[54l] Akwarium

Cyrus
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 marca 12, 17:13

[54l] Akwarium

Postautor: Cyrus » 7 marca 12, 19:43

Witam serdecznie,

Od niedawna powróciłem do hobby z lat dzieciństwa - akwarystyki - znalazłem czas i środki dla założenia nowego akwarium, miesiąc temu było to "stare" 30 litrowe, ale zważywszy na szybkość zapełnienia się akwarium młodymi gupikami postanowiłem przerzucić się na ciut większe - 54l. Niestety nie mogę sobie na więcej pozwolić w wynajmowanym mieszkaniu studenckim :)
Ale do rzeczy:

Docelowa obsada:

- 4 dorosłe gupiki (2 samce i 2 samice) + młode - w chwili obecnej trudno policzyć ;)
- 2 glonojady - bardzo małe
- 2 Neonki Inessia (początkowo było ich 8, ale ospa...) - zastanawiam się nad wyrównanie stada
- 3 Razbory Galaxy (początkowo było ich 6, ale ospa...) - również zastanawiam się nad wyrównaniem stada
- 4 bystrzyki poziomkowe
- 2 piskorki myearsa
- 2~6 krewetek (najprawdopodobniej) red crystal

Ozdoby:

- ceramiczny odlew - wzorowany na greckie kolumny
- kamienie - granity
- fototapeta - z zewnątrz akwarium
- docelowo dwa korzenie - wyparzają się - docelowo obrośnięte mchem - stylizacja na drzewo
- może łupina kokosa - kwestia miejsca

Roślinki:

- kabomba
- 2x gałęzatka - czekają w starym akwarium do przerzucenia
- hygrophila
- eleocharis acicularis
- lilaeopsis mauritiana
- cryptocoryne parva
- 2x mech którego nazwy nie znam (przewiduję zakup jeszcze dwóch dla osadzenia na korzeniach)
- mam jeszcze jedną roślinkę, której nazwy nie pamiętam niestety - niższa, drobniejsza i jaśniejsza od kabomby

Podłoże:

- amazonka 9l

Sprzęt:

- akwarium panoramiczne 54l WROMAK
- filtr: Aqua Clear 30 - kaskadowy - wymieniony wkład z węglowego na amonowy
- grzałka: Aquael Comfort Zone 100W
- oświetlenie: komplet od akwarium - pokrywa ze standardową świetlówka WROMAK 15W G13 TYP W-1

Nawozy/bakterie:

- easy life pro fito
- tropcio bacto active

Zdjęcia poniżej:

Całość:

Obrazek

Szczegółowe zdjęcia idąc od lewej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiem, że nie jest ono idealne, ale dopiero zaczynam i z miłą chęcią usłyszę opinię i komentarze od Was, z góry dzięki! :)
Ostatnio zmieniony 7 marca 12, 19:55 przez Cyrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [54l] Akwarium

Postautor: polak.krk » 7 marca 12, 19:48

Obsada tragiczna. Kto Ci ja doradzal? Doswiadczony sprzedawca z zoologa? :mrgreen:
Te ozdoby, moze Tobie sie podobaja, ale nie znajdziesz tutaj entuzjastów, bo w naturze takich ozdób raczej nie znajdziesz. ;)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Killifish » 7 marca 12, 19:53

Mi sie bardzo podoba. Super styl widac w zbiorniku, z lewej las w linijke a po prawej ruiny. Grzalka pieknie to rozdziela. Kazda z czesci akwa ma swoj termometr - pelna profeska.
Obsada takze super biotopowa. Usiade i poczytam "Pana Tadeusza" patrzac na Twoj garnek.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Cyrus
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 marca 12, 17:13

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Cyrus » 7 marca 12, 20:25

polak.krk pisze:Obsada tragiczna. Kto Ci ja doradzal? Doswiadczony sprzedawca z zoologa? :mrgreen:
Te ozdoby, moze Tobie sie podobaja, ale nie znajdziesz tutaj entuzjastów, bo w naturze takich ozdób raczej nie znajdziesz. ;)


Co do obsady - domyślam się, że nie jest najdoskonalsza, zamiast krytykować może warto skupić się na tym co warto poprawić i dlaczego? ;)

Jeśli chodzi o ozdobę, rzeczywiście liczyłem się z krytyką tego pomysłu, ale chciałem sprawić przyjemność pewnej Osóbce. Niemniej mam pomysł na zastąpienie ceramiki łupinami kokosa, jak sądzicie?

Killifish pisze:Mi sie bardzo podoba. Super styl widac w zbiorniku, z lewej las w linijke a po prawej ruiny. Grzalka pieknie to rozdziela. Kazda z czesci akwa ma swoj termometr - pelna profeska.
Obsada takze super biotopowa. Usiade i poczytam "Pana Tadeusza" patrzac na Twoj garnek.


Dziękuję za miłe słowa i gratuluję trafności z laskiem ;)
Jeśli chodzi o garnek, rozumiem, że jest to w slangu akwarium? :)

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [54l] Akwarium

Postautor: polak.krk » 7 marca 12, 20:33

Killi nie mozesz pisac sarkazmem, bo nie kazdy to zalapie. :P
O obsadzie dyskutujemy w innym dziale. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Cyrus
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 marca 12, 17:13

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Cyrus » 7 marca 12, 20:43

Nie ma jak dobry start ;)

Ale wracając do meritum:

-> rozumiem, że kokosy zamiast ceramiki brzmią co najmniej lepiej?

-> jeśli chodzi o grzałkę, jakieś propozycje gdzie można ją umiejscowić?

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [54l] Akwarium

Postautor: polak.krk » 7 marca 12, 20:50

Grzalke w rogu za roslinami. Kokosy lepiej, a jeszcze lepiej jakis korzen. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Cyrus
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 marca 12, 17:13

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Cyrus » 7 marca 12, 20:55

Korzeń pojawi się na pewno - jeden po środku, drugi z kokosami po prawej stronie.

Co do umiejscowienia grzałki, nie będzie to negatywnie wpływało na roślinki oraz na rozprowadzanie ciepła w wodzie? Domyślam się, że to dość oczywiste w odpowiedzi pytanie, ale mój brak doświadczenia zmusza mnie do jego zadania.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [54l] Akwarium

Postautor: polak.krk » 7 marca 12, 20:58

Grzalke mozesz cala zanurzyc w wodzie, moze byc poziomo ulozona. ;)
Dysze z filtra ustaw tak zeby cyrkulacja wody byla dookola akwarium. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Cyrus
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 marca 12, 17:13

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Cyrus » 7 marca 12, 21:00

Czyli rozumiem, że bliskość/przyleganie grzałki nie zaszkodzi ani roślinom ani dyfuzji ciepła na dalsze partie akwarium? Jeśli tak to luz ;)

Co do dysz - posiadam filtr kaskadowy - nie mam dyszy :p
Ostatnio zmieniony 7 marca 12, 23:00 przez Cyrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Dawid » 7 marca 12, 21:05

Cyrus pisze:Co do dysz - posiadam filtr kaskadowy - nie mam dyszy


Woda, która wylewa się z kaskady rusza tafla wody a to wystarczy.

Cyrus pisze:Czyli rozumiem, że bliskość/przyleganie grzałki nie zaszkodzi ani rośliną


Nie.
Obrazek

Bart_pirat
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 11 lutego 11, 17:57
Lokalizacja: Rybnik

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Bart_pirat » 7 marca 12, 21:20

Ciekaw jestem jak ci będzie rosnąć elchioaris :) pochwal się za jakiś czas jak sie baniak rozwija ;)

Cyrus
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 marca 12, 17:13

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Cyrus » 7 marca 12, 21:30

87dawid87 pisze:
Nie.


Krótko, zwięźle i na temat - dzięki! :)

Bart_pirat pisze:Ciekaw jestem jak ci będzie rosnąć elchioaris :) pochwal się za jakiś czas jak sie baniak rozwija ;)


Ponoć nie za bardzo przy tak słabym świetle - stąd zamierzam wymienić oświetlenie, ale jest problem ze znalezieniem odpowiedniego zamiennika, a mój brak wiedzy w temacie wcale mi nie pomaga :/

Co do zdjęć na pewno się pochwalę po umieszczeniu rybek i krewetek w akwarium :)

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Dawid » 7 marca 12, 21:33

Cyrus pisze:zamierzam wymienić oświetlenie, ale jest problem ze znalezieniem odpowiedniego zamiennika,


W jakim sensie? ;-)
Obrazek

Cyrus
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 7 marca 12, 17:13

Re: [54l] Akwarium

Postautor: Cyrus » 7 marca 12, 21:37

87dawid87 pisze:W jakim sensie? ;-)


15W na 54l akwarium przy takich roślinach to chyba za mało dla niższych roślin - jak trawnik? Są to informacje jakie uzyskałem od innych forumowiczów, nie znam się stąd szukam ew. rozwiązania/pomocy. Jeśli posiadasz inne zdanie to z chęcią je poznam, wiedza tutaj nie zaszkodzi :)

W kwestii zamiennika chodziło mi o odpowiednią świetlówkę, która albo zmieści się jako dodatkowo w pokrywie lub jako zastępcza dla obecnej (tak by zmieściła się w miejscu starej).
Ostatnio zmieniony 7 marca 12, 21:56 przez Cyrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości