Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Jaro69 » 26 lutego 08, 04:51

Nie wiem czy do dobrego działu daję temat, w razie błędu przepraszam i proszę moda o przeniesienie go.
Mimo, że nieskromnie uważam się za trochę doświadczonego akwarystę jednak założyłem ten temat gdyż do końca nie jestem przekonany.Dziwne pytanie jak w temacie, ale mam okazję zakupienia jednego lub więcej akwariów pochodzenia ze sklepu akwarystycznego o podstawie zbliżonej do kwadratu i pojemności ok.60l. jutro mogę podać dokładne wymiary. Są to zbiorniki niskie i jak mi się zdaje można by w nich zrobić fajne BW lub inne SA i czy coś jeszcze, preferuję biotopy. Proszę o opinie doświadczonych, a nie nabijanie postów z gdybaniem, wymyślaniem lub strzelaniem.
Z góry dzięki (jak przetłumaczył kiedyś program English Translator: thank you from the mountain :lol: )

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Marcinus » 26 lutego 08, 04:56

Powiem Ci,że mam teraz taki kwadracik 60x50x40cm i duzo bardziej mi się podoba niż moje poprzednie 70x35cm.

Generalnie kształt zbiornika powinno się dopasowac do ryb jakie tam chcesz trzymac, jeżeli chcesz tam miec jakies apisto,lub muszlowce to kwadracik bedzie super, jeżeli mają byc ryby stadne to wtedy akwa dłuższe i węższe.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Tomek83 » 26 lutego 08, 04:57

Moim skromnym zdaniem akwaria kwadratowe sprawdzają się przy małych litrażach, gdzie można urządzić ładne krewetkarium lub coś w stylu Iwagumi, taki zbiornik ładniej się komponuje. Natomiast przy chęci hodowania ryb polecam jednak akwaria prostokątne: tu z kolei łatwiej rozplanować przestrzeń, podzielić akwarium na terytoria(szczególnie ważne dla pielęgnicowatych co przy akwarium kwadratowym jest znacznie trudniejsze). Również im większe takie kwadratowe akwarium tym trudniej zagospodarować tył i ładnie je zakomponować, trudniej także takie akwarium obsługiwać no i wreszcie chcąc trzymać ryby stadne czy tym bardziej ławicowe w akwarium prostokątnym mają lepszą możliwość wypływania się przy dłuższym boku(co chętnie czynią), w akwarium kwadratowym jest dokładnie odwrotnie. Na koniec ja uważam, że o ile akwaria małe ładnie się prezentują będąc kwadratami to akwaria duże zdecydowanie lepiej wyglądają będąc prostokątami.
To tyle moich uwag w tym temacie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Jaro69 » 26 lutego 08, 05:06

Powiem Wam, że mój wstępny plan był postawić kilka baniaków na regale przemysłowym i zrobić większość z BW a w nich różne apisto. Myślałem też o Azji, ale co tam umieścić?
A propos baniaczków, mogę je kupić po 25zł, uważam że to b.tanio, do tego regalik i nie muszę na razie robić wszystkich, dopiero na dniach wybieram się ze znajomym leśnikiem na bagna po jakieś korzenie, uruchomienie wszystkich może potrwać nawet i rok, ale czy to nie głupie? Mam piwnicę ogrzewaną i chyba tam to postawię, moja samotnia, jak Shrek ;-)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Marcinus » 26 lutego 08, 05:10

Plan dobry, mi się podoba. Jeżeli chcesz robic BW z apisto to ważna będzie wymiary podstawy baniaka, za mały kwadrat też nie może byc. Dla większych apisto będziesz potrzebował większego dna.
Azji w kwadracie bym nie robił, tam jednak bardziej pasuje prostokąt.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Jaro69 » 26 lutego 08, 05:15

Ja je tak na oko szacuję 45x45x30, jutro będą dokładne wymiary, gdyż jeden na pewno biorę :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Tomek83 » 26 lutego 08, 05:18

Chciałbym mieć tyle czasu by móc zajmować się tyloma zbiornikami i planować następne...zazdroszczę, ja nie mam nawet czasu na cotygodniową podmianę w jednym zbiorniku, ciągle ten sam kołowrót...
Wybaczcie tę dygresję.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Marcinus » 26 lutego 08, 05:19

jaro_kapsel pisze:Ja je tak na oko szacuję 45x45x30, jutro będą dokładne wymiary, gdyż jeden na pewno biorę :mrgreen:


Dobre dla borelli,ramirez, panduro,ale za małe np. na kakadu, agassizy,viejita,trifasciata i innych większych odmian apisto.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy akwarium kwadratowe jest lepsze od prostokątnego?

Postautor: Jaro69 » 26 lutego 08, 05:34

Tomek23 pisze:Chciałbym mieć tyle czasu by móc zajmować się tyloma zbiornikami i planować następne...zazdroszczę, ja nie mam nawet czasu na cotygodniową podmianę w jednym zbiorniku, ciągle ten sam kołowrót...
Wybaczcie tę dygresję.

Tomek, u mnie z czasem to tak do końca nie rewelka, sam poczytaj na Hyde Park'u. Kiedy wyjeżdżam z domu (z kraju) zatrudniam (w dosłownym tego słowa znaczeniu) opiekuna do moich ryb, śmieszne ale prawdziwe, nie wiem czy ktoś płaci za swoje hobby (akwarystyka) tyle co ja ;-)

[ Dodano: 27 Luty 08, 03:06 ]
Troszkę z tymi kwadratami mi się przywidziało ;-)
:cons:
Wymiary baniaczków to 50x35x30
I litraż przez to też mniejszy, 52l
Takie są 4 akwaria, a 2 są 50x35x35
Małe oops , ale na apisto są wciąż OK jak mi się zdaje :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości