Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 3 lutego 19, 18:49

Hello! Dawno mnie tu nie było. Miałam ostatnio sporo problemów i chronicznie zaniedbałam baniak, robię więc teraz restart. Chcę mieć gupiki. Może mało to ambitne, ale w sumie, małe, ładne i ruchliwe, to czego chcieć więcej? No i ja mam taki filtr wew z Aquael'a, który ma dwa duże kubki i w tak małym baniaku to naprawdę wygląda idiotycznie. Dlatego chcę zaryzykować z kaskadą, najwyżej z tydzień się nie wyśpię, a potem się przyzwyczaję. I gwoli ścisłości, wiem, że chlupania wody nie będzie, ja się buczenia silnika boję.

Ale do rzeczy, jaka kaskada byłaby fajna do 72 L ? Nie wiem czy iść w Aquael'a czy w inną firmę, bo karci mnie zostać jednak przy Aquaelku. Mozę nawet w komplecie dadzą jakieś podstawowe złoże do biologii.


Odnośnie podłoża, no to dno ma 60x30, myślę że warstwa na 6-7 cm. To wtedy można usypać górkę z tyłu i akurat na rośliny by było. Tylko nie wiem jakie chcę to podłoże. Teraz mam żwirek, nie chcę już żwirków. Myślałam o białym piasku kwarcowym, jakimś tylko może grubszym, żeby się tak "nie kurzyło" i nie ubywało go za bardzo w filtracji. Nie wiem tylko ile tego piasku, pewnie z 5-6 kg. Łatwiej by było, jakby sprzedawali na litry (może nawet sprzedają, nie patrzyłam).


EDIT:

Myślałam o takim filtrze: https://allegro.pl/oferta/filtr-kaskado ... 5700692244

Filtry z czasem tracą wydajność i dlatego tak myślę, że jak ten ma minimalną wydajność 80L to akurat jak znalazł do mnie. Tylko nie wiem czy te filtry są w porządku.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: jurkin » 3 lutego 19, 19:19

Kaskady aguaela jak najbardziej w porządku, z pluskaniem poradzisz sobie pilnując poziomu wody w akwarium, im większy tym tiszej, wręcz nie słyszalny, dostęp części i serwis też ok, ja polecam.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 3 lutego 19, 19:53

A jak z buczeniem silnika? Ja mam baniak w sypialni swojej. No to jest taki mój pokój całodobowy, bo i dzienny i sypialnia, ale jednak spać trzeba. Wewnętrznych filtrów się praktycznie nie słyszy. Tego FZN 3 bym brała jak już.

No i z podłożem to sama nie wiem co chcieć. Piasek mi się podoba biały kwarcowy. Nie chcę podłoża aktywnego. Żwirku też nie chcę, co wiec mi zostaje.... Piasek.... :D

No i chciałabym kiryski.... Jak ja tęsknię za kiryskami! Tak ze 4-6 sztuk, przedtem nie mogłam, bo żwirek i jeszcze temperatura. Bojowniki i razbory lubią cieplejszą wodę, kiryski by się męczyły. Z gupikami mam nadzieję będą się dogadywać.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Hunter » 4 lutego 19, 16:46

Głośność silnika kaskady FZN3 jest porównywalna z filtrem wewnętrznym, więc nie będzie problemu ;) FZNy są naprawdę fajne i porządne. To zakup na lata.
Ja nie lubię jasnego podłoża w akwarium z roślinami. Rośliny tracą na intensywności kolorystycznej. Wolę czarne/ciemne tło i podłoża :) Kto co woli, jeśli chcesz biały kwarc to nic nie stoi na przeszkodzie :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 4 lutego 19, 18:28

Dzięki! Zakupy poczynione, pewnie będę pod koniec tygodnia walczyć z restartem. Nie wiem jak ułożyć złoża w FZN 3. Tak myślę, że mały koszyk gąbka, a duży biologia. Biologii nigdy za wiele. Mam trochę lawy wulkanicznej i ceramiki którą dodają do Aquael'a mojego becnego wew, nie pamiętam nazwy. Zdecydowałam się na kaskadę z dwóch powodów. Po pierwsze mam dosyć tej wielkiej landary filtra wew, a po drugie w kaskadzie będzie więcej miejsca na media filtracyjne. Pewnie zrobię coś takiego, że potnę oryginalną gąbkę na plastry cienkie, i od dna, plaster, lawa, plaster ceramika a na górze wata i być może też plaster.
.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 7 lutego 19, 20:25

Chciałam tylko podsumować jakoś ten temat. Mam kaskadę i jest bardzo fajna, nie hałasuje, co nie znaczy, że jest całkiem cicha, ale mogę przy niej spać, a to o czymś świadczy :D Zagmatwałam. Ale teraz rozumiem wszystkich, którzy mi kiedyś pisali, że sama muszę ją usłyszeć, żeby wiedzieć, czy mi będzie przeszkadzać czy nie.


Jeszcze gdyby mi ktoś podpowiedział jakieś złoże do filtra. Brat mnie namawia na takie małe kulki z Sery, ale tego typu wkłady są drogie i trzeba je wymieniać co jakiś czas. Miałam tą lawę wulkaniczną i się zastanawiam czy jej nie kupić, ale szczerze powiem, że chcę mieć jedno złoże (nie licząc jednej warstwy gąbki na mechanikę), a nie wiem czy nie będę chciała krewetek, one nie lubią tej lawy za bardzo.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: jurkin » 7 lutego 19, 21:08

Czemu krewetki nie lubią ławy? Zasyp go całego lawą czy ceramiką, a na rurkę zasysającą naciągnij gąbkę.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 8 lutego 19, 17:45

No to myślę o wkładach Sera siporax mini, żeby te tabletki były, chociaż nie wiem czy to koniecznie muszą być tabletki, czy mogą być te "rurki" takie. Tylko nie mam pojęcia ile tego kupić. Doczytać się jaką pojemność mają koszyki FZN-3 nigdzie nie mogę, ale na jednym sklepie było napisane, że, filtr ma pojemność 3L. U mnie w mieście ta Sera nie do dostania jest w ogóle, więc muszę kupić online, i chcę kupić od razu tego tyle ile potrzebuję. Ale nie wiem jak ich gramy mają się do moich litrów.


Jeszcze się doczytałam, że niektórzy do kaskady wkładają grzałkę... Trochę mnie to dziwi, ale i intryguje.... To pewnie jak ktoś nie chce mieć grzałki widocznej w akwarium? Czy po prostu jak się ma wymagające ryby/rośliny, to tak trzeba?


Baniak u mnie już prawie wyklarowany, na razie nie widać żadnych wypławek czy małżoraczek, choć nie wierzę, że mogłabym tego nie mieć. Po walkach mojego brata z tymi żyjątkami, jestem trochę wyczulona, ale nie tak jak on. Ale on miał krewetkarium, więc tam nie było naturalnych wrogów dla tych żyjątek. Ja idę zwykle po prostu w rybki. Krewetki miałam, ale teraz już mieć nie chcę.

________________


EDIT:

Ostatecznie kupiłam zwykłą, najtańszą ceramikę. Na Alledrogo. Ja mam ten filtr o poj. 3L musiałabym wydać bardzo dużo na tego Siporax'a z Sery. A teraz mam mnóstwo wydatków i naprawdę mnie nie stać na nic porządnego. Może za jakieś pół roku, jak będzie wypadało ceramikę wymienić, to doczekam się lepszych wkładów. Chwilowo mnie nie stać. Ceramiki doczekam się we wtorek lub w środę, albo jeszcze prędzej w czwartek, do teko czasu trochę bakterii mi na gąbkach urośnie i dlatego z tydzień podryfują w akwarium, żeby się bakterie przeniosły.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Hunter » 10 lutego 19, 12:51

Jeszcze się doczytałam, że niektórzy do kaskady wkładają grzałkę... Trochę mnie to dziwi, ale i intryguje.... To pewnie jak ktoś nie chce mieć grzałki widocznej w akwarium? Czy po prostu jak się ma wymagające ryby/rośliny, to tak trzeba?

Raczej to pierwsze :) IMO bardzo małe musza być te grzałki żeby się tam zmieściły :D
Ostatecznie kupiłam zwykłą, najtańszą ceramikę. Na Alledrogo. Ja mam ten filtr o poj. 3L musiałabym wydać bardzo dużo na tego Siporax'a z Sery. A teraz mam mnóstwo wydatków i naprawdę mnie nie stać na nic porządnego. Może za jakieś pół roku, jak będzie wypadało ceramikę wymienić, to doczekam się lepszych wkładów. Chwilowo mnie nie stać. Ceramiki doczekam się we wtorek lub w środę, albo jeszcze prędzej w czwartek, do teko czasu trochę bakterii mi na gąbkach urośnie i dlatego z tydzień podryfują w akwarium, żeby się bakterie przeniosły.

Szkoda, że padło jednak na ceramikę i to tę "najtańszą". Nie sądzę, aby to był dobry wybór. Te najtańsze są gładkie i zatwardzają wodę. Jednak z drugiej strony obsada nie będzie duża, więc może system podoła.
Za te same pieniądze standardowo lawa do środka i problem z filtracją biologiczną z głowy na zawsze 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 10 lutego 19, 18:26

Przemyślę tą lawę, jednak nie wykluczam krewetek, a one ponoć naprawdę nie lubią się z lawą, bratu się nie rozmnażały w krewetkarium jak miał lawę. Ja tak jak już pisałam w dziale obsady to nie jestem przekonana czy będę miała krewetki, ale też i nie mogę tego wykluczyć.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Hunter » 11 lutego 19, 23:11

Mam (miałem) 45l krewetkarium na podłożu z lawy 3/5mm i grubszą w kaskadzie. Neocardiny Orange mnożyły się na tyle, że krewetki schodziły na OLX jak ciepłe bułeczki :)
Lawa to zastygła magma - o różnym składzie mineralnym w zależności od występowania wulkanu. Lawa lawie nie równa, stąd sprzeczne info w sieci. Lawa z duża zawartością siarki czy miedzi faktycznie może być toksyczna dla wszystkich organizmów wodnych. Jeśli jednak się zdecydujesz na lawę, to to odezwij się na priv dam namiar na dobrą, sprawdzoną i z atestami pochodzenia włoskiego.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 11 lutego 19, 23:18

I ta lawa może być stale? Bo taka ceramika to musi być wymieniana chyba co pół roku. Oczywiście nie cała na raz i tu mnie zastanawia jak sobie ludzie radzą, czy może wymieniają najpierw koszyk lewy, potem prawy, czy może pół koszyka tu i tu.... Jakieś siatki, albo przegródki z waty filtracyjnej.... Łatwiej jak zmieniasz złoże na zupełnie inne, ale jak zostajesz z tym samym typem złoża, to może być trudno odróżnić.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Hunter » 12 lutego 19, 05:44

Nie, ani ceramiki, ani lawy nie trzeba wymieniać tak często. Skąd masz takie info? Wiadomo, że z czasem ceramika kruszy się i warto ją wymienić na nową, ale to kwestia lat a nie pół roku. Może ktoś kto udzielał takiego info trafił na wyjątkowo dziadowatą ceramikę, która mu nie wytrzymała dłużej jak pół roku? :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: Alina_33 » 12 lutego 19, 18:28

Za dużo kupiłam tej ceramiki, ale nikt mi nie potrafił powiedzieć ile tego mi tam wejdzie. Kupiłam 3 L a zużyłam niecałe 1,5 litra. Teraz już będę wiedziała, że jakbym kupowała kiedyś inne złoże, to powinno mi starczyć 1600ml, bo np Aquael ma takie złoża, o takiej pojemności, To mnie ogólnie trochę drażni, że nie wiem ile czego mam kupić.

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Jaka kaskada i podłoże do 72 L?

Postautor: pimowo » 12 lutego 19, 20:27

Można to obliczyć matematycznie ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości