Interpretacja parametrów wody

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Interpretacja parametrów wody

Postautor: Suonko » 17 lutego 05, 10:08

No to pozbierałam się w sobie, zakupiłam kilka testów i wczoraj bawiłam się w młodego chemika ;)

pH - 7,5
TwO - 8
TwW - 12 :shock:
NO3 - między 5 a 10 - z mężem stwierdziliśmy, że około 7, ale skala jest co 5.


Jako, że wyniki są powiedzmy średnie, to poradźcie co z tym dalej zrobić.
Co zrobiłam w międzyczasie ...
1. Wstawiłam w filtrze wkład Ammonia-Remover - powinno zbić trochę NO3
2. Zastosowałam EasyBalance - teoretycznie powinno podziałać i na NO3, i na pH, i na Tw
3. ToruMin od dziś będę dodawać w dawkach dziennych, a nie jak dotychczas w tygodniowych.
4. Woda będzie podmieniana w sobotę - około 20L

Co mogę zrobić jeszcze ??
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: kuba!!! » 17 lutego 05, 11:24

czesc.
A dodajesz co2? co2 z butli wysokocisnieniowj obnizy twW i ph.
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Suonko » 17 lutego 05, 12:01

Nie dodaję i raczej się nie zapowiada na to ... Nie mam gdzie schować takiego urządzenia (akwa stoi w salonie na centralnym miejscu, pod spodem są szuflady i otwarte półki). Poza tym roślinki mi rosną, jak dzikie ...

Jakiś inny pomysł ?? Może wkład torfowy do filtra ??
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Dave » 17 lutego 05, 12:06

1. Wstawiłam w filtrze wkład Ammonia-Remover - powinno zbić trochę NO3


A co to za wklad? Jakies rurki ceramiczne, czy wciaz w tym stylu? Mam trche glonow, a pojwiaja sie one przeciez tylko wtedy, gdy w akwarium jest za duzo NO2 i NO3.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Suonko » 17 lutego 05, 12:37

http://www.akwarystyka.com/sklep/produc ... cts_id/768

Wg opisu:
"Żwir amonowy usuwa chlor oraz związki amonowe z wody, najbardziej toksyczne i szkodliwe produkty uboczne powstającego w procesie przemiany materii u ryb. Wkład przeznaczony tylko do akwarystyki słodkowodnej."
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: kuba!!! » 17 lutego 05, 12:52

Mam trche glonow, a pojwiaja sie one przeciez tylko wtedy, gdy w akwarium jest za duzo NO2 i NO3.

nie tylko wtedy. pojawiaja sie rownierz wtedy gdy jest zamontowane zle lub zbyt male oswietleni, nie doborem macro i mikro elementów.
A Ammonia-Remover to jakis zwirek amonowy znajdziesz napewno w um-um.
Suonko,
Jakiś inny pomysł ?? Może wkład torfowy do filtra ??

no to napewno lepszy pomysl niz toruMin.
PS.SUONKO masz filtr kubelkowy?
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Suonko » 17 lutego 05, 12:59

Mam Fluvala 204
wypełnienie:
4* standardowe gąbki
pół koszyka wata perlonowa
pół koszyka amonnia-remover
1 koszyk ceramika Hagena
1 koszyk ceramika Bio Filtusa
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: kuba!!! » 17 lutego 05, 13:29

Ja mam fluvala 203 i jest wypełniony w nastepujący sposób
1-wszy pojemnik ceramika
2-gi pojemnik lawa
3-ci pojemnik gąbka i zwir amonowy
na rurce zaciągającej wode jest zalozony pre-filtr co pozwala na plukanie filtra raz na 6 miesięcy (pre-filtr co tydzien plucze)
Suonko,
pisalas ze masz duzo azotanów wiec wyjmij 1 gąbke i dodaj zwiru amonowego.
PS namawiam do załozeni pre-filtru :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Dave » 17 lutego 05, 14:00

A to mow, ze to sie nazywa zwirek amonowy, bo nazwa Ammonia-Remover jest mi obca. Tetra Toru Min to wyciag z torfu wysokiego, wiec daje takie same efekty, co torf w filtrze.

Cytat:
Mam trche glonow, a pojwiaja sie one przeciez tylko wtedy, gdy w akwarium jest za duzo NO2 i NO3.

nie tylko wtedy. pojawiaja sie rownierz wtedy gdy jest zamontowane zle lub zbyt male oswietleni, nie doborem macro i mikro elementów.


Prawda, moje przejezycznie. Glony pojawiaja sie tez w przypadku NADMIARU makro i mikor elementow.

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Aigel » 17 lutego 05, 14:50

Wyniki testow nei sa zle, mozna troche zbic ph.
NO3 na Twoim poziomie jaki jest u Ciebie w akwa jest marzeniem nie jednego akwarysty :)
Co do twardosci oczywiscie sytuacja Tww>Two jest w fizyce niemozliwa, testy przeklamuja twardosc weglanowa (wynika to z obecnosci pewnych pierwiastkow), nie ma sie jednak co przejmowac podobnie wskazuja w j. Tanganika, wodzie oligocenskiej, moim akwa (leje oligocenska), a tak z ciekawosci Ty masz w akwa wode z gdynskiego wodociagu? Gdzies mam artykul gdzie jest opisane z czego wynika w testach Tww>Two wiec jak kogos to interesuje to poszukam.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Suonko » 17 lutego 05, 15:02

kuba!!! pisze:Suonko,
pisalas ze masz duzo azotanów wiec wyjmij 1 gąbke i dodaj zwiru amonowego.
PS namawiam do załozeni pre-filtru :D


Hmmmm Chyba się wszyscy rozpędziliśmy ;)

NO3 mam około 7 (przyzwoita wielkość jest ponoć do 12, a dramatu nie ma do 40). Mimo wszystko wrzuciłam do filtra żwir amonowy (amonnia-remover -> jakby ktoś nie wiedział - w dosłownym tłumaczeniu "likwidator NO3"). Wstawiłam go wczoraj i dziś albo jutro powtórzę testy. Zobaczymy czy i ile zdziałał.

Sorrki za zamieszanie, ale łatwiej mi było napisać dokładną nazwę - co zresztą miało sugerować, że żwir jest oryginalny Hagena - wystarczyło wpisać nazwę w googlach i w każdym zoo-sklepie takie coś się znajdzie. :twisted:

Kuba!!! Nie wiem czy wiesz, jak wygląda F204. Ja w każdym bądź razie nie wiem, jak wygląda 203. Możesz poszukać w sieci jaka jest konstrukcja. 4 gąbki służą do wstępnej filtracji, po to, żeby syf nie zostawał w akwa, tylko właśnie w filtrze. Oczywiście, jak ktoś chce to może założyć pre-filtr na wlocie, ale mnie się to nie podoba. Nawet jak wyjmę gąbkę, to w jej miejsce trudno będzie wstawić żwir amonowy (czy jakikolwiek inny), bo gąbki stoją w pionie w specjalnym stojaczku :P Możnaby było pokombinować i próbować włożyć jeszcze jakiś materiał filtracyjny koło gąbek, ale nie wiem czy to jest konieczne/wskazane/mądre (??).

Jak już doszliśmy do porozumienia ze żwirem amonowym, to przejdźmy dalej ... Czy polecacie wstawienie dodatkowo wkładu z torfu do filtra ?? Jeżeli wyciągnęłabym watę perlonową, to zmieści mi się w jednym koszyku wkład z torfu.
Jaka kombinacja wg Was byłaby właściwa ?? Tzn zakładając, że będzie ceramika, torf i żwir amonowy ?? Chodzi mi o kolejność układania warstw.

[ Dodano: 2005-02-17, 15:09 ]
Sorrki, że jeden post pod drugim, ale nie chce mi się już edytować ;) :P

Aigel pisze:Wyniki testow nei sa zle, mozna troche zbic ph.
NO3 na Twoim poziomie jaki jest u Ciebie w akwa jest marzeniem nie jednego akwarysty :)


Zbawco !!! Pocieszyłeś mnie :) Myślałam, że jednak to NO3 powinno być dużo niższe :) No to kamień spadł mi z serca 8)


Aigel pisze:Co do twardosci oczywiscie sytuacja Tww>Two jest w fizyce niemozliwa, testy przeklamuja twardosc weglanowa (wynika to z obecnosci pewnych pierwiastkow)


Zupełnie się na tym nie znam. Postaram się powtórzyć testy i podam jeszcze raz co wyszło.

Aigel pisze:a tak z ciekawosci Ty masz w akwa wode z gdynskiego wodociagu?


Dokładnie. Akurat nasze ujęcie jest głębinowe z tzw. źródła Marii. Ponoć to jakieś niezłe źródełko z ponoć dobrą wodą. Jest tylko trochę twardawa (bez przesady oczywiście) i chyba ma sporo żelaza albo innego pierwiastka, bo w łazience robi mi się różowo czerwony osad.

Aigel pisze:Gdzies mam artykul gdzie jest opisane z czego wynika w testach Tww>Two wiec jak kogos to interesuje to poszukam.


Chętnie poczytam :) :) :)
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: kuba!!! » 17 lutego 05, 16:47

Suonko,
Kuba!!! Nie wiem czy wiesz, jak wygląda F204. Ja w każdym bądź razie nie wiem, jak wygląda 203. Możesz poszukać w sieci jaka jest konstrukcja. 4 gąbki służą do wstępnej filtracji, po to, żeby syf nie zostawał w akwa, tylko właśnie w filtrze.

fakt mowiłem o 204 a myslałem o 203 wiec przepraszam.
jak juz pisalem ja bym dal torf zamiast toruMin.
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Suonko » 17 lutego 05, 16:51

Hehe Nie ma sprawy ... POGADALIŚMY sobie ;)
A poważnie, to jak będę przy okazji czyścić filtr, to wywalę watę i wstawię worek z granulkami torfowymi i to będzie chyba najlepsze rozwiązanie.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Aigel » 17 lutego 05, 20:10

Suonko pisze:Chętnie poczytam :) :) :)


Calego artykulu nie przepisze, jestem za leniwy, a do tego tam pelno jakis wzorow, ale w skrocie:
Testy akwarystyczne na twardosc weglanowa mirza tak naprawde twardosc zasadowa, te dwie twardosci sa zazwyczaj identyczne, ale nie zawsze. W uporszczeniu twardosc weglanowa to weglany i wodoroweglany jonow dwuwartosciowych, a twardosc zasadowa jonow dwu i jednowartosciowych. Dla akwarystow wazniejsza jest twardosc zasadowa, czyli to co mierzy test :)
To tak mniej wiecej o to chodzi w calym artykule.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Interpretacja parametrów wody

Postautor: Suonko » 18 lutego 05, 09:41

Wczoraj wieczorkiem powtórzyłam testy. To ja się walnęłam z tymi TwO i TwW :oops:
Powtórka testów była bardzo dokładna i robiłam wszystko naprawdę uważnie :mrgreen:

Wczorajsze wyniki są następujące:

pH - 7,5
TwO - 10-11
TwW - 8
NO3 - 5 !!
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości