Cos mi podnosi pH, ?

Awatar użytkownika
sagittarius
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 7 stycznia 09, 04:32
Lokalizacja: Chicago

Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: sagittarius » 13 czerwca 09, 05:05

Witam
Zalozylem nowy temat poniewaz nie znalazlem odpowiedzi na problem na forum.
Mam oprocz glownego 200l akwa 2 po 38l dla krewetek. W jednym sa red cherry a w drugim "Yellow shrimp". do tego z zoltymi dokupilem crystal red ktore byly trzymane w pH 6.5 a wiec w ciagu doby podmienialem im wode az do pH 7.0.
W akwa tez podmienile duza czesc zeby obnizyc pH z 7.4 do 7.0 uzywajac wody z RO. Po podmianie w akwa bylo pH 7.0 przy GH-6 i KH -4 a wiec perfect dla krewetek wiec wpuscilem crystal red do akwa i dzis po ok 24h mierze pH i sie zdziwilem bo mam 7.5 w baniaku ,GH i KH bez zmian.Nie bardzo wiem co sie moglo stac ale widocznie cos mam w akwa co zmienia mi parametry,dlatego mam prosbe .Moglibyscie podpowiedziec po zdjeciach co to moze byc?
Na dnie jest ziemia,potem zwirek i troche piasku .Problem ze tu nie pisza na opakowaniach z czego jest np zwirek ,jaki to piasek itd tylko jest napisane ze nie zmienia parametrow wody(prawie na wszystkim).
Reszta parametrow wody jest ok( NO2,NO3, NH3,PO4) baniak stoi od ok 6 tyg, jest napowietrzany,rosliny to glownie java moss i 2 korzenie z innego akwa wiec to chyba nie problem.
Jesli ktos ma jakis pomysl co to moze byc to prosze o podpowiedz bo pH 7.5 to za duzo dla crystal red.


Obrazek


Obrazek
200 l ogolne
72l Red Cherry
40 l Yellow shrimp

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: marrkus85 » 13 czerwca 09, 07:10

sagittarius pisze:Problem ze tu nie pisza na opakowaniach z czego jest np zwirek ,jaki to piasek itd tylko jest napisane ze nie zmienia parametrow wody(prawie na wszystkim).


Najlepiej samemu jest to sprawdzić. Kilka razy już się spotkałem z produktami, które "nie zmieniają parametrów wody" lub "są obojętne w kontakcie z wodą" ale tylko według opinii producenta.

Dziwny jest fakt wzrostu pH przy nie zmienionych wartościach KH i GH.
Zwykle jakiś kamień rozpuszcza się w wodzie podnosząc twardość i przez to pH.

Zakwaszałeś czyś wodę, czy po prostu wlałeś tylko wlałeś RO do baniaczka?

Awatar użytkownika
sagittarius
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 7 stycznia 09, 04:32
Lokalizacja: Chicago

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: sagittarius » 13 czerwca 09, 16:26

Nie dodawalem nic do wody z RO. wczoraj po napisaniu posta podmienilem 20% wody tez z RO zeby obnizyc pH troche i dzis rano po zrobieniu testu , pH w zasadzie bez zmian (7.4) ,spadlo tylko GH do 4 i KH do 3 . GH i KH nie powinny byc juz nizsze wiec nie moge podmieniac wody tylko z RO bo zejde do 0.
Jest jakis sposob na obnizenie ph i przedewszystkim co moze powodowac jego wzrost bez podnoszenia GH i KH bo to troche dziwne.
Dodam ze oprocz ziemi to cale podloze mam takie samo jak w glownym 200l akwa i tam pH jest stale 7.0 ale to dlatego ze kontroler pH je steruje . Czy podawanie CO2 do tego 38l z krewetkami moglo by pomoc??
200 l ogolne
72l Red Cherry
40 l Yellow shrimp

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: Doody » 13 czerwca 09, 17:04

sagittarius pisze:Czy podawanie CO2 do tego 38l z krewetkami moglo by pomoc??

Mogło by pomóc, ale przy tak nisko ustawionym buforze KH, jak przedobrzysz z CO2 to pH może w krótkim czasie obniżyć się o znaczą wartość. Po drugie krewetki są wrażliwe na nadmiar CO2. Jeżeli masz sterowanie komputerowe to jak najbardziej możesz.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
sagittarius
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 7 stycznia 09, 04:32
Lokalizacja: Chicago

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: sagittarius » 14 czerwca 09, 05:07

Sterowanie mam ale sonda jest w glownym akwa wiec nie bardzo sie przyda.Podlaczylem CO2 rownolegle do krewetkarium przykrecajac zaworek tak ze wiekszosc co2leciala do duzego akwa i po ok 3 godz u krewetek pH spadlo z 7,4 do 6,8 wiec za duzo i za szybko. To pewnie wina malego buforu GH i KH. Wiec CO2 chyba odpada .
Wiecie moze co to za kamienie moga byc(na zdjeciu) bo moze to one podnosza pH a moze 2 korzenie?

[ Dodano: 15 Czerwiec 09, 02:54 ]
Wyjalem te kamienie i podlaczylem znow CO2 ,po godzinie mialem pH 6.8 .Odlaczylem CO2 i to samo zrobilem w drugim akwa z redkami gdzie obnizylem z 7.2 do 6.8 zeby sprawdzic czy tez wroci. W obu jest toen sam zwirek ,korzenie, filtry. Roznia sie tym ze w tym z Crystal red jest ziemia pod zwirkiem i troche piasku oraz duzo wiecej swiatla.
Po 2 godz w akwa z Crystal red pH skoczylo znow do 7.5 a w tym z redkami tez podskoczylo ale tylko do 7.0 . GH i KH bez zmian czyli 7 i 4.
Macie jakis pomysl co sie moze dziac? Krewetki narazie wygladaja ok ,troche sie chowaja pod korzen ale to chyba wina mocnego swiatla.
Nie bardzo moge wymienic podloze bo wlasnie mam duzo malutkich "Yellow shrimp" w tym z Crystalami.


Co moze podnosic pH az tak i jak mozna go utrzymac na 7. ( szyszki, liscie debu?)
200 l ogolne
72l Red Cherry
40 l Yellow shrimp

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: Doody » 15 czerwca 09, 09:47

Kamień w zbiorniku wygląda na łupek i powinien być obojętny dla parametrów wody.
Może coś zbyt szybko wytrąca CO2 z wody.
Przy pH 7,5 i KH 4 stężenie CO2 w wodzie wynosi tylko 4ppm.
przy pH 7,0 i tej samej zasadowości wynosi 12ppm
a przy pH 6,7 to już 24ppm (nadal bezpieczne dla krewetek).
Jeżeli masz jakieś napowietrzanie, to ono usuwa z wody CO2 bardzo szybko i pH rośnie.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
sagittarius
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 7 stycznia 09, 04:32
Lokalizacja: Chicago

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: sagittarius » 15 czerwca 09, 12:03

Mam napowietrzanie wlaczone 24/h .Gdzies czytalem ze krewetki lubia napowietrzona wode ale odlacze na jakis czas i zobacze bo w tym drugim akwa z krewetkami nie ma pompki i faktyczne tam pH tak nie podskoczylo .
A czy korzenie moga podnosic ph tak szybko?( mam tu 3 male korzenie na ktorych rosnie java moss.)
200 l ogolne
72l Red Cherry
40 l Yellow shrimp

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: Doody » 15 czerwca 09, 12:58

Powiedziałbym raczej, że korzenie obniżają pH. Czynnikami podwyższającymi pH są np. muszle, skałki wapienne. Zatwardzając wodę zwiększają tez jej odczyn.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
sagittarius
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 7 stycznia 09, 04:32
Lokalizacja: Chicago

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: sagittarius » 16 czerwca 09, 02:32

Wlasnie to mnie dziwi ze tak szybko skacze pH a GH i KH ani drgnie i jest na niskim poziomie. Jesli nie korzenie to podejrzana jest tylko ta ziemia ktora jest na dnie.
Jest jej tam ok 1-2 cm,czy mozliwe ze po jakims czasie przestanie podnosic pH?
Przez jakis czas moge podmianami co 2 dni obnizac pH ale takie wahania na dluzsza mete to nie jest rozwiazanie.
200 l ogolne
72l Red Cherry
40 l Yellow shrimp

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: Doody » 16 czerwca 09, 07:13

sagittarius pisze:podejrzana jest tylko ta ziemia ktora jest na dnie

Z drugiej strony ziemia to również związki humusowe i jeżeli coś robi z odczynem to raczej na minus.
Moim zdaniem jednak, to że pozbywasz się z wody CO2, jest przyczyna wzrostu pH.
Spróbuj tylko delikatnie poruszać tafla wody, wtedy napowietrzanie zachodzi, a usuwanie CO2 jest mniejsze.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
sagittarius
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 7 stycznia 09, 04:32
Lokalizacja: Chicago

Re: Cos mi podnosi pH, ?

Postautor: sagittarius » 16 czerwca 09, 12:04

Wylaczylem napowietrzanie , obinizylem znow pH do 6.8 i wieczorem sprawdze . Wyjme tez troche zwirku do jakiegos naczynia ,wleje tam wode z RO i zobacze czy tam tez pH skoczy.
200 l ogolne
72l Red Cherry
40 l Yellow shrimp

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości