Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

kerad24
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 05, 12:42

Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Postautor: kerad24 » 14 maja 05, 12:51

Witam od wielu lat posiadam oczko wodne ok. 20 000 litrów największym problem jest oczywiście brak przejrzystej wody. Chciałbym wykonać filtr który by oczywiście oczyścił wodę. Prosze o radę jak to zrobic.

Awatar użytkownika
AnUBiS
Ryba
Ryba
Posty: 107
Rejestracja: 9 marca 05, 17:22
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Postautor: AnUBiS » 14 maja 05, 13:30

hmmm... jak zbudowac to nie wiem... ale w zwyklych fontannach do oczka wodnego jest odrazu filtr... ;)
100l:
25 neonkow innesa, para ramirez, 4 kiryski pstre i 1 albinos, 2 zbrojniki niebieskie, 1xmieczyk, 4xMinorka (chyba), 2x prętniki;
Aquael FAN-2; 2x20W - Sun Glo i Power Glo;
Kabomba, moczarka, Żabienica opacus, Skrzydłokisć, mech jawajski i inne...

Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

Re: Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Postautor: august8 » 14 maja 05, 23:52

poszukaj na forum w div www.discus.org.pl jest tam filtr samoróbka z beczki do akwariów troche zmain i jak złoto nadaje sie do oczka i t o za niewielkie pieniądze

R.Grabowski
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 22 czerwca 04, 23:09
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Postautor: R.Grabowski » 17 maja 05, 23:50

Witam,
poniżej ścieżka do schematu filtru, który zbudowałem w 2003 roku, przeżył dwie zimy więc konstrukcja jest chyba ok.
Co do czystości wody to bywało różnie, cały czas testuję wypełnienie (piasek, gąbki, maty kokosowe, geowłóknina, firanki, siatki, szczotki, torf, karamzyt itp) i pompy. Na początku miał oczyszczać wodę w sposób czysto mechaniczny, wypełniony piaskiem do filtrów basenowych, jednak mimo swoich gabarytów zbyt często się zapychał ze względu na brak możliwości wymuszenia odpowiedniego ciśnienia przepływu wody. Po kilku sesjach płukania wkładu dałem sobie spokój. Wymieniłem go na żwir i w tej chwili filtr pracuje jako biologiczny, wspomagany filtrem korzeniowym i znaną wszystkim czytelnikom tego forum glonożarłocznością daphni. Zapewne ważnym elementem systemu jest też dodatkowe napowietrzanie wody w filtrze; kiedy go nie było ścianki filtra pokrywały się brązowym nalotem, teraz są czyściutkie. Efekt jest - praktycznie odkąd wyrzuciłem lód z oczka, przejrzystość wody spadła tylko o 0,5 m tj. z 2m do 1.5m i się utrzymuje. Oczywiście gwarancja jest tylko na to, że wykonując go samemu można się nieźle spocić.
Pozdrawiam,
RG
http://img276.echo.cx/my.php?image=filtr6rl.jpg

PS.
Przedstawiając schemat filtru daleki jestem od stwierdzenia, że "wymyśliłem proch", jest on tylko jedną z wersji praktycznego wykorzystania pomysłów i podpowiedzi umieszczonych na stronach dotyczących oczek wodnych m.inn. na stronie poleconej przez Astacus, w poradnikach technicznych wydawanych przez znaną Osobę w postaci przystępnie zredagowanych zeszycików, wynikiem pilnego uczęszczania na lekcje fizyki kiedy było wykładane o naczyniach połączonych oraz zapoznania się z literaturą na temat oczyszczalni botanicznych, publikowaną w internecie.
Ten dopisek powstał bez interwencji jakiejkolwiek osoby.
Po przeczytaniu wiadomości Astacus, uświadomiłem sobie, że nieeleganckim było nie umieszczenie takiej informacji od razu w materiale źródłowym, bo przecież dzięki tym użytkownikom oczek z dłuższym stażem i większym doświadczeniem, nam jest łatwiej. Niniejszym staram się to naprawić.
Pozdrawiam,
RG
Ostatnio zmieniony 22 maja 05, 20:28 przez R.Grabowski, łącznie zmieniany 1 raz.
grabek963

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Postautor: Pawel Woynowski » 20 maja 05, 04:12

kerad24 pisze:Witam od wielu lat posiadam oczko wodne ok. 20 000 litrów największym problem jest oczywiście brak przejrzystej wody. Chciałbym wykonać filtr który by oczywiście oczyścił wodę. Prosze o radę jak to zrobic.

Wszystko znajdziesz tutaj: http://www.mikrojezoro.met.pl w dziale Technika --> Filtr biologiczny
Pozdrawiam
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Paweł93
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 24 czerwca 07, 19:41
Lokalizacja: Kielce

Re: Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Postautor: Paweł93 » 24 czerwca 07, 19:48

mam oczko o pojemności ok 200l filtr własnej roboty 2 komorowy po 5l czy może tak zostać??

[ Dodano: 2007-06-24, 20:50 ]
czy ktoś tu jest??

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Postautor: Aigel » 25 czerwca 07, 07:17

jaka pompa ma to napedzac?
Obrazek

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości