Przeróbka pokrywy 80x35cm

jankes82
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 12 grudnia 08, 12:21
Lokalizacja: Olkusz

Przeróbka pokrywy 80x35cm

Postautor: jankes82 » 31 stycznia 09, 00:19

W końcu znalazłem czas aby zabrać się za przeróbkę, zakupionej pokrywy pod akwarium 112l - proste.

Najpierw zabrałem się za podważenie paska plastiku, maskującego układ elektryczny, na wierzchniej stronie pokrywy. Potem wymontowałem statecznik, zapłonniki, obudowy po zapłonnikach. Zostawiłem tylko oprawki i kabel zasilający :)

W planach było dołożenie 4 świetlówek 18W + elektroniczny statecznik, nie wymagający zapłonników. Pierwsze dwie zostały zamontowane na starych oprawkach, przymocowanych standardowo do pokrywy. Następnie, do pokrywy przykleiłem na silikonie 2 odbłyśniki, równolegle do standardowo umieszczonych świetlówek. Minusem jest to że całkowicie zasłoniłem sobie otwory na karmienie, ale coś za coś. Następnie nawierciłem otwory w pokrywie, tak żeby śrubką złapać odbłyśnik i uchwyt na świetlówkę i skręciłem to razem. Dzięki temu mam gwarancję że nic się nie odklei i nie wpadnie do akwarium, i całość jest o wiele stabilniejsza niż na samym silikonie. Na łby śrubek, nałożyłem czarne zaślepki, aby nie psuły estetyki.

Dwie dodatkowe świetlówki zostały wyposażone w oprawki bryzgoszczelne te z kablem, całe gumowe, dzięki czemu nie musiałem dodatkowo mocować oprawek.

Tak wygląda serce pokrywy po podłączeniu kabli od oprawek świetlówek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schemat podłączenia, widoczny na stateczniku
Obrazek

Tak wygląda pokrywa z wystającymi różkami :) (zaślepki od śrubek)
Obrazek

Otwory po obudowach starterów, zakleiłem kawałkami czarnego plastiku. Przez nie przeprowadziłem przewody od dodatkowych oprawek
Obrazek

Wszystko po zamontowaniu
Obrazek

Chwila prawdy - podłączenie do prądu i... stała się jasność :D
Obrazek

Po uszczelnieniu wszystkich dziur na kable itp, założeniu zaślepki na elektronikę, zostało nałożyć na akwarium :)

Obrazek


PS: z tyłu pokrywy na pierwszym zdjęciu, na wlotach na węże od filtra itp wyciąłem dodatkowe otwory, gdyż węże od mojego kubełka nie mieściły się - będę je przekładał przez te otwory. Dzięki temu pokrywa ładnie się zamyka i daje podnieść i nie psuje się estetyka całości.

Za modernizację oświetlenia zapłaciłem 260zł
- statecznik elektroniczny
- 4xodbłyśniki, uchwyty na świetlówkix8
- 4 świetlówki: Master TLD 965 deLuxe-2, philips aquarelle-1szt, sylvania Grolux-1szt

Chętnie odpowiem na pytania odnośnie podłączenia itp.

[ Dodano: 31 Styczeń 09, 00:44 ]
Aha, świetlówki widoczne na przedostatnim zdjęciu to od prawej - tył pokrywy:

1. Philips Master TLD DeLuxe 965
2. Philips Aquarelle
3. Philips Master TLD DeLuxe 965
4. Sylvania GroLux

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości