Start nowego zbiornika 160l LT

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: michal_77 » 14 listopada 17, 11:55

Witam,
Już od jakiegoś czasu szykuję się do startu z nowym akwarium 160l. Zbiornik 100x40x40 3xopti kupiłem już w wakacje jednak się nie mogę zebrać z resztą... Zdecydowałem, że nie chcę już HT - duże tygodniowe podmiany już mi się znudziły :). Będzie LT na ziemi kwiatowej, z umiarkowaną ilością światła i bez dodatkowego nawożenia i CO2.
Poniżej wyszczególnię swoje założenia:
1. PODŁOŻE
Planuję ~2cm ziemi kwiatowej + 4-6cm piasku kwarcowego granulacji 1mm.
Wiem, że ziemia najtańsza - z możliwie niską ilością nawozów. Czy możecie polecić jakąś sprawdzoną konkretną markę?
Piasek taki http://www.kreisel.pl/PRODUKTY/MATERIAL ... ARCOWY-099
2. OŚWIETLENIE
Na pewno LED. Chciałbym aby ilość światła była równoważna z ~0,4W/l w świetlówkach. Spotkałem się z takim przelicznikiem, że 1W w świetlówce to około 0,4W w LED. Czyli potrzebowałbym 160*0,4*0,4=25W.
Myślałem o belce Aquael LEDDY Slim 36W - ale chyba trochę za dużo mocy. No i do niej chyba musiałbym dać szybę nakrywową z uwagi na gurami mozaikowe, które mam. Czy opcja szyba i belka się sprawdza? Trochę obawiam się, że duża ilość światła będzie się od tej szyby odbijała, dodatkowo na szybie będzie się robił osad.
Druga opcja to coś w rodzaju korony z belką DIY- co prawda brzydsza, ale praktyczniejsza. W lecie można bezpiecznie zdjąć od góry osłony, aby zbić temperaturę w akwarium.
3. FILTRACJA
Tutaj bez zmian:
Eheim Classic 2213 (440l/h) wypełniony ceramiką + prefiltr
- przełożę dojrzały filtr z obecnego akwarium
Aquael Turbo 1000 (1000l/h) pewnie lekko skręcony, aby nie robił zbyt dużego zamieszania
4. ROŚLINY
Tutaj pytanie co z mojego obecnego HT pociągnie w nowym LT:
- rotala rotundifolia
- ludwigia repens
- cabomba caroliniana
- staurogyne repens
- hemianthus micranthemoides (duży heniek)
- bacopa caroliniana
Oczywiście będę dokupował jakieś łatwiejsze rośliny typu: kryptokoryny, żabienice, anubiasy, microsorum itp aby maksymalnie obsadzić zbiornik
5. WODA
Na start dam 40l wody starej (GH8, KH4) i resztę kranowit lub kranowit+RO.
6. NAWOZY
Generalnie nie planuję nic oprócz CARBO i ewentalnie potasu do podmian. Mogę też podłączyć butlę z CO2 i minimalnie gazować.

Co o tym wszystkim sądzicie? Zapraszam do dyskusji - wszelkie uwagi wynikające z własnych doświadczeń mile widziane.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: abiba » 14 listopada 17, 12:54

HT i cotygodniowe podmiany wcale nie stanowią dogmatu . Owszem wymaga to staranniejszego operowania nawozami ale mozna .

Przejście z HT może nie do końca LT ale powiedzmy medium tech też wchodzi w rachubę . Stopniowe ograniczenie światła i w slad za tym oszczędniejsze nawożenie być może doprowadzi Cię do punktu w którym nakład pracy stanie sie akceptowalny .

Owszem , po drodze bedzie trzeba zrezygnować z rośłin które soie nie poradzą w nowych warunkach i być może trzeba będzie stopniowo je zastąpić innymi gatunkami (często podobnymi z wyglądu)

taka alternatywa dla rewolucji :)

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: michal_77 » 14 listopada 17, 13:24

Wiem, że 50% podmiany to nie dogmat w HT. Obecnie w swoim 102l podmieniam tygodniowo 25l, a od 3 tygodni całkowicie zaprzestałem podawania nawozów. Na razie oprócz wolniejszego wzrostu i mniejszych listków (szczególnie na ludwigii repens) nic złego nie obserwuję :D. Światła nie ograniczę bo mam świetlowki T5, więc regulacji brak.
Tylko ja chcę pójść jeszcze bardziej w stronę LT i jakieś nieduże podmiany robić nie częściej niż raz na 2 tygodnie.

Niestety rewolucja i tak mnie nie minie, gdyż zmieniam akwarium na większe, więc praktycznie ze wszystkim startuję od początku.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: abiba » 14 listopada 17, 13:36

No skoro i tak zmieniasz akwarium ...
W nowym przewidujesz oświetlenie led więc proponuję zapewnić nadmiar mocy oraz możliwość regulacji .
Jeżeli chodzi o przelicznik róznych rodzajów oświetlenia to nie jest to takie oczywiste .
pamietać należy że świetlówki o większych mocach mają wiekszą sprawność stąd moim zdaniem zaproponowany przez Ciebie mnożnik 0,4 dotyczy małych zbiorników i co za tym idzie świetlówek małej mocy .

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: michal_77 » 14 listopada 17, 14:21

Ile Watt wg Ciebie powinienem zaplanować w powerLED-ach aby było wystarczająco dla Low-Tech i powiedzmy dla Medium-Tech?

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: andrzejkowac » 14 listopada 17, 15:23

Ci co coś wiedzą o ledach podaja ze do lt 20 30 lumenów na litr ht 50lum litr
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: abiba » 14 listopada 17, 16:42

michal_77 pisze:Ile Watt wg Ciebie powinienem zaplanować w powerLED-ach aby było wystarczająco dla Low-Tech i powiedzmy dla Medium-Tech?

Niezależnie od słuszności (metody) wyliczeń Twój plan jest do zaakceptowania . Przy skrajnych wartościach i tak krytycznym jest nie tyle moc *czy to dostarczona czy też wypromieniowana) lecz jakość tego światła .
Dla przykładu : przez jakiś czas funkcjonował u mni ezbiornik gdzie światła było na poziomie 0,13- 0,14W/l i nawet trawniki wprawdzie nie rozijały sie ale po prostu były . Mozna przyjąć że to były wartości skrajne .

andrzejkowac pisze:Ci co coś wiedzą o ledach podaja ze do lt 20 30 lumenów na litr ht 50lum litr


Niestety ale takie liczenie jest jeszce bardziej bez sensu niż W/l zwłaszcza przy wspólczesnych rozwiązaniach LED-owych .
Pomijam już kwestię wyznaczenia/zmierzenia tych lumenów co w warunkach domowych wydaje sie absurdem .
Przy ledach jednak najbardziej miarodajnym jest operowanie mocą dostarczoną na końcówki diod a ściślej sumą mocy na wszystkich diodach i to najbardziej zrównuje rozważania teoretyczne z praktyką (mimo wszystko)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: Hunter » 14 listopada 17, 17:40

abiba pisze:Pomijam już kwestię wyznaczenia/zmierzenia tych lumenów co w warunkach domowych wydaje sie absurdem .

Pomijając straty związane z wysokością słupa i klarownością wody zakładając, że wiemy jaką moc kierujemy na diodę to możemy odczytać z karty katalogowej. Prawda? :) A przynajmniej określić ile lm mamy "na wyjściu" diody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: andrzejkowac » 14 listopada 17, 18:51

Odnośnie ilosci czy jakości światła to w jednej bardzo znanej książce Diany w pisało ze ważniejsze jest ilość a potem jakość światła dane jakie podałem od lumenów uzyskałem od kolegów robiacych lampy i posiadaczy akwa roślinych. Odnośnie przeliczenia w watach czy lumenach to jak byś to nie liczył to myślę ze trzeba to traktować orientacyjnie szczególnie te lumeny ledow. To jeszcze stosunkow nowe oswietlenie i dane uzyskiwane sa metoda prób i błędów. Tyle wywnioskowalem z rozmów na ten temat

Abiba czy mógłbyś być bardziej konkretny w swoich wypowiedziach często krytykujesz czyjeś wypowiedzi sugierujesz ze wiesz coś lepiej ale nic konkretnego nie powiesz
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: abiba » 14 listopada 17, 19:36

Krytykuję ? nie sądze choć bywa dopytuje czy też uściślam lub wręcz sie nie zgadzam .
Konkretniej? bardzo proszę tylko wskaż co mam konkretyzować bo chyba nie o to chodzi aby w każdej kwestii sięgać do "środka ziemi ".

Hunter : owszem możemy tak wyznaczyć ten parametr zakładająć że mamy dostęp do własciwej karty katalogowej a wielokrotnie bywa że nie dośc że nie znamy typu diody to nawet producent bywa wątpliwy .
Ale mniejsza o to .

Założmy :
zespół 3 diod 1W:
DR katalogowo przy mocy max. 12lm
RB katalogowo przy mocy max. 23lm
6500k katalogowo przy mocy max. 110lm
dla uproszczenia zasilamy moca max .

a w drugim wariancie mamy 3 diody białe

co nam daje liczenie lumenów ? moim zdaniem niewiele

ps
wracając do wniosków Diany W
Uważam że należy przyjąć bardzo wielką poprawkę do jej wniosków bo pochodzą one sprzed ery ledów i DW (zapewne) odnosi sie do źródel światła o szerokim spektrum a led-y są selektywne jak mało które źródło światła
Zwrócić mozna uwagę na konkretny parametr który konkretnie podałem wyżej (owe 0,14W/l LED) które zastąpiło 2 świetlówki T5 80W .
Gdyby DW miała racje moje rośliny zamiast zacząć bombelkować zmarniały by

Czy to jest wystarczająco konkretne? (było o tym przypadku już mowa na tym forum łacznie ze zdjęciami)

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: andrzejkowac » 14 listopada 17, 20:47

Nie denerwuj sie chciałem tylko prosić żebyś powiedział ile wedlug ciebie ma być tych watow czy lumenow żeby kolega miał jakiś orientacyjne dane dla porównania jak ja podałem bez jak mówisz sięgania do środka ziemi. Ja swoją belkę o której kiedyś rozmawialiśmy planuję zrobić na ok22waty na litr co w przeliczeniu na lumeny jak dobrze pamiętam mieści się w przedziale 20 30lumenów dla lt. Czy to będzie dobrze nie mam pojęcia wyliczylem to sobie na podstawie tego co wyczytałem na forach czas pokaże co wyjdzie. A jak już kolega planuje swoją to może oprócz mocy porozmawiamy ordzaju diod jakie kolega chce zzastosować. Bo to też temat rzeka .ja zastanawiam sie czy do lt bawić się z kilkoma barwami czy wystarczy białe 6500
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: Hunter » 14 listopada 17, 21:14

abiba pisze:Hunter : owszem możemy tak wyznaczyć ten parametr zakładająć że mamy dostęp do własciwej karty katalogowej a wielokrotnie bywa że nie dośc że nie znamy typu diody to nawet producent bywa wątpliwy .
Ale mniejsza o to .

Dla mnie to bardzo istotne, gdyż pewnego razu zarzekałeś się w dyskusji między innymi ze mną, że parametry podane w karcie katalogowej to rzecz święta, zapewniając że nawet tam w Azji ;) Stwierdziłeś, że określenie ilości lm jest bardzo proste do oszacowania, wystarczy odczytać z wykresu, teraz natomiast twierdzisz, że w warunkach domowych jest to zgoła absurdalne.
Mała rozbieżność.
andrzejkowac pisze:ja zastanawiam sie czy do lt bawić się z kilkoma barwami czy wystarczy białe 6500

Sądzę, że zawsze warto. LT nie dość, że mało światła to miałoby być dodatkowo okrojone do zaledwie 6500k? Minimum jakie rośliny potrzebują (wg moich doświadczeń) to 6500k + FS.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: abiba » 14 listopada 17, 21:35

Hunter : nie ma w tym rozbieżności .
Jedna wypowiedź drugiej nie przeczy . Proces kontroli diod odbywa sie całkowicie automatycznie i to co wychodzi jest absolutnie zgodne ze specyfikacją .
No i tutaj jest miejsce na gdybanie bo jeśli masz WŁAŚCIWĄ kartę to dalej pikuś i nie ma dyskusji lecz jak sam wiesz róznie to bywa .
Jeśli kupujesz w zaufanym miejscu np w chinach to git ale jak wielu kreatywnych sprzedaców jest na allegro to nie muszę Ci tłumaczyć .
I nie "nawet w Azji" ale zwłaszcza w Azji :)
W sumie nieistotne bo mowa jest o tym czy lepiej operować lumenami czy watami - mam wrażenie że wyjasniłem dlaczego watami i cała reszta mniej istotna
można dalej o tym ale chyba rozmywamy wątek.

andrzeju : nie denerwuje sie -zapewniam a to o co podpytujesz napisałem w tym wątku dwukrotnie :)

W uzupełnieniu dodam że parametry o których piszę wyżej są po pierwsze moim zdaniem skrajne (lub bardzo bliskei skrajni) i w dodatku dzieki zastosowaniu dedykowanego spektrum . Tam bodajże zastosowałem ponad 50% FS (jeśli nie 60) ale barwa taka nie każdemu może sie podobać (uprzedzając co nie co )
Przy stosowaniu "zwykłychh" diod podejrzewam że to będzie za mało więc dlatego aby nie popadać w skrajnośći gdzieś tam wyżej zgodziłem sie z wyliczeniami autora wątku

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: osama » 15 listopada 17, 08:43

Michał,
w 72l w Tanganice mam 8W światla led.
15 diod na 8W wysterowane.
Wystarcza, by kryptokoryny ładnie rosły.
3x FS, 8x6500K, 4x8500K.

W 240l mam 42W na driverach, podzielone na 2x21W.
6xFS, 36x6500K.
Wcześniej było 2x38W T5.
Do mojego akwarium, do którego nie leję nawozów, i w którym mam rośliny, które nie potrzebują dużo światła 42W to aż za dużo.

Tak jak koledzy wyżej pisali, często nie wiesz jakie masz diody i podanie konkretnych ilości przez nas może okazać się w Twoim przypadku za mało/za dużo.

Proponuję 3x15W na 3 driverach.
( 3xFS + 12x6500K )x 3
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Start nowego zbiornika 160l LT

Postautor: michal_77 » 15 listopada 17, 08:47

Dobra chłopaki trochę się rozkręciliście z dyskusją na temat oświetlenia. Czuję się jak bym czytał forum typu elektroda a nie akwarystyczne. Konkluzja jest taka, że ten orientacyjny współczynnik 1W świetlówki ≈ 0,4W w PowerLED można przyjąć za prawidłowy. Tak więc zrobię belkę z zapasem maksymalnej mocy, tak ~40W ze ściemniaczem. Może nawet pokuszę się o sterownik świt-zmierzch - czy ktoś testował TC420?

Może ktoś jeszcze odniesie się do pozostałych punktów - jest tyle tematów do dyskusji; podłoże, filtracja, rośliny (tu Hunter liczę na Twoje zdanie :D )

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości