Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 2 maja 19, 13:20

No i chyba bez testu na amoniak się nie obejdzie, zdechła jedna rozdętka :( wydaje mi się że tych świeżo wyklutych też jest mniej niż było ale może jestem przewrażliwiony.
W poniedziałek zapach był najintensywniejszy, wtorek już słabszy. Środa woda prawie kryształ :D
A jeżeli amoniak to chyba zbyt wolny przepływ w kubełku (na pusto miał jakieś 750L/h)? To będzie poważny problem :/ chyba że wyrzucę z niego gąbkę.
Dziś jest 3tygodnie od zalania, w sobotę planuję podmianę zrobić, po podmianie uzupełnię Ca (do tych 40mg?).

Tak w ogóle to dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 2 maja 19, 20:14

Ciężko powiedzieć co mogło być powodem zapachu. Raczej to nie amoniak, bo ciężko osiągnąć w akwarium tak wysokie stężenia żeby był wykrywalnym węchem.
Ca trzymaj w zakresie 40-45mg/l. Będzie optymalne dla Twoich roślin.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 6 maja 19, 02:30

Witam.
Test Ca po podmianie wykazał 35mg, stwierdziłem że skoro ten mineralizator podnosi też KH, a co za tym idzie również CO2, podniosę pierw o 5mg, wyreguluję CO2, dopiero następnego dnia podniosę o kolejne 5mg. Według moich obliczeń by podnieść o 5mg to muszę dolać jakieś 20ml i tyle nalałem. Następnego dnia test wykazał 45mg, czyli podniosło się o 10mg zamiast wyliczonych 5mg.
Cuś schrzaniłem z obliczeniami czy to kwestia przekłamania testów/innego stężenia mineralizatora? :? 1ml preparatu na 4L wody podniesie o 10mg, czyli żeby było 5mg to 1ml na 8L wody. 161/8=20,125ml :?
Okazało się że KH podniosło się tylko nieznacznie bo jakieś 0,5°n.
Obecne parametry:
pH=6,7
KH=4
CO2: 23,94
Ca: 45
Mg: 12 (to mnie zaskoczyło że po podmianie się podniosło)
GH: 7,7
NO2: <0,01
NO3: 1-5 (bliżej 1)
Fe: <0,02
K: 15

Zaczęła marnieć rzęsa drobna, pierw robiła się blada teraz jakby za chwilę miała się rozpaść, ruszył nurzaniec i właściwie reszta roślin choć rogatek sztywny wcale nie jest sztywny, a moczarka ma strasznie delikatne liście, może to akurat przez ten niższy wapń.

I kolejne pytanie (tak wiem, sporo ich :P )... Test na potas jest do 15mg, jak mierzyć przy wyższych wartościach, rozcieńczać próbkę np. wodą demineralizowaną 50:50, a wynik pomnożyć dwukrotnie?

Minęło 25dni od zalania, można wpuścić powiedzmy z 30 krewetek Red Cherry czy jeszcze zbyt wcześnie?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 6 maja 19, 11:19

Test na Ca podaje wyniki co 5mg/l. Zatem pierwotny pomiar 35mg/l to pomiar orientacyjny, a faktyczne stężenie wapnia mieściło się gdzieś w zakresie 31-39mg/l (raczej gdzieś pomiędzy 35 a 39mg/l) po dodaniu 5mg/l Ca wynik na teście wyszedł 45mg/l (realnie gdzieś pomiędzy 41a49 mg/l :P ).
Spokojnie. Akwarium to nie laboratorium, nie musisz znać dokładnych wyników. Obserwuj rośliny i zapisuj parametry i notatki w jakiej kondycji są rośliny przy danych parametrach wody i szukaj tych optymalnych dla siebie.
Weź też poprawkę na podłoże, korzenie, sprzęt, rośliny i wszystko inne co znajduje się w akwarium. Nigdy nie jesteś w stanie ocenić ile dokradnie wody netto znajduje się w akwarium, więc trudno określić ile nawozu/mineralizatora dokładnie podać aby uzyskać żądane wyniki parametrów.

slodkie_ciacho pisze:Zaczęła marnieć rzęsa drobna, pierw robiła się blada teraz jakby za chwilę miała się rozpaść, ruszył nurzaniec i właściwie reszta roślin choć rogatek sztywny wcale nie jest sztywny, a moczarka ma strasznie delikatne liście, może to akurat przez ten niższy wapń.

Zwiększaj NO3. Masz na granicy niedoborów.
slodkie_ciacho pisze:Test na potas jest do 15mg, jak mierzyć przy wyższych wartościach, rozcieńczać próbkę np. wodą demineralizowaną 50:50, a wynik pomnożyć dwukrotnie?

Tak.
slodkie_ciacho pisze:Minęło 25dni od zalania, można wpuścić powiedzmy z 30 krewetek Red Cherry czy jeszcze zbyt wcześnie?

Można. Pamiętaj o powolnej aklimatyzacji.

slodkie_ciacho pisze:stwierdziłem że skoro ten mineralizator podnosi też KH, a co za tym idzie również CO2

Błąd w rozumowaniu. Ilość CO2 pozostaje bez zmian. Jeśli KH wzrasta to wraz z nim pH zgodnie z tabelą: http://2.bp.blogspot.com/-_tg-tdh9v5Y/T ... tabela.gif
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 7 maja 19, 16:13

Hunter pisze: a faktyczne stężenie wapnia mieściło się gdzieś w zakresie 31-39mg/l (raczej gdzieś pomiędzy 35 a 39mg/l) po dodaniu 5mg/l Ca wynik na teście wyszedł 45mg/l (realnie gdzieś pomiędzy 41a49 mg/l :P ).

Na to jakoś nie wpadłem, po to to wszystko piszę :)

Hunter pisze:Spokojnie. Akwarium to nie laboratorium, nie musisz znać dokładnych wyników.

Ale dokładność chyba nie zaszkodzi ;) Po za tym wyniki testu wpisuję do arkusza kalkulacyjnego w excelu (dziennika) i to on wszystko liczy (wkrótce go tu zamieszczę, tylko poprawię wizualnie). Ale faktycznie o kondycji roślin jakoś zapomniałem zapisywać tylko tu informowałem. Co do ilości wody... żwir i sprzęt już był w akwarium, niech będzie minus 1L bo nie każdą butelkę nalało się tak samo i doszły rośliny :D

Hunter pisze:Zwiększaj NO3. Masz na granicy niedoborów.

Byłem już umówiony z hodowczynią krewetek (podesłałem jej link do tematu, niech widzi że robię wszystko by miały jak najlepsze warunki :D pozdrawiam :) ), jednak wczoraj wieczorem zgodnie z zaleceniami podwyższenia stężenia wlałem 4ml azotu żeby podnieść o 3mg (za dużo?). Dziś woda już nie jest kryształowa tylko zrobiła się znowu delikatnie mętna, a na powierzchni błona. Dlatego zrezygnowałem jeszcze z krewetek.
Kiedyś w sklepie była informacja że pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi :)

Wczoraj też dodałem 20 dużych świderków i rzęsy wodnej oraz założyłem na wlot kubełka prefiltr z gąbki (5x5x10cm) o dużych oczkach, żeby nie wciągało rzęsy i krewetek. Będę ją czyścić często póki co, później pewnie dorobię kawałek rurki z mnóstwem dziurek 1-1,5mm jak to miałem kiedyś.

Hunter pisze:Błąd w rozumowaniu. Ilość CO2 pozostaje bez zmian. Jeśli KH wzrasta to wraz z nim pH zgodnie z tabelą: http://2.bp.blogspot.com/-_tg-tdh9v5Y/T ... tabela.gif

Aa... dlatego pH nieznacznie się podniosło. Też mam taką tabelę ale nie sądziłem że jest taka zależność między pH i KH.

Wspomniany wyżej dziennik/kalkulatory:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 7 maja 19, 19:49

slodkie_ciacho pisze:
Hunter pisze:Zwiększaj NO3. Masz na granicy niedoborów.

Byłem już umówiony z hodowczynią krewetek (podesłałem jej link do tematu, niech widzi że robię wszystko by miały jak najlepsze warunki :D pozdrawiam :) ), jednak wczoraj wieczorem zgodnie z zaleceniami podwyższenia stężenia wlałem 4ml azotu żeby podnieść o 3mg (za dużo?). Dziś woda już nie jest kryształowa tylko zrobiła się znowu delikatnie mętna, a na powierzchni błona. Dlatego zrezygnowałem jeszcze z krewetek.
Kiedyś w sklepie była informacja że pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi :)

Wykrywalne NO3 jest skutkiem zachodzących w akwarium zjawisk mikrobiologicznych, w uproszczeniu można przyjąć, że to pochodna związków przemiany materii zwierząt, a więc dla krewetek im wyżej tym gorzej, ale...
...ale NO3 to też nawóz; źródło azotu dla roślin. Zatem patrząc z tej strony niski azot = zagłodzone rośliny. Niedobór należy uzupełnić nawozem. W stężeniu NO3 trzeba szukać kompromisu. Jakie konkretne mają być krewetki? Dla neocardiny zakresy 10-15 mg/l NO3 są bezpieczne, a dla roślin optymalne. Natomiast krewetki bardziej wymagające... na cóż, albo rybki albo akwarium :P Najlepiej trzymać krewetki na wodzie o identycznych parametrach jak te z hodowli, a ewentualnie później powoli wprowadzać zmiany.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 7 maja 19, 20:46

Hunter pisze: Niedobór należy uzupełnić nawozem. W stężeniu NO3 trzeba szukać kompromisu.

Tylko większą kontrolę ma się dolewając nawozu niż korzystać z przemiany materii. Obawiam się stanu mleka w akwarium jakie prezentowałem w pierwszym poście, dlatego wolę jeszcze poczekać. Póki co kompromis jest między zagłodzeniem roślin, a mętną wodą :?

Krewetki chcę bardziej jako ekipa sprzątająca-Amano i neocaridina red cherry, wymagające mi niepotrzebne :)

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 22 maja 19, 20:56

Witam po przerwie.
Kilka dni po wpuszczeniu świderków zaczęły się zachowywać tak jak ostatnio-nie zagrzebywały się w żwirku, łaziły po szybach. I nagle dostałem olśnienia-są to ślimaki głównie żywiące się resztkami ze żwiru, ten po restarcie jest dosyć dobrze wypłukany. Wyłączyłem filtry, dałem odrobinę pokarmu, opadł na dno, włączyłem filtry, świderki dałem w miejsce pokarmu i... ożyły i grzebały ciągle w tym miejscu :d Zwyczajnie je ostatnim razem zagłodziłem? :shock: :-?

Muszę się też przyznać do tego iż ostatni tydzień poświęciłem akwarium mało uwagi co odbiło się niestety na roślinach-nie dostrzegłem że moczarka się troszkę rozpadła, głównie końce, u limnophilli też odpadł koniec i liście dosyć małe są, dziś zauważyłem żółknięcie liści u małego Heńka. Rzęsa rozpadła się kilka dni po tym jak ją włożyłem do akwarium.
Dziś dodałem azotu gdyż test się nie zabarwił w ogóle. Wydaje mi się że mikro też by nie zaszkodziło?
O dziwo wapń wystarczyło dodać tylko raz i teraz się trzyma mimo podmian.

Jutro jest plan jechać po krewetki, 50x red cherry i może kilka Amano (tak, dopiero teraz).

6 tygodni od zalania, wydaje mi się że co miało osiąść w filtrze to osiadło, więc można by się wspomóc UV w celu całkowitego wyklarowania wody (powiedzmy po kilka godzin dziennie)?

Tutaj bardziej szczegółowe zapisy z obserwacji i testów:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 23 maja 19, 08:53

Uważam, że możesz wpuszczać pierwsze zwierzaki.
Pilnuj parametrów. Brak zwierząt w akwarium jest równoznaczne z brakiem naturalnych nawozów w wodzie. Musisz dostarczać je w postaci nawozów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 1 czerwca 19, 12:27

Witam.
No i się popsuło :(
23.05 wpuściłem 50 małych krewetek red cherry, odrobinę pokarmu.
24.05 Duży Heniek żółknie
25.05 Podmiana 20% dolałem 1ml mikro i uzupełniłem magnez
26.05 Odrobina pokarmu, woda czysta
28.05 Zmętnienie diformis blednie
1.06 NO2 wzrosło do 0,05, NO3 poniżej 1.
Woda coraz mętniejsza.
Gdzie ta biologia?! :o :(

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 2 czerwca 19, 09:29

Rośliny marnieją bo je głodzisz.
Mikro będzie Ci teraz zbędne. Dozowanie mikro bez makroelementów prowadzi do plagi glonów.
Dozuj makroelementy. NO3, PO4 i K. Na wstępie trzymaj NO3 ok 10, PO4 0,3-0,5, K 25-30mg/l.
To stężenia całkowicie bezpieczne dla zwierząt i niegłodowe dla roślin.

Nie wiem jak startowałeś z akwarium i jak ono dojrzewało, ale jak widać po testach; fatalnie :P Dopiero teraz zaczyna dojrzewać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 4 czerwca 19, 00:21

Hunter pisze:Nie wiem jak startowałeś z akwarium i jak ono dojrzewało (...)

Chyba żartujesz... Przecież wszystko dokładnie opisuję co robię. Akwarium zalane 11.04, posadzone rośliny, wpuszczone ślimaki, podmiany 20% co tydzień, uzupełniany magnez, potas, później azot, choć fakt w niskich dawkach (pisałem stężenia), po 6 tygodniach wpuściłem krewetki.
Teraz robi się znowu mleko, do tego mam wlać azot (jakoś obstawiam że to pogorszy sprawę)?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 4 czerwca 19, 05:09

Nie będę czytał od początku 3-stronicowego tematu i studiował go krok po kroku, bo zwyczajnie nie mam na to tyle wolnego czasu... Po to mamy poradniki, żeby z nich korzystać: viewtopic.php?p=289913#289913 Start i dojrzewanie akwarium polega na rozwinięciu się w dostatecznej ilości bakterii nitryfikacyjnych odpowiedzialnych za stabilną filtrację, a nie na laniu nawozów do wody. Najwidoczniej dojrzewanie nie przebiegało tak jak powinno, bądź przebiegało zwyczajnie zbyt długo a wytworzona flora bakteryjna zdążyła umrzeć z głodu - fakty są takie, że proces dojrzewania akwarium rozpoczyna się dopiero teraz i nie wnikam czy to proces wtórny czy pierwotny, bo to i tak nieistotne.
Po prostu monitoruj stężenie NO2 i w razie gdyby miał skoczyć do 0,1ppm, podmieniaj wodę.

A nawozy po to lałeś, żeby nie głodzić roślin. Jak widać po testach i zachowaniu roślin - zbyt mało.
W jałowej wodzie nic nie urośnie.
Dodanie do wody azotu (a konkretniej azotanów) nie ma nic wspólnego ze zmętnieniem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slodkie_ciacho
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 6 marca 19, 03:50

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: slodkie_ciacho » 4 czerwca 19, 13:33

Czyli wychodzi na to że nie "wstrzeliłem się" ze wpuszczeniem życia/nie dałem pożywki bakteriom, sądziłem że azot w płynie również nią jest. Choć NO2 ani razu mi nie podskoczyło aż do tej pory.
Grunt to zrozumieć co się zrobiło źle żeby nie popełniać tego samego błędu.
Problem teraz będzie ze zmierzeniem potasu-woda mętna to i wynik pewnie sfałszowany.
Chciałbym dodatkowo kupić test na amoniak żeby znać jeszcze bardziej kondycję filtra-z tego co mi wiadomo to niedotlenione bakterie (słaby przepływ w filtrze) zmieniają NO3 na NH4. Lepiej kupić NH4 JBL czy NH3/NH4 firmy Sera?
Teraz wygląda to tak:
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w starcie z akwarium 190L.

Postautor: Hunter » 4 czerwca 19, 14:33

Czyli wychodzi na to że nie "wstrzeliłem się" ze wpuszczeniem życia/nie dałem pożywki bakteriom, sądziłem że azot w płynie również nią jest.

A wystarczyło zapoznać się z poradnikiem, który podlinkowałem i z etykietą nawozu. NO3 to produkt "końcowy" nitryfikacji, ten sam związek podawany jest w postaci nawozu.
slodkie_ciacho pisze:Lepiej kupić NH4 JBL czy NH3/NH4 firmy Sera?

Zaden z nich. Wykonasz test 2 razy w życiu i będzie leżał niepotrzebny.

Akwarium zwyczajnie dojrzewa i póki co nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Poczekaj aż się samoczynnie wyklaruje i tyle.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości