jaki lek

makuvip1
Ryba
Ryba
Posty: 230
Rejestracja: 5 stycznia 08, 19:27

jaki lek

Postautor: makuvip1 » 16 kwietnia 08, 13:50

Jaki lek proponujecie na Daktylogyroza Gyrodaktyloza ??

czy moge wykompac je w soli kuchennej ??

Awatar użytkownika
Domingo
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 25 listopada 07, 19:45
Lokalizacja: Bochnia

Re: jaki lek

Postautor: Domingo » 16 kwietnia 08, 14:04

Zdecydowanie ZMF (tetra)
112L

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaki lek

Postautor: Jaro69 » 16 kwietnia 08, 14:05

makuvip1 pisze:Jaki lek proponujecie na Daktylogyroza Gyrodaktyloza ??

Sera Mycopur, Zoolek Capifos.

makuvip1 pisze:czy moge wykompac je w soli kuchennej ??

Możesz, ale to nic nie da.

makuvip1
Ryba
Ryba
Posty: 230
Rejestracja: 5 stycznia 08, 19:27

Re: jaki lek

Postautor: makuvip1 » 16 kwietnia 08, 14:16

jaro czy zastosowac obydwa leki ??I czy jezeli dalbym ten lek capifos i pomylil sie co do choroby to nic by sie rybkom niestalo ??

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaki lek

Postautor: Jaro69 » 16 kwietnia 08, 14:23

makuvip1 pisze:jaro czy zastosowac obydwa leki ?

Nie stosować, natomiast dobrym uzupełnieniem Sera Mycopur jest Ectopur.

makuvip1 pisze:I czy jezeli dalbym ten lek capifos i pomylil sie co do choroby to nic by sie rybkom niestalo ??

Stać się nie stanie, ale lepiej jednak zdiagnozować dokładniej chorobę.
Możesz dać jakąś fotkę lub chociaż dokładniej opisać chorobę?

Proponuję jednak zestaw Sery, jeśli chodzi o leki wiedzie prym na naszym rynku.

makuvip1
Ryba
Ryba
Posty: 230
Rejestracja: 5 stycznia 08, 19:27

Re: jaki lek

Postautor: makuvip1 » 16 kwietnia 08, 14:28

Wiec tak rybki maja czerwone oskrzela oddychaja szybko jednak niewidze u nich tego śluzu..Ale myślę ze jest to ta choroba.Mam jeszcze pytanie czy te leki Sery niezszkodzą glonojadowi.
Podnosic temp. w akwa ??

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaki lek

Postautor: Jaro69 » 16 kwietnia 08, 14:51

Jakie ryby są chore i podaj jeszcze współlokatorów w zbiorniku.
makuvip1 pisze:Podnosic temp. w akwa ??

Nic nie podnoś, jeszcze nie wiem jakie masz ryby i co to za choroba. Wygląda na pasożyta, ale lepiej się upewnić.
Leki nie zaszkodzą zbrojnikom, ale na dobre nie wyjdą również, jak to zwykle bywa z lekami.

Awatar użytkownika
Franca81
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 451
Rejestracja: 2 lutego 05, 14:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki lek

Postautor: Franca81 » 16 kwietnia 08, 15:21

Nie polecam Capifosu przy krewetkach i glonojadach. Ponoć w szybki i skuteczny sposób pozwala się pozbyć tych stworzeń wraz z chorobą. Sama nie mam doświadczenia bo stosując ten lek chyba odławiałam glonojady albo ryby leczyłam w oddzielnym baniaku. ;)

Ale gdzieś kiedyś wyczytałam że glonojadom może zaszkodzić więc ryzyko jest.

makuvip1
Ryba
Ryba
Posty: 230
Rejestracja: 5 stycznia 08, 19:27

Re: jaki lek

Postautor: makuvip1 » 16 kwietnia 08, 17:00

Wiec tak mam w akwa 1 gupika i 4 kiryski pstre oraz jednego glonojada.
Zaczerwienione skrzela widze u gupika i 2 kiryskow.Narazie reszta jest ok dzis.zrobie im kąpiel w soli zobacze co się będzie działo.

Awatar użytkownika
Franca81
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 451
Rejestracja: 2 lutego 05, 14:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki lek

Postautor: Franca81 » 16 kwietnia 08, 17:32

A kiedy ostatnio podmieniałeś wode? Jak długo masz ryby? Ile litrów akwa, ile roślin, jaki filtr, jaka jest temp wody.

makuvip1
Ryba
Ryba
Posty: 230
Rejestracja: 5 stycznia 08, 19:27

Re: jaki lek

Postautor: makuvip1 » 16 kwietnia 08, 17:44

Wode podmieniałem w poniedziałek.Ryby mam 3 miesiące.kwa 54l profil, filtr fzn-2 temp. była 25 teraz zmieniłem na 28.Roślinek mam troszke 3 moczarki 1 taka wielka z długimi liściami i 2 marne anubiasy.

Wykąpałem przed chwilką gupika w soli i lata po akwa jak porąbany.I bardzo szybko rusza bocznymi płetwami..;)
kirysków niewykompałem ale zaraz to zrobię.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaki lek

Postautor: Jaro69 » 16 kwietnia 08, 17:52

Nie jestem pewien co do choroby, ale tak czy inaczej wygląda to na pasożyta.
Leki jak podałem, czyli zestaw Mycopur i Ectopur.
Nie stosowałem nigdy Zooleka, ale skoro Franca81 podała wyczytane informacje na ten temat, więc lepiej nie ryzykować.
Oczywiste jest, że każdy lek ma jakieś uboczne skutki, dlatego też staramy się stosować je tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Sara raczej nie wyrządzi szkód wśród zbrojników i reszty obsady, trzymaj się ściśle do zaleceń producenta odnośnie dawkowania i sposobu leczenia, zamieszczonych na ulotkach lekarstw.

makuvip1
Ryba
Ryba
Posty: 230
Rejestracja: 5 stycznia 08, 19:27

Re: jaki lek

Postautor: makuvip1 » 16 kwietnia 08, 17:59

Przyglądałem się dokładnie pół godziny rybkom.
Gupik ma kolory, lecz ma zczerwienione skrzela.Szybko nimi porusza ma duży brzuch napewno niejst chudy czy spuchnięty też niewiem.Oprócz tego ogon zaczyna mu cos tak jakby zjadac, ma coś takeigo na końcu jakby były jakieś robaczki na tym ogonku.
Reszta ok tylko u kirysków widze te skrzela zaczerwienione i szybko nimi ruszają.Wcześniej ocierały się o kamienie teraz niewidzę tego.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: jaki lek

Postautor: artur_89 » 16 kwietnia 08, 20:02

Capifos z Zooleka to trucizna :!: nie dawaj tego pod żadnym pozorem.

Awatar użytkownika
Franca81
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 451
Rejestracja: 2 lutego 05, 14:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: jaki lek

Postautor: Franca81 » 16 kwietnia 08, 20:05

zanik - rozpuszczanie ogona i płetw --> martwica płetw. Istnieje też martwica skrzeli która powstaje poprzez złe warunki w akwa oraz przez pasożyta, który uszkadzając śluzówkę blaszek skrzeli otwiera drogę bakteriom znajdującym się w akwarium. Bakterie te bez litości przenikają do środka i rozkładają tkankę. Jeżeli to ta choroba to należy bezzwłocznie użyć SERA baktopur.

Ale ja bym się powstrzymała z podawaniem jakichkolwiek leków.

Szybkie oddychanie, zaczerwienione skrzela i brzydszy wygląd ogona może być również przyczyną złych parametrów wody. Sprawdź na jakim poziomie masz pH. Zrób podmianę wody ale bez wzniecania dna (tzn bez odmulania).

A jak ja miałabym się decydować na leczenie to brałabym pod uwagę baktopur (a w miarę rozwoju faktycznej choroby - baktopur direct).

Ale skoro nadal nie wiadomo jakiego pochodzenia są te objawy to nie lej chemii bo możesz wlać złą i jedynie osłabisz ryby. No chyba że jesteś pewien co to za choroba.

Sorki jak troche zagmatwałam ale tak jakoś dziś zamotana jestem ;)

Dodam jeszcze, że jak zaniebałam kilka razy akwa to właśnie miałam podobne objawy u gupików. UOdmiany weloniaste szybko reagują na nagłe zmiany parametrów wody - właśnie poszarpanym ogonem (lub coś jakby się rozpuszczał). Również się ocierały, zresztą i w tej chwili mi się ocierają ale wiem że im niedługo przejdzie bo właśnie miały podmienianą wodę i za dużo pyłu ze żwirku i zanieczyszczeń pływa w toni wodnej.

Napisz ile masz dokładnie ryb w akwa - i jakie to ryby. Bo możliwe że problemem jest u Ciebie przerybienie (zbyt szybka przemiana materii - zbyt szybki wzrost azotanów) a co za tym idzie ryby zaczynają się podtruwać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości