Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Zawaś » 4 stycznia 19, 23:28

Sprawa awarii kubełka osobiście mnie nie dotknęła. Lecz wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć odpowiedzcie mi:

Jakie występują możliwe awarię filtrów i na czym polegają?
Coś tam słyszałem o braku szczelności z powodu uszczelki.
Jak można się zabezpieczyć przed zalaniem?
Czy filtr HW-302 w momencie kiedy zablokujemy przepływ zaworem się spali czy nic mu nie będzie a przestanie jedynie pompować?
Na którym wężu dać zawór?
Dajcie jakieś pomysły.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Hunter » 5 stycznia 19, 14:12

Jakie występują możliwe awarię filtrów i na czym polegają?
Coś tam słyszałem o braku szczelności z powodu uszczelki.

Tak, cieknące kubełki. Bardzo niewielki procent - trudno określić jaki. W sieci można znaleźć wiele takich przypadków, ale z drugiej strony wiadomo, że jeśli komuś filtr działa bez zarzutu latami to nie chwali się tym gdzie popadnie, bo po co :D Stąd ciężko określić jaki procent kubełków ulega awarii.
Najczęstszym błędem jest złe założenie uszczelek, bądź brak smarowania ich wazeliną przed założeniem, bądź po prostu ze starości twardnieją/parcieją/przeciekają.
Czasami też wybija wirniki.
Zawaś pisze:Jak można się zabezpieczyć przed zalaniem?

Hmm, ubezpieczenie? :)
Fizycznie raczej nijak nie da rady. Kubełki montuje się poniżej akwarium, więc jeśli coś miałby cieknąć, to pociągnie grawitacyjnie.
Zawaś pisze:Czy filtr HW-302 w momencie kiedy zablokujemy przepływ zaworem się spali czy nic mu nie będzie a przestanie jedynie pompować?
Na którym wężu dać zawór?

Jaki zawór? Tych zaworów na głowicy filtra nie należy zamykać jeśli filtr pracuje. Wyskoczą węże, zaleje szafkę. Służą do odcinania wody w węzach, żeby można było wyciągnąć kubełek z szafki do czyszczenie nie ruszając przy tym węzy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Zawaś » 5 stycznia 19, 16:24

Co do uszkodzonych uszczelek, rozszczelni się kubełek i grawitacyjnie wyssie wodę na podłogę. Tak to rozumiem.
Mam alarm. Od fazy projektu akwarium było brane pod uwagę i będzie uzbrojone w czujnik zalania https://www.satel.pl/pl/product/241/FD-1,Czujka-zalania Kombinowałem aby przy sygnalizacji alarmu z czujnika zalania na wężu od filtra z automatu załączył się zawór https://allegro.pl/elektrozawor-2n08-vi ... 02816.html zapobiegając grawitacyjnemu zalaniu.
Problem właśnie w tym, że zamknięcie obiegu prawdopodobnie spali filtr? Nie wiem jak zachowa się filtr przy zamknięciu przepływu.
Najlepsze byłoby chyba zrobić dwa w jednym czyli wyłączenie filtra i zamknięcie zaworu. Elektrykiem profesjonalistą nie jestem bardziej opieram się na logice ;)
A wybicie wirnika jak się objawi? Samym zatrzymaniem pracy filtra?
Ubezpieczenie oczywiście jest :)
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: osama » 5 stycznia 19, 16:35

Dodam swoje 2 grosze.
Tetra 700 - wyciek spod uszczelki po około 5 latach pracy. Filtr otwierany raz do roku, niesmarowany wazeliną. Wymiana uszczelki, od 3 lat spokój.
JBL e900 - wirnik do wymiany po około 5 latach. Od trzech lat bez awarii.

Można próbować zapobiegać wyciekom na podłogę stosując miski, czujniki poziomu wody, które zaalarmują Cię o problemie, ale nie wiem czy gra warta świeczki. Lepiej zadbać o smarowanie uszczelki, stawiać akwaria w pomieszczeniach wykafelkowanych, nie otwierać zbyt często kubełka.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Hunter » 5 stycznia 19, 17:44

A wybicie wirnika jak się objawi? Samym zatrzymaniem pracy filtra?

Terkocze, usłyszysz na bank :D
Jeśli boisz się o zalanie mieszkania to kombinuj. Filtr do miednicy, wraz z jakąś czujką, która w chwili wykrycia wody w miednicy odłączy zasilanie filtra i zamknie zawory (na obu węzach). W praktyce nie widziałem takieto rozwiązania :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Zawaś » 5 stycznia 19, 18:45

Dodam swoje 2 grosze.
Tetra 700 - wyciek spod uszczelki po około 5 latach pracy. Filtr otwierany raz do roku, niesmarowany wazeliną. Wymiana uszczelki, od 3 lat spokój.
JBL e900 - wirnik do wymiany po około 5 latach. Od trzech lat bez awarii.

Można próbować zapobiegać wyciekom na podłogę stosując miski, czujniki poziomu wody, które zaalarmują Cię o problemie, ale nie wiem czy gra warta świeczki. Lepiej zadbać o smarowanie uszczelki, stawiać akwaria w pomieszczeniach wykafelkowanych, nie otwierać zbyt często kubełka.


Ten wyciek to jakich rozmiarów bo nie zawsze kończy się chyba opróżnieniem całego zbiornika? To się sączy czy leci ostro?
Czyli awaria wirnika nie powoduje wycieku jak rozumiem? Najsłabsze ogniwo które może powodować zalanie to uszczelka?

Jeśli boisz się o zalanie mieszkania to kombinuj. Filtr do miednicy, wraz z jakąś czujką, która w chwili wykrycia wody w miednicy odłączy zasilanie filtra i zamknie zawory (na obu węzach). W praktyce nie widziałem takieto rozwiązania :D


Dla czego na obu wężach?
A jakie widziałeś poza filtrem w wiadrze?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: pimowo » 5 stycznia 19, 18:50

Wylewales kiedyś wodę z akwarium za pomocą węża?
Jeżeli tak to masz odpowiedź dlaczego mowa o dwóch wężach ;)
Jak szybko płynie woda? Zależy jaki wąż, ale jaki by nie był to po np 15 minutach będziesz miał co zbierać z podłogi. Woda przestanie się lać jak wąż zassa powietrze w akwarium.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: osama » 5 stycznia 19, 21:23

Wyciek jest zwykle spod uszczelki, więc się sączy powoli.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: KAMYK32 » 5 stycznia 19, 21:44

Jednym z najprostszych rozwiązań przy kubłach jest wywiercenie małej dziurki na rurce zasysu poniżej tafli wody . Podczas domniemanego wycieku będzie zasysane powietrze,a nie woda :) obejdzie się bez wszelkiego rodzaju elektroniki która też potrafi zawieźć .Jednak mały wyciek będzie tak czy inaczej ,ale szkody powinny być minimalne lub zerowe .

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Zawaś » 5 stycznia 19, 21:50

A znacie jakieś bardziej zaawansowane sposoby zamykania obiegu wody przez filtr poza wstawieniem w wiadro? :)
Sama informacja o wodzie będzie cenna lecz jeśli wyciek zdarzy się podczas jakiegoś wyjazdu to już gorzej.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: KAMYK32 » 5 stycznia 19, 22:02

Zawaś pisze:A znacie jakieś bardziej zaawansowane sposoby zamykania obiegu wody przez filtr poza wstawieniem w wiadro? :)
Sama informacja o wodzie będzie cenna lecz jeśli wyciek zdarzy się podczas jakiegoś wyjazdu to już gorzej.

Zawsze można filtr wstawić w drugie akwa :) lub wykonać jakieś automatyczne "odcinanie" ,ale zazwyczaj jest to przerost materii nad treścią bo co będzie gdy filtr się rozszczelni gdy nie będziemy mieli zasilania ? zazwyczaj wycieki są spowodowane zaniedbaniem właściciela niż wadą .

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: osama » 5 stycznia 19, 22:32

To może pomyślimy jeszcze nad akwariami, które się rozszczelniają? :D
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: KAMYK32 » 5 stycznia 19, 22:45

Człowiek to "niestety " istota myśląca :) w dobie istniejących potrzeb i możliwości czemu NIE ? fan dla "zwiedzających " będzie .

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Zawaś » 6 stycznia 19, 02:00

KAMYK32 pisze:Jednym z najprostszych rozwiązań przy kubłach jest wywiercenie małej dziurki na rurce zasysu poniżej tafli wody . Podczas domniemanego wycieku będzie zasysane powietrze,a nie woda :) obejdzie się bez wszelkiego rodzaju elektroniki która też potrafi zawieźć .Jednak mały wyciek będzie tak czy inaczej ,ale szkody powinny być minimalne lub zerowe .


Ooo i to już zdecydowanie zminimalizuje ilość wody jaka wydostanie się z akwarium przy rozszczelnieniu z kubła. Dzięki za info o takim patencie. Na pewno mobilizuje to do pilnowania poziomu wody. Z jednej strony chciałoby się aby w razie czego wylało się jak najmniej wody stąd dziurka jak najwyżej. A z drugiej strony pozostaje odparowywanie wody przy powiedzmy dłuższej nieobecności.
Jakaś estetyczna kuweta pod filtry też byłaby OK.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtry zewnętrzne awarię i zapobieganie zalaniu.

Postautor: Hunter » 6 stycznia 19, 09:58

Zawaś pisze:Dla czego na obu wężach?

Jeśli wylot dasz powyżej tafli wody, np na deszczownicy to zawór wystarczyłby jedynie na wlocie do filtra.

Jak koledzy wyżej zaznaczyli, akwaria też ciekną ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości