Akwarium na gwoździu.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Akwarium na gwoździu.

Postautor: deXter » 18 maja 09, 22:03

Jeżeli ktoś nie zrozumie mojego pomysłu to prosił bym o nie pisanie zbędnych informacji ;)

Czytając posty IQ doczytałem się jak pewnie dla żartów mówił aby wrzucić do akwarium trochę żelaza [stal w tym wypadku].
Wiem, że Fe III rośliny nie przyswajają, ale łykają chelaty Fe II, jednak ten pod wpływem światła szybko utlenia się z powrotem do formy Fe III.
W akwarium można wywołać środowisko chelatujące naturalnie, robią to nawet same rośliny w swoich korzeniach aby mieć większy dostęp do żelaza.

Mam teraz akwarium 10L wolne, w którym mogę sobie pozwolić na trochę zabawy.
Pomyślałem, że skoro rośliny wytwarzają kwasy aby chelatować żelazo, to ja na dno mojej szklanki wsypie torf wymieszany z wiórami stalowymi [opcjonalnie kawałki gwoździ]

Teoretycznie rośliny nie powinny narzekać na brak żelaza, a z podłoża nie powinno się za szybko ulatniać do słupa wody, planuję raczej dużo podłoża bo chcę też uzyskać strefy beztlenowe produkujące H2S jakiś pomysł jak to zrobić ;>

Dziękuję za pomoc. nie wiedziałem gdzie to dać dałem do HP.

PS.
Po poście IQ powinienem zrobić kilka poprawek w swoim tekście bo zrobiłem błędy w podstawach chemii, o których wiem jednak to nie ma sensu.P.Andrzej wszystko wyjaśnił.
Ostatnio zmieniony 18 maja 09, 22:52 przez deXter, łącznie zmieniany 1 raz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: EyeQueue » 18 maja 09, 22:30

Wybaczcie, ale musiałem poprosić deXtera, by zapytał publicznie... :mrgreen:

To dobre pytanie, by wyjaśnić sobie parę rzeczy.

1. Tak dla żelaza, nie dla stali!
Stal to żelazo plus cała masa śmieci, często toksycznych, mangan, wanad, chrom itd.

2. Fe(III) czy Fe(II) - roślinom zdaje się wszystko jedno, byle było w roztworze. Fe(II) łatwie pozostaje w roztworze w postaci nieschelatowanej. W postaci schelatowanej już nie, bo utlenia się łatwiej niż nieschelatowane.

3. Fe(II) utlenia się do Fe(III) pod wpływem tlenu, nie światła. Światło jednak może ten proces przyspieszyć.

4. Chelatowanie to tworzenie związków kompleksowych, w których kation metalu otoczony jest trwale przez różne pokręcone cząsteczki. Stosuje się je po to, by zmniejszyć ilość wolnego żelaza w wodzie, które to żelazo za chwilę by się z wody wytrąciło.

5. Ten sam efekt niewytrącania wodorotlenku żelaza można osiągnąć obniżając znacznie pH. Jednak wówczas nie zabieramy z wody wolnych jonów żelaza lecz jony OH-. Efekt ten sam, ale przyczyna inna. Chelatowanie nie ma większego związku z pH!

6. Rośliny mogą zakwasić środowisko w pobliżu korzeni, nie schelatować.

7. Do naturalnych związków tworzących połączenia chelatowe z żelazem (zwłaszcza Fe(III)) należą fenolokwasy, czytaj - garbniki. Część z tych chelatów może pozostać w roztworze.

8. Torf jest bogatym źródłem kwasów fulwowych i humusowych, które również mają zdolności chelatujące wobec żelaza. Problem jednak polega na te chelaty są nierozpuszczalne w wodzie i pożytku z nich żadnego nie będzie. Znane są przykłady niedoborów żelaza w glebach leśnych. Oczywiście chodzi o żelazo przyswajalne, czyli rozpuszczalne w wodzie.

9. To, co napisałem wyżej, wykorzystywane jest w preparatach antykorozyjnych.

Wnioski?

Pozdrawiam

PS. Taki piękny temat w HP? Oj, deX...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: deXter » 18 maja 09, 22:44

Czekasz na wnioski no tak wiedziałem, że będzie pod górkę :P
Z punku 8 wnioskuje iż mój zakręcony pomysł nie ma sensu ponieważ rośliny i tak z niego nie skorzystają.
Za to dodanie wiórów Fe do wody o niskim pH miało by sens jednak dla mnie jest to nieosiągalne, bo ja muszę polegać na moim kranexie..

No dobra jutro to przeczytam jeszcze raz, bo w tej chwili przeczytałem już 3 razy i mam czasem problemy ze zrozumieniem.

No ja wiem, że to HP to pasuje jak pięść do twarzy, ale nie byłem pewny czy to akwarystyka jeszcze jest ;].
Jeżeli się nadaje to prosiłbym kogoś z ekipy zielonych o przeniesienie :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: EyeQueue » 18 maja 09, 22:52

Odpowiem trochę przewrotnie.

Jeśli widziałeś na jakimś zdjęciu mój "IQ Rusty Sand"®, to jest to podłoże bardzo bogate w żelazo. I nic z tego dla roślin nie wynika. Tu jednak zasadniczą sprawą jest forma występowania żelaza.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: deXter » 19 maja 09, 15:45

W Twoim "IQ Rusty Sand" występuje żelazo w formie niedostępnej dla roślin.
Rośliny bardziej wolą formę zredukowaną żelaza jest im łatwiej ja pobierać i mniej je to kosztuje niż formę utlenioną. Dlatego często testy akwarystyczne pokazują żelazo w wodzie a rośliny pokazują jego brak. Dobrze rozumiem ;?

To ja zadam już pytanie chyba kończące tą rozmowę.
Czy jest sposób aby z kawałka żelaza w wodzie w akwarium zrobić zredukowana formę żelaza, która jest przyswajalna przez rośliny?

Podając zredukowaną formę do akwarium musimy liczyć się z tym, że niestety utleni się ono i rośliny z niego nie skorzystają.

Ja chcę osiągnąć tylko i wyłącznie efekt taki, że z kawałka metalu w wodzie będą pojawiały się jony zredukowanego żelaza, które będą powstawały ciągle i nie będzie przejmował mnie fakt, iż zaraz utlenią się ona.

Czy tak da radę ?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: Doody » 19 maja 09, 16:05

Rozumiem Dex, że nie masz co zrobić z wiórami :mrgreen:
Według Diany Walstad, ziemia ogrodowa w podłożu w zbiorniku typu LT, zapewnia wystarczajacy poziom żelaza dla roślin na 330 000 miesięcy.
To nie jest błąd!
Ziemia zawiera go 40g/kg, co po badaniach składu chemicznego roslin dało jej taki wynik.
Węgla natomiast wystarczy na 25 miesięcy choć jest go 20 g/kg.
Źródło: "Rośliny w akwarium" Ekologia roślin wodnych dla akwarystów - Diana Walstad.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: deXter » 19 maja 09, 16:16

Oj no ja wiem wiem, ale ja nie lubię ciągle tego samego i chce czegoś nowego i tyle :P
A nie będę stawiał akwarium do experymentu na ziemi bo to już nie experyment.
Teraz w ruch jak żelazo nie wypali pójdzie muł :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: EyeQueue » 23 maja 09, 21:09

Miałem napisać coś sięgającego głębokiego wnętrza procesów, ale życie nie pozwala mi poświęcić forum wystarczającej ilości czasu. Tymczasem krótka uwaga:
Jeśli w akwarium będą leżeć gwoździe, to będą zachodzić reakcje znane dobrze z zeszytów szkolnych:
Fe + 2H2O -> Fe2+ + 2OH- + H2^
4Fe2+ + O2 + 2H2O -> 4Fe3+ + 4OH-
Fe3+ + 3OH- -> Fe(OH)3v
czyli razem 4Fe + 10H2O + O2 -> 4Fe(OH)3 + 4H2^
A teraz najlepsze... To wszystko nieprawda :mrgreen:

Ten układ reakcji nie uwzględnia bowiem jeszcze jednego procesu, który powoduje rozpuszczanie żelaza bez wydzielania wodoru:
Fe + 2Fe3+ -> 3Fe2+
Co powoduje, że gwoździe leżące na dnie powinny zapewnić dostatek Fe2+ w akwarium.
Czy ktoś się tego spodziewał?

Oczywiście akwarium jest układem dynamicznym i należałoby w konkretnych warunkach sprawdzić, czy proces usuwania żelaza (utlenianie i strącanie) nie jest szybszy od roztwarzania gwoździa.

I ostatnia uwaga. Takie zabawy w akwarium z rybkami są niewskazane, ze względu na strącający się osad Fe(OH)3, który może zatykać skrzela.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: deXter » 23 maja 09, 23:25

Rozumiem IQ, ale mimo wszystko dziękuję za te cenne uwagi ;)
Zbiornik experymentalny 10L tam nie będzie nic żyło, no może jakiś wodzeń czy coś.
Byłem tylko ciekaw czy tak można, wymagałoby to ode mnie obserwacji roślin i wiedzy o brakach żelaza w akwarium, jednak bardziej bym się bał szalejących nitek od nadmiaru tegoż pierwiastka w akwarium.


Dziękuję bardzo za wytłumaczenie widzę, że warto wpaść na szalony/ciekawy * pomysł.

PS. *-niepotrzebne wykreślić.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Akwarium na gwoździu.

Postautor: Doody » 24 maja 09, 00:10

Czym by było życie bez odrobiny szaleństwa :mrgreen:
440l - Roślinne

Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości