CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: Rama » 3 lutego 08, 13:26

Podczas ostatniej awarii serwera trochę poprzeglądałem konkurencyjne serwisy o akwarystyce. Na jednym z nich znalazłem dość ciekawy pomysł.

Obrazek
Tak wygląda schemat całego przedsięwzięcia.

Nie wiem czy mogę, ale może Aigel mi wybaczy że wkleję też link do forum na którym ta metoda jest opracowywana.... Jest tam już 31 zakładek na ten temat, ale najważniejsze są pod koniec... Mianowicie co do której butelki należy włożyć.

Ocet lub kwas cytrynowy - to jedna butelka
Soda do drugiej butelki i na zaworku reguluje się szybkość skraplania się z górnej butelki i w wyniku łączenia się tych dwóch zacierów zachodzi reakcja produkująca CO2.
Oto link:
http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=22075
Miłej lektury... Prawdopodobnie jest to znacznie tańsze niż popularna bimbrownia i na więcej czasu starcza.

Michał123456789
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 18 grudnia 07, 17:57

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: Michał123456789 » 22 lutego 08, 22:58

A jaki zaworek będzie potrzebny do tego urządzonka??
60l
harem prętnika karłowatego 1+2
6x neon innesa
3x neon czarny
5x kirysek
3x otosek
2x świderek (ślimak)
4x gupik pawie oczko 1+3
Żabka akwariowa i sumik

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Domingo
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 25 listopada 07, 19:45
Lokalizacja: Bochnia

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: Domingo » 23 lutego 08, 01:05

Na tym innym (gorszym) forum piszą że dobry będzie taki z kroplówki lub zewnętrzny regulator przepływu powietrza z napowietrzacza
Nie wiem co mogłoby być innego...
112L

Awatar użytkownika
rynio
Ryba
Ryba
Posty: 309
Rejestracja: 11 maja 07, 15:27
Lokalizacja: Nowy Dwor mazowiecki

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: rynio » 23 lutego 08, 15:29

Zdrada. Spalmy go na stosie żeby nikt nie odważył się więcej na inne fora zaglądać. :twisted:


A tak w ogóle to ciekawa sprawa, ale chyba nie można później destylować tego. :impra:
Pod tym względem bimbrownia lepsza. ;-)

cuticura
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 17 grudnia 08, 16:43

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: cuticura » 19 stycznia 09, 20:44

Na wzór pomysłu zaproponowanego przez RAMĘ przerobiłem trochę moją bimbrownię i zrobiłem coś takiego:

schemat połączenia:
Obrazek



Do strzykawki (musi być spora [ja mam 100ml]) nalewamy wodę. Do butelki nr1 w wsypujemy sodę oczyszczoną i kwas cytrynowy w stosunku 2:1 [ja stosuje 60g sody i 30g kwasku]. Do butelki nr2 wlewamy wodę tak by zanurzył się umieszczony w niej wężyk. Końcówkę wężyka wkładamy do akwarium. Dziurki w zakrętkach uszczelniamy. Aby wszystko zadziałało należy tylko wlać trochę wody (50-70ml) naciskając strzykawkę a gdy widzimy, że bąbelki przestają lecieć dolewamy resztę. Przy takiej ilości sody i kwasu jak podałem gaz będzie leciał około godziny. Potem należy tylko wylać rozpuszczona sode i kwas, wysuszyć butelkę i robić wszystko od początku.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: Jaro69 » 19 stycznia 09, 20:54

cuticura pisze:Przy takiej ilości sody i kwasu jak podałem gaz będzie leciał około godziny.

Aby była kontynuacja całodniowa trzeba nad tym co godzinę popracować? Czy dobrze rozumiem?

cuticura
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 17 grudnia 08, 16:43

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: cuticura » 19 stycznia 09, 21:02

Jaro69 pisze:
cuticura pisze:Przy takiej ilości sody i kwasu jak podałem gaz będzie leciał około godziny.

Aby była kontynuacja całodniowa trzeba nad tym co godzinę popracować? Czy dobrze rozumiem?


Jeśli dasz tyle składników ile ja podałem to tak ale oczywiście jeśli dasz ich więcej, efekt działania się wydłuży lecz musisz tez zamontować jakąś większą butelkę żeby gaz mógł się gdzie gromadzić.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: deXter » 19 stycznia 09, 21:09

Ro ja wole ten schemat z pierwszego posta tylko zamiast octu dać kwasek cytrynowy ;]
Tak btw butelką z soda trzeba potrząsać aby roztwór się nie rozwarstwił ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: EyeQueue » 19 stycznia 09, 21:17

To nie jest dobre rozwiązanie (cuticury). Umieszczenie kwasu cytrynowego i sody razem zamyka możliwość jakiejkolwiek regulacji ilości CO2. Do tego proporcje wzięte są z kosmosu... (powtórzone za kimś, kto powtórzył za kimś, ale i tak na początku był sufit). Jeśli podana ilość starczy na godzinę, to albo akwarium ma z grubsza 1000L, albo stężenie CO2 grubo przekracza 100ppm, albo system rozprowadzania CO2 w akwarium jest baaardzo nieefektywny. Ktoś wie, ile CO2 powstanie z podanych ilości?
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

cuticura
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 17 grudnia 08, 16:43

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: cuticura » 19 stycznia 09, 21:26

EyeQueue pisze:Umieszczenie kwasu cytrynowego i sody razem zamyka możliwość jakiejkolwiek regulacji ilości CO2


hmm ja reguluje to ilością wody jaka wstrzykuje do butelki...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: deXter » 19 stycznia 09, 21:28

No nie regulujesz tego ;]
Ty tylko pozwalasz zajść reakcji...
Regulacja to by była gdybyś dodawał jednego substratu do drugiego ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

cuticura
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 17 grudnia 08, 16:43

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: cuticura » 19 stycznia 09, 21:37

Jeśli dodam wleje do butelki z kwasem i soda np. 5ml wody to gaz będzie powstawał ale powoli a jeśli wstrzyknę np. 40ml to w krótkim czasie wytworzy się spora ilość CO2 więc jest to jakiś sposób regulacji. Oczywiście prędkość z jaka gaz będzie wlatywał do akwarium można regulować założonym na wężyk regulatorem :)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: marrkus85 » 19 stycznia 09, 21:52

Przeczytałem cały temat na tamtym forum i przystapiłem do działania.
Coś podobnego do schematu jaki podał Rama zrobiłem przy krewetkatium.
Z tym że sody nie mieszałem z wodą. Poprostu jest wsypana na dno butelki i z góry spadają krople rozcięczonego kwasku cytrynowego (roztwór nasycony).
EyeQueue, czekam na Twoje obliczenia.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: deXter » 19 stycznia 09, 23:13

Z kwasy cytrynowego jest słaby efekt ;/
Soda musi być rozcieńczona według mnie ;)

U siebie zaobserwowałem ze trzeba mieszać butelką z sodą inaczej po pewnym czasie nie ma reakcji mimo iz ocet kapie kiedy gwałtownie zamieszamy mamy zbyt silną reakcje.

Właśnie Andrzeju może policzysz ile czego potrzeba aby działało to z tydzień...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: CO2 domowym sposobem lecz nie z bimbrowni

Postautor: EyeQueue » 20 stycznia 09, 07:11

cuticura pisze:Oczywiście prędkość z jaka gaz będzie wlatywał do akwarium można regulować założonym na wężyk regulatorem
Oczywiście NIE. Wzrost ciśnienia gazu szybciutko rozszczelni układ, a jeśli ten będzie naprawdę dobrze sklejony - rozerwie go...
marrkus85 pisze:sody nie mieszałem z wodą
deXter pisze:Soda musi być rozcieńczona według mnie
Jest szkoła falenicka i otwocka, jak u nas mawiają. Każdy robi jak mu się bardziej podoba. A swoich doświadczeń tu nie przytoczę, bo nigdy CO2 nie podawałem i nie zanosi się bym podawał. A jeśli jednak kiedyś ulegnę, to zrobię to w zupełnie inny sposób, niekoniecznie tańszy, ale z pewnością lepiej sterowalny - elektrolitycznie.
deXter pisze:Właśnie Andrzeju może policzysz ile czego potrzeba aby działało to z tydzień...
Nie.
I nikt tego nie zrobi, chyba że szarlatan udający mędrca.
Można policzyć, że proporcje stechiometryczne to 84g NaHCO3 na 64g bezwodnego C6H8O7 lub 70g uwodnionego (ze sklepu spożywczego będzie ten drugi). Można zastosować nadmiar kwasu cytrynowego (do ok. 100g) by reakcja nie zwalniała pod koniec. Można policzyć, że z podanych ilości otrzyma się 44g CO2. Można policzyć, ile jest CO2 w, powiedzmy, 100L akwarium, jeśli jego stężenie wynosi np. 20ppm (20mg/L => 2g/100L). Ale nigdzie w tych obliczeniach nie pojawił się czas. Nie znamy bowiem szybkości ucieczki CO2 z wody. Nawet jeśli ktoś sprawdzi w swoim akwarium (np. obserwując zmiany pH w ciągu kilku godzin po wyłączeniu dozowania), to nie da się przenieść wyników na inne układy (akwaria). Inna może być temperatura wody, temperatura powietrza, prędkość wody przy powierzchni i powietrza nad wodą, inna konstrukcja pokrywy (wentylacja), inne wreszcie stężenie CO2 w powietrzu ("świeżość" powietrza). Wszystkie te czynniki mają znaczenie...
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości