Grzalka

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Grzalka

Postautor: barttsw » 3 października 18, 06:14

Nie grzalka grzeje tylko roznica temperatury
Abiba twoje wywody przemicze bo szkoda moich slow i nerwow
Ostatnio zmieniony 3 października 18, 07:46 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Grzalka

Postautor: osama » 3 października 18, 07:38

Tylko jak temperatura spadnie poniżej zadanej.
Choć nigdy mi grzałki nie podnosiły drastycznie temperatury (raz jednej tylko coś się pomyliło i przez tydzień ryby pływały w wodzie o temperaturze 28 zamiast 25 stopni), to wystarczyło, by nie dawać więcej, niż około 2/3W na litr. I tak mam 150W w 240l i 50W w 72l.
Nie bardzo rozumiem też jak grzałka przepływowa może być bardziej energooszczędna, niż wewnętrzna, która jest cała zanurzona w wodzie. Grzałka przepływowa oddaje ciepło do otoczenia, grzałka wewnętrzna również, ale tu otoczenie stanowi woda, więc powinna mieć wyższą sprawność. Różnica jest tylko w dokładności utrzymania zadanej temperatury.

Nie jest złym pomysłem używanie osobnego czujnika temperatury, który nie jest zintegrowany z grzałką i nie znajduje się w bezpośrednim otoczeniu grzałki. Na pewno wyjdzie nieco drożej, ale i grzałka mniejsza w akwarium i w razie awarii jest tańsza.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Grzalka

Postautor: barttsw » 3 października 18, 07:48

Łukasz ile ci strzelilo grzalek ? Pewno zadna lub jakas jednostkowa sztuka wiec nie widze sensu przeplacacania kilkukrotnego

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Grzalka

Postautor: osama » 3 października 18, 08:06

W ciągu 17 lat 3 grzałki.
2 się zepsuły (przestały grzać), na jednej musiałem tylko obniżyć temperaturę i funkcjonuje nadal bez problemów.

Ale swoim postem próbowałem przekonać autora tematu nie do grzałki przepływowej (drogiej), tylko do słabszej, niż jest zalecana.
W przypadku 125l 75-100W. To wystarczy, by podnieść temperaturę wody około 7-9 stopni.
Jeśli chce wydawać kasę, może śmiało brać cokolwiek, ale ostrzegam po prostu przed awarią zbyt mocnej grzałki w niewielkim zbiorniku.
Mało prawdopodobne, ale lepiej dmuchać na zimne ;)

Jeśli autor życzy sobie mieć grzałkę poza akwarium, to niech kupuje przepływową, ale o mocy 100W a nie mocniejszą.
Problem jest taki, że nie ma takich na rynku, dostępne są 200W, 300W, 500W.

EDIT:
trochę off topic, ale:
swoje akwaria mam postawione na karimatach, tło także stanowią karimaty. Pianka taka jest całkiem niezłą izolacją, więc jeśli już piszemy o oszczędnościach to w skali toku może to nam zaoszczędzić kilka kWh, kilka zł ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 3 października 18, 08:42

Szkoda właśnie ze nie ma przepływowych grzałek o mniejszej mocy.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Grzalka

Postautor: pimowo » 3 października 18, 09:15

Panowie, z tego co rozumiem to w grzalkach pada "sterowanie", a nie sam element grzewczy. Co myślicie o tym aby dać tańszą grzałkę i np. TAKIE sterowanie. Grzałkę ustawić o 2st więcej niż nam trzeba, a całe sterowanie ogarniamy sterownikiem.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 3 października 18, 09:59

Masz absolutnie rację i o tym juz pisałem wyżej . Można taki regulator można inny - w wiekszości są podobne do siebie róznią sie jeynie realizacją (rodzaj obudowy lub jej brak ) . Raczej nie szukałbym regulatorów w dziale akwarystyka .


ps.
Własnie m.in dlatego proponuję grzałki przepływowe z uwagi na ich o wiele bardziej nieazwodne sterowanie . Grzałka Hanzy nie posiada żadnych elementów mechanicznych które jak wiadomo są najbardziej zawodne.

Osama : sprawnośc grzałki zależy m.in od szybkości odprowadzenia ciepła które w grzałkach przepływowych są o rząd wielkośći wieksze .

Przy okazji : grzałki hydor z uwagi na swoją konstrukcje zwykle nie osiągają mocy znamionowej gdyż moc elementu grzejnego zależy od temperatury (niezależnie od pracy termostatu )

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Grzalka

Postautor: barttsw » 3 października 18, 10:29

No wlasnie Łukasz 3 szt przez 17 lat to tyle co nic i to jest odpowiedz na wszystko

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Grzalka

Postautor: osama » 3 października 18, 10:34

abiba pisze:Osama : sprawnośc grzałki zależy m.in od szybkości odprowadzenia ciepła które w grzałkach przepływowych są o rząd wielkośći wieksze .
Więc po co kupować w ogóle inny typ grzałki, skoro pomimo wyższej ceny zakupu ten koszt powinien się zwrócić w kilka/kilkanaście miesięcy? I tak każdy Kowalski/Osama z braku wiedzy kupuje zwykłą grzałkę i w konsekwencji niepotrzebnie płaci za prąd, ponieważ standardowa, wewnętrzna grzałka nie jest w stanie oddać całego ciepła do wody. Powiem Ci szczerze, że coś mi w tych rozkminkach nie działa. Logiczne jest to, że gdyby grzałka wewnętrzna nie oddawała całego ciepła do wody, to przecież by się w końcu spaliła. A tak się nie dzieje. Gdy grzałka pracuje, jestem w stanie ją chwycić w wodzie dłonią i nie poparzę się w ciągu kilku sekund.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 3 października 18, 10:51

CZy ja napisałem że "zwykła grzałka" nie działa ? albo czy gdzieś napisałem ze różnice są tak duże że sie zwraca ? Nie - napisałem kilka postów wyżej że różnice w sprawności są niewielkie .
O wiele istotniejsze są inne cechy tych grzałek :
- umiesczenie jej po za akwarium
- idealnie zapewnienie rozprowadzenie ciepła
- wieksza niezawodność
- lepsza dokładnośc regulacji
- dopasowanie mocy w zależności od temperatury (hydor)
- prezentacja temperatury rzeczywistej oraz jednoznaczne ustawienie temperatury (Hanza) a nie metodą prób i błedów jak w większosći grzałek zanurzeniowych
- brak dodatkowego kabla wprowadzonego do akwarium
- kwestia bezpieczeństwa (nie ma mozliwości stłuczenia a także barak pradu w akwarium podnośi poziom bezpieczeństwa)
- wieksza od typowych moc grzałki zapewnia komfort obsługi akwarium choćby w trakcie podmian

Przegrywa z klasycznymi grzałkami tylko w kategorii "cena" ale to nie powinno dziwić wszak za lepsze zwykle trzeba załpacić więcej .

A tłumaczenia że "mi wystarcza) , "daje radę " " 17 lat było dobrze" to jak bym słyszał lata temu moją babcie w sprawie pralki automatycznej " tyle lat prała recznie i było dobrze a tutaj takie wydziwianie" :)

cyt.:"Powiem Ci szczerze, że coś mi w tych rozkminkach nie działa. Logiczne jest to, że gdyby grzałka wewnętrzna nie oddawała całego ciepła do wody, to przecież by się w końcu spaliła"
Problem własnie że to nie jest logiczne - chcesz to Ci to wytłumaczę ale to już będzie spory OT pomijając że mam średnią ochotę na wykłądy z podstaw elektrotechniki

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Grzalka

Postautor: osama » 3 października 18, 10:58

abiba pisze:CZy ja napisałem że "zwykła grzałka" nie działa ? albo czy gdzieś napisałem ze różnice są tak duże że sie zwraca ? Nie - napisałem kilka postów wyżej że różnice w sprawności są niewielkie .
Można to chyba tak zinterpretować, biorąc pod uwagę, że przepływowa ma o rząd wielkości wyższą szybkość odprowadzania ciepła?
abiba pisze:Osama : sprawnośc grzałki zależy m.in od szybkości odprowadzenia ciepła które w grzałkach przepływowych są o rząd wielkośći wieksze .


abiba pisze:O wiele istotniejsze są inne cechy tych grzałek :
- umiesczenie jej po za akwarium
- idealnie zapewnienie rozprowadzenie ciepła
- wieksza niezawodność
- lepsza dokładnośc regulacji
- dopasowanie mocy w zależności od temperatury (hydor)
- prezentacja temperatury rzeczywistej oraz jednoznaczne ustawienie temperatury (Hanza) a nie metodą prób i błedów jak w większosći grzałek zanurzeniowych
- brak dodatkowego kabla wprowadzonego do akwarium
- kwestia bezpieczeństwa (nie ma mozliwości stłuczenia a także barak pradu w akwarium podnośi poziom bezpieczeństwa)
- wieksza od typowych moc grzałki zapewnia komfort obsługi akwarium choćby w trakcie podmian


I to jest najlepsze podsumowanie.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Grzalka

Postautor: pimowo » 3 października 18, 11:10

Na pewnym forum elektronicznym gdzie się udzielam mogę mieć sterownik o którym wcześniej pisałem za darmo, tzn. za punkty. Wezmę go i dam znać jak to się sprawuje. Grzałkę mam zwykłą, zanurzeniową w cenie paczki fajek.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 25 grudnia 18, 20:36

pimowo pisze:Na pewnym forum elektronicznym gdzie się udzielam mogę mieć sterownik o którym wcześniej pisałem za darmo, tzn. za punkty. Wezmę go i dam znać jak to się sprawuje. Grzałkę mam zwykłą, zanurzeniową w cenie paczki fajek.


Testowałeś przepływową?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Grzalka

Postautor: pimowo » 25 grudnia 18, 20:50

Nie testowałem grzałki przepływowej ponieważ nie miałbym jej do czego podpiąć :P
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 1 stycznia 19, 18:06

Aaaa. Niedługo swoją odpalę. Gdzieś mi się obił o oko wątek podmiany wody od razu przez grzałkę to może być ciekawe rozwiązanie.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości