Chore rośliny?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
gapa
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 1 kwietnia 08, 10:36

Chore rośliny?

Postautor: gapa » 10 lipca 08, 17:49

Akwarium ma dojrzałe, odstane wg. waszych porad. Oświetlenie 3x15W/63 l. Sera CO2 tabs plus. Obsada 8 x neon, 4 x kirys, 2 x kosiarka, 2 x otosek, kilka krewetek. Woda ma dobre parametry. Podmiany co tydzień ok. 20%.
A rośliny wygladają tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do tego jeszcze mam coś takiego:

Obrazek

Co robię źle? Pomóżcie

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chore rośliny?

Postautor: Tomek83 » 10 lipca 08, 17:58

Glony...może za wcześnie zaczęłaś nawozić? Poza tym co według Ciebie znaczy, że woda ma dobre parametry, czyli jakie? Kosiarki to ryby stadne i stanowczo za duże na 63l, otosy to też ryby stadne.

gapa
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 1 kwietnia 08, 10:36

Re: Chore rośliny?

Postautor: gapa » 10 lipca 08, 19:52

Zaczęłam nawozić jakiś miesiąc od założenia zbiornika, ale nie mam podłoża dla roślin, tylko sam żwirek.
Mam testy paskowe JBL z podstawowymi parametrami - NO3, NO2, KH, GH, PH. Wyniki w zakresie OK.
Dodam, że mam inwazję ślimaków, może to one?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chore rośliny?

Postautor: Tomek83 » 10 lipca 08, 20:06

Testy paskowe są nic nie warte, podają fałszywe wyniki. Roślina ze zdjęcia nr 3 nie jest rośliną akwariową i zgnije tak czy tak. Rośliny w samym żwirze za długo nie pociągną, takie podłoże jest jałowe. To nie ślimaki.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chore rośliny?

Postautor: ducze » 11 lipca 08, 06:19

A czym nawozisz?

gapa
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 1 kwietnia 08, 10:36

Re: Chore rośliny?

Postautor: gapa » 11 lipca 08, 13:44

Nawożę nawozami Sera. Sera flore plus 3 tabletki raz na 2 tygodnie pod korzenie + 1 raz w tygodniu 15 ml Sera Florena. Zgodnie z zaleceniami z ulotki.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chore rośliny?

Postautor: ducze » 11 lipca 08, 14:00

Glonów nie masz znowu tak dużo, wybieraj je ręcznie i większe podmiany rób (kilka razy powiedzmy po 50%). Tak na oko to ten żwir jest stanowczo za gruby żeby rosliny chciały dobrze w nim rosnąć... Jaki filtr masz? jak możesz to wrzuć foto całego akwarium

gapa
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 1 kwietnia 08, 10:36

Re: Chore rośliny?

Postautor: gapa » 11 lipca 08, 14:52

Tak na oko to ten żwir jest stanowczo za gruby żeby rosliny chciały dobrze w nim rosnąć...

Na wierzchu jest grubszy żwir, ale pod spodem jest drobniutki 1-3 mm. A rośliny rosną jak szalone, tylko mają ten dziwny nalot jak na zdjęciu nr 1.
Filtr Aquael turbo 350.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chore rośliny?

Postautor: Tomek83 » 11 lipca 08, 16:35

Na tym zdjęciu jest duże odbicie światła i słabo widać ten nalot, postaraj się zrobić lepsze zdjęcie.

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Chore rośliny?

Postautor: Hero » 11 lipca 08, 18:52

Ja mam pewną hipotezę, ale zasłyszaną kiedyś od sprzedawcy, więc nie wiadomo w 100%. W każdym razie mówił, że przy dużej twardości wody na liściach roślin osadza się węglan wapnia (CaCO3) tworząc podłoże idealne dla rozwoju glonów.
Warto może więc kupić test kropelkowy na GH i KH i sprawdzić dokładnie jak to u Ciebie z twardością.
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

gapa
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 1 kwietnia 08, 10:36

Re: Chore rośliny?

Postautor: gapa » 16 lipca 08, 10:05

Zdiagnozowałam to, co mam w akwarium... To krasnorosty. A ten biały nalot to nie wiem co to może być, ale Hero może mieć rację. Moja woda wodociągowa jest twarda i zażelaziona. W związku z tym podmieniam wodę 1/2 na 1/2 z destylowana i wtedy parametry sa w normie. Ostatnio podmieniłam zwykłą, bo destylowana sie na stacji skończyła. I a propos, czy zamiast destylowanej mozna używać np. żywiec w 5 litrowych bańkach?
Ale przechodząc do konkretów. Postanowiłam, że założę akwarium od początku. Planuję prawie wszystkie rośliny wyrzucić ( są porośniete glonami lub wyłysiały). Chciałabym zostawić mchy na korzeniach i dwie inne. Co z nimi zrobić, żeby do nowego akwarium nie przenieść glonów? Czy mogę je wymoczyć w wodzie z solą? Czy lepiej w chemii, która ponoć zwalcza glony? Czy macie lepszy sposób?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Chore rośliny?

Postautor: Tomek83 » 16 lipca 08, 11:13

gapa pisze:I a propos, czy zamiast destylowanej mozna używać np. żywiec w 5 litrowych bańkach?

Przecież to woda o zupełnie innych parametrach.
gapa pisze:Chciałabym zostawić mchy na korzeniach i dwie inne. Co z nimi zrobić, żeby do nowego akwarium nie przenieść glonów? Czy mogę je wymoczyć w wodzie z solą? Czy lepiej w chemii, która ponoć zwalcza glony? Czy macie lepszy sposób?

Nic z nimi nie zrobisz, wymoczenie w czymkolwiek nie da spodziewanych efektów, zawsze coś zostanie i zawleczesz glony do nowego zbiornika.

gapa
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 1 kwietnia 08, 10:36

Re: Chore rośliny?

Postautor: gapa » 2 sierpnia 08, 22:34

Czytając was postanowilam zrobić super warunki roślinom, a i rybom nie zaszkodzić.. Chcę pod żwir dać ziemię. Kupiłam i na opakowaniu jest napisane AZOT 100-300.
Nada się?

piteri
Ryba
Ryba
Posty: 475
Rejestracja: 25 sierpnia 04, 08:25
Lokalizacja: Konin

Re: Chore rośliny?

Postautor: piteri » 2 sierpnia 08, 23:30

To ziemia akwariowa ?

Ta nazwa mnie niepokoi... To nie jest jakiś nawóz do kwiatów ?
duuże mcharium w przygotowaniu...

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości