Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 2 grudnia 18, 10:34

Mam jeszcze pytanie odnośnie grubości pcv bo rysuję projekty wystarczy z płyty 3mm czy lepiej z 5mm bo 3 jest za miękka?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 2 grudnia 18, 14:57

Ja użyłem 3mm.
Płyta 3mm jest miękka i giętka, ale po sklejeniu pudełka jest to bardzo sztywna konstrukcja ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 2 grudnia 18, 21:25

Obrazek
Wykonałem na szybko szkic od góry ile mój filtr zajmował by miejsca w akwarium
Wersja 1 zajmuje ogólnie 13,2 litra posiada miejsce na dwa wkłady mechaniczne o pojemności 2x1,25 litra i trzy kosze na biologię o pojemności 1,48 litra każdy oraz miejsce na grzałkę. Woda między komorami przemieszcza się z dołu do góry następnie z góry na dół i znowu odwrotnie...
Wersja 2 zajmuje ogólnie 14,3 litra posiada miejsce na dwa wkłady mechaniczne o pojemności 1,2 l oraz 2 l i trzy kosze na biologię o pojemności 1,44 litra każdy oraz miejsce na grzałkę. Woda przemieszcza się dokładnie tak samo jak w wersji nr 1.
Wydaje mi się że wersja 2 optycznie będzie lepiej wyglądać sprawia wrażenie że zajmuje mniej miejsca.
Co o tym myślicie?

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 2 grudnia 18, 21:31

Coś nie mogę załadować zdjęcia

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 2 grudnia 18, 21:37

Obrazek

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 2 grudnia 18, 22:34

Jak na moje oko to za dużo komór i gąbek.
Poczytaj temat o kaseciaku na forum malawi-temat jest dość długi, ale naprawdę dużo się dowiesz jak i co zbudować. Myślę, że nie ma co na nowo wymyślać koła i wystarczy skopiować przetestowaną konstrukcję.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 4 grudnia 18, 22:26

Co myślicie o tym żeby nad komorą gdzie jest grzałka umieścić diody UV? Spełniło by to rolę sterylizatora?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: Hunter » 4 grudnia 18, 22:45

Jeśli będą to fale z zakresu 100–280 nm to spełni rolę "Mini sterylizatora". Pytanie jak chcesz to zabezpieczyć aby fale nie wydostawały się na zewnątrz? Chronić skórę i oczy przede wszystkim. Promienie UV C są szkodliwe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 6 grudnia 18, 23:33

Jeśli muszą to być diody led w takim zakresie fal to odpada bo jedna dioda w zakresie 270 - 290 kosztuje 58zł. A chciałem to zrobić w małym profilu aluminiowym zabezpieczonym silikonem przed wilgocią. Światło było by skierowane w dół nad samą taflą wody nad komorą więc nie było by problemu chyba z wydostawaniem się fal. Poza tym planuję pokrywę nad akwarium więc jest to dodatkowa obudowa i ochrona.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: Hunter » 7 grudnia 18, 09:02

Poczytaj np na wikipedi o promieniach UV. Mamy 3 długości fal A, B i C. A są bezpieczne i obcujemy z nimi na co dzień. B to te, dzięki którymi możemy się opalać (słońce/solarium) - ale jak wiadomo w nadmiarze też szkodzą. C to te sterylizujące. Sterylizatory UV wydzielają właśnie fale C.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 10 grudnia 18, 23:31

Chyba jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zakup mini sterylizatora od aquael-a i podpięcie go do fat-mini który będzie robił za deszczownicę jako dodatkowa pompa. Aktualnie złożyłem szafkę na zamówienie pod akwarium. Zbiornik ma być na środę - czwartek i zabieram się za robienie filtra. Później czeka mnie pokrywa i oświetlenie. Postaram się zamieścić gdzieś moje wypociny. Znając życie dopiero całości zamieszczę w galerii. Chyba że uda mi się wcześniej etapami.
Dzięki za dotychczasową pomoc.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: barttsw » 11 grudnia 18, 06:53

na co ci ten sterylizator ?

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: Mattija2 » 11 grudnia 18, 07:09

Olej wszelakie UV. To totalnie niepotrzebne.

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 11 grudnia 18, 23:19

A jak by się zaczęły namnażać glony np: z powodu zbyt dużego naświetlania? No nie wiem kiedyś fakt nie miałem sterylizatora a z glonami trzeba było się męczyć ręcznie. Myślałem że taki sterylizator pomoże w walce.
Jeżeli chodzi oświetlenie led korzystam z tego kalkulatora: https://az-led.pl/kalkulator1/ wydaje mi się że jest ok porównując z tym co ludzie piszą na forum jak wyliczać ilość światła.
Mam też inne pytania odnośnie których nie znalazłem odpowiedzi.
1. Czy skały kupione w zakładzie kamieniarskim wymagają jakiegoś specjalnego wygotowania czy wystarczy je solidnie wyczyścić szczotą i ewentualnie zalać wrzątkiem?
2. Jak to jest z preparowaniem korzeni? Ogólnie przyjęte jest że należy je wygotować w roztworze wody z solą a niektórzy sprzedawcy piszą odnośnie Mangrowca że nie można go gotować - więc kogo słuchać?
3. Czy nada się drobna lawa wulkaniczna jako podłoże? Ogólnie planuje w jednej części inne podłoże a drugiej inne.
4. Czy pod podłoże należy na start stosować jakieś nawozy?
5. Zakupiłem wkłady do filtra: Matrix, zeolit, węgiel aktywny, ceramika - jakieś sugestie w jakiej kolejności umieścić te wkłady.
6. Czy hodował ktoś z was Kraba mini mangrowego? Ciężko jest je dostać na chwilę obecną, a ja miałem kiedyś w akwarium i żył sobie razem z rybami bezproblemowo?
Trochę dużo tego ale lepiej pytać, czytać niż popełniać błędy na samym początku.
Pozdrawiam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: barttsw » 12 grudnia 18, 07:00

zenek_8 pisze:A jak by się zaczęły namnażać glony np: z powodu zbyt dużego naświetlania? No nie wiem kiedyś fakt nie miałem sterylizatora a z glonami trzeba było się męczyć ręcznie. Myślałem że taki sterylizator pomoże w walce.
i wybije cala biologie
zenek_8 pisze: Czy skały kupione w zakładzie kamieniarskim wymagają jakiegoś specjalnego wygotowania czy wystarczy je solidnie wyczyścić szczotą i ewentualnie zalać wrzątkiem?
wszystkie skaly wplywaja na parametry wody obojetne gdzie kupione
zenek_8 pisze:Jak to jest z preparowaniem korzeni? Ogólnie przyjęte jest że należy je wygotować w roztworze wody z solą a niektórzy sprzedawcy piszą odnośnie Mangrowca że nie można go gotować - więc kogo słuchać?
nic nie robic tylko do wody
zenek_8 pisze:3. Czy nada się drobna lawa wulkaniczna jako podłoże? Ogólnie planuje w jednej części inne podłoże a drugiej inne.
2 podloza sie zmieszaja a po drugie lawa to gruz
zenek_8 pisze:5. Zakupiłem wkłady do filtra: Matrix, zeolit, węgiel aktywny
po co ci to ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości