Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
catgirl92r
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 18, 13:13

Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: catgirl92r » 11 września 18, 13:26

Witam serdecznie, proszę o pomoc w doborze odpowiedniej obsady do akwarium, które chce sprezentować córce. Zawsze kiedy idziemy do zoologicznego biegnie i ogląda rybki :) Najbardziej lubi kolorowe i właśnie takie chciałabym żeby się tam znalazły. Kiedys jako dziecko sama miałam w domu akwarium, duże takie około 200l, ale niestety po śmierci taty nie miał się nim kto zająć i zostało "zlikwidowane", a ja sama za dużo nie pamiętam oprócz tego że był tam sum, glonojad, sklalary itd.

Chciałabym aby akwarium miało ok 60l, fajnie jakby miało czarne tło, podłoże o raczej piasek (chociaż chetnie skorzystam z waszych rad). Roślinki najlepiej niewymagające typu moczarka. Nie chce wstawiać tam żadnych zamków, tylko bardziej korzeń, korę z mchem itd. Ogólnie ma być ładnie, stonowanie tylko rybki kolorowe. Możecie mi coś doradzić? Czytałam sama ale głupieje a nie chce wrzucać wszystko co mi się podoba po x sztuk żeby te zwierzęta się męczyły.

Może napisze jakie rybki mi się podobają - kolorowe - żeby podobały się także małej. A więc:
Tetra Kolor Mix (ładne kolorowe)
Sum szklisty (za mały zbiornik?)
Pielęgniczka ramireza (bojowniki też, ale chyba ich jednak nie chce)
neon innesa
bystrzyk amandae
Danio fioletowy, różowy itd
wiem, że powinien znaleźć się też otosek (do sprzątania) czy krewetka red cherry?
glonojad zwykły lub weloniasty (małe, jakby rosły jak szalone mam komu oddać do akwarium 240l)

Wiem, że nie wszystko pasuje, że może też nie pasować litraż ale co jakaś strona to podane inne dane np. dotyczące litrażu. Będę naprawdę bardzo wdzięczna za porady. Może podpowiecie mi inne rybki? Może coś z tych się nada jeśli tak to ile sztuk?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: Hunter » 11 września 18, 14:06

Witaj,
nim zaczniemy rozmowę na temat ryb dobrze byłoby wiedzieć jaką wodą (o jakich parametrach chemicznych) dysponujesz.
Niezbędne będą twardości i odczyn wody.
Oczywiście wstępnie możesz sprawdzić je np na stronie internetowej wodociągów, możesz też wykonać do nich telefon i zapytać.
Mniej więcej będziemy wiedzieć w co celować.

Piasek i korzeń to odpowiedni wybór. Jako czarne tło dobrze sprawdza się folia samoprzylepna na szybę z papierniczego. Kleisz na mokro, najwygodniej przed zalaniem akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

catgirl92r
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 18, 13:13

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: catgirl92r » 11 września 18, 18:39

Dziękuję Ci za odpowiedź. Ze strony wodociągów dowiedziałam się jedynie (z jakiegoś raportu rocznego), że woda jest średnio twarda a pH to 7-8. Jeśli informacje są za mało dokładne to przedzwonie jutro do nich.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: barttsw » 11 września 18, 19:20

Malo troche bo rozbierznosc odczynu 7-8 jest gigantyczna
Natomiast srednio twarda tez nie wiele mowi bo rozrzut moze byc tez duzy

catgirl92r
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 18, 13:13

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: catgirl92r » 12 września 18, 13:18

Witam ponownie. Dzisiaj zadzwoniłam do wodociągów i dostałam takie informacje:
* twardisc wody średnio twarda (300 – 330 mg CaCO3 / dm3)
* pH 7.5

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: barttsw » 12 września 18, 13:22

no widdzisz wode nie masz srednio twarda a twarda w granicach 17-19 gh
wiec bez korekty parametrow wody pielegniczniki bystrzyki neony itp z SA odpada jedynie ze masz ochote na korekte
jak nie to wyboru duzego nie bedzie

catgirl92r
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 18, 13:13

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: catgirl92r » 12 września 18, 20:20

Niefajnie. Wolałbym nie kombinować, ale jeśli nie mam inaczej za dużego wyboru to chyba będę musiała :). Czy wystarczyłyby szyszki olchy? A może woda destylowana (tylko w jakich proporcjach?) a może po prostu kupić jakiś uzdatniacze wody (i używać go do każdej podmianki?)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: barttsw » 12 września 18, 20:26

Twardosc trzeba zjechac o minim 10-12 st
Ph minimum o 0.8
Na destylce bankruta strzelisz
Ph na szyszkach chwilowy efekt
Tu trzeba by bylo znac dokladne Kh
Ale jak bys zjechala chocby z twardoscuami to ci dobiore obssde
Nawet mam ja

catgirl92r
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 11 września 18, 13:13

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: catgirl92r » 13 września 18, 13:02

Tak więc bez filtra RO się nie obejdzie? Będe musiała poprosić sąsiada bo on do swoich 240l używa filtra RO. Myślałam, że przy mniejszym akwarium to nie będzie konieczne, jednak jak policzyłam że musiałabym wydać ok 50zł miesięcznie na wode destylowaną, to lepiej mi kupić ten filtr i mieć fajną miękką wodę za 150-200zł? Czytałam też coś o torfie ale chyba nie chciałabym się w to bawić i na dodatek mieć wodę w kolorze moczu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Prośba o pomoc obsada do akwarium córki

Postautor: barttsw » 13 września 18, 17:13

To nie kolor moczu to naturalna woda jaka jest w wiekszosci rzek w Ameryce Poludniowej
Tyle ze szyszki zrobia podobny kolor do torfianki i do torfianki tez potrzebne ro

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości