Neon Innesa [60 l]

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 14 listopada 17, 17:53

Problem w tym, ze parametry wody kranowej zmieniają się (czasami dość radykalnie), a badania przeprowadzane przez wodociągi robione są "na dzień" najczęściej kwartalnie, czasami półrocznie. Zatem są to dane raczej archiwalne.
Niemniej jednak jakąś tam tendencje można zauważyć. Woda jest bardzo miękka. Uwierz mi, że pewnie jakieś 90% krajowych akwarystów chciałoby mieć taką wodę :D

Najlepiej byłoby zaopatrzyć się w testy kropelkowe. JBL z zakresu 6-7,4, JBL KH oraz GH, choć proponuję raczej test Zoolek Ca/Mg, z którego w łatwy sposób można obliczyć też GH, a Ca i Mg przyda się przy okazji dla roślin.
Jeśli testy kropelkowe potwierdzą wyniki wodociągów to najprawdopodobniej aby dogodzić roślinom będziesz musiała uzdatniać wodę w Ca i Mg, lub tylko Ca lub tylko Mg (wyjdzie na testach). NO3, PO4 i Fe już (chyba) podajesz. Uwaga na K, w miękkiej wodzie, pozbawionej Mg bardzo łatwo go przedawkować.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 14 listopada 17, 18:32

Ok, czyli już wiem jakie testy muszę jeszcze dokupić :D . Czyli po za kontrolowaniem wody nic specjalnie z nią robić nie muszę? Cieszy mnie to niezmiernie :ok: .

Przy okazji odpowiedziałeś mi na zapomniane pytanie - w jakie nawozy się zaopatrzyć, bo *uwno, a nie podaję :oops: . Stałam dzisiaj przed tym regałem jak osioł i próbowałam sobie przypomnieć wiedzę z dawnych lat... bezskutecznie :roll: . Słowo honoru, ja kiedyś miałam z tym do czynienia, z powodzeniem. Problem z tym, że po latach mam czarną dziurę w głowie i moja pamięć ogranicza się do "niebieskiego było jedno psiknięcie, czarnego trzy, a zielone dawałam co drugi dzień" :czacha: .

Swoją drogą jak rozwiązać CO2 w maluchu? Nastawić się raczej na nawóz czy może są jakieś małe, sensowne sposoby na podłączanie butli do kałuży?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 14 listopada 17, 19:18

60L to nie taka kałuża :) Butla i zaworek precyzyjny Camozzi załatwia sprawę. Pytanie czy jest sens i potrzeba nawożenia? Chcesz akwarium roślinne czy ogólno-rybne a jakieś tam chwasty niech sobie powoli rosną o z góry trudnej do ocenienia kondycji na nawozie naturalnym pochodzenia ryb? :)
No i najważniejsze - co dzieje się teraz z roślinami? Zazwyczaj z nawozami sztucznymi zaczyna się zabawę dopiero wtedy jak rośliny się ich domagają ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 14 listopada 17, 21:18

Na razie nic złego się z nimi nie dzieje, no najwyżej lekki glonik (zniknie, jak znajdę czas i pojadę po automatyczny włącznik :roll: )... ale za jakiś czas chciałabym móc wymienić obsadę i nie przejmować się delikatnością poszczególnych gatunków.

I rosnąć mają bujnie, przepięknie i wspaniale, ale bowiem pielenie uwielbiam :mrgreen: .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 14 listopada 17, 22:59

OK, więc wstaw foty i daj trochę aktualnych danych na temat baniaka.
1.Wymiary, litraż i wiek akwarium.
2. Oświetlenie
- rodzaj źródła światła (np. świetlówki T5, T8, kompaktowe, HQI, LED itp.)
- typ, barwa światła i moc (np. T5 2x39W Aquarelle i 865)
- czas oświetlania akwa oraz czy jest wystawione na działanie słońca
3. Rodzaj zastosowanego podłoża , grubość jego warstw i frakcja.
4. Obsada zwierzęca (ilość i wielkość ryb oraz inny żyjątek) - obsada aktualna - ewentualnie planowana.
5. Filtracja (marka i typ filtra oraz zastosowane w nim media filtracyjne)

Pierwsze co to należy określić co faktycznie leci z kranu. Patrz wyżej jakie testy wody. Jak już wspominałem zakup testu Ca/Mg Zoolek to nie głupi pomysł ;) Podstawowe makroelementy możesz dostarczyć roślinom w postaci nawozów naturalnych pochodzenia zwierzęcego, natomiast Ca i Mg musisz już ustawić nawozami sztucznymi i od tego miejsca bym zaczął korektę parametrów wody. Rośliny jak twierdzisz mają się względnie OK, to zapewne za sprawą miękkiej wody. Rośliny kochają miękką wodę :) jeśli uda Ci się ją lekko "podrasować" odpowiednimi nawozami to gwarantuję, że będzie bujnie :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: kodzaj11 » 15 listopada 17, 00:09

Już widzę samego siebie, rybki i niewymagające roślinki aby tylko rosły i już się zaczyna :P z LT zmieni się w HT

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 15 listopada 17, 00:14

1. 60x30x25, co daje 45 l brutto. Się zdziwiłam - 5 cm "rąbnięcia" jak syn mierzył, a 15 litrów z kałuży mi zwiało :(. Przynajmniej szersze to niż wyższe...
Wiek - trochę ponad miesiąc, tydzień temu wpuszczałam pierwsze rybki.
2. Oświetlenie
Ze wstydem przyznam, nie mam bladego pojęcia. Mąż radośnie i z uśmiechem przywiózł lampkę z obudową i zamontował. Bez odkręcenia śrubek nie da się obejrzeć świetlówek :(. Daje dość jasne światło. Lampa jest włączona od 7 do 20 (w porywach 22). Właśnie dlatego pilnie muszę zamontować automat, nie ma mnie za dużo w domu. Światło słoneczne nie dochodzi w najmniejszym stopniu.
3. Podłoże to zwykły żwirek akwarystyczny, warstwa ok. 2 cm. W weekend chcę je trochę poprawić - dorzucić kulki gliniane pod rośliny, a od góry zasypać jasnym piaskiem na podobną grubość. Taki nagły remont nie zaszkodzi obecnym już zwierzakom?
4. Obsada obecna: 9 neonków (2-2,5 cm), 1 samica gupika, 1 samica bojownika, krewetki (kupowałam 10, widziałam na raz max 3 - nie wiem czy się tak skutecznie chowają,czy może bojownik część zeżarł).
Obsada planowana:
A. borelli 1+1-3 (do końca miesiąca dotrze do mnie 6 maluchów, 2+4, w zależności od ich zachowania wydam 1 samca i do max. 3 samic), neonki Innesa (jest 9, zastanawiam się nad zwiększeniem do 20) i krewetki. Planowane zakończenie zwiększania obsady dopiero w połowie grudnia.
Gupik i bojownik wylatują jak tylko dom im znajdę.
5. Filtracja - filtr wewnętrzny Vita Tech z gąbką. Nie mam pojęcia jaki model, znalazłam tylko informację o przepływie - 5 l/min. Faktycznego przepływu nie potwierdzę, ale jest raczej średnio silny niż słaby. Zastanawiam się nad wymianą go na kasadę, ale to dopiero luźne myśli. W sumie to zastanawiam się nad sklejeniem większej kałuży (metrówka by mi tam ładnie wlazła... taaaaak...), ale o tym jeszcze mąż nie wie :P.

Niestety, nie ukrywam - akwarium było założone "na szybko", bez naprawdę porządnego przygotowania. Pewnej cudownej niedzieli otworzyłam oczy i zobaczyłam ZALANĄ kałużę, z głupikiem i bojownikiem w tle. Po potężnej kłótni (w życiu nie widziałam tak zestresowanego bojownika) wieczorem znalazło się tam również całkiem sporo roślin. Miesiąc bez kolejnych rybek to jeden z moich największych sukcesów dyplomacji małżeńskiej.

Obecnie staram się jak mogę powstrzymywać "genialne" pomysły Jaśnie Pana, powolutku i systematycznie doprowadzać kałużę do ładu (mn. kupować testy, PORZĄDNE jedzenie itp.) oraz rozwijać w zaplanowanym kierunku. Albo ja się tym zajmę albo biedny los przyszłych płetwiastych (w trakcie "poakwariowej" awantury Luby domagał się mn. skalarów czy glonojadów). Tyle dobrego, że rybki lubię i odstawione wiele lat temu hobby mi się przypomniało :mrgreen: .


A, właśnie, przy okazji roślin. Mam problem z mchem gatunku mech. Posiadam go z 2 źródeł (1- od znajomego, 2- dodatek do krewetek). Jedna kępa mi zbrązowiała paskudnie, druga trzyma piękną zieleń. Czy możliwe, że brązowa kępa zareagowała tak na zmianę pH? I czy da się jej jakoś przywrócić urodę, czy może lepiej wywalić?

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 15 listopada 17, 00:18

Kodzaj widziałam Twoje akwarium - w porównaniu z moim to masz łysą patelnię :twisted: . Kocham gąszcz, moje rybki kochają gąszcz i koniec :twisted: .

Tylko nie wiem jak wsadzić jakiś korzeń czy inny kokos, bo mi się miejsce na dnie powoli kończy :lol: .

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: kodzaj11 » 15 listopada 17, 00:51

Widziałaś cały mój temat? Czy tylko ostatnie zdjęcia?
Wcześniej też miałem gąszcz i totalnie wywalone na cokolwiek, robiłem tylko podmiany co tydzień...
Później kolejny restart, z Rafałem ustawialiśmy parametry - już było wszystko ustawione gdy.... sąsiad z góry mnie zalał i musiałem z akwa zwiewać w inne miejsce co się przeciągnęło przez tydzień i teraz znowu od początku walczę z ustawieniem parametrów i roślinność mi odbiła - oczywiście niektóra, większość musiałem wyrzucić po leżakowaniu w 25l akwarium na przechowaniu... ale już powoli idę w dobrym kierunku i niedługo to wróci tylko o wiele ładniej :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 15 listopada 17, 13:31

2. Oświetlenie
Ze wstydem przyznam, nie mam bladego pojęcia. Mąż radośnie i z uśmiechem przywiózł lampkę z obudową i zamontował. Bez odkręcenia śrubek nie da się obejrzeć świetlówek :(. Daje dość jasne światło. Lampa jest włączona od 7 do 20 (w porywach 22). Właśnie dlatego pilnie muszę zamontować automat, nie ma mnie za dużo w domu. Światło słoneczne nie dochodzi w najmniejszym stopniu.

No akurat światło przy roślinach jest bardzo istotne. Co to za lampa? Taka co się wiesza pod sufitem? Na pewno to jest na świetlówkach? Wpisz producenta i model w wyszukiwarkę to powinno znaleźć komplet danych bez rozkręcania bebechów. Gdzieś powinna być jakaś naklejka czy blaszka.
Wstaw zdjęcie tej lampy.
cane pisze:3. Podłoże to zwykły żwirek akwarystyczny, warstwa ok. 2 cm. W weekend chcę je trochę poprawić - dorzucić kulki gliniane pod rośliny, a od góry zasypać jasnym piaskiem na podobną grubość. Taki nagły remont nie zaszkodzi obecnym już zwierzakom?

Nie powinno zaszkodzić o ile piasek nie będzie zabrudzony.

Ze tak zapytam... Wyszłaś za mąż za dziecko? :)
Użyj swojego kobiecego uroku osobistego i wyjaśnij mężowi, żeby akwarium nie dotykał. Może go wyłącznie podziwiać z bezpiecznej odległości ;) Poproś, błagaj zagroź mu wstrzemięźliwością czegoś tam ;) Wyjaśnij, żeby zrozumiał.

Poczekam na kolejne dane, zdjęcia i pomiary wody. Wtedy odniosę się do całości i zaproponuje jakieś rozwiązanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 16 listopada 17, 20:32

Jak będę miała chwilkę to poszukam jakiejkolwiek nazwy na lampie.

Jeśli zaś chodzi o to z kim ja ślub bałam to... cóż... przynajmniej serce ma szczerozłote :roll: . I rozsądną babę, która jakoś daje radę jego pomysły ogarniać :roll: .
Na szczęście wczoraj wypatrzyliśmy samiczkę krewetki z jajkami - Jaśnie Pan drży o maleństwa i boi się cokolwiek robić :ok: .

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: wespazjan » 17 listopada 17, 07:58

Bo mąż pewnie biedak ma znajomych z klasycznym, sklepowym akwarium. Takim, jak moje z dzieciństwa. Mają 40l z upchanymi 20 gatunkami rybek i śmieją się z biedaka, że mu żona wydziwia i chce "profesjonalne" akwarium założyć a przecież wystarczyłoby mu "amatorskie". I chłop nie wie, co robic.

Kilka miesięcy po zalaniu i wpuszczeniu obsady do naszej kałuży z gupikami, bojownikiem, brzanką rekinią, skalarami, glonojadem, neonkami, brzankami których nazw nie pamiętam, Danio i gurami kupiliśmy książkę "akwarium, moje hobby". Tam były podane wymagane przez rybki parametry. Jak zobaczyliśmy, że piszą tam "nawet o pH!" to uznaliśmy, że jest to książka dla jakichś maksymalnych profesjonalistów. Nam się serio wydawało, że dbamy o te rybki i zapewniamy im dobry dom. Ja to się nawet cieszyłam, że je wytresowałam. Bo jak włączałam filtr to wszystkie podpływały do tafli, wiedząc, że zaraz sypnę żarcie. Dziś jestem przerażona jak to wspominam.

Zmierzam do tego, że 80% akwariów tak wygląda. Jak ktoś się nie interesuje tematem to ciężko wyprzeć z niego "powszechną wiedzę akwarystyczną" kształtowaną przez lata "widziałem u kogoś" i wsadzić w to miejsce wiedzę, która kiedyś nazywałam "profesjonalną" a która jest tak naprawdę podstawami.
Także nie wyzywać męża za mocno tylko właśnie kombinować, jak zrobić, żeby nie dotykał już tam nic :p
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Mattija2 » 17 listopada 17, 08:40

A moim zdaniem powinien się uczyć. To żywe stworzenia. I nie ma żadnych usprawiedliwień czy mąż ciapa, czy nie ciapa.
To tak samo jak z dzieckiem - też ma go nie wychowywać? :D
Akwarium to nie tylko dekoracja, ono też powinno uczyć empatii.

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 17 listopada 17, 10:14

Wespazjan o to to! Przepięknie ujęłaś to, co dzieje się w wielu, wielu polskich akwariach! I to nawet nie wynika ze złej woli, a z braku wiedzy (również w sklepach!). Jaśnie Pan nie jest człowiekiem złym czy głupim - przeciwnie, to bardzo inteligentny i troskliwy człowiek! Jednak jeśli przez prawie 40 lat uczono go "amatorskiego" podejścia to trudno mu teraz w sekundę zaskoczyć na wyższy poziom :roll: .


Mattija a teraz nie wiem do czego pijesz? Czy rybki mają u mnie złe warunki? Śmiem bezczelnie twierdzić, że nie. Mają zróżnicowaną karmę, dużo mrożonek, dopasowane do całej obsady warunki (głupiczki już nie ma, co lekko ułatwiło zadanie). Na szczęście mam całkiem sympatyczną kranovitę, więc nie muszę bawić się z RO, a jedynie kontrolować parametry. Jedyne co można nam zarzucić to nieznajomość jakie światło mamy (tak, wiem.. w końcu to sprawdzę :oops: ) i świecenie zbyt długo. Po za tym Jaśnie Pan każdego dnia uczy się jak zapewnić rybkom dobre warunki (już nie przekarmia :ok: ).

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Mattija2 » 17 listopada 17, 12:54

Cane, do niczego nie piję. I nie oskarżam - po prostu zawsze warto przypomnieć, że to nie zabawka, a żywe stworzenia.
A i nie ma głupików - tylko gupiki :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości