Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
LubieSernik
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 20:58

Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: LubieSernik » 4 sierpnia 18, 21:45

Witam wszystkich, jestem początkujący w akwarystyce i potrzebuję pomocy z założeniem drugiego akwarium. Mam już jeden baniaczek 30l, który chcę przerobić na krewetkarium w którym pływa 15 krewetek RC, 2 kiryski panda oraz 3 gupiki. Po weekendzie kupię akwarium 105l i będę chciał je urządzić jak należy z naciskiem na komfort przyszłych rybek.

- wymiar zbiornika 75x35x40
- rodzaj podłoża: jedna strona piasek kwarcowy, druga żwirek ceramiczny 1-3mm oddzielone kamieniami sklejonymi sylikonem akwarystycznym
- rodzaj i moc oświetlenia aquael Led retrofit sunny 16w, w przyszłości x2
- filtracja; rodzaj, producent, model: aquael asap 500
- zastosowane wkłady filtracyjne: gąbka
- parametry wody takie jak pH, GH, KH mierzone testami kropelkowymi, oraz temperatura: mgcaco3/dm3 211 / mval/dm3 4.3 / mmol/l 2.1/ 23-26'C, pH w krainie 8+, w akwarium 7.4 (zbijam aqucid tropical)
- czy w akwarium stosowane jest nawożenie, a jeśli tak to jakie stężenia nawozów (CO2, NO3): carbo Aqua_Art_Planta_Gainer_Carbo_500ml 1x dziennie, za jakiś czas zmontuję bimbrownie.

Nowe akwarium tak samo jak poprzednie chcę zrobić na podłożu z ziemi ogrodowej+keramzyt+glinka+torf. Chciałbym żeby tam pływały obecne już kiryski, gupiki oraz ok. 8 razbor klinowych. Czy taka obsada wystarczy do tego akwarium(nie będzie pusto) / wytrzyma w mojej wodzie czy warto będzie zainwestować w jakiś inny gatunek?

Za błędy ort. przepraszam, kilka piwek+autokorekta z telefonu mogły namieszać, za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny (ja i rybki)
Ostatnio zmieniony 6 sierpnia 18, 15:08 przez LubieSernik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium 105, kiryski, gupiki i?

Postautor: Hunter » 5 sierpnia 18, 06:57

Witaj,
co to za piasek ceramiczny? W akwarystyce raczej nie stosujemy takich rzeczy.
Szkoda kasy na oświetlenie aquela. 1szt to mało a za 2szt dasz około 200-250zł lub więcej w zależności od sklepu, a za taką kasę jesteś w stanie sam zrobić porządne oświetlenie, które będzie służyło na lata.

Wysokie pH jak na te ryby. Dobrze byłoby zmiękczyć trochę wodę, wtedy pH też spadnie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

LubieSernik
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 20:58

Re: Nowe akwarium 105, kiryski, gupiki i?

Postautor: LubieSernik » 5 sierpnia 18, 10:54

Cześć, co do oświetlenia to takie jest już w pokrywie zestawu, kolega sprzedaje aquael Leddy 80 w dobrej cenie. Dokupienie drugiej świetlówki Led za 100 nie zniszczy mi budżetu.

Zdjęcie żwirku kwarcowego w linku niżej, gradacja 1-3mm.

Obrazek


// Doczytałem o twardości wody. Kupię testy kropelkowe na GH i KH, zbiornik zaleje odstaną wodą przegotowaną wymieszaną z wodą demineralizowaną. W jakie wartości twardości celować? PH mam nadzieję, że utrzymam na poziomie 6.8-7.2

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium 105, kiryski, gupiki i?

Postautor: barttsw » 6 sierpnia 18, 06:34

ph to jedna kwestia
druga kwestia to zwir w dodatku jakis wynalazek
trzecia kwestia pandy to kiryski zimnolubne max 23-24 st i kiryski to ryby stadne

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium 105, kiryski, gupiki i?

Postautor: Hunter » 6 sierpnia 18, 13:03

To żwir barwiony zywica epoksydową, a nie żaden piasek ceramiczny (chyba) ;)
Do tego dość gruby. Możesz szukać tego samego ale w granulacji do 1mm jeśli planujesz w przyszłości ryby denne.

Światła jest oczywiście niewiele, więc nic sensowniejszego od Low-Techa tam nie zrobisz.

Wody nie musisz przegotowywać (skąd ten pomysł, nie wiem?).

W jakie wartości twardości celować?

GH w okolicach 5-6*n będzie tolerowane przez planowaną obsadę.
Oczywiście najpierw zmierz testami parametry wody kranowej, bo to co podałeś ze strony wodociągów zapewne nijak ma się do tego co aktualnie leci z kranu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

LubieSernik
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 20:58

Re: Nowe akwarium 105, kiryski, gupiki i?

Postautor: LubieSernik » 6 sierpnia 18, 15:07

Dzisiaj jednak kupiłem akwa 80x35x45 i filtr aquael turbo 500, tester kh GH, kwaśny torf, ziemię do roślin zielonych bez nawozów, zwykły piasek kwarcowy 2-4mm oraz taki bardzo drobny, wydzielę kawałek miejsca na 'plażę' do kopania dla kiryskow. Pomyślałem, że szkoda kasy na półśrodki i zmontuję lampę na listwie aluminiowej z diod power led korzystajac z tego kalkulatora:
https://az-led.pl/kalkulator1/index.php

Czy 0.4W/l wystarczy? Chciałbym aby zbiornik był mocno zielony, dużo mchow i roślin.
Znacie sprawdzonego sprzedawcę tych diod na alledrogo?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: Hunter » 6 sierpnia 18, 15:26

Czy 0.4W/l wystarczy? Chciałbym aby zbiornik był mocno zielony, dużo mchow i roślin.

Na mchy i rośliny zielone będzie OK na allegrowych diodach. Na czerwone ciut za mało, szczególnie do doświetlania dolnych partii. Ewentualnie "trawniki", ciężko powiedzieć... Światła tak na "granicy", ale akwarium jest niepotrzebnie wysokie. Im wyższy słup wody i więcej zawiesin w wodzie (przy tym filtrze będzie ich sporo) tym mniej światła dociera do dna. 5cm to całkiem sporo.

Znacie sprawdzonego sprzedawcę tych diod na alledrogo?

Obojętne. Allegrowe diody i tak sprowadzają z Chin. Często trzeba zaufać sprzedawcy (a ten chińczykowi) co to za dioda bo samemu w warunkach domowych i tak nie sprawdzisz jej parametrów podanych w opisie.
Ja wyznaję zasadę, że im więcej światła tym lepiej. Zawsze można skręcić moc (przy odpowiednim wykonaniu okablowania), a jak zrobisz belkę zbyt słabą to potem problem ze zwiększeniem mocy ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

LubieSernik
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 20:58

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: LubieSernik » 6 sierpnia 18, 17:00

Trawnik, mech i zielone krzaki mi w zupełności wystarczą. Właśnie zrobiłem test wody w małym akwarium (poszło 25ml kwasu, ale się już skończył)
PH 8 Gh 14 Kh 4
Kraniczanka: ph8 Gh 14 Kh 9.

Wodę którą wieczorem postaram się wlać do dużego baniaka przegotowanem(15min) bo to podobno zmiękcza wodę. Potem jak ostygnie zrobię testy i będę się starac zbic pH Szyszkami olchy i podłożem ziema: torf kwaśny 1:1.

Jak wycisnę stary filtr i wpuszczę troche do nowego baniaka to ile będzie dojrzewac? Jak to sprawdzić?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: Hunter » 6 sierpnia 18, 18:10

Potem jak ostygnie zrobię testy i będę się starac zbic pH Szyszkami olchy i podłożem ziema: torf kwaśny 1:1.

Będzie ciężko przy Twoim gh, no ale sam się przekonasz.

Wodę którą wieczorem postaram się wlać do dużego baniaka przegotowanem(15min) bo to podobno zmiękcza wodę.

Minerały z wody Ci wyparowały? ;)

Jak to sprawdzić?

Testami akwarystycznymi na obecność NH4 i NO2.
Zapoznałeś się z podstawami akwarystyki o cyklu azotowym? Chyba nie. Lecisz po łebkach. viewtopic.php?p=289913#289913
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

LubieSernik
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 20:58

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: LubieSernik » 7 sierpnia 18, 10:30

Cześć, dzięki za link. Jak się pewnie domyślacie nie przeczytałem jeszcze całego forum stąd moje braki w wiedzy ale staram się nadrabiać. Wczoraj bylem jeszcze po bakterie z filtra u znajomego, z litr wycisnął. Wrzuciłem to do wiadra z wodą na noc z moim nowym filtrem żeby sobie już zaczęło pracować.
Akwarium zaleje dopiero dziś wieczorem, bo muszę najpierw wymienić nóżki pod szafką. Starym nie ufam, zaopatrzyłem się w solidne aluminiowe. Do tego kupiłem w 'oszą' 55l wody demineralizowanej za 30zl, która ma takie parametry: ph6 Gh5 kh5. Czy zalać zbiornik w proporcji 1:1 czy trochę demineralki zostawić na przyszłość?

Chcę również włożyć karimatę na dno zbiornika, żeby nie uszkodzić go kamieniami.. Czy muszę ją wykąpać we wrzątku? Leżała w szafie że 2 lata nieużywana.

Dzięki za pomoc!

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: Hunter » 7 sierpnia 18, 12:47

Do tego kupiłem w 'oszą' 55l wody demineralizowanej za 30zl, która ma takie parametry: ph6 Gh5 kh5. Czy zalać zbiornik w proporcji 1:1 czy trochę demineralki zostawić na przyszłość?

Jak woda demi może mieć KH i GH5? :o Jak sama nazwa mówi jest to woda demineralizowana (pozbawiona minerałów). Spraw sobie porządne testy, bo na chłamie, który pokazuje GH5 na wodzie demi nie da się prowadzić akwarystyki.
Albo to nie woda demineralizowana... W co raczej wątpię.
To masz teraz zagadkę, czy okłamują Cię testy czy woda którą kupiłeś to kranówka :D

Póki nie poznasz jakie naprawdę masz parametry wody kranowej to nie dowiesz się w jakich proporcjach mieszać z RO, bo jak to określić?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: barttsw » 7 sierpnia 18, 13:59

Rafal albo walnieta membrama juz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: Hunter » 7 sierpnia 18, 15:11

Ale to kupiona woda. Myślisz, że sprzedawaliby wodę do żelazka/akumulatorów itp niesprawdzoną? 1-2*n jeszcze rozumiem, ale 5 to wg mnie przesada. Wlewanie takiej wody grozi osiadaniem kamienia i uszkodzeniem sprzętu. To kranówka.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

LubieSernik
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 20:58

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: LubieSernik » 7 sierpnia 18, 17:24

Ponowilem testy tym razem przy świetle słonecznym. Rzeczywiście po 2-3 kroplach woda łapie odpowiedni kolor tylko bardzo blady.
Kh 2 Gh 2, może 3

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium 125, kiryski, gupiki i?

Postautor: barttsw » 7 sierpnia 18, 19:26

To i rak za duzo
Kiedys kupowalem w pewnym sklepoe i parametry byly podobne co sie okazalo ze wlasnie membrame szlak trafil
Po prostu nie wierze w kupna wode z niesprawdzonego zrodla

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości