Nadmanganian potasu

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Nadmanganian potasu

Postautor: Lil Jon » 21 grudnia 07, 14:56

Można go dać do akwarium gdy są w nim ryby czy nie?
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Tomekł » 21 grudnia 07, 15:02

Ja wprawdzie używałem go do oczka wodnego ale wydaje mi się że do akwarium też może być.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Broker » 21 grudnia 07, 15:04

Hmmmm z tego co mi sie wydaje, to powinno sie robic rybom kapiele krotkotwałe w roztworze nadmanganianu.

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Lil Jon » 21 grudnia 07, 15:07

Bo od kogoś słyszałem, że podaje się go żeby odkazić akwarium czyli wodę korzeń itd.
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Tomekł » 21 grudnia 07, 15:13

tak, nadmanganian służy do odkażania wody.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Lil Jon » 21 grudnia 07, 15:22

No właśnie i chciałem wodę odkazić ale nie wiem czy mogę nadmanganian potasu wrzucić do akwarium gdy będą w nim ryby? I czy mogą go zjeść?
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Tomekł » 21 grudnia 07, 15:29

stosowałem go w oczku wodnym z tybami i nic się nie stało więc myśle że w akwarium tez się nic nie stanie, tak jak napisał Broker stosuj kompiele krótkotrwałe, a ryby go nie zjedzą, ponieważ jak dobże pamiętam to rozpuszcza się go w jakims pojemniku i wlewa do akwarium, tak jak wszystko co leje się do akwarium nie wolno przedawkować.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Lil Jon » 21 grudnia 07, 15:31

Ok dzięki. To ile potrzeba go do akwarium 53l?
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Tomekł » 21 grudnia 07, 15:33

nie pamietam jakie jest dawkowanie, kupisz go w aptece to ci powinni powiedzieć.

PS: Do czego właściwie jest ci potrzebny? bo stosuje się go przy pleśniawce, działanie ma podobne do np. FMC albo MFC.
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 07, 15:36 przez Tomekł, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Lil Jon » 21 grudnia 07, 15:35

Na korzeniu pojawiło się coś białego więc może to pomoże. I jeszcze do tego że nie wiem czy woda ze studni jest dobra więc na wszelki wypadek odkazić
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Broker
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1607
Rejestracja: 19 października 06, 11:29
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Broker » 21 grudnia 07, 15:37

Tomekł pisze: tak jak napisał Broker stosuj kompiele krótkotrwałe, a ryby go nie zjedzą, ponieważ jak dobże pamiętam to rozpuszcza się go w jakims pojemniku i wlewa do akwarium,

Hmmmm kapiel krótkotwała polega na odkażaniu czegoś lub leczeniu ryb w osobnym zbiorniku w nie długim czasie ;) Więc wlewanie do akwarium mija sie z tym celem... Czy wlewanie go do akwarium jest bezpieczne - niewiem, wiem tyle, że pomaga w zwalczaniu niektorych chorob lub odkażaniu np. roślin. Jednak wiem tylko o zastosowaniu kapieli krótkotwałych. Lil poczekaj jeszcze na jakies inne wypowiedzi ;)

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Tomekł » 21 grudnia 07, 15:39

Jeśli to chodzi o korzeń to może go wyjmij i zamocz w roztworze nadmanganianu, bo wkońcu to też chemia i nie ma poco ryb truć, a wodzie ze studni wystarczy zrobić testy, nie powinno się używac chemi jak może nie być takiej potrzeby.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Lil Jon » 21 grudnia 07, 15:53

Najpierw na te testy muszę kase nazbierać bo drogie są. Ok wyjmę korzeń i go wykąpie
Broker Poczekam ;-)
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Haitauer
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 25 czerwca 06, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Haitauer » 21 grudnia 07, 17:24

Na www.krabownia.pl posiadamy taki oto artykuł o nadmanganianie:
Nadmanganian potasu (kalium hypermanganicum, kalium permanganicum) KMnO4 należy do grupy środków antyseptycznych utleniających. Pod wpływem związków organicznych /np. białek/ ulega redukcji i wydziela tlen niszczący bakterie, grzyby i pierwotniaki. Duże znaczenie antyseptyczne mają również wolne jony manganu. Nadmanganian potasu ma postać krystalicznych ciemnofioletowych kryształków z metalicznym połyskiem. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Roztwory wodne w zależności od stężenia są różowe lub ciemnofioletowe /granatowo-fioletowe/. W smaku jest cierpki i gorzki z metalicznym posmakiem. Wydziela charakterystyczny świeży zapach. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwropnie, bakteriobójczo, bakteriostatycznie, grzybobójczo, fungistatycznie, przeciwwirusowo i przeciwpierwotniakowo. Odwania i odwadnia tkanki. Roztwory stężone działają barwiąco i żrąco na skórę. Pod wpływem wydzielin ustrojowych i enzymów przechodzi stopniowo w dwutlenek manganu MnO2 (brausztyn) o barwie brunatnej lub brązowej.. Nadmanganian potasu unieszkodliwia jady bezkręgowców i kręgowców.
W antyseptyce wykorzystywane są roztwory 0,5-4%. Używane są one do odkażania ran i oparzeń. Stosuje się roztwory do płukania gardła, jamy ustnej, spojówek, przewodów słuchowych, jamy nosowej,, narządów płciowych, do przemywania skóry oraz do kąpieli. Nadmanganian potasu przyspiesza gojenie ran i oparzeń, obkurcza drobne naczynia krwionośne hamując krwawienia, działa przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, zmniejsza wydzielanie łoju, lekko złuszcza naskórek. Hamuje powstawanie zmian trądzikowych, zasusza owrzodzenia, nadżerki, sączące rany, ropnie i zmiany trądzikowe. Leczy trądziki i zapalenie łojotokowe skóry. Stosowany również do płukania żołądka, utlenia lub absorbuje bowiem cyjanki, alkaloidy i związki fosforowe. Dawniej stosowany do nastrzykiwań ran kąsanych w celu unieczynnienia jadu. Do płukania żołądka w zatruciach – roztwory 1:3000. Roztwory 0,1-0,02% do płukania jamy ustnej i narządów płciowych. Roztwory 0,1% do odkażania skóry. Do nastrzykiwań ran kąsanych (z jadem) – roztwory 1-2%.
Plamy po nadmanganianie usuwa pirosiarczyn potasu. Do kąpieli (nadmierna potliwość, łuszczyca, grzybice, trądzik, łojotok) dodawać nadmanganian do uzyskania różowej barwy.
W handlu jest dostępny nadmanganian potasu w formie proszku i tabletek 100 mg.

Autor: Dr Henryk St. Różański
luskiewnik.webpark.pl/antisepticum2002

Mam nadzieję, że pomogłem, pozdrawiam.
www.krabownia.pl - Serwis poświęcony hodowli krabów, spora galeria i forum. Zapraszam gorąco!

www.hortusogrody.pl - usługi ogrodnicze Łódź.

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: Nadmanganian potasu

Postautor: Lil Jon » 21 grudnia 07, 17:37

Bardzo pomogłeś! Dzięki! Tylko mam pytanie :D
Będe dawał dotąd jak woda będzie różowa no to przez ile godzin/dni będzie ta barwa się utrzymywać?
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości