Ciągła walka z pH ..

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Ciągła walka z pH ..

Postautor: lukasz » 30 stycznia 09, 13:27

Witam wszystkich, piszę ten post bo już naprawdę sam nie wiem co może być przyczyną wysokiego pH w moim zbiorniku.
Przejdę do sedna..
Posiadam zbiornik o objętości 375L- 150x50x50. Woda w akwarum pochodzi w 100% z filtra RO.Kto widział zbiornik w ''naszych zbiornikach'' ten wie,że jest to typowe odzwierciedlenie wód Amazonii. Ciągle mierzę pH,różnymi testami i zawsze w zbiorniku mam odczyn obojętny, tj. ca pH=6,7 i wyżej. Akwarium jest w pełni odkryte na ten moment, ponieważ niestety ale ustałem przez przypadek na szyby przykrywające i akwarium stoi sobie odkryte.Podłoże w zbiorniku to piach kwarcowy,przywieziony z działki. dokonywałem testu octowego i owy nie wykrył jakich kolwiek problemów z pienieniem się podłoża. Postanowiłem umieścić owe podłoże w zbiorniku. Dodam,iż jestem już po 3 wymianach podłoża i lekko mówiąc szlag mnie trafia, nie chcę robić już tego 4 raz :!: Bo to katorga przy baniaku tej wielkości..
W założeniu mam,żeby stworzyć jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki środowiskowe w zbiorniku dla moich ryb,które pozyskałem ze środowiska naturalnego- prawdopodobnie ryby pochodzą z Manaus, ale nie mi oceniać skąd pochodzą. W każdym bądź razie podobają mi się :mrgreen:
Otóż marzy mi się chociażby pH w zakresie 5.5-6.0, abym mógł rozmnożyć wkońcu swoje ryby. Na razie jest to niemożliwe. Składają ikrę rzadko,ale składają w zbiorniku, samica pilnuje jej maksymalnie 2 dni,po czym zjada z samcem ikrę,która pleśnieje lub też się nie rozwija.
W sumie 1 raz udało mi się rozmnożyć A.sp. Breitbinden/Broadband 16 Maja 2008 roku,uzyskałem tylko 36 sztuk potomstwa,ale zawsze to coś przy rybie tej rangi. Zbiornik w tamtym okresie był w 3/4 przykryty szybą ,a woda była zupełnie czerwona- poprzez dodanie 1,pełnego wiadra szyszek olchy i wywaru z nich do zbiornika oraz sterty liści dębowych i innych drzew liściastych.
Jak już wcześniej wspomniałem Akwarium jest zupełnie odkryte. Mam jeszcze jeden zbiorniczek, ca 25 L. Ze stanu wody w maleństwie jestem bardzo zadowolony,ponieważ testy wykazują mi ph 5,6-6.0.Zbiornik typu higienicznego,bez podłoża.
Niestety nie mogę powiedzieć nic dobrego o wodzie w 375L. Mam już wrażenie,że podnoszenie się odczynu pH spowodowane jest uciekaniem CO2 z Akwarium, lub też że silikon którym zostało sklejone ma jakieś właściwości psujo-chemiczne..

O pomoc prosiłbym EyeQueue bo wiem jak znamienitym chemikiem On jest. :shock: Chylę czoła ;-)
Mam nadzieję,że uda się coś zaradzić na całą sytuację,bo naprawdę nie wiem co robić, czy dokonać kolejnej wymiany podłoża.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: Jaro69 » 30 stycznia 09, 13:37

Łukasz, nie napisałeś nic na temat twardości i zasadowości wody, czy te parametry lub któryś z nich również się zmienia? Jakie są ich wartości z RO i w zbiorniku po skoku ph?

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: lukasz » 30 stycznia 09, 13:43

Tego nie wiem.. Kumpel wieczorem wpadnie to zmierzy wartości.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: Jaro69 » 30 stycznia 09, 13:49

Warto więc sprawdzić. Przetestuj zatem KH i GH z RO, w małym i w dużym baniaku.

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: lukasz » 30 stycznia 09, 23:04

375L- TwW=5
25L-TwW=0
Czyste RO-TwW=0

Twardości ogólnej nie zmierzyłem bo znajomy nie miał testu na ten odczyn.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: Jaro69 » 30 stycznia 09, 23:27

lukasz pisze:375L- TwW=5
25L-TwW=0
Czyste RO-TwW=0

lukasz, coś Ci jednak podbija zasadowość, a co za tym idzie ph idzie w górę. To jest powodem bez dwóch zdań. Tylko teraz pytanie: co zmienia TwW?

[ Dodano: Sob 31 Sty, 2009 1:04 am ]
Jedno pytanie przyszło mi do głowy. Otóż czy mógłbyś wymienić wszystkie wkłady jakie posiadasz w filtrach.

A, jeszcze jedna sprawa odnośnie podłoża.
lukasz pisze:piach kwarcowy,przywieziony z działki

Budowlanej?
lukasz pisze:dokonywałem testu octowego i owy nie wykrył jakich kolwiek problemów z pienieniem się podłoża

Oj Łukasz, wcale nie musi być piany, może być tylko lekki syk, a nic nie będzie widać.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: marrkus85 » 31 stycznia 09, 08:55

Polecam wsypanie suchego piasku z akwa do 1/3 wysokości szlanki i zalanie go wodą z RO lub destylowaną. Przed wlaniem wody do szklanki trzeba zmierzyć TwW, TwO i pH. Całość zostawiasz na dzień lub dwa po czym mierzysz parametry wody w szklance i porównujesz je z wcześniejszymi wartościami. IMHO To jest lepsze niż polewanie kamieni octem.

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: lukasz » 31 stycznia 09, 12:24

markus85 przetestuję Twój sposób.:)

Jarku, tak dumam,dumam :roll: i chyba doszedłem do czegoś. W otwartym zbiorniku jest zwielokrotnione parowanie,niż w normalnym Akwarium. Prawdopodobnie z wody wytrąca się węglan wapnia CaCO3,który osadza się na szybach akwarium i jak robię podmianki to spłukuję węglan do wody i mam przez to wysokie parametry fizyko-chemiczne w baniaku?
Piach nie jest z działki budowlanej.

Macie jakieś inne zastrzeżenia/propozycje :?:

Pozdrawiam lukasz
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: Jaro69 » 31 stycznia 09, 12:31

lukasz pisze:Prawdopodobnie z wody wytrąca się węglan wapnia CaCO3,który osadza się na szybach akwarium i jak robię podmianki to spłukuję węglan do wody i mam przez to wysokie parametry fizyko-chemiczne w baniaku?

Łukasz, węglan wapnia osadzać by się mógł, gdyby takowy w wodzie był. Jak podajesz, że woda jest z RO i:
lukasz pisze:Czyste RO-TwW=0

zatem węglanów w wodzie być nie powinno, a jednak się po czasie pojawiają.

Zatem powtarzam pytanie co do wkładów w filtrach: jakie?

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: lukasz » 31 stycznia 09, 12:33

Gąbki i biobale Tetry. Ceramika była,ale wyjąłem ją 3 miesiące temu.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: Jaro69 » 31 stycznia 09, 12:37

lukasz pisze:Gąbki i biobale Tetry. Ceramika była,ale wyjąłem ją 3 miesiące temu.

Pozostaje zatem tylko piasek. :niewiem:

Awatar użytkownika
Natrix
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 18 stycznia 09, 12:52
Lokalizacja: Toruń

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: Natrix » 31 stycznia 09, 13:27

(Na samym początku piszę, że to info z książki.)
'materiał dekoracyjny lub filtrujący zawierające wapń'
Myślisz, że to może być problemem w twoim zbiorniku?..

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: Jaro69 » 31 stycznia 09, 13:31

Natrix, a jak Ci się wydaje, co mamy na myśli pisząc o sprawdzeniu podłoża? :?
Nie sądzę bowiem by wapń występował w korzeniach bądź liściach. Obrazek

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: EyeQueue » 31 stycznia 09, 16:55

lukasz pisze:O pomoc prosiłbym EyeQueue...

W zasadzie wszystko zostało powiedziane, więc pozostaje mi tylko potwierdzić. Twoje podłoże lub wkład filtracyjny jest do wymiany. Ocet pozwoli Ci odróżnić wapień od granitu, ale piasek i np. piaskowiec może nie dawać widocznych objawów, a mimo to zawierać wystarczająco dużo wapienia (a także np. dolomitu, alkalicznych glinek itp.), by zmieniać parametry wody.Zrób jak napisał marrkus85. Co do możliwości zwiększania twardości przez podmiany, też wyjaśnione (Jaro). Poszukaj piasku z innego źródła lub wrzuć go na tydzień do wiadra z jakimś kwasem (nawet ocet może być).
By być do końca w zgodzie w prawdą, jest jeszcze jedna możliwość. Otóż powstający w akwarium amoniak powoduje wzrost KH, zgodnie z równaniem NH3 + CO2 + H2O = NH4+ + HCO3–. Taka zmiana jest jednak na poziomie nierejestrowalnym przez testy akwarystyczne, przynajmniej dopóty, dopóki rybki pływają żywe.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągła walka z pH ..

Postautor: lukasz » 1 lutego 09, 12:49

Zrobiłem test wg. ''przepisu'' markussa85 i... wychodzi na to,że to znowu podłoże :cons: :evil: ...

Teraz pozostał problem,jakie podłoże zastosować w takiej sytuacji? Piasku kwarcowego i z działki serdecznie dziękuję ale nie wrzucę już do akwarium.
Najlepiej chyba było by dla mnie zastosować ADA Amazonia Soil :smile: .. ale koszta mnie przerażają.
Jakieś propozycje odnośnie nowego rodzaju podłoża?

Jednocześnie dziękuję wszystkim,którzy zabrali głos w temacie.
Ostatnio zmieniony 1 lutego 09, 12:51 przez lukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości