dziwne jedno oko

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Awatar użytkownika
Kkkasia
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 stycznia 05, 20:39

dziwne jedno oko

Postautor: Kkkasia » 22 stycznia 05, 12:09

przeczytałam link o chorobach i nie wiele czuję sie mądrzejsza.. więc pozwalam sobie pytać. Mam rybkę , niestety nie wiem jaka - jest wielkości Molinezji ale żółta. Jedno oczko ma w porz adku tzn źrenica jest otoczona białym okręgiem, ale drugie od rana jest całe czarne - brak białego okręgu.....
miałam w akwarium ospę, więc podniosłam temperature i zwiększyłam napowietrzanie, czy to może byc powodem?
byłam w sklepie zoo, ale sprzedawca nie umial mi pomóc....
pozdrawiam
k

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: dziwne jedno oko

Postautor: michal111 » 22 stycznia 05, 12:48

Zaobserwowałaś u ryby jakieś dziwne zachowanie :?: :?: :?:


Przedewszystkim musisz się dowiedzieć co to za ryba :wink: bo Np. płotka ma czasami jedno oko czerwone a drugie inne.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: dziwne jedno oko

Postautor: Dave » 22 stycznia 05, 13:44

A czy ta ryba byla tak wczesniej? Odmiany kolorystyczny czesto maja roznokolorowe oczy.

Awatar użytkownika
Kkkasia
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 13 stycznia 05, 20:39

Re: dziwne jedno oko

Postautor: Kkkasia » 22 stycznia 05, 14:01

niestety nie moge znaleźć opisu lub zdjęcia przypominjącego moja rybkę. oczy były takie same, jeszcze wczoraj. ryba nie należy do drogich ani unikalnych, jest wielkości molinezji, żółciutka I kilka (minimalnie) czarnych plamek przy ogonie.

klon
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 9 stycznia 05, 18:26

Re: dziwne jedno oko

Postautor: klon » 22 stycznia 05, 14:21

Jeśli ryba zachowuje się normalnie to nie ma co się przejmować, a co do ryby to może być to molinezia są różne barwne odmiany

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: dziwne jedno oko

Postautor: atusia » 22 stycznia 05, 14:56

....albo jakiś zmienniak lub mieczyk ;)
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

iz
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 05, 14:45

Re: dziwne jedno oko

Postautor: iz » 22 stycznia 05, 17:58

W akwarium ogólny zastosuj kąpiel długotrwałą w r-rze MFC.

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: dziwne jedno oko

Postautor: Spaiky » 26 stycznia 05, 20:52

Miałem coś podobnego u molinezji. Jedno oko stało razem z obwódką się mglisto-białe. Jakby jakaś zaćma. Rozważałem różne przyczyna ale po dwóch dniach całkowicie znikło. Najprawdopodbniej był to jakiś uraz mechniczny.

lulu
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 27 stycznia 05, 19:44
Lokalizacja: Sopot

Re: dziwne jedno oko

Postautor: lulu » 27 stycznia 05, 21:03

co do objawow u molinezji biedactwo musialo zostac sploszone i udezyc sie o cos mialem kiedys 12cm molinezje ktora czesto zalatwiala sobie w ten sposob oczy...
czy te czarne kropki to kropki ciapki czy moze krotkie paski ?
jezeli chodzi onastepstwa ospy i leczenia jej to mfc itp srodki to ostatecznosc (czesto jedyna rada na te dolegliwosc) i nalezy poza zwiekszonom temp. i napowietrzaniem dokonywac czestych podmian wody na swierza i leczyc ryby w innym zbiorniku niz ogolny poniewaz w ogolnym nalezy dokaldnie wyparzyc zwirek (lub go wymienic) pozostawic bez rybek przez jakis czas zakwasic wode dodac soli ale mfc to ostatecznosc lecz niestety zbyt czesto polecane przez sprzedawcow bo poza zabiciem doroslego stadium pasozyta zabija rowniez pozyteczne bakterie w akwa.
najlepsza metoda na zabezpieczenie sie przed ospa jest kwarantanna nowo nabytych rybek poniewaz to nie ryby przynosza tego pasozyta tylko najczesciej wystepuje on juz w akwa lecz w niewielkiej ilosci i przywiezione nowe rybki w transporcie maja naruszone pletwy itd i pasozyt ma dobre okolicznosci do rozwoju i dlatego trzeba szczegulna uwage przylozyc do transportu.. (problem dotyczy glownie ryb z importu bocja wspaniala jest doskonalym przykladem...)
o ile rybka zachowuje sie normalnie i podejmuje pokarm to jezeli objawy nie ustapia to umiesc dokladny opis rybki moze to pomoze
288l 5 botia mencenaris 7 skalarow 6xCallichthys callichthys 3xBrochis britskii 4xgibiceps 11xL001 4xplecostomus, ancistrus albinos 2+3 ancistrus sp para ancistrus aff. dolichopterus 2+5 (M+F)
6x L260 !! ;]

Awatar użytkownika
Wiesiek Bułkows
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 18 stycznia 05, 18:56
Lokalizacja: Jura K-Cz

Re: dziwne jedno oko

Postautor: Wiesiek Bułkows » 28 stycznia 05, 12:19

Cze...
Ciekaw jestem czy na pewno to była ospa? a może również pleśniawka?
I może ta Twoja ala molinezja ma pozostałość po pleśniawce.Przyjżyj się uważnie czy ten biały nalot nad okiem to nie meszek.Pleśniawka najczęściej zaczyna się rozwijać właśnie przy oczach.
Pozdro...
14*400l
naście setek
jakieś 20 kotników

Cerbinka
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 28 stycznia 05, 19:09

Re: dziwne jedno oko

Postautor: Cerbinka » 28 stycznia 05, 19:28

Jak poprzednik, wydaje mi się, że to pleśniawka. Tutaj http://www.akwarystyka.pl/akwaszpital.php?id=sap jest leczenie itd.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości