Mała ilość CO2 w akwarium .

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 12 maja 10, 11:13

Witajcie.Zacznę od początku. Od dłuższego czasu zakwaszam wodę HCI bardzo trudno jest mi zbić pH ,ciągle mi wraca do poziomu ponad 7,6 (wyższych wartości moje testy nie wykazują
) ,spada najniżej do 7,0 i to krótko po zmianie wody na zakwaszoną HCI ale nie w tym rzecz. Problem polega na tym że mam bardzo mało CO2 w wodzie (jeśli tabelka CO2,pH,KH jest prawdziwa to mam 1,0-1,7 mg/L zapewne dlatego tyle trwa zbijanie pH).KH jest równe 2 . Chciałbym was spytać co tak małe stężenie dwutlenku węgla może mieć za negatywne skutki ,albo bardzo negatywne w akwarium?
Pytanie do EyeQueue czy przy tak niskim KH jakie mam możliwe jest dozowanie CO2 i stabilne pH przy tym ?
Pozdrawiam
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

zbignief
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 4 maja 10, 21:00

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: zbignief » 17 maja 10, 06:04

Kto ci doradził żeby wlewać hcl do akwarium? To kosmiczna głupota jakaś. Ludzie walczą żeby chloru nie mieć w wodzie za pomocą uzdatniacza a ty go sobie sam dolewasz.

ph jest ciężko zmienić >> bo to ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych...
KH "daje" pewną tzw pojemność buforową. Więc początkowo jak dozujesz CO2 to ph nie zmienia sie prawie wcale ale jak wyczerpie się pojemność buforowa wody to ph może szybko się zmienić. Tym sposobem kiedy udało mi się kiedyś zbić ph wody morskiej do 5...
w wodzie nie ma CO2 tylko kwas węglowy wiec jak dozujesz CO2 to tak jak byś wlewał kwas tylko że nie zawiera on chloru ani innych trucizn.


Najlepsze rozwiązanie to zakup tzw ph komputera >> może on dozować CO2 tak żeby utrzymać stałe ustawione przez ciebie ph

pozdr

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 17 maja 10, 06:53

Witaj.
Kto ci doradził żeby wlewać hcl do akwarium? To kosmiczna głupota jakaś. Ludzie walczą żeby chloru nie mieć w wodzie za pomocą uzdatniacza a ty go sobie sam dolewasz.

EyeQueue i bardzo dobrze mi doradził i nie wlewam go bezpośrednio do akwarium tylko dolewam go do wody którą podmieniam . Nie stosuje jakiś śmiesznych uzdatniaczy wody bo to strata pieniędzy tylko , chlor bardzo szybko uwalnia się z wody do atmosfery .
Nie zrozumiałeś mojego pytania . Pytałem jakie są konsekwencje małej ilości CO2 w akwarium i czy przy bardzo niskim KH (KH-2)jest możliwe dozowanie dwutlenku węgla (przy tak niskim KH podczas dozowania może pH ulegać znacznym wahaniom )
Pozdrawiam
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: deXter » 17 maja 10, 07:07

zbignief pisze:Najlepsze rozwiązanie to zakup tzw ph komputera >> może on dozować CO2 tak żeby utrzymać stałe ustawione przez ciebie ph


My też możemy sobie robić za pH komputer ;]
Tylko czy ilość podane CO2 nie będzie już przesadą tu chodzi tylko o to aby nie zatruć ryb więc prawdopodobnie kolega będzie jechał na granicy przyduchy.

Zgnief a co TY tak do tego chloru?
Ludzie się go pozbywają serio? A wiesz co podajesz w nawozie ;>
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 17 maja 10, 07:10

Siema deXter.Z tabelki pH i KH wynika że stężenie w moim akwarium wynosi 1,0-1,7 mg/L to raczej za duchy nie ma :dzieki: żadnej wręcz nadmierne natlenienie dlatego myślę nad zakupem CO2 .
Pozdro
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

zbignief
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 4 maja 10, 21:00

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: zbignief » 17 maja 10, 07:54

No to życzę wam powodzenie we wlewaniu chloru do wody. To ze tracę czas i wam bezinteresownie pomagam wynika tylko i wyłącznie z mojej uprzejmości. Nie moje akwarium, nie moja sprawa... jak dla mnie możecie sobie wodę królewską lać do akwarium

dexter mistrzu w nawozach jest masa różnych pierwiastków i każdy pierwiastek przy zbyt dużym stężeniu jest toksyczny.
Weźmy np miedź >> przykładowo wrzuć do morskiego akwarium miedzianą monetę to wszystko ci zdechnie. Nalej za dużo pierwiastków śladowych np kenta i tez ci wszystko zdechnie.

dexter założę się ze wydasz 10 razy więcej jak zaczniesz sobie sam klepać ph komputer... DIY jest spoko ale nie wszystko opłaca się samemu robić.


przeczytaj sobie mistrzu co to jest pojemność buforowa i sam odpowiesz sobie na swoje pytanie...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: deXter » 17 maja 10, 13:12

Ja nie mówię o robieniu pH metru. wystarczy wyregulować podawanie CO2 ;]
zbignief pisze:wynika tylko i wyłącznie z mojej uprzejmości.

Dzięki Ci łaskawco

Jednak jeżeli chodzi o chemie bardziej będę wierzył IQ niż komu kol wiek innemu ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 18 maja 10, 00:36

Je również będę wierzył IQ a nie Tobie. Bardzo wielu akwarystom na tym forum pomógł dzięki swojej potędze wiedzy o chemii . Wytłumaczył ważne procesy i reakcje chemiczne i pomógł to zrozumieć nawet ludziom bardzo ,,antychemicznym,, .
Pozdrawiam
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: EyeQueue » 5 czerwca 10, 12:45

Przepraszam, że dopiero teraz, ale jakoś ostatnio zaniedbałem fora akwarystyczne...
W zamian postaram się udzielić odpowiedzi wyczerpującej.
Najpierw jednak sobie pojeżdżę... Obrazek
zbignief pisze:Kto ci doradził żeby wlewać hcl do akwarium?

Ja. To już wiesz.
zbignief pisze:Ludzie walczą żeby chloru nie mieć w wodzie za pomocą uzdatniacza
Czyżby nauka przeoczyła doniosły wynalazek uzdatniaczy, które posiadają zdolność transmutacji chloru w inny pierwiastek???
Aaaaa..., pewnie chodziło Ci o tzw. wolny chlor, czyli Cl2, bardzo toksyczny już w znikomych ilościach. Tylko, że w kwasie solnym go nie ma...
Trzeba umieć rozróżniać postać pierwiastka, bo idąc tropem Twojego rozumowania, ozon jest bezpieczny – to przecież tlen...

zbignief pisze:w wodzie nie ma CO2 tylko kwas węglowy

Owszem jest. Nawet w szkole (sądzę, że w gimnazjum) uczą, że nie ma związku H2CO3, tylko jest CO2/aq/. Co zresztą nie jest prawdą, tylko uproszczeniem. H2CO3 w wodzie jest, ale w ilości ok. 400 razy mniejszej niż CO2. Można więc go pominąć. Czemu o tym piszę?
Bo:
zbignief pisze:To ze tracę czas i wam bezinteresownie pomagam wynika tylko i wyłącznie z mojej uprzejmości.

Ja z kolei nie uważam, by pomaganie innym było stratą czasu. Ale każdemu wolno mieć własne zdanie. Natomiast niedobrze, jeśli bezinteresownie wprowadza się ludzi w błąd, bo celowe takie działanie to zła wola, a bezinteresowne - niedouczenie.

A zatem pokory trochę, Zbigniefie, bo nie wszystkie rozumy jeszcze zjadłeś.

Co nie znaczy również, że nie zjadłeś żadnego, bo z poniższym się zgadzam:
zbignief pisze:Najlepsze rozwiązanie to zakup tzw ph komputera

Oczywiście, o ile kogoś na to stać.
Sam jestem przeciwnikiem podawania CO2, gdyż preferuję rybki nad rośliny, a posiadając gatunki raczej delikatne, nie chcę im szkodzić. Podawanie CO2 wiąże się z przesuwaniem równowagi CO2 + H2O = HCO3– + H+ w prawo. W wyniku zwiększa się stężenie zarówno jonów wodorowęglanowych, jak i wodorowych. Tych pierwszych jest w wodzie bardzo dużo i zmiana będzie niezauważalna (każdy może sam sprawdzić, mierząc KH przed i po nasycaniu CO2). Z kolei jonów H+ jest w wodzie malutko i nawet niewielka ich ilość powstała w powyższej reakcji będzie miała spory wpływ na ich całkowite stężenie, odczytywane przez nas w postaci wykładniczej, jako pH. Zmiana ta jest łatwo przewidywalna, co za chwilę pokażę. Nie jest jednak łatwo sterowalna i to jest mój podstawowy zarzut do dozowania CO2. Regulacja nawet na butli ma mizerną dokładność, a w przypadku bimbrowni nie można o nie mówić w ogóle. W rezultacie pH wynikające z podawania CO2 jest przypadkowe i wychodzi "w praniu". Można oczywiście stosować metodę "prób i błędów", jednak to nie koniec problemów. Drugi, ważniejszy problem wynika z przyczyny stosowania CO2, czyli... roślin. Dobrze nawożone i oświetlone rośliny są w stanie skonsumować znaczne ilości CO2. Ale tylko dobrze oświetlone. Po zgaszeniu światła procesy fotosyntezy ustają (nie natychmiast, ale to bez znaczenia) i konsumpcja CO2 spada do zera. A dozowanie - nie (dochodzi też cały czas oddychanie roślin i zwierząt, ale to ilości znacznie mniejsze niż typowe dozowanie). W rezultacie pH gwałtownie spada po wyłączeniu oświetlenia i rośnie po włączeniu. Różnice zależą od ilości i szybkości wzrostu roślin, więc są kompletnie nieprzewidywalne. Dopasowanie doświadczalne jest teoretycznie możliwe (butla, reduktor, zawór trójdrożny i dwa zawory precyzyjne), ale jeszcze nie słyszałem, by ktoś je stosował.
Jedyny praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na utrzymanie stabilnego pH jest komputerowe sterowanie zaworem CO2. Specjalna elektroda pełni rolę czujnika pH i w razie jego spadku ilość CO2 jest redukowana, a w razie wzrostu - zwiększana. Wielu hodowców cennych ryb stosuje to rozwiązanie, redukując dobowe wahania pH do poziomu 0,1. Większość akwarystów jednak nie ma chęci lub możliwości finansowych, by je zastosować. Co wtedy?
Wtedy wymyślono regułę, by KH wynosiło nie mniej niż 4, dla uniknięcia gwałtownych zmian pH. A może ta reguła była wymyślona do czegoś zupełnie innego? Przy dobrze działającej filtracji biologicznej powstaje z amoniaku kwas azotowy. Obecność buforu wodorowęglanowego pozwala na zneutralizowanie tego kwasu. Pod nieobecność buforu (KH=0) powstający kwas azotowy może szybko obniżyć pH do poziomu np. 4. Nie wszystkim w akwarium się to spodoba. Co nie oznacza, że nie da się mieć stabilnego pH przy niskich KH (np. 0,1) – sam tak mam. Wymaga to jednak większej uwagi i kontroli pH.
A co z CO2?
Będziecie zaskoczeni.
Na poniższym wykresie przedstawiłem zmiany pH dla wody o temperaturze 24°C (siła jonowa 0,005 mol/dm3), dla różnych wartości KH.
Obrazek
I co się okazuje? Zmiany mają identyczny charakter, niezależnie od KH! Jedyna różnica to poziom pH, w oczywisty sposób zależny od KH, jednak zmiany są we wszystkich przypadkach takie same. Co warto zauważyć, im mniejsze stężenie CO2, tym bardziej stroma jest zależność, czyli tym większe zmiany pH mogą mieć miejsce. Z kolei dla stężeń CO2 w zakresie 15-40ppm zmiany pH mieszczą się w 0,5 jednostki.
Jakie wnioski praktyczne płyną z tych obliczeń?
Po pierwsze, jeśli już podawać CO2, to sporo. Oczywiście trzeba mieć na względzie możliwe zatrucie ryb i nie przekraczać 30-40ppm. Z drugiej strony, podawanie 5-10ppm może spowodować znacznie większe wahania dobowe pH, co może rybom zaszkodzić bardziej.
Po drugie, nie ma "magicznej" granicy bezpiecznego KH (z punktu widzenia podawania CO2). Zmieniając KH (przez mieszanie z wodą RO, na przykład) możemy sterować wartością pH, którą uzyskamy w akwarium.
Po trzecie, jeśli nie mamy możliwości sterowania komputerowego, trzeba postarać się, by różnice dobowe pH nie przekraczały 0,3 jednostki (tyle jest całkiem bezpieczne, 0,5 to już granica, której lepiej nie przekraczać). Zatem trzeba tak dobrać dozowanie CO2 i oświetlenie (sic!) by za dnia było np. 25ppm CO2, a w nocy 15ppm. Dobry test pH (na stałe) i KH (podczas podmian) są zatem niezbędne.

Na koniec krótkie wyjaśnienie:
Nie ma żadnych negatywnych skutków niskiego stężenia CO2 w akwarium z punktu widzenia ryb. Jeśli chodzi o rośliny, będą po prostu wolniej rosnąć.
I sprostowanie:
myszkowski1989 pisze:stężenie w moim akwarium wynosi 1,0-1,7 mg/L to raczej za duchy nie ma :dzieki: żadnej wręcz nadmierne natlenienie

Ilość CO2 i O2 w akwarium są z grubsza niezależne od siebie i nie można wnioskować o jednym z pomiarów drugiego. Pisałem już o tym szczegółowo w Twoim wątku.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
spider72
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 lipca 09, 19:53
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: spider72 » 5 czerwca 10, 18:03

EyeQueue pisze:A co z CO2?
Będziecie zaskoczeni.
Na poniższym wykresie przedstawiłem zmiany pH dla wody o temperaturze 24°C (siła jonowa 0,005 mol/dm3), dla różnych wartości KH.


Cóż ja jestem zaskoczony, ale mam prawo bo chemikiem nie jestem :smile: , choć chemia jest mi nie obca zwłaszcza ta prostsza na poziomie dawnego liceum.

Niemniej mając zawsze w głowie KH jako pojemność buforową zawsze kojarzyły mi się większe spadki pH przy dozowaniu CO2 w miękkiej wodzie. Z wykresu wyraźnie widać, ze po prostu średnie pH wody będzie niższe, natomiast same jego zmiany będą właściwie podobne, czyli dość bezpieczne dla ryb. Sam mam co prawda 2dKH w kranie i w akwarium i dozuję dużo CO2 i średnie dobowe wahania pH mam około 0.4, ale po prostu myślałem, że mam szczęście i dobrze zgrałem okres świecenia z cyklem dozowania gazu.
Na poczatku nawet sztucznie podnosiłem KH do 4dKH dodając KHCO3 lub K2CO3 z troski o ryby, ale potem mi się jakoś odechciało, a że skoki pH były podobne, to przestałem to robić.
Teraz jestem dużo spokojniejszy, no i jak wynika z Twojego opisu, chyba kolejny mit krążący wśród akwarystów roślinnych, że przy dozowaniu CO2 KH powinno być większe niż 4dKH ze względu na duże skoki pH można uznać za obalony, bo z wykresu wyraźnie widać, że w zakresach w jakich poziom CO2 w zbiornikach roślinnych się kształtuje 20-40 ppm CO2, spadki pH będą bardzo podobne (krzywe prawie równoległe w tym zakresie).
Problemem może tylko być gdy ktoś w nocy w zbiorniku roślinnym stosuje obfite napowietrzanie, ale prawie nikt tego w zbiorniku roślinnym nie robi, bo tlenu od roślin raczej w takich zbiornikach nie brakuje.
Dzięki za ten użyteczny i uspakający post :ok: i myślę, ze nie będziesz miał mi za złe jeżeli w przyszłości użyję tego wykresu, aby uspokoić innch akwarystów dozujących duże ilości CO2 w miękkiej wodzie.

Jeżeli chodzi o podatność ryb na zatrucie CO2 (toksyczny poziom) to zależy on od wielu czynników. Gdy dozujemy dużo CO2, to jest ważnym, aby nie dozować go w nocy, wtedy ryby mają czas aby pozbyć się nadmiaru CO2 z krwi i mogą znieść wyższe jego stężenia w ciągu dnia, tym bardziej, że w ciągu dnia w zbiorniku roślinnym woda jest maksymalnie wysycona tlenem (bąblowanie roślin). Inny czynnik to temperatura wody w zbiorniku i duży wpływ ma też prędkość przepływu wody i jej cyrkulacja. Przy niższej tempertaurze i dużym przepływie wody (zwanym przez niektórych pralką) ryby czują się całkiem komfortowo nawet przy stężeniu gazu w granicach 40ppm, choć zależy to również od gatunku ryb, niektóre mogą być wrażliwsze, ale ja widocznie takich nie mam.

Odnośnie wahań pH, to wiele gatunków ryb z ameryki południowej dość komfortowo może znosić znaczne większe wahania niż 0.5pH. W niektórych małych płytkich jeziorach mocno zarośniętych o bardzo miękkiej wodzie dobowe wahania pH wynoszą nawet 3pH. Ale które to konkretnie gatunki to teraz mi trudno powiedzieć, bo musiałbym poszperać.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: EyeQueue » 5 czerwca 10, 21:04

Dodam, że pogląd ten (o potrzebie wyższego KH) jest na tyle rozpowszechniony, że sam byłem zaskoczony wynikiem obliczeń i sprawdzałem kilka razy.

Natomiast jak najbardziej wyższe KH lepiej zabezpiecza przed spadkiem pH na skutek powstawania kwasu azotowego. Tyle że to raczej nie dotyczy holendrów.

A co do ryb i dobowych zmian pH, oczywiste są różnice wrażliwości pomiędzy gatunkami, podobnie, jak to jest w przypadku amoniaku lub azotanów. Jeśli nie mamy wiarygodnych danych szczegółowych, bezpieczniej jest przyjąć mniejsze wartości.

Pozdrawiam

PS. Jeśli wykorzystasz mój wykres, odnajdę Cię i zabiję, a potem zabiję wszystkich akwarystów w Wick, Edynburgu, Glasgow i na Szetlandach (dlaczego akurat Szetlandy - nie wiem, ale tam też pozabijam)! :twisted:
A poważnie, to piszę na forach dla ludzi, a nie przeciw nim. Podobnie jak Ty. Jeśli ktoś jeszcze skorzysta, tym lepiej.
Ostatnio zmieniony 6 czerwca 10, 16:10 przez EyeQueue, łącznie zmieniany 1 raz.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
spider72
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 lipca 09, 19:53
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: spider72 » 6 czerwca 10, 11:33

EyeQueue pisze:dlaczego akurat Szetlandy - nie wiem, ale tam też pozabijam

Może dlatego, ze te wyspy też należą do Szkocji, zostaną Ci jeszcze do spacyfikowania Orkady i Hybrydy, również szkockie wyspy :mrgreen: .
Dzięki za pozwolenie używania wykresu, nie zapomnę wspomnieć o źródle pochodzenia, a jak bym nawet zapomniał to wykres i tak jest podpisany okiem znanym przez wielu :smile: .
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 6 czerwca 10, 22:32

Siemacie .Witaj znowu EQ ,myślałem już że odeszłeś na dobre :-( W tej chwili w akwa po wielokrotnych podmianach (ponad 1000 L wodę zakwaszonej HCl pół na pół z RO ) mam pH 7,2 wieczorkiem , KH - 2 . Doszedłem do wniosku że jednak muszę kupić zestaw CO2 z dwóch powodów .
1.Moje rośliny są ciemno zielone i ich kolor jest mało ,,żywy,, .
2.Chciałem przez dozowanie CO2 zejść z tym pH do 6,5 .
W planach mam zakup butli CO2 i wszystkich gadżetów do jego dozowania oraz elektrozawór który podłączę pod zegar czasowy .Zegar czasowy ustawie w taki sposób aby załączał CO2 około godzinę po załączeniu światła i godzinę przed wyłączeniem co o tym sądzicie ?
Za i przeciw .
Pozdrawiam

[ Dodano: 6 Czerwiec 10, 23:48 ]
Tutaj moja opcja na CO2 z allegro http://www.allegro.pl/item1057807164_ko ... butla.html .Może kolega spider72 coś mi powie na temat tej aukcji z allegro bo zauważyłem że posiadasz CO2. Drogo ? Tanio ? Wszystko tam jest niezbędne ? Dosyć słabo znam się na technice CO2 także zdam się na twoją wiedzę ;-) .
pozdrawiam
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

adeptmarine
Narybek
Narybek
Posty: 76
Rejestracja: 9 września 08, 09:39
Lokalizacja: Mława

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: adeptmarine » 6 czerwca 10, 23:10

z moich obserwacji wynika że nie należy wyłączać co2 na noc ponieważ skoki są w ph bardzo duże, a mam kh 5 przy twoim kh 2 też będzie podobne.
skoki były z 6.8 na 7.5 więc bardzo duże po zostawieniu co2 na noc ph utrzymuje się na poziomie 6.8-7 wiec w miarę.
wszystkie podzespoły w tym zestawie są niezbędne i radze podłączenie elektrozaworu na sztywno do reduktora i zaworka dławiącego wtedy mniejsze ryzyko rozszczelnienia a uwierz mi że siedziałem już przy rozszczelnieniu i nie wiedząc o tym i coś mi się zaczeło w głowie kręcić od razu wietrzenie i zmiana konfiguracji na sztywno.
aha kostka lipowa jest o wiele lepsza niż te wszystkie ceramiczne dyfuzory, sprawdziłem 2 różne dyfuzory i nie ma porównania z dobrze zrobioną kostką lipową.
jeśli dobrze poszukasz i skompletujesz wszystko sam to możesz zaoszczędzić około 100zł
ja miałem farta bo butlę 6kg napełnioną kupiłem za 80 zł
jeśli ktoś jest chętny to zapytam faceta bo miał trochę tych butli czy nie ma czegoś jeszcze na sprzedanie.

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Mała ilość CO2 w akwarium .

Postautor: myszkowski1989 » 7 czerwca 10, 08:18

No też w tym kierunku myślałem żeby wydać mniej i popatrzałem jakby te wszystkie ,,części pierwsze ,, kupił bym osobno bo pewnie w całym tym zestawie to jest drożej.Wyszło mi że jak bym sam skompletował niektóre rzeczy to faktycznie byłoby taniej o jakieś 80 zł tylko jakbym osobno zaczął wszystko kompletować po kolei to za parę przesyłek zapłaciłbym te 80 zł. ]
skoki były z 6.8 na 7.5 więc bardzo duże po zostawieniu co2 na noc ph utrzymuje się na poziomie 6.8-7 wiec w miarę.

No dobra ale jak będę miał CO2 w nocy włączone to rośliny tego nie będą wchłaniać bo w nocy proces fotosyntezy ustaje .CO2 będzie się wtedy gromadzić aż się zrobi toksyczne dla ryb . Tak mi się wydaje .
aha kostka lipowa jest o wiele lepsza niż te wszystkie ceramiczne dyfuzory, sprawdziłem 2 różne dyfuzory i nie ma porównania z dobrze zrobioną kostką lipową.

Co to jest ta kostka lipowa ?
Pozdro
375 L azja płd-wsch tetra tec 2400 Sumiki szkliste,cierniooczki,zbrojniki
ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA ! -> -> -
> http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=25558

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości