[112] by MarJan©

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

[112] by MarJan©

Postautor: MarJan© » 17 maja 18, 23:16

Witam wszystkich na sam początek.
Zbiornik ma już chyba rok, temat ma być czymś w rodzaju dziennika- na innym forum prowadziłem podobny wątek, ale niestety od jakiegoś czasu nie działa tamtejsza strona...
-wymiary zbiornika: 80x35x40
-oświetlenie: AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W LED PLANT + AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W LED SUNNY
-filtracja: FLUVAL 206 + kaskada AQUAEL FZN-3
-ogrzewanie: JBL ProTemp 100W
-dodatkowe wyposażenie: po za termometrem :o może filtr RO tu pasuje na wpisanie
-podłoże: JBL AquaBasis Plus, na to czarny żwirek gradacji 1~3[mm] i na to czarny piasek kwarcowy gradacji 0,2~0,8[mm], teraz już nawożę kulkami JBL KUGELN

-obsada:

10x neon czarny [Hyphessobrycon herbertaxelrodi]
6x kirysek spiżowy [Corydoras aeneus]
3x otosek [Otocinclus affinis]
3x akara wiśniowa [Laetacara dorsigera]
2x Ampularia
2x military helmet [Filopaludina sp.]
1x zbrojnik pospolity złoty [Ancistrus Sp. Gold]
1x pielegniczka miodowa [Herotilapia multispinosa]
bliżej nieokreślona ilość zawsze ukrytych krewetek-kundelków RC



-roślinność [tu kuleję z nazewnictwem]:

nurzaniec [nie wiem dokładnie jaki]
nadwódka [Hygrophila Corymbosa]
microsorium
cryptocoryne wendtii brown i green
żabienica [nie wiem jaka]
moczarka wąskolistna [Egeria najas]
pistia
rzęsa



-parametry wody: pH 6,5~6,8 / GH 8 / KH 4 / temp. 25~26 [°C]
-wiek zbiornika: około rok
-dekoracje: po za roślinami kilka własnoręcznie preparowanych korzeni z drzew liściastych, jeden zakupiony w zoologu [nie pamiętam nazwy], otoczaki z pola, skorupy kokosa z tesco

Fotki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatni krótki filmik [na kanale mam filmiki od praktycznie samego startu zbiorniczka, gdyby komuś się chciało zajrzeć]:
https://www.youtube.com/watch?v=xkNin6dsL6k
><((">
><(((*>

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112] by MarJan©

Postautor: barttsw » 18 maja 18, 06:06

ryby pomieszane za maly zbiornik na pielegnice miodowa i te ryby zyja w parach
wiśniówki to tez pielegnice ktore zyja w parach i niestety te ryby stwarzaja problemy po tarle bo trzeba odlawiac samca
ryby ciepłolubne z rybami zimnolubnymi

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: [112] by MarJan©

Postautor: MarJan© » 18 maja 18, 08:47

Dziękuję za komentarz, natomiast zgadzam się jedynie z jednym stwierdzeniem, o ile pod uwagę brać tylko dane książkowe.
Pielęgnica miodowa powinna mieć minimum 90cm długości akwa- takie opisy znajdziemy w wielu miejscach, ja jednak zdecydowałem się na 10cm mniej, wynika to z doświadczenia znajomego, który posiada te pielęgnice w takim zbiorniku. Ryby te zajmują na prawdę mały rewir i są jednymi z najmniej agresywnych pielęgniczek- tu już piszę ze swojego doświadczenia również, przecież w sumie w 112l mam 4szt. pielęgniczek, gdzie agresywniejszym rybom mogłoby być na prawdę ciasno. 10cm długości nie wpływa negatywnie na rybę, nie skarłowaciała, jest zdrowa, zachowanie wskazuje na świetną kondycję.
Co do trzymania ryb w parach...mit- każde zwierzę zawsze musi mieć kogoś do pary przeciwnej, czy nawet tej samej płci? [Psy, koty, chomiki czy papugi w takim razie też zawsze powinny mieć parę, a jednak ludzie często trzymają pojedynczo] Nie sądzę i nie wiem skąd to się wzięło, pielęgnice to nie są drobne stadne rybki jak neonki, znowu mogę się podeprzeć konkretnie moją rybą, która nie jest jakaś apatyczna czy coś w tym stylu z powodu braku kompana.
Wymieszane gatunki- oczywiście, nie odwzorowuję żadnego biotopu, akwarium jest ogólne, obsada jest dobrana pod kątem parametrów wody i "temperamentu", czyli bezstresowego współistnienia przy sobie.
Nie rozumiem zarzutu określającego gatunki zimnolubne z rybami wód ciepłych- proszę udowodnić, dobierając obsadę korzystałem z książki znanego specjalisty Ulricha Schliewena, po za tym mogę podeprzeć się rzetelną, często aktualizowaną i uznaną stroną:
http://www.seriouslyfish.com/species/hy ... taxelrodi/
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/
http://www.fishbase.se/summary/Macrotoc ... finis.html
http://www.seriouslyfish.com/species/la ... dorsigera/
http://www.seriouslyfish.com/species/he ... tispinosa/
http://www.seriouslyfish.com/species/an ... cirrhosus/

Dodam, że to nie jest dwumiesięczny zbiornik, a roczny- po za pielęgniczkami wszystkie ryby praktycznie od początku się w nim znalazły i nie chorują [2x zdarzyła się ospa, ale to raczej "normalne"]. Co do tarła, nie planuję żadnych rozrodów, liczę na to że współmieszkańcy zajmą się ikrą czy narybkiem, uważam że obecna obsada jest wystarczająca- kiryski czasem się trą, ale po jajkach ślad ginie w krótkim czasie.

Wystarczy pooglądać jakiś mój filmik na YT, aby zauważyć że ryby żyją zgodnie.
><((">
><(((*>

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112] by MarJan©

Postautor: barttsw » 18 maja 18, 08:54

MarJan© pisze:Ryby te zajmują na prawdę mały rewir i są jednymi z najmniej agresywnych pielęgniczek
to nie sa pielegniczki i 90 cm na rybe 17 cm no coz jak chcesz
MarJan© pisze:, obsada jest dobrana pod kątem parametrów wody i "temperamentu", czyli bezstresowego współistnienia przy sobie.
tak napewno kiryski i otoski ziomnolubne max 23 st reszta obsady pow 25 st wiec gdzie tu widzisz zgode ?

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: [112] by MarJan©

Postautor: MarJan© » 18 maja 18, 09:03

Proszę zajrzeć do linków ukazanych przeze mnie, p.miodowa 17cm to byłoby coś :) zwykle mają około 10cm. Temperatura również wskazuje w wielu atlasach, że jest do przyjęcia, przypominam że już rok ryby "męczą" się u mnie w takich warunkach bez utraty pogłowia, a to chyba też coś znaczy.
><((">
><(((*>

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112] by MarJan©

Postautor: barttsw » 18 maja 18, 09:14

MarJan© pisze:Proszę zajrzeć do linków ukazanych przeze mnie, p.miodowa 17cm to byłoby coś zwykle mają około 10cm.
bo sa skarlowaciałe
MarJan© pisze:Temperatura również wskazuje w wielu atlasach, że jest do przyjęcia,
jasne gotujesz kiryski i otoski w polce otoski cieplolubne sa mega rarytasem praktycznie nieosiagalne
ponadto otosy to ryby stadne a nie jak u ciebie 3 szt

ale robta co chceta

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: [112] by MarJan©

Postautor: MarJan© » 18 maja 18, 09:33

Podsumujmy- uważasz:
- że strony pokazane przeze mnie są nierzetelne, tam wyczytałem, że p. miodowa zazwyczaj osiąga 10cm długości...
-że gotuję ryby już od roku- cholernie wytrzymałe sztuki- źródła informacji podają również "trochę" szerszy zakres temperatur...
I co teraz powinienem zrobić? Według Ciebie wymienić połowę obsady najmniej przy świetnie prosperującym rocznym zbiorniku nie stwarzającym żadnych problemów, gdzie zwierzęta są zdrowe i w świetnej kondycji, bo nie chorują, nie dechną, są energiczne i pięknie się wybarwiają....nie, dziękuję- w tej kwestii Cię nie posłucham.
><((">
><(((*>

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [112] by MarJan©

Postautor: andrzejkowac » 18 maja 18, 14:15

Nie przejmuj się tu krytyka to podstawa taki urok tego forum a raczej jego najbardziej aktywnych użytkowników
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] by MarJan©

Postautor: Hunter » 18 maja 18, 14:38

Dlaczego wrzucasz wszystkich do jednego worka? :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

shadow82
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 23 lutego 17, 20:38

Re: [112] by MarJan©

Postautor: shadow82 » 26 maja 18, 20:53

Cześć MarJan ("znamy" się z innego forum)
Można tu zasięgnąc informacji ale jest trochę jak na elektr... (forum o tematyce elektrycznej/elektronicznej)
Dużo użytkowników uważa, że zakładając tu temat jesteś PRO akwarystą i w sumie tylko błędy wytykają. Oczywiście nie wrzucam wszsytkich do jednego wora, ale trochę wyrozumiałości by nie zaszkodziło

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: [112] by MarJan©

Postautor: MarJan© » 26 maja 18, 21:45

Witaj :) , niech oceniają jak uważają, raczej nikt na przekór specjalnie nie wytyka błędów tylko pisze co uważa- w końcu to forum i to na tym polega, żeby ścierać ze sobą swoje "prawdy". Pisać sobie można- wymieniać poglądy, a i tak każdy będzie mieszać wyłącznie w swoim szkle :wink:
><((">
><(((*>

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości