Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zbudować filtr do oczka wodnego?
Autor Wiadomość
kerad24
Ikra

Wysłany: 14 Maj 05, 13:51   Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

Witam od wielu lat posiadam oczko wodne ok. 20 000 litrów największym problem jest oczywiście brak przejrzystej wody. Chciałbym wykonać filtr który by oczywiście oczyścił wodę. Prosze o radę jak to zrobic.

AnUBiS 
Ryba
100l

Wysłany: 14 Maj 05, 14:30   

hmmm... jak zbudowac to nie wiem... ale w zwyklych fontannach do oczka wodnego jest odrazu filtr... ;)
Kabomba, moczarka, Żabienica opacus, Skrzydłokisć, mech jawajski i inne...

august8 
Ryba
Marcin

Wysłany: 15 Maj 05, 00:52   

poszukaj na forum w div www.discus.org.pl jest tam filtr samoróbka z beczki do akwariów troche zmain i jak złoto nadaje sie do oczka i t o za niewielkie pieniądze

R.Grabowski 
Ikra

Wysłany: 18 Maj 05, 00:50   

Witam,
poniżej ścieżka do schematu filtru, który zbudowałem w 2003 roku, przeżył dwie zimy więc konstrukcja jest chyba ok.
Co do czystości wody to bywało różnie, cały czas testuję wypełnienie (piasek, gąbki, maty kokosowe, geowłóknina, firanki, siatki, szczotki, torf, karamzyt itp) i pompy. Na początku miał oczyszczać wodę w sposób czysto mechaniczny, wypełniony piaskiem do filtrów basenowych, jednak mimo swoich gabarytów zbyt często się zapychał ze względu na brak możliwości wymuszenia odpowiedniego ciśnienia przepływu wody. Po kilku sesjach płukania wkładu dałem sobie spokój. Wymieniłem go na żwir i w tej chwili filtr pracuje jako biologiczny, wspomagany filtrem korzeniowym i znaną wszystkim czytelnikom tego forum glonożarłocznością daphni. Zapewne ważnym elementem systemu jest też dodatkowe napowietrzanie wody w filtrze; kiedy go nie było ścianki filtra pokrywały się brązowym nalotem, teraz są czyściutkie. Efekt jest - praktycznie odkąd wyrzuciłem lód z oczka, przejrzystość wody spadła tylko o 0,5 m tj. z 2m do 1.5m i się utrzymuje. Oczywiście gwarancja jest tylko na to, że wykonując go samemu można się nieźle spocić.
Pozdrawiam,
RG
http://img276.echo.cx/my.php?image=filtr6rl.jpg

PS.
Przedstawiając schemat filtru daleki jestem od stwierdzenia, że "wymyśliłem proch", jest on tylko jedną z wersji praktycznego wykorzystania pomysłów i podpowiedzi umieszczonych na stronach dotyczących oczek wodnych m.inn. na stronie poleconej przez Astacus, w poradnikach technicznych wydawanych przez znaną Osobę w postaci przystępnie zredagowanych zeszycików, wynikiem pilnego uczęszczania na lekcje fizyki kiedy było wykładane o naczyniach połączonych oraz zapoznania się z literaturą na temat oczyszczalni botanicznych, publikowaną w internecie.
Ten dopisek powstał bez interwencji jakiejkolwiek osoby.
Po przeczytaniu wiadomości Astacus, uświadomiłem sobie, że nieeleganckim było nie umieszczenie takiej informacji od razu w materiale źródłowym, bo przecież dzięki tym użytkownikom oczek z dłuższym stażem i większym doświadczeniem, nam jest łatwiej. Niniejszym staram się to naprawić.
Pozdrawiam,
RG
Ostatnio zmieniony przez R.Grabowski 22 Maj 05, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  

Pawel Woynowski 
Narybek
Mikro Jezioro

Wysłany: 20 Maj 05, 05:12   Re: Jak zbudować filtr do oczka wodnego?

kerad24 napisał/a:
Witam od wielu lat posiadam oczko wodne ok. 20 000 litrów największym problem jest oczywiście brak przejrzystej wody. Chciałbym wykonać filtr który by oczywiście oczyścił wodę. Prosze o radę jak to zrobic.

Wszystko znajdziesz tutaj: http://www.mikrojezoro.met.pl w dziale Technika --> Filtr biologiczny
Pozdrawiam

Paweł93 
Ikra
pka93

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 24 Czerwiec 07, 20:48   

mam oczko o pojemności ok 200l filtr własnej roboty 2 komorowy po 5l czy może tak zostać??

[ Dodano: 2007-06-24, 20:50 ]
czy ktoś tu jest??

Aigel 
Administrator
(L)

Preferencje: Amazonia
Wysłany: 25 Czerwiec 07, 08:17   

jaka pompa ma to napedzac?
30 l - krewetkarium

Odpowiedz do tematu