Pomoc w doborze nawozu

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 7 grudnia 17, 21:13

Witam Wszystkich. Proszę o pomoc, bo nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu.
W akwarium mam następujące parametry...
Ph 7
Gh 10
kh 8
No3 1ppm
Co2 25ppm
Po4 niewykrywalne dla testu
K około 1ppm

Wszystko mierzone testami kropelkowymi JBL.
Przy takich ilościach mikroelementów rośliny wyglądają tak, jak wyglądają.
Kupiłem nawozy z serii JBL pro scape, ale nie wiem jak je dozowac... dawki podane przez producenta podnoszą mi trochę parametry, ale nie do wartości optymalnych dla roślin... A jednocześnie w instrukcji jest napisane, żeby nie przekraczać określonej ilości nawozo... I teraz moje pytanie... W jaki sposób mam podnieść do optymalnej wielkości NPK... czy jednak zwiększyć ilość podawanego nawozy, czy są na to inne sposoby...
Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: Hunter » 9 grudnia 17, 11:22

Dawkowanie zalecane przez producenta to jedno, a praktyka to drugie. Producent nie ma zielonego pojęcia w jakim akwarium stosujesz jego nawozy (tj. ile roślin, ile światła jaka dostępność i dystrybucja CO2). Zalecane dawkowanie należy skorygować wg własnych potrzeb. Z tego co się orientuję to JBL na każdej etykiecie podaje ile ml nawozu należy wlać do danej ilości wody, aby podnieść stężenie danego pierwiastka o konkretną wartość.
Oblicz i napisz niżej ile aktualnie dozujesz tygodniowo w mg/l NO3, PO4, Fe i K, wstaw też zdjęcie akwarium i opisz jakie masz tam światło, napisz czy masz instalację CO2 i jakie podłoże.
Ocenimy dawkowanie i skorygujemy nawożenie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 9 grudnia 17, 21:23

Witam. Masz rację Hunter... JBl podaje takie dane.
dla nawozu JBL NPK 3ml/100l podniesie: NO3 0,92 mg/l, PO4 o 0,08 mg/l, K o 0,9 mg/l Zalecana dawka dla zbiornika z CO2 i oświetleniu >= 1W/l to 3 ml na 100 l wody codziennie, w zbiornikach z CO2 i słabszym światłem dawka to 2ml/100l codziennie.

dla JBL Fe+mikro 10ml/100l podniesie: K o 2,5mg/l, Mg o 0,5mg/l, Fe o 0,1mg/l, Mn o 0,5mg/l, B o 0,007mg/l, Cu o 0,002mg/l, Mo o 0,003mg/l, Zn o 0,003mg/l, Co o 0,001mg/l, Sn o 0,002mg/l i V o 0,001mg/l. Zalecana dawka dla zbiornika z CO2 i oswietleniu >= 1W/l to
5ml na 100l wody codziennie, w zbiornikach z CO2 i słabszym światłem dawka to 4ml/100l codziennie.

dla JBL Mg 5ml/100l podniesie Mg o 0,625mg/l

Sprawa tyczy się akwaruim o pojemniści 20 litrów netto. Oświetlenie LED 5W. Woda do podmian to kran i RO w stosunki 1:1. Podłoże to żwir kwarcowy 1-3 mm + 5 kulek JBL Kugel( nie zawierają NO3 i PO4). Dozuje codziennie NPK 0,6ml na dzień. FE+mikro 0,4ml na dzień. CO2 z butli 0,3 bąbelka na sekundę 24h.
Obsada to dwie Złote rybki (wiem, ze dwie Złote rybki i 20 litrów wody to złe połączenie, dlatego szykuje dla nich nowe 300 litrowe akwarium. Ryby i akwarium dostałem od znajomych... u nich mieszkały bez filtra i oświetlenia... )
Rośliny to Anubias, Vallisneria spiralis, Microsorium Pteropus, Alternanthera Sessilis. Akwarium mam od września...do początku Listopada było ok bez żadnych nawozów. Stan roślin mocno pogorszył się niedługo po zakupie butli CO2... ... po zainstalowaniu dyfuzora około tydzień jeszcze też ok... ale później... masakra. wszystko co czytałem o oznakach niedoborów występowało w moim zbiorniku... ostatnio doszły jeszcze problemy z nitkami na roślinach i zielonym nalotem na szybach... kupiłem nawozy jak wyżej, ale te dawki mi nie pomagają...
Jutro postaram się wstawić zdjęcie

To mój pierwszy zbiornik, wiem ile rzeczy zrobiłem źle. dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: Hunter » 10 grudnia 17, 07:58

Dodanie CO2 skutkowało zwiększeniem zapotrzebowania roślin na nawozy, normalne ;)
Na etykietach podane są stężenia na 100l akwarium, Ty masz ok 20l, więc to co jest napisane na etykietach pomnóż przez 5 i będą wyniki dla Twojego akwarium :)
Więc ostatecznie ile aktualnie dozujesz NO3, PO4, Fe i K tygodniowo?
Dobrze, że rozumiesz iż 20L to zdecydowanie za mało na Twoje ryby. Im szybciej trafią do większego akwarium tym lepiej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: abiba » 10 grudnia 17, 17:40

Hunter pisze:...
Na etykietach podane są stężenia na 100l akwarium, Ty masz ok 20l, więc to co jest napisane na etykietach pomnóż przez 5 i będą wyniki dla Twojego akwarium :)
....

a nie podziel ?

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 10 grudnia 17, 21:07

Do tej pory dozowalem NPK 4.2 ml na tydzien (co rano 0,6ml)

Fe+ mikro 2,8 ml na tydzien ( 0,4 ml codziennie rano)... pisząc to dotarło do mnie, że źle policzyłem dawkę... dawałem o połowę mniej niż wynika z ulotki...
Okazuje się, że to może być za mało... w taki razie zacznę zwiększać trochę dawkę NPK... pytanie czy wraz z nim proporcjonalnie zwiększać mikro? I czy przy tak niskim NO3 i PO4 podmiany wody nadal 30% na tydzien... I czy do takich podmian dozować coś ekstra?

Z innej beczki... ta trzysetka stanie u nas, jak tylko skończy sie remont, teraz caly parter wylaczony z urzycia...

Dziekuje jeszcze raz za pomoc... napisze za jakiś czas, co z tego wyszło... postaram sie też wrzucić zdjęcia... jak tylko zakumam jak :mrgreen:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: Hunter » 10 grudnia 17, 22:27

abiba pisze:
Hunter pisze:...
Na etykietach podane są stężenia na 100l akwarium, Ty masz ok 20l, więc to co jest napisane na etykietach pomnóż przez 5 i będą wyniki dla Twojego akwarium :)
....

a nie podziel ?

Skoro:
JBL NPK 3ml/100l podniesie: NO3 0,92 mg/l, PO4 o 0,08 mg/l, K o 0,9 mg/l

To te same 3ml nawozu dadzą wyniki 5x większe.
bozek886 pisze:Do tej pory dozowalem NPK 4.2 ml na tydzien (co rano 0,6ml)

Nie będę liczył za Ciebie nawożenia, bo nie o to chodzi żebyś dostał gotowe wyniki, tylko sam nauczył się dobierać dawkowanie, bo będziesz go często zmieniał wg potrzeb roślin. ;) Nie istotne jest ile ml jakiego nawozu lejesz tygodniowo, istotne jest jakie dostarczasz przy tym stężenia nawozów. W przypadku JBL NPK będzie to: NO3, PO4 i K

Skoro już wiesz o ile mg/l wzrośnie NO3, PO4 i K w 100L akwarium po dodaniu 3ml nawozu, bo odczytałeś to z etykiety, to oblicz teraz proporcjonalnie ile to będzie podając swoje 4,2ml, a wyniki pomnóż przez 5 (dlaczego przez 5? Bo wyniki są podane na 100L, a Ty masz tylko 20L [100L / 20L = 5]). Jasne? Mam nadzieję, bo prościej nie potrafię tego wyjaśnić ;) Zatem jak już wiesz jak działać, to zadaję ponownie pytanie: ile aktualnie dozujesz NO3, PO4, Fe i K tygodniowo?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 10 grudnia 17, 23:00

Teraz załapałam...

NO3 6,44 ml/l
PO4 0,56 ml/l
K 6,3 ml/l

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: Hunter » 10 grudnia 17, 23:36

Super :) Już wiemy, że to dawki głodowe :? No chyba, że masz jednego anubiasa w baniaku, to da radę :P

Idziemy dalej.
Napisz coś więcej o oświetleniu. Te 5W w LED to konkretnie co? Jakieś DIY taśmy led, może power led, czy jakieś firmowe lampy? Jeśli DIY to jakie tam masz barwy?
Instrukcja wstawiania zdjęć: viewtopic.php?f=40&t=13743

Policz jeszcze Fe, bo też jest istotne. Resztę micro sobie odpuścimy, bo to mniej ważne.

bozek886 pisze:NO3 6,44 ml/l
PO4 0,56 ml/l
K 6,3 ml/l

Jednostka. Mam nadzieję, że to pomyłka? ;) Nawozy podajemy masowo w miligramach na litr [mg/l], nie w mililitrach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 11 grudnia 17, 09:38

Oczywiście, to pomyłka... chodziło o mg/l
Lampa Led jest firmy Aqualains Led lighting system ... w instrukcji nie ma nic o użytych diodach, poza tym, że wyprodukowano w EU. Przy wyborze kierowałem się tylko radą sprzedawcy, tym że w sklepie używają tych lampek w swoich akwariach typowo roślinnych stojących na wystawach i tym, że jako jedyna mieściła się do mojego akwarium... acha tą lampa ma 10 W z możliwością włączania po 5... ja używam tylko 5 W, bo tak mi doradzili w sklepie.

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 12 grudnia 17, 19:24


Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: Hunter » 12 grudnia 17, 20:29

Prawdę mówiąc to dziwne, że nawozy są na niewykrywalnych stężeniach przy Twojej obsadzie rybnej i tak małej ilości zieleni. Zwiększ nawożenie, ale delikatnie. Podawaj tygodniowo równowartość 10mg/l NO3.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 12 grudnia 17, 20:35

Tak zrobię... dam znać za jakiś czas, co z tego Wyszło. Rozumiem, ze do wody na podmianę nic nie dolewać?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: Hunter » 12 grudnia 17, 20:41

Nawozy wlewamy prosto do akwarium :) Na zdjęciach dostrzegam typowy niedobór potasu, jednakże nie posiadasz go osobno (chyba) a azotu i fosforu i tak brakuje (według testów), stąd uzasadnionym jest lać JBL NPK.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Pomoc w doborze nawozu

Postautor: bozek886 » 12 grudnia 17, 21:17

niestety nie posiadam, ale w Niedziele jadę po RO, to mogę kupić ( i tak miałem zamiar następnym razem kupić wszystko w osobnych butelkach, bo trochę taniej wychodzi).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości