Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: Seraphim » 18 października 08, 13:59

Kolumna do zmiękczania wody jest jak widać banalnie prosta do zbudowania jak i tania. Wykorzystałem w niej rury 40mm kanalizacyjne, kupione w markecie budowlanym za 20zł wszystkie. W zaślepkach porobione są otwory, gdzie wyprowadziłem złączki na wężyki. Na dole fizelina dzieląca kationit, by nie mógł wydostać się z kolumny. Zasada działania prostsza niż się wydaję. Woda brana z akwarium (akurat to tylko miałem pod ręką, 20 litrów, widać ile wody) idzie przez wężyk, mija zawór i wpada do kolumny. Tam przesącza się przez 0,5 metrową warstwę kationitu i wypływa dołem do wiadra(również 20 litrów) Wysokość akwarium koło 2m od górnej krawędzi, dlatego słup wody wynosi coś pomiędzy 2m-1,5m. W planie jest jeszcze przykręcenie tego do szafki, bo na razie to wisi na starej strunie od gitary. Także zrobienie zaworka odpowietrzającego. Jednak kontroluje ilość wody w akwarium i przez to nie zassie mi powietrza. Wystarczy zakręcić kranik kupiony w zoologu. O dziwo kolumna jest szczelna nawet na 3m słupa wody bez używania kleju między łączeniami rur. W rewizji mam zamiar wkleić pleksi, by kontrolować ilość wody, czy kationit jest cały czas zalany. A więc koszty to 20zł za rurę, 25zł za kationit filtrax 1l, kranik 0.80gr, wężyki 2zł. A woda mięciutka ;-) Czas przesączania 20litrów coś koło 3-4h.

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: Hero » 18 października 08, 15:30

No to wpadłeś na identyczny pomysł. :D Też mam rurki kanalizacyjne. Z tym, że mam mniej zaawansowany system przelewania wody. Po prostu leję z butelki i czekam aż się przeleje i znowu... i znowu co parę minut. No ale nie mam póki co innej możliwości :D woda też mięciutka. Natomiast żeby "zamknąć" kationit to przeciągnąłem przez całą długość grubą rajstopę i też trzyma.

ObrazekObrazek

pozdrawiam
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: Lo_Oki » 19 października 08, 15:17

Do jakich wartości udaje się tym sposobem zbić twardość ?

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: Hero » 19 października 08, 15:32

Lo_Oki pisze:Do jakich wartości udaje się tym sposobem zbić twardość ?


Twardość przelanej wody wynosi ok 0-1*n. Z czasem oczywiście wartości te będą rosnąć bo kationit niestety traci swoje magiczne moce :D
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: Lo_Oki » 19 października 08, 15:35

A ten kationit (FILTRAX K) nie regeneruje się solą kuchenną ?

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: Seraphim » 19 października 08, 15:36

Regeneruje się 5-8% roztworem HCl
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: EyeQueue » 19 października 08, 16:24

Gwoli ścisłości, można regenerować i tak, i tak.
Regeneracja HCl da kationit w formie H, którego działanie polega na zamianie wszystkich (prawie) kationów na H+. W wyniku otrzymuje się wodę o GH=0, KH=0 i niskim pH (zależy głównie od ilości chlorków i siarczanów - im więcej, tym niższe pH).
Regeneracja NaCl daje kationit w formie Na, który zamieniał będzie inne kationy na Na+, w wyniku czego dostaniemy wodę o GH=0 (choć ilość wszystkich soli w wodzie będzie taka sama!) i prawie niezmienionych KH i pH.
Dodając do tego trzecie źródło wody w postaci kranu w łazience, otrzymujemy możliwość prawie dowolnego ustawiania parametrów wody do podmian.

A, jeszcze jedno. Przedstawiona konstrukcja filtra (dłuuuugi) spowoduje, że otrzymywana woda będzie praktycznie cały czas taka sama. Dopiero pod koniec jej działania zaobserwuje się dość gwałtowne pogorszenie parametrów, co oznaczać będzie konieczność wymiany lub regeneracji złoża.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: marrkus85 » 27 października 08, 22:33

Z czystej ciekawości nasuwa mi się pytanko. Jaką wydajność ma taki kationit? Tzn. jaka ilość średnio-twardej wody może zostać zmiękczona do 0-1*d przez 100g filtraxu.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: Seraphim » 27 października 08, 23:23

1l filtrax-u umożliwia opuszczenie twardości o 1' w 8000l.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
ryhoo
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 29 marca 08, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: ryhoo » 28 października 08, 10:59

EyeQueue, regeneruje kationit HCl-em i podczas zmiękczania GH spada minimalnie, natomiast KH i pH leci elegancko w dół. Możesz to wyjaśnić?
240l z Geophagus w oczekiwaniu na odpowiednie korzenie

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: EyeQueue » 28 października 08, 22:25

Mogę...

Ale najpierw opisz dokładnie (jak najdokładniej), jak przeprowadziłeś regenerację i co zrobiłeś dalej z tym kationitem. To nie jest czepianie się z mojej strony, myślę, że to pomoże innym (i Tobie też) zrozumieć, gdzie popełniłeś błąd. Jeśli miałeś jakąś instrukcję do regeneracji, to ją zacytuj.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
ryhoo
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 29 marca 08, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: ryhoo » 29 października 08, 11:29

Bardzo proszę....

Regenerację przeprowadzam jak zauważę spadek wydajności kationitu. Zanurzam go wtedy w wodnym roztworze HCl na około 2 godz. Stężenia teraz nie pamiętam, bo przygotowałem sobie 5l roztworu ponad 2 lata temu, a wziąłem zdaje się z instrukcji na Filtrax K.
240l z Geophagus w oczekiwaniu na odpowiednie korzenie

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: EyeQueue » 30 października 08, 19:24

ryhoo, czy cały czas używasz do regeneracji tego samego kwasu? Nie napisałeś też, co robisz po wyjęciu "zregenerowanego" złoża z kwasu.
A może już domyślasz się...
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
ryhoo
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 29 marca 08, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: ryhoo » 31 października 08, 10:47

Nie tego samego, wymieniam go. Jak wyżej napisałem przygotowałem sobie 5 l roztworu a do regeneracji przecież nie trzeba dużo. Po wyjęciu przepłukuje wodą i zamykam w słoiku..
240l z Geophagus w oczekiwaniu na odpowiednie korzenie

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolumna filtracyjna - zdjęcia.

Postautor: EyeQueue » 2 listopada 08, 00:13

No dobra, zatem po kolei.
Co to takiego ten kationit. To jest pewien rodzaj polimeru, który zawiera w swojej strukturze kwaśne grupy (zazwyczaj -SO3H). Działa to trochę tak, jakby kwas siarkowy przykleić do jakiegoś podłoża, żeby się stamtąd nie ruszał. Dzięki temu, powstające sole (-SO3Na, (-SO3)2Ca itd.) też pozostają na polimerze, zwanym dalej złożem. Skutek tego jest już znany - kationit usuwa z wody kationy (poza H+) i otrzymujemy wodę miękką. Nie usuwa jednak anionów, które pozostają w wodzie. W rezultacie, zamiast roztworu soli (woda z kranu) otrzymujemy roztwór... kwasów! Stąd odczyn. Większość tych kwasów ucieka w powietrze (HCO3- → H2CO3 → CO2↑), zostaje jednak HCl, H2SO4, ewentualnie HNO3, H3PO4. Na szczęście w typowych kranówkach ich ilości są małe (w sumie nie więcej niż 50-100mg) i po domieszaniu niewielkiej ilości kranówki otrzymuje się pH na poziomie 6,5-7.
Jak długo działa taki kationit?
Seraphim już odpowiedział, ale to tylko lakoniczna informacja producenta. Pomiędzy ilością grup kwaśnych w postaci wodorowej i w postaci soli oraz stężeniem kationów metali i kationu wodorowego w wodzie ustala się pewna równowaga:
-SO3H + M+ = -SO3M + H+
(zainteresowanych pojęciem równowagi chemicznej odsyłam do przyklejonej w tym dziale chemii wody). W tym konkretnym przypadku jest ona silnie przesunięta w prawą stronę i dopiero "zużycie" wszystkich (prawie) grup kwaśnych spowoduje, że kationit przestanie działać.
Teraz aspekt praktyczny. Reakcje jonowe są bardzo szybkie. Nie ma praktycznie niebezpieczeństwa, że tzw. czas kontaktu będzie za krótki i kationit nie zdąży zadziałać. Jednak optymalna konstrukcja wymieniacza jonowego jest taka jak przedstawił Seraphim. Dlaczego? W wersji z miską lub wiadrem, zużywa się po trosze całe złoże. W wersji z kolumną (im węższa i dłuższa, tym lepiej) działa w pierwszej kolejności górna partia złoża, podczas gdy dolna w zasadzie nie ulega zmianom. W miarę upływu czasu strefa "zużyta" pojawia się a górze i poszerza w dół, jednak kolumna wciąż działa tak samo. Dopiero pod sam koniec jej pracy obserwuje się spadek efektywności (wyczerpanie złoża). To znak, że pora na regenerację.
Najlepiej zrobić ją w tym samym układzie, tj. na kolumnie. A czym? Albo kwasem, jeśli chcemy odzyskać formę H, albo solą NaCl - wtedy dostaniemy formę Na, która zmiękczy wodę, ale nie zmniejszy jej zasolenia i pH. Jednak należy w tym miejscu przypomnieć, że równowaga przesunięta jest cały czas w prawo. Aby uzyskać grupy -SO3H, trzeba dać bardzo duży nadmiar jonów H+, czyli 5-8% HCl. Producent zaleca przy tym co najmniej 1L HCl na 1L kationitu. Tę ilość można uznać za wystarczającą w przedstawionym układzie kolumnowym. W przypadku regeneracji w misce, mam poważne wątpliwości, czy to wystarczy. Dodam, że zalanie żywicy w słoiku do całkowitego zanurzenia da tylko 0,2-0,3L kwasu na 1L kationitu, czyli stanowczo za mało.
A co po regeneracji - w złożu mamy cały czas roztwór HCl. Należy go dokładnie usunąć. Najlepiej do tego użyć wody destylowanej, bo można łatwo sprawdzić, czy wyciek z kolumny ma już mierzalne pH, czy wciąż jest zbyt kwaśny. W przypadku zastosowania wody z kranu, to sprawdzenie jest niemożliwe, bo wyciek zawsze będzie kwaśny i płukanie robi się "na czuja". Oczywiście płukanie w misce jest znów metodą najmniej skuteczną.
Podsumowując, przyczyny, dla których ryhoo dostaje spadek pH zamiast GH to prawdopodobnie niedokładne odmycie HCl. Dopóki jest na złożu, dopóty nie łapie ono kationów, a wypływająca woda zostaje jedynie zakwaszona, co objawia się spadkiem pH i KH. Oczywiście jest też możliwość niedokładnej regeneracji złoża, ale wtedy objawy byłyby inne - początkowo normalne działanie, lecz szybsze wyczerpanie złoża.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości