rozmnażanie bojowników

salomon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 27 stycznia 09, 19:07
Lokalizacja: Namysłów

rozmnażanie bojowników

Postautor: salomon » 27 stycznia 09, 20:35

Jestem początkowym "hodowcą" bojownika syjamskiego. Mam Kilka pytań do doświadczonych ludzi w sprawie rozmnażania tych pięknych rybek. Mam jednego samca i dwie samiczki. Pierwsze moje pytanie jest takie czy rozmnażanie może się odbyć w akwa w którym cały czas trzymam te rybki? Samiec złożył mi białą "piane" na powierzchni wody i gdy skończy pływa sobie tak jak przed zrobieniem piany. Mam pytanie co teraz sie powino wydarzyć zebym rozmnożył rybki? acha i czy piana jest w akwa musze jedną samiczke wyłowić czy nie trzeba? Temperature wody mam cały czas 30 stopni C Wydaje mi sie ze nie dochodzi do złożenia i zapłodnienia ikry przez samice . Może wie ktoś jak mam ją do tego zachęcić?

Akwa mam 25l i czy musze odlać część wody czy może być akwa pełne? i czy moje akwarium nie jest za male.

Prosze o szybką odpowiedz Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: Jaro69 » 27 stycznia 09, 20:45

salomon pisze:czy rozmnażanie może się odbyć w akwa w którym cały czas trzymam te rybki?

Nie.
salomon pisze:Mam pytanie co teraz sie powino wydarzyć zebym rozmnożył rybki?

Było na Forum, powiem tylko, że konieczny dodatkowy zbiornik.
salomon pisze:Akwa mam 25l i czy musze odlać część wody czy może być akwa pełne?

To jest zbiornik tarliskowy czy ogólny? Na ogólny to za mały, jak na tarliskowy OK.

salomon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 27 stycznia 09, 19:07
Lokalizacja: Namysłów

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: salomon » 27 stycznia 09, 20:50

Jaro69 pisze:To jest zbiornik tarliskowy czy ogólny? Na ogólny to za mały, jak na tarliskowy OK.


nie wiem jak to określić mam w nim tylko bojowniki i myślałem ze moge w nim je rozmnożyć, ponieważ samiec tą piane złożył

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: Jaro69 » 27 stycznia 09, 20:58

salomon pisze:nie wiem jak to określić mam w nim tylko bojowniki

Słoik, to jest właściwe określenie dla zbiornika. ;-)
To był żart, ale zbiornik jest za mały dla haremu bojownika, może być on tylko przeznaczony do rozmnażania lub trzymania samego samego samca, bez samic i jakiegokolwiek towarzystwa.

salomon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 27 stycznia 09, 19:07
Lokalizacja: Namysłów

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: salomon » 27 stycznia 09, 21:01

Jestem troche nie kumaty. Czyli samca z samicami trzymam tylko gdy chce je rozmnożyć. a później musze je osobno znowu dać do kolejnego rozmnażania tak? dobrze zrozumiałem ?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: Greek » 27 stycznia 09, 21:03

Możesz mieć samca z samicami ale w większym zbiorniku (minimum 45l , harem 1+2).
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

salomon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 27 stycznia 09, 19:07
Lokalizacja: Namysłów

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: salomon » 27 stycznia 09, 21:03

Jaro69 pisze:Było na Forum, powiem tylko, że konieczny dodatkowy zbiornik.


szukałem i nie znalazłem możesz wskazać w którym temacie. bo konto mam może od 2 h i nie bardzo sie orjentuje na tej stronce

jankesik007
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 31 stycznia 09, 14:31
Lokalizacja: Barlinek

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: jankesik007 » 31 stycznia 09, 14:48

Znajdz lub kup se akwarium ok 40 l powinno wystarczyc kup se najwazniejsze by bylo to grzalke aby temp wynosila od 25 do 30 stopni ale najlepiej 28 jest w okresie w ktorym chcesz je rozmnozyc.Kup tez jakies schronienie moze to byc jakis stateczek lub cos w tym stylu i tez oczywiscie roslinke. Bo gdy samiec bedzie w tym juz okresie to bedzie je ganial agresywnie wiec samice musza sie gdzies ukryc. On bedzie budowal gniazdo az pewnego dnia zazwyczaj od godziny 8 rano do 10 bedzie tarlo to juz tam dokladnie nie musisz wiedziec . Lecz gdy skacza juz poczekasz aby sprawdzic ze juz skonczyli i odlowisz samiczke poniewaz samiec bedzie teraz sam sie opiekowal gniazdem i samiczka moglaby mu przeszkadzac i moglby ja zabic. Narybek najlepiej karm je pierwotniakami. Prosty sposob przyzadzenia. Wes sloik 1 litrowy wloz roslinke aby byl tlen polowe wlej wody kranowy a druga polowe wody odstanej i wloz od 5 do 10 cm kawalek skurki od banana. bo niecalym tygodniu bedziesz je mial . sposob dawania pokarmu wes strzykawke i 4 razy dziennie z po 5 ml rozprowadz bo calym akwarium.potem juz sa inne pokarmy. Gdy juz wszystkie maluchy sie wylegna zabierz samca ze zbiornika . Jesli bedziesz mial problemy to pisz ;]
Proszę pisać poprawnie, na Forum obowiązuje język polski. Tomek83
Ostatnio zmieniony 31 stycznia 09, 16:35 przez jankesik007, łącznie zmieniany 1 raz.
45l
Samiec Bojownik
2 Samiczki
Tarlo ;]

jaqb93
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 1 lutego 09, 13:23
Lokalizacja: Rzeszów

zadziorny bojownik

Postautor: jaqb93 » 1 lutego 09, 13:37

Mam parkę bojowników w 20l. Wpuściłem je przedwczoraj i od tamtej pory samiec cały czas stroszy się do ścianki akwarium (widzi tam swoje odbicie). Samica zmienia kolory i ma pionowe paski. Ale samiec w ogóle na nią nie zwraca uwagi. Czy to jest normalne? Mogę coś z tym zrobić??
Proszę o odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: Pac » 1 lutego 09, 13:41

Bojowniki trzyma się w haremach, a nie parkach, w co najmniej 45l.
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: Jaro69 » 1 lutego 09, 13:43

jaqb93 pisze:samiec cały czas stroszy się do ścianki akwarium (widzi tam swoje odbicie) (...) Czy to jest normalne?

Jeśli widzi osobnika swojej płci i gatunku to normalne. A skąd aż takie wyraźne odbicie? Nie można tego poprawić?
jaqb93 pisze:Samica zmienia kolory i ma pionowe paski.

Tzn. że ma ochotę. :mrgreen:
jaqb93 pisze:Mogę coś z tym zrobić??

A czy przygotowałeś odpowiednio zbiornik do tarła? poziom wody, skąd ją wlałeś, temperatura, urządzenie zbiornika?

[ Dodano: Nie 01 Lut, 2009 1:44 pm ]
To w ogóle zbiornik tarliskowy czy ogólny, bo po paście Paca sam się nad tym zastanowiłem?

jaqb93
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 1 lutego 09, 13:23
Lokalizacja: Rzeszów

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: jaqb93 » 1 lutego 09, 13:50

to jest zbiornik tarliskowy. Poziom wody ok 17-18 cm. Wodę wlałem pół przegotowanej i pół zimnej kranówy. Temp. 25-26 sC (ciągle rośnie bo włączyłem grzałke) Wiem że samica ma chęci ale samiec jak ją raz na jakiś czas zobaczy to ją przegania (tak to wygląda). Nie wiem tylko jak zmnieszyć to odbicie w szybie. Macie jakieś pomysły??

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: Pac » 1 lutego 09, 14:00

salomon pisze:Akwa mam 25l i czy musze odlać część wody czy może być akwa pełne? i czy moje akwarium nie jest za male.


Wychodzi na to, że autor ma 25l ogólne i 20 tarliskowe, więc to i tak za mało dla trzymania haremu.

jaqb93 pisze:Wiem że samica ma chęci ale samiec jak ją raz na jakiś czas zobaczy to ją przegania (tak to wygląda).


Może nie zbudował jeszcze gniazda?
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: Jaro69 » 1 lutego 09, 14:01

jaqb93 pisze:Wodę wlałem pół przegotowanej i pół zimnej kranówy

Obrazek Że jak?

Odłów ryby z tego zbiornika, wylej całą wodę i przygotuj go jak należy.
Woda ze zbiornika ogólnego, podłoże lub delikatna filtracja, jakaś roślinka + kryjówka dla samiczki, pokrywa konieczna, temp. jak w ogólnym. jeśli nie masz roślin pływających proponuję substytut, coś co utrzyma gniazdo w całości: pokrywkę od margaryny lub coś w tym stylu unoszące się na powierzchni wody. Wpuść do zbiornika tylko samca. Zwiększaj stopniowo temperaturę dochodząc do 29*C. Dopiero na następny dzień samiczka i czekaj.
Czy samiec wygląda na dojrzałego?

[ Dodano: Nie 01 Lut, 2009 2:02 pm ]
Pac pisze:Wychodzi na to, że autor ma 25l ogólne i 20 tarliskowe, więc to i tak za mało dla trzymania haremu.

A skąd ten wniosek? Ja tu nic nie widzę na temat ogólnego.

jaqb93
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 1 lutego 09, 13:23
Lokalizacja: Rzeszów

Re: rozmnażanie bojowników

Postautor: jaqb93 » 1 lutego 09, 14:10

Oczywiście mam filtr, grzałke, kryjówki (rosliny, kokos) żwirek. Woda była 3 dni odstana. Samiec wygląda na dojrzałego ( tak mi mówił gościu w sklepie)A moge na przykład samice dać do kotnika ( w tym tarliskowym akwarium) żeby samiec ją widział?? Ale samiec cały czas przgląda się w ściankach (samica go czasem prowokuje do zabawy ale on nic)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości