T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Thom (AS) » 2 marca 05, 10:32

Zabieram się za modyfikacje oświetlenia w akwa, a raczej zabrałem się miesiąc temy za przemyślenia tej modyfikacji :lol: :lol: :lol: , mam akwa 300 L a w nim 2x30 W T8 :cry: aż się płakać chce jak śię patrzy na to światło i na te marne rośliny :oops: , a zastanawiam się tylko jakie oświetlenie dać teraz rozmyślam czy dać 4 x 54 W T5, czy może 2 x 150 W HQI, tylko obydwie rzeczy drogie i zanim zainwestuje chce to dobże przemyśleć, więc co ile wymienia się żarnik HQI :?: , bo świetlówki T5 na zapłonie elektronicznym tak do około 2 lat pociągną, a nie wiem co ile żarniki się wymienia :?:
No i T5 oczywiście są mniejszymi łakomczuchami i nie zeżrą tyle prądu, ale z drugiej strony to niczum nie otrzyma się takich refleksów świetlnych w baniaku jak HQI :!: :wink:

Pomóżcie, naprawde niewiem co wybrać T5 czy HQI :?: :roll:
POZDR

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Dave » 2 marca 05, 17:32

Ja jestem za T5. Tansze, latwiej naprawiac i mozna wybieac z posrod wielu swietlowek. Z tego, co wiem to zarniki HQI trzeba wymieniac, co roku.

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Thom (AS) » 2 marca 05, 19:18

Ja tak zawsze myślałem, ale ostatnio ktoś mi powiedział że co 3 lata chyba :!:

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Dave » 2 marca 05, 21:24

Moze wytrzymaja dluzej, ale musialbys kupic najlepsze zarniki na rynku. A te wiadomo, ile kosztuja.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: dadi321 » 2 marca 05, 23:57

hqi takie zwykłe najtańsze żarniki swiecą ok 2-3 lat ostatnio zakładałem chyba leuci o barwie 4200 jesli chodzi o pobór prądu to musisz go przeliczyc na moc swietlną zródła hqi 150W ma ok 12500lux nie wiem ile ma ją t5 58W ale podobno moc świetlna tych żródel z 1Wata jest bardzo podobna natomiast jeśli akwarium jest głębsze niż 50cm to zaleca się stosowanie hqi gdyż przy swietlowkach dno akwarium jest niedoświetlone a ijeszcze jedno są hqi o mocy 70W te mają ok 5500 lux do 6000 zależnie od producenta natomiast przy zastosowaniu zapłonu elektronicznego moc swietlna wzrasta ok 20% tylko że koszt takiego zapłonu to ok 300zł dla 70W żarnika i 370zł dla 150W

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Thom (AS) » 3 marca 05, 10:01

Moje akwarium ma 60 cm, tak myślałem właśnie że koło 3 lat żarniki wytrzymują, ale pozostają jeszcze pytania :

1. Czy HQI naprawde zeżre tak dużo prądu, chciałbym 2 lampy po 150 W zastosować :?:
2. No i drugie pytanie który układ zapłonowy szybciuej się zużywa, czy układ elektroniczny do T5, czy układ standardowy od HQI, bo wiadomo że z czasem stateczniki i ukłądy się wypalają, tylko jak jest ze zużywalnościa :?:

Przy zastosowaniu HQI był by fajny zbiornik otwarty, ale jeszcze oczywiście jest parowanie wody :?
POZDR

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Dave » 3 marca 05, 14:25

Wedlug kalulatora oswietlenia 300 W HQI kosztuje miesiecznie ok. 38 zl.

Przy zastosowaniu HQI był by fajny zbiornik otwarty, ale jeszcze oczywiście jest parowanie wody
POZDR


Tylko pokryj akwarium, jaks siatka tak, aby Ci ryby nie wyskakiwaly. Skalary wbrew pozorom nawet czesto wyskakuja z nieprzykrytego akwa.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: dadi321 » 3 marca 05, 23:36

trudno powiedzieć jaka jest żywotność układów zapłonowych ja uzywam hqi od 3 lat i jeszcze nie wymieniałem zapłonników ani dławików największym zagrożeniem jest odpalenie zużytej lampy gdyż taki żarnik staje się mostkiem i robi zwarcie jeśli nie ma zabezpieczenia to dławik musi się spalić
jesli chodzi o zużycie prądu to dwa hqi 150 W daje pobór 300w ale natezenie swiatła ok 25000 luxów aby uzyskac takie natężenie oswietlenia musisz zastosować t5 o podobnej mocy tak że nic nie zaoszczędzisz chyba że nie potrzebójesz tak dużej ilości swiatła wowczas zastosuj mniejsze moce żarników są dostępne 70W

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Thom (AS) » 4 marca 05, 10:58

No raczej wole dać 2 x 150 W niż 2 x 70 W HQI bo zbiornik ma być roślinny, tylko obawiam się o to zużyce pradu bo to żarłoki straszne a i dochodzi jeszcze właśnie żywotność układu zapłonowego, na allegro znalazłęm takie lampy, jak bym kupował HQI to chyba te lampy własnie i niewiem jak tu jest z bezpieczeństwem układu zapłonowego :

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=43406361

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=43736054


A sam HQI nie zamierzam robić, z oprawy po reflwktorze, mój znajomy tak eksperymentował i miał taką sytuacje, żarnik HQI jest dłuższy od zywkłego reflektora więc musiał wyciąć w wewnętrznej obudowie dziurki po bokach i wstawić inną iprawke na żarnik, no i styki od żarnika dotykały metalowej obudowy, więc zdarzało się że na obudowie pokazywało się napiecie 4600 V :? :shock: :? , co by nie robił z lampą to wszystko w grubych gumowych rękawicach, wole nie myśleć co by się stało jakby tego dotknął goła ręka, a coś kombinował później i próbował to odizolować uszczelkami gumowymi ale to nic nie dało bo jak żąrnik był zamknietej obudowie to rozgrzewał się do temperatury 80 stopni C, nawet wyjęcie szkiełka nic nie dało bo temperatura i tak wynosiła 60 stopni C, i zaraz topiła gumową uszczelke :(

Więc nie ma sensu robić samemu lampy jak już to kupić, ale to i tak prądu będzie żarło :wink:

Pozostają jeszcze T5 i chyba na nie się zdecyduje, jeszcze do końca nie wiem ale chyba T5, bo jak sobie zrobiłem kalkulacje kosztów utrzymania i wykonania T5 czy T8, to na początku T8 było tańsze bo ukłądy zapłonowe tanie, ale świetlówki są drogie bo najtańsze po 40 zl spotykałem, a T5 tylko na początku kosztują dużo bo mają elektroniczny ukłąd zapłonowy, ale dzieki zastosowaniu takiego układu spada zużycie energii i zużycie świetlówek, T5 dają także więcej światła w lm niż T8, więc sumując trzy letnie koszty utrzymania T5 a T8 wyszłęm prawie na 0, bo dochodzi do T8 jeszcze to że świetlówki raczej regularnie co rok się przepalają, a T5 spokojnie pociągnie dwa lata :wink: :!:

No to chyba taki mój wykład :D
POZDR

Trax2005 trax2005

???

Postautor: Trax2005 trax2005 » 7 marca 05, 23:10

Moze ktoś opisze co jest potrzebne by miec pełny zestaw hqi a co trzeba do t5 i t8 czym one się także różnią! a i przy hqi trzeba miec niskie azotany by glony nierosly intesywnie.
Napiszcie przyblizone ceny części . Dzienki :ok:

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: Thom (AS) » 8 marca 05, 08:08

Do T5 potrzebne ci są dwa stateczniki elektroniczne, zależnie od mocy świetlówek kosztują od 70 do 110 zl, do tego oczywiście oprawki i świetlówki :wink:

Do T8 tak samo potrzeba stateczników ale mogą być one magnetyczne które są po około 10 zl, a także elektroniczne które kosztują w granicach 40-70 zł, no i jak zwykle oprawki i świetlówki :wink: :!:

Do HQI potrzeba kondensator, statecznik, oprawke żarnika, żarnik i zapłonnik, ale HQI nie radze robić samemu, bo na obudowie jak wcześniej pisałem może pokazać się napiecie około 4600 V :roll:
Ceny HQI są dosyć wysokie, ale w granicach 200 zl zrobisz samemu lampe, można kupić gotowe na allegro po 190 zl, lub w którymś ze sklepów internetowych po około 300 zl :roll: :shock:

POZDR

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: T5 czy HQI...oto jest pytanie ??

Postautor: dadi321 » 20 marca 05, 23:43

za ok 200 zł można kupić gotową oprawę hqi firmy brilux wiec przerabianie opraw halogenowych jest bezcelowe można też kupić oprawy po 120zł ale nie posiadaja one urządzenia zapłonowego ja takie własnie mam gdyż są one przystosowane do zabudowy w suficie podwieszanym i maja regulacje kata swiecenia koszt urzadzenia zapłonowego to ok 80zł i wbrew powszechnej opinii można go polaczyc z lampą za pomoca kabla o długości nawet 3 m u mnie na takim pracują i odpalaja bez najmniejszych problemów no i oczywiście trzeba doliczyc koszt zarnika to od 50 do 100zł oczywiscie dotyczy akwariów słodkowodnych bo zarniki specjalistyczne o bawie powyżej 5200 sa duzo droższe

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości