Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

pstek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:40

Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: pstek » 9 lutego 09, 21:25

Witam,
piszę, gdyż mam z moim akwarium chyba więcej problemów niż jest nim litrów wody.
Na początek krótkie info:

120 litrów

oświetlenie 2x świetlówki tungsram 60 cm ( chyba 2x20W) włączone codziennie od 9-23 (automat)

grzałka 150W z termoregulatorem (26 st. C)

filtr Atman (dziadowski) - już mam kupiony fluval 205 niestety miał wadę produkcyjna i jest w reklamacji

Teraz jak cała instalacja wygląda:
Obrazek


i drugie z włączonym filtrem
Obrazek

Podmieniam co tydzień ok 20-30 l wody. dodaje do niej biokultury sera nitrivec. Filtr jest również czyszczony co najmniej raz w tygodniu w wodzie z akwarium.
ostatnio dolewałem również Tetra PlantaMin. Do tego czyszczę akwarium odmulaczem na baterie.

Parametry wody (robione dziś testem paskowym JBL):
temp: 26C
ph 7.2
kh 13
gh 14
no2 0
no3 30

Obsada:
3 skalary 92 szare w paski i jeden albinos)
3 mieczyki
3 razbory klinowe
2 branki rózowe
5 danio ( niedługo pewnie 1 umrze bo nie jest i jest bardzo chude)
18 neonów inessa
2 bocje (też ostatnio siedzą cały czas schowane w kamieniu
1 glonojad ( był 3 ale są bardzo żarłoczne wiec zostawiłem jednego)

Ryby są karmione raz dziennie pokarmem TetraPro (płatki) + rzucam wafelki dla glonojada i bocji (które są konsumowane przez glonojada i pozostałe żarłoki, bocje nie chcą chyba jeść). Ryby są bardzo żarłoczne i gdyby mogły palec by mi odgryzły gdy się zbliża z jedzeniem. Pokarm pożerają w ciągu około minuty (później jest walka o wafelki glonojada). Ryby produkują dużo odchodów, dlatego wydaje mi się, ze dostają dość jedzenia. Poza tym są ruchliwe (poza bocjami) i wiecznie głodne.

Problem 1: mieczyki się nie rozmnażają - mam samca i 2 samice, samiec ma całkiem pokaźny miecz (30% długości ryby), caly czas skacze tyłem wokół samicy ale o potomstwie ani mowy nie ma. Czytałem, że twarda woda może obniżać płodność (może to jest przyczyna).

Problem 2: skalary (te w paski) mają non stop czerwone oczy i jakieś kropki na ciele 9albinos ma normalne oczy). Wyglądają na chore, choć maja doskonały apetyt i cały czas są ruchliwe.

Obrazek

Problem 3: parametry wody - na pewno jest za twarda (podobno Zoolek Aquafix TwO pomoże - jutro go kupię). Do tego chyba poziom no3 jest zbyt duży, kh zbyt duże, no i to nieszczęsne GH, które parę dni temu było ok 20 (teraz jakoś spadło po podmiance wody). Dodam, że woda w kranie sama w sobie jest twarda (Kraków). Proszę o pomoc co zrobić, żeby parametry poprawić.

Problem 4: rośliny nie chcą rosnąć - cały czas są żółtawe, niby rosną ale jak na zbiornik, który ma 4 miesiące to jest marnie i na pewno wyglądały lepiej kiedy je kupowałem. Ostatnio myłem im korzenie i przycinałem te zgniłe.

Obrazek

Obrazek

Problem 5: czy w akwarium nie ma za dużo tlenu? - filtr całą dobę je napowietrza i jest w nim mnóstwo małych bąbelków. Może powinienem kupić jakąś pompkę i w ten sposób podawać powietrze? Czytałem, że do akwarium należy podawać CO2. Może powinienem nad tym pomyśleć?

Problem 6: Czy ten kamień wapienny widoczny po lewej na pierwszym zdjęciu nie utwardza mi wody? Bo z tego co się kiedyś uczyłem to chyba utwardza i to mocno.

Problem 7: chciałbym, żeby korzeń obrósł mchem i zrobić kratkę z mchu na bocznej ściance ale nie wiem jaki mech kupić i czy będzie rosnąć bo jeśli nie to szkoda moich pieniędzy.

Na początek to chyba tyle. bardzo proszę o pomoc, i jeśli się poprawi to wrzucę fotki (może ktoś kto mi pomoże będzie mógł czuć się usatysfakcjonowany z efektów swojej zdalnej pomocy :) )

Awatar użytkownika
marcinek27
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 964
Rejestracja: 10 lutego 08, 19:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: marcinek27 » 9 lutego 09, 21:33

Obsada tragiczna.
pstek pisze:Problem 2: skalary (te w paski) mają non stop czerwone oczy i jakieś kropki na ciele

Te skalary tak wyglądają, nic im nie jest.
pstek pisze:Problem 3: parametry wody - na pewno jest za twarda (podobno Zoolek Aquafix TwO pomoże - jutro go kupię).

Sprawdź i podaj wyniki , testy paskowe są do bani i często podają błędne wyniki.
pstek pisze:Problem 4: rośliny nie chcą rosnąć - cały czas są żółtawe

Za słabe oświetlenie.
pstek pisze:Problem 7: chciałbym, żeby korzeń obrósł mchem i zrobić kratkę z mchu na bocznej ściance ale nie wiem jaki mech kupić i czy będzie rosnąć bo jeśli nie to szkoda moich pieniędzy.

Będzie rósł, najlepiej kup mech jawajski, jest najmniej wymagający.
Narybek bojowników
Ikra skalarów

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: osama » 9 lutego 09, 21:39

pstek pisze:Obsada:
3 skalary 92 szare w paski i jeden albinos)
3 mieczyki
3 razbory klinowe
2 branki rózowe
5 danio ( niedługo pewnie 1 umrze bo nie jest i jest bardzo chude)
18 neonów inessa
2 bocje (też ostatnio siedzą cały czas schowane w kamieniu
1 glonojad ( był 3 ale są bardzo żarłoczne wiec zostawiłem jednego)
Skandalicznie źle dobrana.
pstek pisze:Ryby są karmione raz dziennie pokarmem TetraPro (płatki) + rzucam wafelki dla glonojada i bocji (które są konsumowane przez glonojada i pozostałe żarłoki, bocje nie chcą chyba jeść).
2 rodzaje pokarmów? A gdzie pokarmy mięsne, gdzie roślinne? Moi podopieczni dostają w sumie z 15 rodzajów pokarmów licząc ze wszystkimi warzywami, różnymi tabletami dla zbrojników, kilkoma rodzajami mrożonek i pokarmem suchym.
pstek pisze:Problem 1: mieczyki się nie rozmnażają - mam samca i 2 samice, samiec ma całkiem pokaźny miecz (30% długości ryby), caly czas skacze tyłem wokół samicy ale o potomstwie ani mowy nie ma. Czytałem, że twarda woda może obniżać płodność (może to jest przyczyna).
Nawet jakby młode się urodziły, to i tak nie miałyby szans przeżyć w już przerybionym zbiorniczku.
pstek pisze:Problem 2: skalary (te w paski) mają non stop czerwone oczy i jakieś kropki na ciele 9albinos ma normalne oczy). Wyglądają na chore, choć maja doskonały apetyt i cały czas są ruchliwe.
Być może są chore, ale na zdjęciach wyglądają raczej normalnie.
pstek pisze:Problem 3: parametry wody - na pewno jest za twarda (podobno Zoolek Aquafix TwO pomoże - jutro go kupię). Do tego chyba poziom no3 jest zbyt duży, kh zbyt duże, no i to nieszczęsne GH, które parę dni temu było ok 20 (teraz jakoś spadło po podmiance wody). Dodam, że woda w kranie sama w sobie jest twarda (Kraków). Proszę o pomoc co zrobić, żeby parametry poprawić.
Obniż twardość destylką lub kup filtr RO. Możesz też pobawić się kationitem.
Co do NO2 i NO3 było już mnóstwo porad jak je zbić. Poszukaj na forum.
pstek pisze:Problem 4: rośliny nie chcą rosnąć - cały czas są żółtawe, niby rosną ale jak na zbiornik, który ma 4 miesiące to jest marnie i na pewno wyglądały lepiej kiedy je kupowałem. Ostatnio myłem im korzenie i przycinałem te zgniłe.
Masz za słabe i na dodatek nieodpowiednie światło, nie ma się co dziwić.
pstek pisze:Problem 5: czy w akwarium nie ma za dużo tlenu? - filtr całą dobę je napowietrza i jest w nim mnóstwo małych bąbelków.
Nie, nie za mocno.
pstek pisze:Czytałem, że do akwarium należy podawać CO2. Może powinienem nad tym pomyśleć?
Nie powinieneś.
pstek pisze:Problem 6: Czy ten kamień wapienny widoczny po lewej na pierwszym zdjęciu nie utwardza mi wody? Bo z tego co się kiedyś uczyłem to chyba utwardza i to mocno.
Zatwardza.
pstek pisze:Problem 7: chciałbym, żeby korzeń obrósł mchem i zrobić kratkę z mchu na bocznej ściance ale nie wiem jaki mech kupić i czy będzie rosnąć bo jeśli nie to szkoda moich pieniędzy.
Proponuję popularnego taiwan moss. Łatwy w uprawie i dość szybko rośnie.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pstek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:40

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: pstek » 9 lutego 09, 21:41

Dzięki za odpowiedź :)
Co byś proponował zmienić w obsadzie?
Jakie kupić testy, żeby wyniki były dokładne (i najlepiej żebym nie zapłacił ponad 100 pln)
czy powinienem po prostu zmienić świetlówki czy dokupić jakieś dodatkowe oświetlenie?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: osama » 9 lutego 09, 21:43

pstek pisze:Jakie kupić testy, żeby wyniki były dokładne
Kropelkowe JBLa lub Sera.
pstek pisze:Co byś proponował zmienić w obsadzie?
Poszukaj przykładowych obsad na forum. Ja zostawiłbym tylko neony, dokupił coś na dno i do tego dorzucił prętniki/gurami/pielęgniczki/mieczyki.

[ Dodano: 9 Luty 09, 21:45 ]
pstek pisze:czy powinienem po prostu zmienić świetlówki czy dokupić jakieś dodatkowe oświetlenie?
Przydałoby się wymienić świetlówki na philips 865+aquarelle do tego odbłyśniki aluminiowe bądź z folii aluminiowej samoprzylepnej. Przy takim oświetleniu będą rosły Ci mchy, kryptokoryny, nurzańce, anubiasy, moczarki itp.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
bunceek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 641
Rejestracja: 19 stycznia 09, 23:28
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: bunceek » 9 lutego 09, 21:46

Witaj. Na początek to wyciągnij kamień z wody. On zatwardza wodę, ponieważ węglan wapnia z takiego kamienia rozpuszcza się w wodzie i podnosi TwW. Po drugie pompka musi chodzić cały czas. Na zmiękczenie wody najlepsza jest woda z RO. Z tego co widzę to masz za małe oswietlenie, i dlatego nie rosną Ci rośliny. :( A co do CO2 to też trzeba mieć dobrę oświetlenie, i dopiero rośliny zaczną rosnąć jak należy. :) Powodzenia.

Awatar użytkownika
Bohdan
Ryba
Ryba
Posty: 128
Rejestracja: 5 lutego 09, 01:15
Lokalizacja: PIS-uuu

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: Bohdan » 9 lutego 09, 21:51

osama pisze:prętniki/gurami/pielęgniczki/mieczyki.
Prętniki jak najbardziej tak ale dla Gurami to akwa jest wciąż za małe.
:cool:

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: osama » 9 lutego 09, 21:53

Bohdan pisze:Prętniki jak najbardziej tak ale dla Gurami to akwa jest wciąż za małe.
:cool:
Nieprawda.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: Tomek83 » 9 lutego 09, 21:55

Jak tu będzie dalej wałkowany spam i OT jak już w podobnym temacie to skończy się to ostrzeżeniami.
Akwarium 120l jest za małe ale dla gurami olbrzymiego. Nie można popadać ze skrajności w skrajność i jakieś paranoje.

Awatar użytkownika
bunceek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 641
Rejestracja: 19 stycznia 09, 23:28
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: bunceek » 9 lutego 09, 22:43

Już myślałem że ja coś nie tak powiedziałem. No chyba że naprawdę coś nie tak powiedziałem???? :(

pstek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:40

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: pstek » 10 lutego 09, 19:27

Kamień z wody został wyjęty, kupiłem folię odblaskową samoprzylepną do wnętrza pokrywy.

Jeśli chodzi o oświetlenie to czy świetlówki Aqua Glo Hagena są gorsze od philips aquarelle? bo nie mogłem dziś nigdzie znaleźć Philipsa a AquaGLO mają wszędzie.

Czy 2 świetlówki po 20W (AquaGlo + flora glo na przykład) (60 cm) wystarczą?

Jeśli chodzi o testy wody to nie wiem czy mam kupić np testy kropelkowe JBL Test Combi set (100 pln na allegro jest) czy może kupować pojedyncze na GH/KH, No2, NO3, PH (chyba drożej wyjdzie).

W kwestii obsady to zostanie zredukowana tylko muszę znaleźć kogoś kto ryby weźmie bo w toalecie głupio mi je spuścić.

Dziś jeszcze pewnie powalczę z odbłyśnikiem w pokrywie i czekam na wsze opinie co dalej robić w kwestii światła i testów.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: osama » 10 lutego 09, 20:35

pstek pisze:to czy świetlówki Aqua Glo Hagena są gorsze od philips aquarelle?
Są gorsze. Świetlówki te znajdziesz na allegro lub w sklepach internetowych, z przesyłką wyjdą Ci taniej niż w sklepie aqua-glo.

[ Dodano: 10 Luty 09, 20:36 ]
pstek pisze:Czy 2 świetlówki po 20W (AquaGlo + flora glo na przykład) (60 cm) wystarczą?
Do LT wystarczą.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pstek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:40

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: pstek » 10 lutego 09, 23:12

Ok, zamówiłem 2 18w aquarelle philipsa.
A co z testami do wody?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: osama » 10 lutego 09, 23:14

pstek pisze:Ok, zamówiłem 2 18w aquarelle philipsa.
Było trzeba zamówić 865 + aquarelle.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pstek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:40

Re: Rozmaite problemy z moim 120l akwarium

Postautor: pstek » 10 lutego 09, 23:24

sprobuję zmienic zamówienie :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości