dojrzewanie akwarium

Awatar użytkownika
emi712
Ryba
Ryba
Posty: 128
Rejestracja: 7 lipca 07, 15:31

dojrzewanie akwarium

Postautor: emi712 » 16 maja 09, 15:55

Chce założyc krewetkarium :) i mam pytanie ile czasu ma dojrzewać akwarium jeżeli zeleje je wodą z dojrzałego zbiornika??

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: Lil Jon » 16 maja 09, 16:01

Podłoże, filtr muszę dojrzeć- 2 tygodnie będzie bezpiecznie. Szczególnie, że ma to być krewetkarium.
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
emi712
Ryba
Ryba
Posty: 128
Rejestracja: 7 lipca 07, 15:31

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: emi712 » 16 maja 09, 16:11

a jeżeli przełoże dojrzały filtr??

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: Jaro69 » 16 maja 09, 16:30

emi712 pisze:a jeżeli przełoże dojrzały filtr??

To niewiele da. Zbiornik nie będzie dalej dojrzały. Większość bakterii nitryfikacyjnych przebywa w podłożu. Jest to zbyt niebezpieczne dla krewetek.
Cierpliwość to cnota akwarysty, a pośpiech przynosi tylko same niepowodzenia.

Awatar użytkownika
emi712
Ryba
Ryba
Posty: 128
Rejestracja: 7 lipca 07, 15:31

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: emi712 » 16 maja 09, 17:58

Czyli normalnie 2 tygonie mam czekać tak?? Myslałam, że troszę mniej jak z wodą z dojarzałego akwa. Więc będe teraz cierpliwie czekać :)

jarcio21
Narybek
Narybek
Posty: 49
Rejestracja: 30 marca 09, 15:19
Lokalizacja: Sieradz

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: jarcio21 » 19 maja 09, 15:30

Witam
również robię restart akwarium i nie chcę popełnić błędów na początku. Więc moja woda kranowa ma takie parametry:

no2-0,01 (tak podaje wodociąg przy pomiarze 0,0)
no3- 5
ph 8
kh 14
gh 18

W akwarium pomiaru dokonałem po 3 dniach i parametry są następujące:

no2- 0,3 (trochę się przestraszyłem że wzrosły)
no3- ok 8
ph - 7,5
kh- 13
gh- 18
wodę mam trochę twardą ale zamierzam dolewać na podmiany destylowanej ok 0,5 l na 12 l podmienianej.
Podłoże to ziemia uniwersalna wymieszana z ziemią z ogródka (wyprażoną) przykryte żwirkiem średnica 1-3 mm filtr FNZ-2 grzałka z termostatem roślinki to trawka, caboba i jeszcze jakieś 2 szt z dużymi liśćmi (Przepraszam nie znam nazw roślinności) Oświetlenie to 2 x 15 W.Podaję też od 2 dni co2 bimbrownia. Rybki to gupiki, kirys pstry, neon, glonojad.

A teraz kilka pytań:

1. Czy to normalne że skoczyło no2 ?
2. Ile świeci na początek ? (obecnie od 9 do 19 czyli 10 h)
3. Czy dobrze robię podając już co2 ? ( 2 strzykawki 10 ml korek z drewna lipowego)
4. Czy podczas dojrzewania robić podmianę wody ?
5 Czy to dobry pomysł z podmianami wody z dolaną wodą destylowanej w takiej proporcji 0,5 l na 12 l wody podmienianej ?

PS. Planuję dołożenie korzenia.
Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki i uwagi.

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: Bobov » 19 maja 09, 15:38

1. To "normalne", ale w niedojrzałym zbiorniku. Masz niepełną przemianę azotową. Ile czekałeś przed wpuszczeniem ryb? Jak NO2 szybko nie spadnie to możesz wytruć ryby. Radzę robić małe podmianki z odstaną wodą.
2. Możesz zacząć od 5-6h i powoli zwiększać co kilka dni (powiedzmy co 5-7). 10-12h to już jest górna granica, a nie na początek.
3. Ja bym poczekał z CO2 aż rośliny dobrze się przyjmą i zaczną go potrzebować bo może dojść do ataku glonów.
4. Teraz jak już masz ryby to co tu mówić o dojrzewaniu... Teraz musisz robić regularne podmiany, aż nie zniknie NO2 do zera bo inaczej wytrujesz ryby.
5. To zależy jakie parametry wody chcesz osiągnąć, ale owszem robi się tak i miesza.

Jakie duże masz to akwa?

jarcio21 pisze:nie chcę popełnić błędów na początku


Już po fakcie...
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: Jaro69 » 19 maja 09, 15:49

Bobov pisze:1. To "normalne", ale w niedojrzałym zbiorniku.

Nie, to nienormalne po 3 dniach. W zbiorniku jarcio21 po prostu nadzwyczaj wcześnie pojawiły się kultury nitrosomonas, co wcale nie oznacza, że jest czymś złym.
Bobov pisze:Ile czekałeś przed wpuszczeniem ryb?

Odpowiedzi udzielamy po przeczytaniu ze zrozumieniem. :czytaj:
jarcio21 pisze:W akwarium pomiaru dokonałem po 3 dniach

Zatem tak czy siak, jeśli ryby są wpuszczone, to nic dobrego z tego nie będzie. Zakładam jednak, że ryby podane w poście są tylko planem odnośnie początkowej obsady.

jarcio21, nie wiem czy nazwać Cię leniem, czy też masz problemy ze wzrokiem.
3 wątki pod Twoim, w tym samym dziale jest temat dokładnie tak samo zatytułowany ttp://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=17746

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: Doody » 19 maja 09, 15:55

Co do podmian to wszystko zależy od podłoża.
Przy podłożach jałowych, nie robi się podmian podczas dojrzewania.
W Przypadku podłoży żyznych, robi się już po tygodniu podmianę około 50% w celu wyeliminowania nadmiaru mikroelementów przedostających się z podłoża do słupa wody.
Przy ADA Amazonii zalecane są dwie podmiany w pierwszym tygodniu po 50%.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: EyeQueue » 19 maja 09, 16:03

Nie będę pisał drugi raz tego samego, ale zwłaszcza 4. punkt wymaga zastosowania. Jedna poprawka:
jarcio21 pisze:Czy to dobry pomysł z podmianami wody z dolaną wodą destylowanej w takiej proporcji 0,5 l na 12 l wody podmienianej ?
Bobov pisze:owszem robi się tak i miesza

Owszem, robi się, ale nie tak. Po co taka podmiana, skoro i tak nie zauważysz w testach różnicy 4% GH. Gdybyś dodawał kilka razy więcej, to co innego (np. 6L -> GH=12, 12L -> GH=9 itd.).
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: Bobov » 19 maja 09, 16:05

Wybacz Jarku ale...

Jaro69 pisze:Nie, to nienormalne po 3 dniach. W zbiorniku jarcio21 po prostu nadzwyczaj wcześnie pojawiły się kultury nitrosomonas, co wcale nie oznacza, że jest czymś złym.


Skoro wpuścił ryby to właśnie, że normalne że to przyśpieszyło proces powstawania.

Jaro69 pisze:Odpowiedzi udzielamy po przeczytaniu ze zrozumieniem. :czytaj:


O nie, nie. To że sprawdził po 3 dniach nie znaczy, że ten trzeci dzień wypadł dzisiaj. Przeczytałem ze zrozumieniem, a Twoja interpretacja nie jest oparta na treści posta więc wybacz.

[ Dodano: 19 Maj 09, 17:07 ]
EyeQueue pisze:Owszem, robi się, ale nie tak.


To fakt nie miałem na myśli dosłownego "Tak" w tych proporcjach ;-)
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

jarcio21
Narybek
Narybek
Posty: 49
Rejestracja: 30 marca 09, 15:19
Lokalizacja: Sieradz

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: jarcio21 » 19 maja 09, 16:16

Ryb jeszcze nie wpuściłem !! tylko takie planuje. Testy wykonałem dziś akwarium powstało w piątek. Więc co2 odstawić ?

Ps. Trawka chyba się przyjęła ponieważ zauważyłem poprawę listki się podniosły i troszkę wydłużyły.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: Jaro69 » 19 maja 09, 16:27

Bobov pisze:Skoro wpuścił ryby to właśnie, że normalne że to przyśpieszyło proces powstawania.

Nawet gdyby wpuścił 100 molinezji do 100l to dalej będę upierał się, że jest to tryb przyspieszony. W normalnym tempie dojrzewania zbiornika pierwsze bakterie pojawiają się bowiem dopiero pod koniec pierwszego tygodnia.
Bobov pisze:Skoro wpuścił ryby...

A gdzie to wyczytałeś? :?
Bobov pisze:To że sprawdził po 3 dniach nie znaczy, że ten trzeci dzień wypadł dzisiaj

A kto napisał, że to dzisiaj? Ja zinterpretowałem podane wyniki z dnia trzeciego. Zatem kiedy niby na logikę miały być wpuszczone ryby?
Bobov pisze:To fakt nie miałem na myśli dosłownego "Tak" w tych proporcjach ;-)

J/w - zrozumienie. :P

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: EyeQueue » 19 maja 09, 16:28

Krótko w kwestii azotynów (NO2). Jeśli to nie jest start, lecz restart, pojawianie się NO2 po 3 dniach nie jest zaskakujące, bo troszkę bakterii zostało pewnie w filtrze.
Pozdrawiam

O ile filtr nie został np. wysterylizowany po jakiejś chorobie/zarazie ;) Jaro69
Ostatnio zmieniony 19 maja 09, 16:31 przez EyeQueue, łącznie zmieniany 1 raz.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

jarcio21
Narybek
Narybek
Posty: 49
Rejestracja: 30 marca 09, 15:19
Lokalizacja: Sieradz

Re: dojrzewanie akwarium

Postautor: jarcio21 » 19 maja 09, 16:41

Przepraszam że wprowadziłem takie zamieszanie ale naprawdę starałem się pisać dokładnie ale zostało wiele nie jasności filtr mam nowy a ten stary teraz mam w małym akwarium gdzie przechowuje glonojada i gupika.
Jeszcze raz przepraszam teraz będę wiedział że fachowcy potrzebują wielu szczegółów.

[ Dodano: 25 Maj 09, 15:15 ]
Mierzyłem dziś parametry wody dzień 10 dojrzewania akwarium.
no2 spadło do 0,1
no3 urosło do 50 :(
Czy to normalne co robić ? Ryb jeszcze nie wpuściłem !
Dosadziłem tylko 2 roślinki teraz mam ich w sumie 6 roślinki rosną ładnie tylko kabomba puszcza korzenie z łodygi :(

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości