Belka oświetleniowa dla 25l

eserzet
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 czerwca 18, 13:31

Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: eserzet » 25 czerwca 18, 13:35

Witam, doradzi ktoś czy dobrze dobrałem power ledy na 25 l akwarium?
10 sztuk 1W 300mA:
3x 6500k
4x 8500k
3x FULL spectrum White (6500k)
Akwarium ma być jako krewetkarium dla blue velvet z korzeniem oraz monte carlo + jakiś mech
Poniżej schemat jak to sobie obmyśliłem.

Obrazek

Wczoraj parę osób na fb poleciło mi wsadzić tam 15 ledów: 9x 8500k oraz 6x full spectrum white.
Moim zdanie 15w led na 25l akwa czyli jakies 19l wody to dużo. Czekam na Wasze opinie. Pozdrawiam!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: barttsw » 25 czerwca 18, 13:41

monte carlo na tym ci nie uciagnie mchy tez nie jedynie ze java moze dac rade
jaki wymiar tego baniaka kostka czy standart
tu masz jak rosnie na 21w zbiornik standartowa 25l
Obrazek

eserzet
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 czerwca 18, 13:31

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: eserzet » 25 czerwca 18, 13:59

Wymiary 40x25x25 czyli standard

kierowałem się kalkulatorem na tej stronie: https://az-led.pl/kalkulator1/index.php

W takim razie ile potrzebuje diod (21W starczy?) i prosiłbym również o podanie jakie spektrum (6500k/8500k/full) potrzebuje na taki baniaczek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: barttsw » 25 czerwca 18, 14:05

to co widzisz jest 21w
18-6500
3 -fs rózowe
monte carrlo nie pociagnie i tak bez nawozenia
a przy krewetkach to bedzie kiepsko (unikaj nawozow z miedzią)

eserzet
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 czerwca 18, 13:31

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: eserzet » 25 czerwca 18, 14:08

Czy znasz jakieś mniej wymagające rośliny trawnikowe? Bo mały haniek to już na starcie odpada

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: barttsw » 25 czerwca 18, 14:13

ja w krewetkariach mam tylko mech
tylko umnie sa cardiny i mchy ciagna mineraly z podloża i z wody:)
ale jest jedna trawnikowa iktóra powinna uciągnąc MARSILEA HIRSUTA

eserzet
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 czerwca 18, 13:31

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: eserzet » 25 czerwca 18, 14:15

u mnie będą neo na kranówce, więc to raczej nie aż tak duży problem dla amatora hodowcy :)
Dziękuje za pomoc!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: barttsw » 25 czerwca 18, 14:20

eserzet pisze: mnie będą neo na kranówce, więc to raczej nie aż tak duży problem dla amatora hodowcy
duzyy problem jakim jest Ph

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: Hunter » 25 czerwca 18, 17:20

monte carlo na tym ci nie uciagnie mchy tez nie jedynie ze java moze dac rade

Muszę się nie zgodzić. W Twoim akwarium nie jest problemem niedobór światła, tylko jałowa woda i brak nawozów, ale to zrozumiałe, że przy Twoich krewetkach nie możesz sobie na to pozwolić. Światła masz dość jak na akwarium roślinne ze średnio wymagającymi gatunkami roślin.
Dla porównania, u mnie 20W nad 45L akwarium bez CO2, tylko nawożenie do słupa wody (węgiel w postaci Blue-Line Carbo). Trawnik z monte carlo zieloniutki, choć drobny. Czyszczony wesoło przez neocardiny trzymane na kranówce pH 7,4, KH4, GH 7-8.
Kilka zdjęć z mojego albumu, które pokazywałem już kilka razy tutaj na forum.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia mojego akwarium w różnym "stadium istnienia".

eserzet, Twój schemat oświetlenia jak najbardziej jest do przyjęcia. Możesz też wymienić FS na FS White, co przy tej ilości diod ma sens. Atutem Twojego akwarium jest to, że jest niskie a co za tym idzie straty światła są minimalne. Spokojnie doświetlisz dno i zapuścisz trawnik.

barttsw pisze:ale jest jedna trawnikowa iktóra powinna uciągnąc MARSILEA HIRSUTA

Tu niestety też nie mogę się zgodzić :P Przerabiałem ją. W warunkach w których monte carlo miało się świetnie to Marysia umierała. Chociaż nie wykluczone, że po prostu coś jej nie spasowało. Czasami tak jest, że warunki niby ok, a roślina i tak zdycha.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

eserzet
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 czerwca 18, 13:31

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: eserzet » 25 czerwca 18, 17:34

Dzięki za dowód w postaci zdjęć! Mój baniaczek z monte carlo jednak powstanie :D
Postanowiłem jednak dołożyć po 2 diody po prawej i lewej stronie. Driver mi na to pozwala wiec będę miał 14W na 20l
Muszę jeszcze poszukać informacji czy diody royal blue lepiej uwidocznią kolor blue velvetek, bo jeśli tak to lądują po 2 sztuki (zamiast 8500k) gdzieś na środku belki.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: Hunter » 25 czerwca 18, 17:52

Kalkulator którym się sugerujesz zaleca właśnie dorzucić kilka RB w celu podbicia kolorów. Zauważ, że zalecają też zielone ;)

Dzięki za dowód w postaci zdjęć! Mój baniaczek z monte carlo jednak powstanie

Sukcesem na trawnik z monte carlo jest miękka woda. Zresztą jak na większość roślin :)

Driver mi na to pozwala wiec będę miał 14W na 20l

Rozważ możliwość sterowania natężeniem światła za pomocą sygnału PWM, albo zrób sobie belkę na zasilacz 12V. Metod łączenia diod jest kilka i każda ma swoje + i -. Szeregowo na driver jest najprościej, ale masz brak kontroli nad światłem, a "glon nie śpi". ;) Ja swoje belki mam sterowane. Te mniejsze za pomocą ręcznego dimmera, a te większe za pomocą sterowników na kilka kanałów. Dla mnie dla rośliniaża możliwość sterowania mocą światła jest podstawowym powodem dla którego stosuję oświetlenie ledowe.
Na początku też robiłem belki na driverze, a potem przerabiałem :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: barttsw » 25 czerwca 18, 18:58

Hunter pisze:Tu niestety też nie mogę się zgodzić Przerabiałem ją. W warunkach w których monte carlo miało się świetnie to Marysia umierała. Chociaż nie wykluczone, że po prostu coś jej nie spasowało. Czasami tak jest, że warunki niby ok, a roślina i tak zdycha.

Rafal to zalezy jak im spasuje :P mi monte nie chcialo a Marsela rosla :) i byla w dobrej kondycji
tak samo sam z vallisneria czy sagotaria mi to rosnie na na jalowym tylko gt :) a u kumpla na bogatym nie chce :P wiec tu jest loteria :) a codo moich parametrow to wiesz ze nie da rady :P a po drugie w 1,5 cm warstwie podloza nie da rady co kolwiek wsadzic :P

eserzet
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 czerwca 18, 13:31

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: eserzet » 25 czerwca 18, 19:31

Wersja numer 2, czylli 14 W i dodane royal blue.

Obrazek

Zalezy mi na tym, żeby w zbiorniku nie było ZA różowo ale jednocześnie kontra dla RB po bokach. Zastanawiam się czy tych 2 środkowych nie zamienić jednak na zwykłe.

A to że kombinuje to po prostu lubię kombinować :D

Co do driverów - dla mnie aktualnie najlepsza opcja, ponieważ zaczynam przygodę z lutownicą i ogarnianiem tego wszystkiego w praktyce (palce przypalone :D). Trochę więcej zabawy jest z rezystorami i stałym 12V dlatego zostanę przy driverach.

Druga sprawa jest taka, że jak już ogarnę jak to robić to będę znowu mieć co robić przy belce :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: Hunter » 25 czerwca 18, 22:14

a po drugie w 1,5 cm warstwie podloza nie da rady co kolwiek wsadzic

Trawniki więcej nie potrzebują :P
Jak nie namawiam do nawożenia i przerabiania krewetkarium z cardinami na roślinne, bo to absurd. Twierdzę tylko, że gdybyś chciał kiedykolwiek posadzić tam coś bardziej wymagającego to ilość światła nie jest przeszkodą.

eserzet pisze:Zalezy mi na tym, żeby w zbiorniku nie było ZA różowo ale jednocześnie kontra dla RB po bokach. Zastanawiam się czy tych 2 środkowych nie zamienić jednak na zwykłe.

Ja aktualnie wymieniam kilka swoich FSW na zwykłe FS ;) Wg mnie zaproponowany wyżej schemat jest bardzo OK. Sam dążę do czegoś podobnego, z tym że prócz 8500k mam jeszcze 6500k i te również bym Ci polecił do uzupełnienia widma. 6500k to barwa bardzo "uniwersalna". 3x 8500k + 3x6500k + FS + FSW + RB j.w. wg mnie idealnie.

Zalezy mi na tym, żeby w zbiorniku nie było ZA różowo ale jednocześnie kontra dla RB po bokach

Patent na to jest taki, żeby belkę umieścić relatywnie wysoko nad taflą. Wtedy barwy diod mieszają się ze sobą i nie ma efektu "dyskoteki", na zasadzie część akwarium oświetlona na biało, część na różowo, część na niebiesko... Jak widzę w sieci zdjęcia jak ludzie montują belki 2-3 cm nad taflą wody w efekcie czego mają różowe rośliny to ręce mi opadają ;)

PS: Po legendzie na Twoim obrazku wnioskuję, że diodę 6500K utożsamiasz z diodą Full Spectrum White? To dwie różne diody. Dlatego poleciłem wymienić 3 8500k na 6500k i nie chodziło mi o FSW.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

eserzet
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 25 czerwca 18, 13:31

Re: Belka oświetleniowa dla 25l

Postautor: eserzet » 26 czerwca 18, 08:21

No to super, dam parę fotek potem z tworzenia belki.

Belka będzie ok 7/8 cm od lustra wody, więc wydaje mi się, że to odpowiednia wysokość.

Hunter pisze:PS: Po legendzie na Twoim obrazku wnioskuję, że diodę 6500K utożsamiasz z diodą Full Spectrum White? To dwie różne diody. Dlatego poleciłem wymienić 3 8500k na 6500k i nie chodziło mi o FSW.


Nie, nie. Po prostu na aukcji użytkownika na allegro od którego chce zakupić diody napisał, że przypomina widmo światła 6500k (ale spokojnie widzę różnicę pomiędzy diodami ;) )

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości