Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

chermie
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 9 października 08, 15:09
Lokalizacja: Londyn

Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: chermie » 9 października 08, 16:22

Witam serdecznie,

Jestem zupelnie swiezy w temacie akwarystyki, od kilku dni studiuje to forum i wielu rzeczy juz sie dowiedzialem. Chyle czola przed niebywala wiedza i doswiadczeniem niektorych forumowiczow.

Ale do rzeczy, wczoraj zalozylem akwarium (60cm x 30cm x 40cm - jakies 45l) - dokladnie takie: http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/ ... -1700.html

Troche zbyt wczesnie kupilem roslinki i dopiero dzisiaj wyczytalem ze powinienem sie wstrzymac ok. 2 dni od napelnienia woda, zanim je zainstaluje w akwarium - w kazdym razie wystroj mam gotowy, akwarium zaczelo dojrzewac - rybki zamierzam wpuscic za min. 2 tygodnie.

Mam kilka pytan, na ktore nie znalazlem odpowiedzi na forum.

1. Napowietrzanie.

Akwarium ktore nabylem ma wbudowany w pokrywe filtr kaskadowy (gabka, ceramika, gabka) - czy powinienem dokupic jakis dodatkowy system napowetrzania, czy to co jest wystarczy (filtr pracujac 'narusza' lustro wody - czytalem ze to wystarczy).

2. Rosliny.

Zasadzilem cztery zywe roslinki - niestety nie znam sie na tym wiec nazw nie wymienie - pani w sklepie polecile mi je. Powiedziala takze ze do tej wielkosci akwarium nie powinienem wkladac wiecej roslinek gdyz zabraknie dla nich substancji odzywczych. Akwarium z tymi czterema roslinkami wydawalo mi sie puste, wiec dolozyle trzy sztuczne roslinki - tylko dla samego wygladu. Wyczytalem ze nie polecacie sztucznych roslinek - jaki jest tego powod? Czy one moga szkodzic rybkom? Czy pani w sklepie miala racje ze nie powinienem wkladac wiecej roslinek?

3. Obsada

Wiem ze w tak malym zbiorniku nie mam zbyt wielkich mozliwosci jesli chodzi o jakiekolwiek wieksze ryby (bardzo chcialbym kiedys chodowac skalary badz paletki - ale to moze jak kupie wiekszy zbiornik). Puki co chicialbym miec Bojownika Wspanialego (Syjamskiego jesli sie nie myle). Wiem ze mozna trzymac tylko jednego samca, ale czy powinienem trzymac go samego, czy moze parke, albo moze maly harem?

Co jeszcze moglibyscie polecic, moze neonki? Chcialbym takze jakas mala 'ekipe sprzatajaca'.


Zastanawia mnie jeszcze oswietlenie - w tej chwili jest jarzeniowka 15W przez cala dlugosc akwarium - czy to nie za malo?

Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rocket
Ryba
Ryba
Posty: 350
Rejestracja: 28 maja 08, 14:57

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: Rocket » 9 października 08, 16:29

Neonki mogą być atakowane a bojownik w charemie to spoko może być a co do ekipy sprezętającej to 6 kirysków panda bym polecił.Tak sztuczne roślinki mogą szkodzić rybom i tylko szpecą akwarium .15 Wat to trochę zamało spróbuj skombinować tak ze 30-40wat
Paletki są bardzo wymagające więc nie poleciłbym dla początkującego a jak zbiornik byłby większy tak ze 150-200 l o wysokości mni 50 cm i twojej odpowiedzialnej opieki skalary miały by się dobrze ;-)

chermie
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 9 października 08, 15:09
Lokalizacja: Londyn

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: chermie » 9 października 08, 16:36

Rocket pisze:Tak sztuczne roślinki mogą szkodzić rybom i tylko szpecą akwarium .


Serdecznie dziekuje za odpowiedz. Sadzisz ze 8 zywych roslinek w takim malym zbiorniku ma szanse przetrwac?

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: przemekkmmz » 9 października 08, 17:09

Wszystko zależy jakie są to roślinki, każda ma inne wymagania, poszukaj w bazie roślin z przyklejonych tematów i porównaj ze swoimi. Pokaż swoje akwarium, jeśli możesz pokaż fotkę :)
Pozdrawiam

[ Dodano: 9 Październik 08, 16:14 ]
http://www.holenderskie.aip.pl/baza/ o to link do bazy roślin...
Co do bojownika, to zamiast neonków polecam do niego stado razbór klinowych, tak 10, 12 sztuk, mam podobne zestawienie i wygląda świetnie.
Ale to oczywiście tylko moje zdanie :)

chermie pisze:(60cm x 30cm x 40cm - jakies 45l)


Wydaje mi się, że temu zbiornikowi bliżej do około 60 litrów niż 45 :)
Zaraz to policzę :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: osama » 9 października 08, 17:16

Chermie, im więcej roślin tym lepiej.
chermie pisze:czy powinienem dokupic jakis dodatkowy system napowetrzania
Nie.
chermie pisze:pani w sklepie polecile mi je.
Pani ze sklepu to zazwyczaj najgorszy doradca. Świadczy o tym m. in.
chermie pisze:do tej wielkosci akwarium nie powinienem wkladac wiecej roslinek gdyz zabraknie dla nich substancji odzywczych.

chermie pisze:Czy pani w sklepie miala racje ze nie powinienem wkladac wiecej roslinek?
Nie, nie miała racji.
chermie pisze:Zastanawia mnie jeszcze oswietlenie - w tej chwili jest jarzeniowka 15W przez cala dlugosc akwarium - czy to nie za malo?
Jeszcze jedne 15W i będzie kozacko ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: przemekkmmz » 9 października 08, 17:18

Obliczyłem i chyba dobrze to z4robiłem :D
0,6m x 0.3m x 0.4m = 0,072m3 =72 litry
Jeżeli coś jest źle to proszę poprawcie.
Pozdrawiam :)

chermie
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 9 października 08, 15:09
Lokalizacja: Londyn

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: chermie » 9 października 08, 17:21

przemekkmmz pisze:Wszystko zależy jakie są to roślinki, każda ma inne wymagania, poszukaj w bazie roślin z przyklejonych tematów i porównaj ze swoimi. Pokaż swoje akwarium, jeśli możesz pokaż fotkę :)
Pozdrawiam


To sie da zrobic :)

Obrazek

Jakosc nie najlepsza bo z lampa blyskowa wychodzi zle, a jest juz dosyc ciemno.

Te dwie po lewej stronie sa sztuczne. Mysle ze wygladaja dosyc naturalnie, nie sadze zeby szpecily. Woda jest nieco metna, ale wydaje sie ze filtr robi swoje i sytuacja sie poprawia.

Dziekuje za pomoc.

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: przemekkmmz » 9 października 08, 17:26

Hmm moje rady:
po 1 usuń z akwarium wszystko co nie naturalne i sztuczne a więc te 2 rośliny i "korzeń" zamiast niego wstaw naturalny korzonek...
po 2 rośliny jakie masz to wg mnie moczarka argentyńska (to te 3 gałązki trzecie od prawej strony), żabienica drobna (to ta trawka), i cabombę to ta całkowicie z prawej tuż przy szybie. Cabomba może sobie nie poradzić w takim oświetleniu. Dokup więcej roślin, i minimum jedną jeszcze świetlówkę zamontuj :)

chermie
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 9 października 08, 15:09
Lokalizacja: Londyn

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: chermie » 9 października 08, 17:27

przemekkmmz pisze:Obliczyłem i chyba dobrze to z4robiłem :D
0,6m x 0.3m x 0.4m = 0,072m3 =72 litry
Jeżeli coś jest źle to proszę poprawcie.
Pozdrawiam :)


Hmm... na pudelku stoi wyraznie ze 45l. Wzialem linijke i zmierzylem, wyszlo ze jest 60cm szerokie, 30cm wysokie i 30 glebokie, z tym ze front jest wypukly i te 30cm glebokosci to razem z tytm lukiem, a to pomniejsza pojemnosc.

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: przemekkmmz » 9 października 08, 17:27

Po 3 zasłoń szprzęt tak, aby rośliny go zasłaniały...

Uważaj na cabombę, gdyż nie lubi ona dużego ruchu wody.

[ Dodano: 9 Październik 08, 16:28 ]
chermie pisze:
przemekkmmz pisze:Obliczyłem i chyba dobrze to z4robiłem :D
0,6m x 0.3m x 0.4m = 0,072m3 =72 litry
Jeżeli coś jest źle to proszę poprawcie.
Pozdrawiam :)


Hmm... na pudelku stoi wyraznie ze 45l. Wzialem linijke i zmierzylem, wyszlo ze jest 60cm szerokie, 30cm wysokie i 30 glebokie, z tym ze front jest wypukly i te 30cm glebokosci to razem z tytm lukiem, a to pomniejsza pojemnosc.

ach... pomyliłem się no i zapomniałem, że to profil sorry.

[ Dodano: 9 Październik 08, 16:29 ]
ale wraz mi coś nie pasuje, gdyż akwarium 60x30x30 w prostokącie to 54litry, a szyba profilowana nie może przecież pomniejszać objętości aż o 9 litrów.

chermie
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 9 października 08, 15:09
Lokalizacja: Londyn

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: chermie » 9 października 08, 17:37

przemekkmmz pisze:[ Dodano: 9 Październik 08, 16:29 ]
ale wraz mi coś nie pasuje, gdyż akwarium 60x30x30 w prostokącie to 54litry, a szyba profilowana nie może przecież pomniejszać objętości aż o 9 litrów.


Obrazek

Tak napisane na pudelku :) Szczerze mowiac nie liczylem tego.

Dziekuje za wszystkie podpowiedzi - wywale te sztuczne rosliny i jutro dokupie prawdziwe. Jesli chodiz o 'korzen' to bardzo trudno bedzie mi go tu znalesc. Moze znajde gdzies taki naturalny 'gotowy'.

A co jesli chodzi o Bojownika? Lepiej bedzie trzymac jednego samca (sa naprawde ladne :) czy moze parke?

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: przemekkmmz » 9 października 08, 17:42

chermie pisze:A co jesli chodzi o Bojownika? Lepiej bedzie trzymac jednego samca (sa naprawde ladne :) czy moze parke?

Bojowników nie trzyma się w parach tylko w haremach, bo samiec zaganiałby jedyną samicę na śmierć.
Bojowniki najlepiej trzymać w zestawieniu samiec plus 3 bądź 4 samice w akwarium z sporą ilością roślin.
Uprzedzam samiczki nie są zbyt urodziwe, a i z młodymi będzie problem dość często( o ile nie będzie miało go co zjadać) :D

[ Dodano: 9 Październik 08, 16:44 ]
A co do korzenia, to na forum było sporo o samodzielnym ich preparowaniu :)

chermie
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 9 października 08, 15:09
Lokalizacja: Londyn

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: chermie » 9 października 08, 17:49

przemekkmmz pisze:Bojowniki najlepiej trzymać w zestawieniu samiec plus 3 bądź 4 samice w akwarium z sporą ilością roślin.


A sam jeden nie bedzie nieszczesliwy? :) wolalbym sie na razie nie zaglebiac w potomstwo na tym etapie :)


przemekkmmz pisze:[ Dodano: 9 Październik 08, 16:44 ]
A co do korzenia, to na forum było sporo o samodzielnym ich preparowaniu :)


Tak, czytalem i nie wydaje sie to zbyt skomplikowane, jedyny problem to ze wszystkie parki i 'lasy' (trudno to nazwac lasami) w okolicach Londynu sa bardzo 'syntetyczne' - wszystko jest wysprzatane, nawet liscie z trawnikow zamiataja :) - moze byc trudno znalesc taki korzen.

Awatar użytkownika
Rocket
Ryba
Ryba
Posty: 350
Rejestracja: 28 maja 08, 14:57

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: Rocket » 9 października 08, 17:51

Jak zastosujesz się do rad kolegi powyżej to tylko czekać na prezentację zbiornika w dziale nasze zbiorniki ;-)

Gucio_55
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 838
Rejestracja: 2 września 08, 14:22
Lokalizacja: Okolice Grudziądza

Re: Nowe akwarium - kilka pytan ogolnych

Postautor: Gucio_55 » 9 października 08, 17:58

osama, Nie wiesz jakie rośliny kupił, nie traktuj jako pewnik, że Pani ze sklepu nie miała racji (to odnośnie jednej z pierwszych wypowiedzi).

Zobaczyłem aqua i potwierdzam - Pani nie miała racji.
Z kilku powodów - rośliny w tym aqua należą do "grupy" określanej jako problematyczne lub średnio trudne - nie utrzymają się przez dłuższy czas na samym żwirku (zresztą jak każda roślina). Nie sprzedaje się takich roślin początkującym.
Ostatnio zmieniony 9 października 08, 18:01 przez Gucio_55, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości