, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: barttsw » 14 listopada 17, 10:37

no to tez masz odpowiedz
cieplo kumuluje sie

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: rkarolek » 14 listopada 17, 10:40

W pokrywie LEDowa świetlówka więc dużo nie podgrzewa, a kumulacja ciepła jeśli już to powinna raczej powodować efekt chłodniejszej wody niż ustawienie na termostacie a nie odwrotnie

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: Hunter » 14 listopada 17, 11:02

Zejdź na termostacie z temperaturą o 1-2 stopnie, wtedy uzyskasz te 25-26*. Rzadko który termostat w grzałkach ustawia idealnie temperaturę taką jaką pokazuje. Najczęściej podgrzewa o 1-2*C wyżej niż podaje.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: osama » 14 listopada 17, 11:41

Grzałki często grzeją bardziej, niż tego potrzebujemy.
Ale... poszedłem ostatnią do sklepu zoologicznego po termometr, wisiało na haczykach z 15 szt. Najbardziej niedokładne były te wąskie, żółte, w zależności od sztuki pokazywały temperaturę od 20-22 stopni w sklepie. Za to wszystkie termometry "starego" typu pokazywały to samo.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: rkarolek » 14 listopada 17, 12:04

Jasne, czyli trzeba zrobić eksperyment, jeśli obniżę temperaturę na termostacie i w miarę proporcjonalnie spadnie mi temperatura na termometrze to wystarczy tylko wprowadzić sobie do "pamięci" korektę :)

A jeśli chodzi o samo posadowienie w zbiorniku filtru i grzałki to po przeciwnych stronach jest OK, czy jednak powinny być po tej samej, tak żeby filtr mielił i przelewał cieplejszą wodę?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: abiba » 14 listopada 17, 12:29

Termostaty w grzałce nie regulują temperatury wody - one reagują na temperaturę grzałki więc logiczne jest co by owa grzałka nieustannie i intensywnie była chłodzona przez wodę w akwarium . Więc prosty wniosek : im lepsza cyrkulacja wokół grzałki tym termostat dokładniejszy a to uniemozliwia wsadzenie jej w kąt .
To jest m.inn powód dla którego jestem fanem grzałek przepływowych umieszczanych po za akwarium - nie dość że zwykle bardziej trwałe , dokładniejsze to w dodatku nie zaśmiecaja akawrium swoim nader często paskudnym wygladem :)
ps
że o równomiernym rozkładzei temperatury w akwarium nie wspomnę

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: rkarolek » 14 listopada 17, 12:36

hmmmm
zawsze wydawało mi się że termostat mierzy jednak temperaturę otaczającej wody, ale fakt że blisko grzałki więc na pewno jest ona wypaczona przez element grzejny.
Niestety grzałka zewnętrzna, filtr zewnętrzny itp to jak dla mnie II poziom wtajemniczenia ;p

Jak cofam się pamięcią te dobre 30 lat do tyłu, to i o takie rzeczy wtedy było ciężko, zwykł filtr gąbkowy, kamień napowietrzający z zewnętrzną pompką i grzałka z zewnętrznym termostatem to był szczyt marzeń, nie ważny był przepływ wody czy moc grzałki, ważne że dało się kupić :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: abiba » 14 listopada 17, 12:45

No ... i forum też nie było

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: rkarolek » 14 listopada 17, 13:42

abiba pisze:No ... i forum też nie było


a nawet "o zgrozo" internetu nie było :D

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: barttsw » 14 listopada 17, 14:14

abiba tu ma racje bardziej trwałe i wytrzymalsze są grzalki przeplywowe i na ten temat nie ma co dyskutować
a ty kolego kupiłeś najtansza z moziwych grzałek na allegro w dodatku za dużą i teraz sie glowisz dlaczego
kolega hunter ci napisał jhak najprosciej obnizyc temperature
masz 2 wyjscia albo grzalka przeplywowa albo zjechac z ustawieniem termostatu

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: osama » 14 listopada 17, 14:32

A ja i tak zacząłbym od położenia Twojego termometru przy innym, żeby sprawdzić, czy pokazują te same wartości.
Na temperaturę trzeba uważać, zepsuta grzałka kilkanaście dni wstecz mało co nie ugotowała mi 72l. Temperatura podskoczyła do 32 stopni zanim się zorientowałem. A zorientowałem się podczas karmienia ryb - szyba była zbyt ciepła. Dlatego mam w 240l 150W a w 72l 50W, żeby zmniejszyć ryzyko "ugotowania" podczas awarii.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

rkarolek
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 14 listopada 17, 10:07

Re: równomierność temperatury w akwarium 102l

Postautor: rkarolek » 14 listopada 17, 15:44

Wiem że grzałka jest trochę przewymiarowana, ale zrobiłem to świadomie, w domu raczej panuje "zimny wychów" temperatura w dzień mało kiedy przekracza na dłuższą metę 21C, a w nocy spada do 19.
Wiem że akwarium ma bezwładność cieplną, ale wydawało mi się że przy 100W grzałka może mieć problem z utrzymaniem w miarę stabilnych warunków temperaturowych.
Zresztą grzałka to najmniejszy z wydatków, zawsze mogę kupić nową lepszą a tą jak wyżej reklamować z powodu złej pracy termostatu lub zachować na zapas.
Co do termometru to jak wrócę do domu, sprawdzę temperaturę wody innym, zobaczę jaka będzie różnica :)

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości